Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: playerator »

Leser pisze: 05 gru 2018, 16:25 (...) w takim tytule chodziłoby o grę słów: mokra, bo mamy zatopione skarby, robota, bo Angielska robota, czy Włoska robota - filmy kojarzące się z włamaniem, no i mokra robota jako całość kojarzy się z przestępstwem (...)
Dokładnie tak to od pierwszego przeczytania pokojarzyłem. A do tego Syrenka :). Mnie się tytuł podoba.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1306 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: rastula »

Leser pisze: 05 gru 2018, 16:25
rastula pisze: 05 gru 2018, 16:17
Leser pisze: 05 gru 2018, 16:05 "Mokrą robotę"
to już oficjalne tłumaczenia ? Bo nawet się uśmiechnąłem - łotrzykowskie takie...ale po chwili przypomniałem sobie co to właściwie jest ta "mokra robota" i troszkę mniej mi się spodobało ...

to jednak nie kradzież


Zbiorcza lista wszystkich synonimów do wyrażenia mokra robota:


eksterminacja, holocaust, krwawa łaźnia, likwidacja, ludobójstwo, masakra, masowy mord, mord, morderstwo, mordowanie, pogrom, rzeź, rzeźnia, wybijanie, zabójstwo, zagłada, zbiorowe ludobójstwo, zbrodnia, skrytobójstwo, morderstwo na zlecenie, rozwałka,
Są jeszcze inne opcje, na razie z tym jesteśmy najbardziej oswojeni. Oczywiście w takim tytule chodziłoby o grę słów: mokra, bo mamy zatopione skarby, robota, bo Angielska robota, czy Włoska robota - filmy kojarzące się z włamaniem, no i mokra robota jako całość kojarzy się z przestępstwem - fakt cięższego kalibry, ale ja to określenie znam głównie z kreskówek, czy lekkich filmów. Ciężko mi jest to określenie powiązać z ludobójstwem...

jasne , tu słownik nieco przesadza...

Ja rozumiem intencję, grę słów jednak
mokra robota = zabójstwo

tu nie ma dwuznaczności - to nie jest "jakieś przestępstwo kradzież, rabunek lub zabójstwo" tylko i wyłącznie "zabójstwo".
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Leser »

Pełna zgoda, "dosłowne" znaczenie terminu jest jednoznaczne. Wydaje mi się jednak, że rzadko używa się go w poważnym kontekście (spotkałem się parokrotnie z określeniem hydraulika jako speca od mokrej roboty) i tutaj raczej należałoby go traktować żartobliwie.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 315
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 56 times
Been thanked: 43 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: xtomashx »

Kurcze nie zdążyłem kupić w tej cenie co pisałem wcześniej. Teraz wszystko co zostało ociera się o SCD. Jakby ktoś znalazł coś taniej to proszę o cynk :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6438
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 563 times
Been thanked: 926 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Odi »

Pracowałem przez kilka lat w instytucji zajmującej się problematyką masowych mordów, ludobójstwa, Holocaustu etc. Nigdy, ani podczas rozmów z pracownikami, ani w literaturze przedmiotu, nie zetknąłem się z "mokrą robotą" jako synonimem powyższych. Nie jest to ani język badaczy, ani sprawców, ani świadków, ani ofiar.

Nie przesadzałbym więc w tej interpretacji. Termin, jakkolwiek popularny swego czasu, wiele stracił ze swej mocy i dziś nie budzi już takich emocji czy jednoznacznych skojarzeń. Język się zmienia, ewoluuje, tak samo zmienia się znaczenie pojęć.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1306 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: rastula »

Uczepiliscie się tego ludobójstwa...bardzo odległego synonimu...spoko, decyzja wydawcy czy to dobra nazwa. Ale chętnie poznam ewolucję tego terminu w jezyku? Co on twoim zdaniem oznacza obecnie i czy mógłbyś to poprzeć przykładami?
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2816
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 839 times
Been thanked: 363 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Gromb »

Naprawdę przeszkadza wam tłumaczenie w tej grze. Wg mnie klimat angielskich tekstów jest zachowany. Tak samo jak całej gry. Świetnie się gra, fajnie to czyta. Klimat jest na 100% dla mnie to wystarczy, by dobrze się bawić. Na początku miałem skojarzenie z lumpeksem lub Lidlem, gdy ogłasza mega promocje. Wszyscy wpadają w podziemia i "jazda gazda", kto chapnie lepsze skarby i karty. Teraz widzę w tej grze więcej taktycznej głębi i wciąż bawię się świetnie.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1306 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: rastula »

