Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: Trolliszcze »

Bary pisze: 11 gru 2018, 12:52
Trolliszcze pisze: 11 gru 2018, 12:15 "Mokra robota" wzięła się stąd, że to idiom oznaczający napaść, w której dochodzi do rozlewu krwi (czyli zachodzi skojarzenie krew-mokro).
Oo, ciekawe. Zawsze myślałem, że to jest odniesienie do czasów gangsterskich, gdy się niewygodnych ludzi wrzucało w betonowych "butach" do rzeki.
Aż tak dokładnie etymologii nie znam, ale Wiki twierdzi, że to sformułowanie pochodzi z języka rosyjskiego:
https://en.wikipedia.org/wiki/Wetwork
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2817
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 839 times
Been thanked: 363 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: Gromb »

Znowu zaczynacie??? :roll: :twisted:
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1273
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 357 times
Been thanked: 213 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: ShapooBah »

Trolliszcze pisze: 11 gru 2018, 12:55
Spoiler:
Aż tak dokładnie etymologii nie znam, ale Wiki twierdzi, że to sformułowanie pochodzi z języka rosyjskiego:
https://en.wikipedia.org/wiki/Wetwork
W Rosji też mają rzeki i jeziora. :>
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1480
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 314 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: Tringa »

To już powoli robi się nudne :P Fajnie się trochę pośmiać, ale mówiąc w pełni poważnie to tytuł trafiony i z niecierpliwością czekamy na pierwsze przedsprzedaże ;)

Co do samego Brzdęka to po kilkunastu grach brakuje mi trochę negatywnej interakcji, a bardziej tego, że jak jestem głęboko w podziemiach i poluję na "30-tkę", a ktoś zaczyna kierować się do wyjścia to nie bardzo jest jak go zatrzymać. Macie jakieś patenty na to?
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Peltonen
Posty: 19
Rejestracja: 14 wrz 2016, 07:49
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: Peltonen »

Hej LUCRUM!
Będzie spolszczenie FAQ?
Jeżeli tak to kiedy się można spodziewać?

PS. Tłumaczenie super. Tytuł na początku mi się nie podobał ale teraz uważam że jest świetny! "Mokra robota" to fajne tłumaczenie dla mnie. Komuś innemu może się nie podobać. Jednak dyskusja powyżej niepotrzebna, bo nudna i spamująca postami.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: rastula »

To jest forum dyskusyjne, jak dyskusje nudzą to mamy problem ...
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: Leser »

Peltonen pisze: 14 gru 2018, 08:01 Hej LUCRUM!
Będzie spolszczenie FAQ?
Jeżeli tak to kiedy się można spodziewać?
Do końca roku będzie zrobione.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: kmd7 »

A co z aplikacją? Możecie wpłynąć gdzie trzeba/na kogo trzeba by powstała wersja PL?
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: Leser »

kmd7 pisze: 14 gru 2018, 08:30 A co z aplikacją? Możecie wpłynąć gdzie trzeba/na kogo trzeba by powstała wersja PL?
Ze swojej strony planujemy skończyć tłumaczenie do końca roku (nie jest to takie hop-siup, bo od razu tłumaczymy In Space). Potem niestety będziemy czekać i pisać co kilka dni maile pytając o stan prac. Dire Wolf niczego nie obiecuje w kwestii terminu implementacji.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Zack
Posty: 217
Rejestracja: 13 mar 2018, 21:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: Zack »

Tringa pisze: 13 gru 2018, 10:10 Co do samego Brzdęka to po kilkunastu grach brakuje mi trochę negatywnej interakcji, a bardziej tego, że jak jestem głęboko w podziemiach i poluję na "30-tkę", a ktoś zaczyna kierować się do wyjścia to nie bardzo jest jak go zatrzymać. Macie jakieś patenty na to?
Negatywna interakcja to idealny temat na opcjonalny dodatek do gry. Niestety wydaje mi się, że żaden dodatek tego nie adresuje i wydawca nie zdecyduje się na to, bo za dużo interakcji zabija ducha "wyścigu" w Brzdęku. To ma być w założeniu familijna gra o ścigających się złodziejach, więc rozumiem brak możliwości pojedynków na śmierć i życie w kryształowych grotach 😜 Ale przydałoby się więcej kart, które np. blokują ścieżki albo dodają innym brzdęk.

