Great Western Trail (Alexander Pfister)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: cezarr »

Bruno pisze: 29 sty 2019, 00:08 czy to normalne, że do Kansas każdy gracz dotrze góra 5 razy?
Raczej nie. U nas 6 to standard, czasem 7. To jakiś strasznie pechowy dociąg, jeśli zawsze losujecie pracowników z 3 worka. Ale nawet wtedy trudno mi sobie wyobrazić, jak obu graczy może zrobić mniej niż po 5 dostaw (patrząc na liczbę pól na planszy). Może jednak coś źle robicie? Dokładacie pracownika na to pole, z którego zszedł znacznik postępu/końca gry?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3355
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: seki »

Potwierdzam na 2 osoby zwykle 6-7 dostaw. Nie wiem czy to możliwe by wyszło max 10 dostaw na partię. Tor pracowników mamy taki sam.
Fojtu
Posty: 3378
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 556 times
Been thanked: 1263 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: Fojtu »

Też mi się wydaje że koło 6 statystycznie powinno być.

GWT bez dodatku jest grą, gdzie opłaca się dość szybko biegać. Im lepiej ludzie grają, tym paradoksalnie niższe wyniki w grupie. Dodatek trochę to zmienia jeżeli jesteś zainteresowany :)
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: malekith_86 »

zakładając że z worka nr 3 nigdy nie wylosuje się tipi [jak dobrze kojarzę są tylko 4 lub 5, reszta to pracownicy] tabela [rynek pracowników] pozwoli na 11 wizyt w kanzas [tyle jest potrzebne żeby uruchomić koniec gry]
drugi gracz wtedy albo zrobi w swojej ostatniej turze ostatnią 12tą dostawę albo nie
więc nie możliwe jest żeby oboje gracze zrobili tylko po 5 dostaw, minimum to 11 dostaw sumarycznie, a jak trafi się tipi z 3 worka to nawet więcej
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4078
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

Bruno pisze: 29 sty 2019, 00:08
GWT to gra gdzie nie zrobisz wszystkiego. Trzeba się skupić na jednej z kilku strategii i to realizować. Dostawy często nie są głównym źródłem punktów. Nieraz robiłem mało dostaw (5 do 7 przeciwnika), kupiłem mało krow a pocisnalem koleja czy budynkami a dostawy które miałem były dobrze przygotowane(idealna ręką + certyfikaty) przez co miałem podobna ilość punktów z nich co przeciwnik i więcej kasy(np z pociągu).

Jeśli czujesz że przeciwnik ciągnie do Kansas to pozwól mu na to i skup się na inżynierach, jeździe koleja i stawianiu budynków z łapka(szczególnie na starcie i przed krowami). W podstawce jest 4-5 równorzędnych strategii I każda ma swoje wariacje. Tylko mniejsza cześć z nich opiera się na rushu do Kansas.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
kamilpr
Posty: 374
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: kamilpr »

Po jakim czasie od zamówienia dostaliście poprawioną plansze z dodatku ?
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4078
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

Ja musiałem zamawiać dwa razy. Pierwsza zaginęła na poczcie po zamowieniu. Po ponownym wysłaniu czekałem mniej niz 2tyg.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: bogas »

kamilpr pisze: 29 sty 2019, 11:11 Po jakim czasie od zamówienia dostaliście poprawioną plansze z dodatku ?
Niecałe 2 tydodnie. Ale plansza tak średnio poprawiona jest. Dalej widać te dwa czerwone "x" więc skończyło się tak, że nożykiem do tapet pierwotną planszę skróciłem i teraz jest okej.
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: dominGeS »

Hej,
Ja z kolei dostałem 2 plansze. Pierwszą kilka dni po reklamacji tej z pudełka, a drugą po jakiś 2 tyg. co więcej nie wiedzieć czemu ją wysłali bo nie zabiegałem o drugą. Obydwie dosłane ''lipa'', może minimalnie lepiej od oryginału docięte. Uznałem, że teraz kiedy mam już 3 plansze, mogę zaryzykować i sam sobie dociąć. Nóż do tapet i naprzód. Jestem z siebie dumny, docięte idealnie.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4078
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