Jeśli o mnie chodzi, nie przeszkadza mi tłumaczenie zupełnie, wprost przeciwnie, jest fajne.
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: RaYell »

Ja ogólnie jestem przeciwnikiem tłumaczenia tytułów a jeszcze bardziej silenia się na ich spolszczanie przez które zmiania się całkowicie ich sens (patrz. Szklana Pułapka). Natomiast muszę przyznać, że z jakiegoś powodu pasuje mi nazwa Brzdęk jak i Mokra Robota. Trochę mniej mi pasuje "Nie Drażnij Smoka", bo wydaję mi się, że sama podstawka mogłaby nazywać się po prostu Brzdek. Ale pewnie skoro oryginał miał podtytuł (który swoją drogą również mogłby zostać pominięty) to pewnie Lucrum musiało coś wymyślić również przygotowując tłumaczenie.
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 727
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 144 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Munchhausen »

Mokra robota to świetne tłumaczenie, proszę nie słuchać malkontentów.
toblakai
Posty: 1263
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 219 times
Been thanked: 224 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: toblakai »

Oho, jak ktoś ma poparte argumentami inne zdanie to jest 'malkontent' :D

Ja się akurat zgadzam zarówno z Rastulą jak i Lucrum. 'Mokra Robota' ma swoje konkretne znaczenie, i ja wiem, że taki zbitek dwóch słów pasuje bardzo fajnie do tego dodatku, ale nie zapominajmy o tym oryginalnym znaczeniu ;) Jeżeli wydawnictwo uważa, że pomimo takiej nieprzyjemnej konotacji ich klientela zrozumie zabieg stylistyczny i nie będzie tego odnosić do 'zabójstwa na zlecenie' to OK. Ja się nie spotkałem z użyciem tego związku frazeologicznego w kontekście innym niż 'zabójstwo' i takie skojarzenie bym miał widząc pudełko.

Oczywiście wiedząc, co zawiera w sobie dodatek i będąc zorientowanym klientem domyśliłbym się jakie są intencje wydawnictwa. W sumie to po dodatki sięgają raczej osoby które wiedzą mniej więcej co kupują :)
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 990 times
Been thanked: 433 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: KurikDeVolay »

#Problemy pierwszego świata
Proszę o Brzdęk! Morka robota i plasterek, żeby sobie co wrażliwsi kupujący mogli zakleić podtytuł...
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 727
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 144 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Munchhausen »

toblakai pisze: 06 gru 2018, 11:03 Oho, jak ktoś ma poparte argumentami inne zdanie to jest 'malkontent' :D
No sorry, ale jak ktoś wyciąga przy "mokrej robocie" słownik i twierdzi, że ten zwrot nawiązuje do holocaustu, to trudno się nie uśmiechnąć pod nosem :D
toblakai
Posty: 1263
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 219 times
Been thanked: 224 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: toblakai »

Ja tam się śmieje jak ktoś czyta wybiórczo ;) Przynajmniej wesoło w środku tygodnia jest.
Zack
Posty: 217
Rejestracja: 13 mar 2018, 21:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Zack »

toblakai pisze: 06 gru 2018, 11:03 Oho, jak ktoś ma poparte argumentami inne zdanie to jest 'malkontent' :D
Można być malkontentem, który popiera swoje zdanie argumentami. Jedno z drugim się nie wyklucza :)
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Grzdyll »

Również zdecydowanie popieram nazwę "Mokra robota". Według mnie trzeba mieć naprawdę ogromną chęć szukania dziury w całym, żeby taki dwuznaczny i łobuzerski zwrot zestawiać z ludobójstwem i holokaustem...
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1306 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: rastula »

Munchhausen pisze: 06 gru 2018, 11:13
toblakai pisze: 06 gru 2018, 11:03 Oho, jak ktoś ma poparte argumentami inne zdanie to jest 'malkontent' :D
No sorry, ale jak ktoś wyciąga przy "mokrej robocie" słownik i twierdzi, że ten zwrot nawiązuje do holocaustu, to trudno się nie uśmiechnąć pod nosem :D
Kolego - waż proszę słowa - to nie ja, tylko słownik ( i to bardzo specyficzny słownik synonimów) wskazuje DALEKĄ konotacje , z którą ja nawet nie dyskutuję, bo nie ma z czym.

