Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
probbi
Posty: 950
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: probbi »

Tak miało być pierwotnie, ale okazało się, że jakby tak zrobili, to dopiero w przyszłym roku. Woleli wydać w takim razie jak najszybciej i tak opóźnioną podstawkę a dodatek w późniejszym terminie
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: RaYell »

Według pierwszych zapowiedzi to zarówno podstawka jak i dodatek miały wyjść rok wcześniej :) W końcu chyba zdecydowali się puścić samą podstawkę, żeby już bardziej terminu nie odwlekać. Mam nadzieję, że dodatek już takiego opóźnienia nie będzie miał, ale na razie nie ma żadnego terminu jego wypuszczenia.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: seki »

Na bgg została już dodana wersja polska pierwszego dodatku o nazwie Mokra robota z datą publikacji wydania 2019.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Leser »

Szanowni Panowie (Panie również, choć chyba niestety żadnej aktywnej w tym wątku nie widzę)

na razie nic konkretnego nie obiecujemy, bo, jak doskonale wiecie, już zdecydowanie zbyt wiele razy musieliśmy się tłumaczyć, dlaczego coś nie wyszło. Naszym celem jest wypuścić dodatki, najchętniej od razu wszystkie, w najbliższym możliwym terminie. Co z tego wyjdzie? Będziemy informować o rozwoju wypadków. Nie spodziewam się dostać od Amerykanów konkretów przed końcem roku. Jeśli jednak nas zaskoczą i będziemy mieć jakiś "rozkład jazdy" na dodruk podstawki, dodatki i In Space, to nie omieszkam rozpuścić wici.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: pan_satyros »

Leser pisze: 14 lis 2018, 21:22 Szanowni Panowie (Panie również, choć chyba niestety żadnej aktywnej w tym wątku nie widzę)

na razie nic konkretnego nie obiecujemy, bo, jak doskonale wiecie, już zdecydowanie zbyt wiele razy musieliśmy się tłumaczyć, dlaczego coś nie wyszło. Naszym celem jest wypuścić dodatki, najchętniej od razu wszystkie, w najbliższym możliwym terminie. Co z tego wyjdzie? Będziemy informować o rozwoju wypadków. Nie spodziewam się dostać od Amerykanów konkretów przed końcem roku. Jeśli jednak nas zaskoczą i będziemy mieć jakiś "rozkład jazdy" na dodruk podstawki, dodatki i In Space, to nie omieszkam rozpuścić wici.
Serce roście i trzymam kciuki, bo widząc (tak agitowany przeze mnie) polski tytuł na rewersach kart, lekko zadrżałem ;)
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1487
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 315 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Tringa »

Leser pisze: 14 lis 2018, 21:22 Szanowni Panowie (Panie również, choć chyba niestety żadnej aktywnej w tym wątku nie widzę)
Akurat ostatnio ja się udzieliłam ;)
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 795
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 500 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: rav126 »

Mi tytuł "Brzdęk" w ogóle nie pasował, jednak po pierwszym zagraniu muszę stwierdzić, że gra nie mogła mieć innego tytułu! Tak to świetnie pasuje w samej rozgrywce. :)
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Leser »

Tringa pisze: 14 lis 2018, 22:15
Leser pisze: 14 lis 2018, 21:22 Szanowni Panowie (Panie również, choć chyba niestety żadnej aktywnej w tym wątku nie widzę)
Akurat ostatnio ja się udzieliłam ;)
Kajam się i posypuję głowę popiołem 😉
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: pan_satyros »

rav126 pisze: 14 lis 2018, 22:22 Mi tytuł "Brzdęk" w ogóle nie pasował, jednak po pierwszym zagraniu muszę stwierdzić, że gra nie mogła mieć innego tytułu! Tak to świetnie pasuje w samej rozgrywce. :)
no ba, jest super! truchlałem jedynie widząc rewersy kart i wiedząc, że nie sposób będzie mieszać edycje Pl i ANG. Ale w świetle starań LG, jestem pełen optymizmu, ze nie będzie to konieczne.
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1487
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 315 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Tringa »

Wybaczę jak szybko wydrukujecie dodatki ;)
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Leser »