Moim zdaniem to co przyszło jest dobrze zrobione. Pionowo z góry nie widać krzyżykow i jeśli skrociliscie bardziej to rzućcie okiem po lewej stronie na grafikę czy wam się idealnie zgrywa bo moim zdaniem tam bardzie już za bardzo nachodzi na siebie.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: bogas »

brazylianwisnia pisze: 29 sty 2019, 13:15 Moim zdaniem to co przyszło jest dobrze zrobione. Pionowo z góry nie widać krzyżykow i jeśli skrociliscie bardziej to rzućcie okiem po lewej stronie na grafikę czy wam się idealnie zgrywa bo moim zdaniem tam bardzie już za bardzo nachodzi na siebie.
Moim zdaniem nie jest dobrze, bo żeby nie widzieć tych podwójnych krzyżyków musiałbym mieć planszę na podłodze, a samemu siedzieć na krześle lub siedzieć przy stole od strony planszy dodatku, a więc mieć całą planszę do góry nogami. Ja tam nie widzę żeby mi jakaś grafika z lewej nie pasowała. Nawet nie za bardzo wiem o jaką grafikę miałoby tu chodzić.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4078
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

Chodzi o tą grafikę która by się nie spasowala.
Oczywiście to kosmetyka tak jak i krzyżyki.
Obrazek
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: bogas »

brazylianwisnia pisze: 30 sty 2019, 12:34 Chodzi o tą grafikę która by się nie spasowala.
Oczywiście to kosmetyka tak jak i krzyżyki.
Ło panie! Mi to dobrze pasuje z tej lewej strony, a te krzyżyki mnie jednak bardziej drażnią, bo i jest ich nieporównywalnie więcej i jeszcze czerowone (no chyba, że ktoś jest daltonistą to ma tutaj lepiej :P ).
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4078
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

Jak dobrze jak źle :-P jeśli plansza zakrylaby krzyżyki bardziej to ten znaczek akcji wchodziłby pod plansze dodatku. Nie ma rozwiązania które byłoby w 100 satysfakcjonujące.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: bogas »

brazylianwisnia pisze: 30 sty 2019, 14:06 Jak dobrze jak źle :-P jeśli plansza zakrylaby krzyżyki bardziej to ten znaczek akcji wchodziłby pod plansze dodatku. Nie ma rozwiązania które byłoby w 100 satysfakcjonujące.
To fakt. Trzeba iść na jakiś zdechły kompromis. Dodam tylko, że z tym da się grać, a tym bardziej żyć ;) Tylko wg mnie trochę szkoda zamieszania z tą całą wymianą plansz. Gdybym wiedział, że tak to "poprawili", to nawet bym do nich nie pisał.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: FortArt »

Dzięki za info. To ja sobie daruję wymianę. Podwójne krzyżyki uważam za korzystne, lepiej je widać.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1493 times
Been thanked: 1142 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: Bruno »

malekith_86 pisze: 29 sty 2019, 08:51 zakładając że z worka nr 3 nigdy nie wylosuje się tipi [jak dobrze kojarzę są tylko 4 lub 5, reszta to pracownicy] tabela [rynek pracowników] pozwoli na 11 wizyt w kanzas [tyle jest potrzebne żeby uruchomić koniec gry]
drugi gracz wtedy albo zrobi w swojej ostatniej turze ostatnią 12tą dostawę albo nie
więc nie możliwe jest żeby oboje gracze zrobili tylko po 5 dostaw, minimum to 11 dostaw sumarycznie, a jak trafi się tipi z 3 worka to nawet więcej
Ok, ok, faktycznie te "max. 5 dostaw" nie było precyzyjne, ale jeśli z pozycji nr 3 nie wskoczy żadne tipi (a u nas pojawia się rzadko lub wcale), to wychodzi - jak już tu wykazano - tylko 5+6 dostaw w ciągu gry. Dzięki za słuszne sprostowania z Waszej strony! Niemniej rzecz nie w samej dokładnie policzonej liczbie odwiedzin w Kansas, tylko w odczuciu, czego udało się w czasie gry dokonać, czy czujemy nasz rozwój etc. Ja nie czuję i o tym pisałem.
Ktoś wspomniał tu o dodatku, że grając z nim jest lepiej. Ale przecież nie wydłuża on toru rynku pracowników? Czyli w ciągu takiego samego czasu gry dokonany równie niewiele, tyle że - spośród większej gamy możliwości? :wink:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4078
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

W tej grze można naprawdę sporo zrobić. Liczba akcji u doświadczonych graczy oscyluje między 25 a 30. U pozostalych jest to między 30 a 40 i to nie licząc dostaw. Poprostu musisz poprobowac. Rozwój jest odczuwalny bo mamy coraz lepsze dostawy, pociąg coraz dalej, coraz lepsze budynki i coraz więcej pracowników. Nie wszystko oczywiście się uda zrobić w jednej grze. Klucz to skupić się na 1-2 rzeczach i wybierać tylko najlepsze przystanki do swojej strategii pomijając tylko dobre. Może warto pozwolić drugiej osobie pędzic bo co z tego że zrobi 7 dostaw jak przy szybkim tempie karty w ręce będą się powtarzać przy dostawie = kiepska dostawa.