Zawsze można dodać swój wariant do zasad i zezwolić na atakowanie się
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: Leser »

Zack pisze: 14 gru 2018, 09:06
Tringa pisze: 13 gru 2018, 10:10 Co do samego Brzdęka to po kilkunastu grach brakuje mi trochę negatywnej interakcji, a bardziej tego, że jak jestem głęboko w podziemiach i poluję na "30-tkę", a ktoś zaczyna kierować się do wyjścia to nie bardzo jest jak go zatrzymać. Macie jakieś patenty na to?
Negatywna interakcja to idealny temat na opcjonalny dodatek do gry. Niestety wydaje mi się, że żaden dodatek tego nie adresuje i wydawca nie zdecyduje się na to, bo za dużo interakcji zabija ducha "wyścigu" w Brzdęku. To ma być w założeniu familijna gra o ścigających się złodziejach, więc rozumiem brak możliwości pojedynków na śmierć i życie w kryształowych grotach 😜 Ale przydałoby się więcej kart, które np. blokują ścieżki albo dodają innym brzdęk.
Warto jednak zauważyć, że Brzdęk daje pole do bardzo wrednych zagrań pod koniec, kiedy możemy próbować "zabić" naszych towarzyszy skupując jak najwięcej kart i prowokując smocze ataki.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Damon22
Posty: 205
Rejestracja: 13 gru 2018, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 94 times
Been thanked: 42 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: Damon22 »

O ile ktoś nie ma skopanej talii i widzi co się dzieje to łatwo jest uciec. Gonitwa to może być jedynie o 20 pkt.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: alpha »

Zack pisze: 14 gru 2018, 09:06 Negatywna interakcja to idealny temat na opcjonalny dodatek do gry. Niestety wydaje mi się, że żaden dodatek tego nie adresuje i wydawca nie zdecyduje się na to, bo za dużo interakcji zabija ducha "wyścigu" w Brzdęku. To ma być w założeniu familijna gra o ścigających się złodziejach, więc rozumiem brak możliwości pojedynków na śmierć i życie w kryształowych grotach 😜 Ale przydałoby się więcej kart, które np. blokują ścieżki albo dodają innym brzdęk.
Ale idea dodatków jest taka, że jest to wariant opcjonalny. Nikt przecież nie zmusza do kupna danego dodatku, a już tym bardziej do każdorazowego grania razem z nim. Jeżeli masz ochotę i/lub odpowiednie towarzystwo to wyciągasz dodatek. Jeżeli natomiast nikt nie chce grać z dodatkiem, to grasz w podstawkę i/lub ew. dodatki bez takich zasad.

Zack pisze: 14 gru 2018, 09:06 Zawsze można dodać swój wariant do zasad i zezwolić na atakowanie się
To wymaga, żeby wprowadzić jakieś dodatkowe karty czy inne elementy, które jakoś będą tym sterować. Gdyby tak było, to nikt by nie kupował dodatków, tylko sam wymyślał własne zasady i robił sobie dodatkowe elementy. Taniej wychodzi (najczęściej) :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: Marx »

Zagrałem w weekend w edycję "In Space", ale to jest fajne! Może trochę plansza i ikonografia są średnio-czytelne, ale poza tym cud malina. Natomiast zmartwiła mnie informacja, że zwykły Clank az tak fajny nie jest, muszę to jednak sprawdzić. Także w oczekiwaniu na reprint :-)))
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1113 times
Been thanked: 1270 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: seki »

Marx pisze: 17 gru 2018, 14:28 Zagrałem w weekend w edycję "In Space", ale to jest fajne! Może trochę plansza i ikonografia są średnio-czytelne, ale poza tym cud malina. Natomiast zmartwiła mnie informacja, że zwykły Clank az tak fajny nie jest, muszę to jednak sprawdzić. Także w oczekiwaniu na reprint :-)))
Były już głosy osób z forum, dla których Clank podstawowy jest fajniejszy od kosmicznego więc chyba trzeba zagrać samemu w oba.
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1174
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 269 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: siepu »

Inne gry i różne zastosowania. Clank! to kapitalna szybka gra rodzinna, Clank in Space! to próba stworzenia tytułu bardziej dla graczy. Jest dłuższa i bardziej 'skomplikowana', dalej działa bardzo dobrze ale brakuje jej lekkości podstawki (no i tematycznie kradzież smoczych skarbów >>>>> Lord Eradikus). Ja wolę wersję w kosmosie, ale nie mam problemu ze zrozumieniem przeciwnych opinii.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1128
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: kaimada »

W odróżnieniu pewnie od większości ja najpierw grałem w Clank in Space, a dopiero później w zwykłego Clanka. Ten pierwszy pasuje mi idealnie swoim klimatem s-f, ale czasem się dłużył przez co rzadko trafiał na stół. Wersja standardowa - wydana u nas jako Brzdęk - takiego problemu nie ma. Tematycznie odpowiada mi mniej, ale mechanicznie jest przyjemniej. Szkoda, że tyle trzeba było czekać, ale...