Nie jestem też malkontentem i sprawy nie mam zamiaru ciągnąć. Jedynie dzielę się swoim odczuciem i intuicją językową (którą muszę mieć na codzień w pracy, wiec może jestem nawet przeczulony) i którą słownik tylko potwierdza. Jak napisałem mnie również daleko od wiązania MR z Holocaustem ...natomiast jest to niewątpliwie synonim zabójstwa. Jeśli z tym zechcesz rzeczowo polemizować, to jestem nawet chętny ...na PRW, bo tu szkoda miejsca.


PS

:)
SJP
malkontent «osoba stale niezadowolona, we wszystkim doszukująca się ujemnych stron»

SJP
mokra robota pot.
zabójstwo
Grzdyll pisze: 06 gru 2018, 15:19 Również zdecydowanie popieram nazwę "Mokra robota". Według mnie trzeba mieć naprawdę ogromną chęć szukania dziury w całym, żeby taki dwuznaczny i łobuzerski zwrot zestawiać z ludobójstwem i holokaustem...
A kto tak zrobił?
KurikDeVolay pisze: 06 gru 2018, 11:07 #Problemy pierwszego świata
Proszę o Brzdęk! Morka robota i plasterek, żeby sobie co wrażliwsi kupujący mogli zakleić podtytuł...
Ja kupię nawet jak się będzie nazywało Trollowy Holocaust :P
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 727
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 144 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Munchhausen »

rastula pisze: 06 gru 2018, 15:28
Munchhausen pisze: 06 gru 2018, 11:13
toblakai pisze: 06 gru 2018, 11:03 Oho, jak ktoś ma poparte argumentami inne zdanie to jest 'malkontent' :D
No sorry, ale jak ktoś wyciąga przy "mokrej robocie" słownik i twierdzi, że ten zwrot nawiązuje do holocaustu, to trudno się nie uśmiechnąć pod nosem :D
Kolego - waż proszę słowa - to nie ja, tylko słownik ( i to bardzo specyficzny słownik synonimów) wskazuje DALEKĄ konotacje , z którą ja nawet nie dyskutuję, bo nie ma z czym.
Za późno. Już zapisałeś się w mojej pamięci jako forumowy Korwin, który w każdą dyskusję wciska argument ad hitlerum :D
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1306 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: rastula »

ściskam cię...
Obrazek
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Grzdyll »

rastula pisze: 06 gru 2018, 15:30
Grzdyll pisze: 06 gru 2018, 15:19 Również zdecydowanie popieram nazwę "Mokra robota". Według mnie trzeba mieć naprawdę ogromną chęć szukania dziury w całym, żeby taki dwuznaczny i łobuzerski zwrot zestawiać z ludobójstwem i holokaustem...
A kto tak zrobił?
Mam nadzieję że nikt. Ale jeśli faktycznie nikt, to czemu te słowa pojawiły się w tym wątku i dyskusja nad tym zwrotem trwa w najlepsze?
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Al_Dente »

Bo ktoś (słusznie zresztą) zauważył słownikowe znaczenie sformułowania, mówiąc również że mimo tego brzmi mu to dobrze, a inny ktoś wykazał się umiejętnością etykietowania i znajdowania związków przyczynowo skutkowych godną najlepszych reporterów onetu.

Mnie również brzmi to dobrze, i skojarzeń z zabójstwem nie mam (mimo ewidentnego znaczenia słownikowego).
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: Bary »

Tytuł "Mokra robota" pasuje tutaj idealnie! Czekam na dodatki, bo podstawka jest świetna! Chętnych poznać podstawy mojej opinii zachęcam do przeczytania recenzji (lekko na wesoło). :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: Trolliszcze »

"Mokra robota" wzięła się stąd, że to idiom oznaczający napaść, w której dochodzi do rozlewu krwi (czyli zachodzi skojarzenie krew-mokro). Natomiast @rastula krzywi się niepotrzebnie - często dowcip językowy bierze się właśnie z zastosowania słowa/zwrotu o utartym znaczeniu w nowym, zaskakującym (ale pasującym) kontekście. Mnie się podoba :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1306 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: rastula »

no ale Holocaust! ;D...
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: Bary »

Trolliszcze pisze: 11 gru 2018, 12:15 "Mokra robota" wzięła się stąd, że to idiom oznaczający napaść, w której dochodzi do rozlewu krwi (czyli zachodzi skojarzenie krew-mokro).
Oo, ciekawe. Zawsze myślałem, że to jest odniesienie do czasów gangsterskich, gdy się niewygodnych ludzi wrzucało w betonowych "butach" do rzeki.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
ODPOWIEDZ