Tringa pisze: 14 lis 2018, 22:30 Wybaczę jak szybko wydrukujecie dodatki ;)
Nie ma wyjścia, teraz to już sprawa osobista ;)
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: seki »

Biorąc pod uwagę tematykę, cenę, przystępność zasad i przyjemność z rozgrywki gra powinna być w Polsce hitem sprzedażowym czego Lucrum serdecznie życzę. Dużo się mówiło, że wydanie Brzdęka po długim oczekiwaniu nie ma sensu, że wiele osób kupiło Clanka. Ale to gra, która świetnie się sprawdzi w domu przeciętnej rodziny, która o Clanku nie słyszała. Spokojnie można grę ustawić obok wielu popularnych rodzinnych tytułów i w konfrontacji z nimi Brzdęk , będzie często nieporównywalnie lepszy. Biorąc pod uwagę powyższe rewersów się nie obawiam bo liczę, że wydanie dodatków będzie uzasadnione ekonomicznie i zobaczymy je wszystkie.

Przy okazji napiszę, że zagrałem w Brzdęk również z moim 6 letnim synem. Była to partia 3-osobowa: 2 dorosłych i dziecko. Młody zasady załapał po 5 minutowym tłumaczeniu i zajął drugie miejsce. Polecam więc jako bardzo dobry tytuł rodzinny.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: rastula »

Mój 5 latek też zrozumiał mechanikę gry. Nie graliśmy jeszcze, ale ogólny zarys zasad jest wręcz banalny. Jeszcze nie wiem czy aż nie za...no ale skoro lubię T2R czy Star Realms to prostota nie jest jakąś wadą.
Awatar użytkownika
inzkulozik
Posty: 296
Rejestracja: 23 cze 2017, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 67 times
Been thanked: 18 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: inzkulozik »

Po Star Realms trzeba się pilnować aby nie uzupełniać od razu karty do marketu ;)
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Wosho »

Przeczytalem caly temat zeby zobaczyc jakie ludzie mieli opinie po graniu w wersje ang i 80 eu to absolutnie ta gra nie jest warta.
Ale 115 zl jakie bodajze zaplacilem to swietny deal :)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: mat_eyo »

Gra jest prosta, ale na pewno nie nazwałbym jej zbyt prostą. Jest relaksująca, ale przypadkiem się tu nie wygra.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: kmd7 »

A co do popularności gry - Lucrum nie ma już ani jednego egzemplarza. Mam problem z wypraską i na moje pytanie uzyskałem odpowiedź, że chętnie mi wymienią (i nawet coś więcej ;)) ale... po dodruku, bo już nie mają nawet jednego pudełka z grą. Przy okazji - Lucrum, dziękuję za szybką i pozytywną reakcję!
StanleyStone
Posty: 244
Rejestracja: 17 lis 2015, 17:07
Has thanked: 61 times
Been thanked: 24 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: StanleyStone »

A jak wygląda kwestia regrywalności? Po ilu partiach stwierdziliście, że gra zaczyna się nudzić?
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Deem »

StanleyStone pisze: 15 lis 2018, 10:31 A jak wygląda kwestia regrywalności? Po ilu partiach stwierdziliście, że gra zaczyna się nudzić?
Ja swój egzemplarz sprzedałem po 6 partiach. Przy grze w więcej niż dwie osoby chaotyczność rynku uniemożliwia nastawienie na konkretną strategię (tzn. możesz się nastawić, ale jej realizacja to czysty przypadek) i bierzesz co podejdzie i choć trochę pasuje. W grze 1vs1 jest ciekawiej, ale z kolei wyścig jest tylko między dwojgiem.