Pełna recenzja Brzdęk na ZnadPlanszy
Awatar użytkownika
Malibu
Posty: 262
Rejestracja: 15 wrz 2016, 07:46
Has thanked: 53 times
Been thanked: 41 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: Malibu »

Czy z aplikacją można grać w Clanka 2 os + apka jako bot?
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 435
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 66 times
Been thanked: 63 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: Fiacik »

Malibu pisze: 13 sty 2019, 17:51 Czy z aplikacją można grać w Clanka 2 os + apka jako bot?
Nie, apka pozwala grać solo, a we więcej podwyższa poziom trudności.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1901
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 146 times
Been thanked: 171 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: tomuch »

Czy wiadomo już, jak będzie można zdobyć Maszynę życzeń?

Jak się sprawdza gra solo z apką? Warto próbować czy lepiej sobie odpuścić?

Można określić datę wydania dodatków (lub czegokolwiek z rodziny), choćby nawet bardzo gruboziarniście, tj. ten rok czy raczej przyszły (ew. kwartał)?

Co do gry: bardzo ciekawe zastosowanie deckbuildingu. Trochę boli brak możliwości panowania nad wielkością talii, przydałyby się karty usuwające jakieś płotki. Nie pogardziłbym też większą ilością "+brzdęk dla przeciwników"...
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: Leser »

tomuch pisze: 24 sty 2019, 23:06 Czy wiadomo już, jak będzie można zdobyć Maszynę życzeń?

Jak się sprawdza gra solo z apką? Warto próbować czy lepiej sobie odpuścić?

Można określić datę wydania dodatków (lub czegokolwiek z rodziny), choćby nawet bardzo gruboziarniście, tj. ten rok czy raczej przyszły (ew. kwartał)?

Co do gry: bardzo ciekawe zastosowanie deckbuildingu. Trochę boli brak możliwości panowania nad wielkością talii, przydałyby się karty usuwające jakieś płotki. Nie pogardziłbym też większą ilością "+brzdęk dla przeciwników"...
Maszyna życzeń prawie na pewno będzie do zdobycia przy okazji premiery dodatków.

Dodatki - pisałem już o tym w dziale planów wydawniczych. Mamy jasny komunikat z zza oceanu: żadnych gwarancji, co do terminów. Wszystkie trzy dodatki są już przetłumaczone, a pliki wysłane. Jesteśmy w trybie wysyłania regularnych pytań "czy coś się ruszyło w naszym temacie".

Apka jest darmowa, więc nie ma powodów, żebyś sam nie zagrał i nie ocenił. Nawiasem apka też jest już przetłumaczona i również czekamy na implementację naszej wersji językowej.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: adam_k27 »

Wiadomo już kiedy dodruk Brzdęku? Jest szansa na dodruk przed dniem dziecka?
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: Leser »

adam_k27 pisze: 02 lut 2019, 12:49 Wiadomo już kiedy dodruk Brzdęku? Jest szansa na dodruk przed dniem dziecka?
Jesteśmy już wstępnie dogadani. Szacowaną datę dodruku podamy, gdy drukarnia potwierdzi przyjęcie zlecenia. Nie ma niestety szans, byśmy zdążyli przed dniem dziecka.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Marokin21
Posty: 95
Rejestracja: 11 lut 2018, 21:12
Has thanked: 61 times
Been thanked: 4 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: Marokin21 »

Leser pisze: 02 lut 2019, 17:54 Jesteśmy już wstępnie dogadani. Szacowaną datę dodruku podamy, gdy drukarnia potwierdzi przyjęcie zlecenia. Nie ma niestety szans, byśmy zdążyli przed dniem dziecka.
Mam nadzieję, że dodrukowanych kopii będzie więcej niż przy pierwszym druku, bo mam wrażenie wydrukowanych kopii było jak na lekarstwo. Nie zdążyłem zauważyć że weszła do sklepów a już był problem żeby zamówić :(
Awatar użytkownika
mBird
Posty: 130
Rejestracja: 16 lut 2017, 15:33
Lokalizacja: Wadowice
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: mBird »

Leser pisze: 02 lut 2019, 17:54
adam_k27 pisze: 02 lut 2019, 12:49 Wiadomo już kiedy dodruk Brzdęku? Jest szansa na dodruk przed dniem dziecka?
Jesteśmy już wstępnie dogadani. Szacowaną datę dodruku podamy, gdy drukarnia potwierdzi przyjęcie zlecenia. Nie ma niestety szans, byśmy zdążyli przed dniem dziecka.
Czy razem z dodrukiem będą drukowane dodatki?
ODPOWIEDZ