Na szczęście jestem raczej odosobnionym przypadkiem i cieszę się, że gra cieszy się takim wzięciem - jest świetna do wprowadzania nowych graczy czy radosnej, lekkiej rozgrywki w rodzinnym stylu.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2422
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Jiloo »

Miałem właśnie pisać, że ja swoją sprzedałem po jakichś 4 partach i też że raczej jestem w mniejszości :)
Ale ja kupilem Clank! In! Space! I podoba się mi (i mojej żonie też) dużo bardziej.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
zomboni
Posty: 143
Rejestracja: 12 maja 2013, 13:55
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: zomboni »

Dzieje się ciekawie. Brzdęk jest w top 12 na i-szop, na Ceneo go nie ma (nie było czy wykupili?). Na I-szop jest zaledwie w sześciu sklepach, a dopiero co była premiera. Mały nakład czy mamy sukces? :mrgreen:

@Lucrum, jak to jest? Kiedy dodruk?
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: czeczot »

Ja nie rozumiem hajpu na tą grę. To jest gra dla ... "niedzielnego" gracza albo po 3-4 piwie. Liczyłem na większy ładunek emocjonalny, jakąś fajna mechanikę skradania się przed smokiem niż wyciąganie kosteczek z woreczka które zamieniam na rany. Strategia też jest prosta, trzeba kupić jak najwiecej kart które przy okazji zdejmują nam brzdęki i możemy buszować swobodnie .. tzn biec po to co zostało na planszy przy okazji kupując karty punktujące na koniec. Tu nie ma żadnej strategi tylko wyścig po punkty.

Nie testowałem jeszcze trudniejszej wersji mapy i pewnie to zrobie tylko ze u mnie gra juz trafiła na półkę gier zapomnianych.

Jak ktoś szuka prostej gry do pogrania z 10 letnim dzieckiem lub ze znajomymi którzy nie graja w planszówka to pewnie jest to fajny wybór ale takich gier an rynku jest sporo.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5229
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1826 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Gambit »

czeczot pisze: 15 lis 2018, 13:13 Ja nie rozumiem hajpu na tą grę. To jest gra dla ... "niedzielnego" gracza albo po 3-4 piwie. Liczyłem na większy ładunek emocjonalny, jakąś fajna mechanikę skradania się przed smokiem niż wyciąganie kosteczek z woreczka które zamieniam na rany. Strategia też jest prosta, trzeba kupić jak najwiecej kart które przy okazji zdejmują nam brzdęki i możemy buszować swobodnie .. tzn biec po to co zostało na planszy. Nie testowałem jeszcze trudniejszej wersji mapy i pewnie to zrobie tylko ze u mnie gra juz trafiła na półkę gier zapomnianych.

Jak ktoś szuka prostej gry do pogrania z 10 letnim dzieckiem lub ze znajomymi którzy nie graja w planszówka to pewnie jest to fajny wybór ale takich gier an rynku jest sporo.
Uwielbiam przerzucanie stwierdzenia "Nie spodobała mi się" na grę. Clank jest tak samo do pogrania z dziesięciolatkiem, jak i planszowymi wyjadaczami. Twoja strategia jest faktycznie prosta, o ile kupujesz karty przeglądając talię rynku i wybierając to co chcesz.
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 992 times
Been thanked: 433 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: KurikDeVolay »

Dla mnie genialna gra. Mało zasad do przejmowania się, a frajdy ogrom. Wystarczy jedna partia wprowadzająca i godziny przy Brzdęku mijają jedna za drugą. Z każdym.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: czeczot »

@Gambit Możesz uwielbiać co chcesz, nie przeszkadza mi to. Jestem tolerancyjny.

Zawsze na początku tury jest dostępne 6 kart do kupienia. Wystarczy w pierwszej kolejności jak się pojawią kupować te które mają minusowy brzdęk . Jak już napakujemy swoją talię "minusami" wybieramy karty z największą ilością punktów na koniec lub takie które z połączeniu z inną kartą zrobią nam dodatkowy bonus na koniec. Szybko biegniemy po to co zostało na planszy. Moje 13 letnie dziecko nie chce po jednej partii w to już grać bo jest za prosta.

Jeżeli planszkówkowy wyjadacz lubi od czasu do czasu proste gry to pewnie ze może sobie pograć, ja nie śmiałbym nikomu zabraniać grania w co mu się podoba. W mojej SUBIEKTYWNEJ opinii szkoda mi czasu na ta grę. I w mojej SUBIEKTYWNEJ opinii nie jest to gra dla ludzi którzy zdecydowanie preferują cięższe tytuły.
Ostatnio zmieniony 15 lis 2018, 14:04 przez czeczot, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