Dodatek daje więcej możliwości i zachęca trochę do spowolnienia gry oraz otwiera 2-3 nowe strategie. Pozwala tez "zachowywać akcje na pozniej" I ograniczyć losowosc.


Aha no i dostawy naprawdę nie są sercem gry. O ile Twoja strategia nie zakłada dostarczenia do wszystkich z ostatnich 3 miast plus jeszcze raz San Francisco to deszczu punktów z tego nie będzie.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
elbryk
Posty: 19
Rejestracja: 23 sty 2018, 07:45

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: elbryk »

Bruno pisze: 30 sty 2019, 21:43
malekith_86 pisze: 29 sty 2019, 08:51 zakładając że z worka nr 3 nigdy nie wylosuje się tipi [jak dobrze kojarzę są tylko 4 lub 5, reszta to pracownicy] tabela [rynek pracowników] pozwoli na 11 wizyt w kanzas [tyle jest potrzebne żeby uruchomić koniec gry]
drugi gracz wtedy albo zrobi w swojej ostatniej turze ostatnią 12tą dostawę albo nie
więc nie możliwe jest żeby oboje gracze zrobili tylko po 5 dostaw, minimum to 11 dostaw sumarycznie, a jak trafi się tipi z 3 worka to nawet więcej
Ok, ok, faktycznie te "max. 5 dostaw" nie było precyzyjne, ale jeśli z pozycji nr 3 nie wskoczy żadne tipi (a u nas pojawia się rzadko lub wcale), to wychodzi - jak już tu wykazano - tylko 5+6 dostaw w ciągu gry. Dzięki za słuszne sprostowania z Waszej strony! Niemniej rzecz nie w samej dokładnie policzonej liczbie odwiedzin w Kansas, tylko w odczuciu, czego udało się w czasie gry dokonać, czy czujemy nasz rozwój etc. Ja nie czuję i o tym pisałem.
Ktoś wspomniał tu o dodatku, że grając z nim jest lepiej. Ale przecież nie wydłuża on toru rynku pracowników? Czyli w ciągu takiego samego czasu gry dokonany równie niewiele, tyle że - spośród większej gamy możliwości? :wink:
W GWT w grze dla dwóch graczy problemem nie jest długość toru rynku pracowników, ale ilość pojawiających na nim pracowników. U nas prawie zawsze odbywa się wyścig o to kto pierwszy kupi lepszych/tańszych pracowników.
Dzięki dodatkowi łatwiej zarabiamy pieniądze, budujemy więcej budynków, kupujemy więcej krów.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: Kin@a »

Chcę zakupić GWT od razu wraz z dodatkiem KnP stąd moje pytanie o różnice w dodruku.

Druk polskiej podstawki jest z 2017 i 2018 roku? Są różnice jakościowe między nimi?

Dodatek jest z tylko z 2018 roku?
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: mikeyoski »

Zadaj to pytanie wydawnictwu. Mam podstawkę z pierwszego druku. Mapa z dodatku nie pasuje do tej podstawowej. Dosłana również. Wiem, że u części ten problem jest a u części wszystko jest ok. Więc chyba tylko Lacerta wie, co w trawie piszczy.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: Kin@a »

mikeyoski pisze: 26 kwie 2019, 09:49 Zadaj to pytanie wydawnictwu. Mam podstawkę z pierwszego druku. Mapa z dodatku nie pasuje do tej podstawowej. Dosłana również.
Dzięki za odpowiedź. Najlepiej pytać innych graczy posiadających grę. A czy - poza tymi krzyżykami (bo to o chyba tylko chodzi) - są zmiany np w jakości czy grubości tektury?
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: mikeyoski »

Jeden gracz powie, że jest ok. Drugi, że nie jest. To Cię satysfakcjonuje? U mnie nie jest i mam ciągle podwójne krzyżyki.

A jakość użytych materiałów jest znakomita. Do tego przyzwyczaił już Eggertspiele, czyli oryginalny wydawca.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: Banan2 »

Co do tych podwójnych krzyżyków to wystarczy jedno cięcie nożem do tapet i wszystko jest OK.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: Trolliszcze »

Kin@a pisze: 26 kwie 2019, 10:16Dzięki za odpowiedź. Najlepiej pytać innych graczy posiadających grę. A czy - poza tymi krzyżykami (bo to o chyba tylko chodzi) - są zmiany np w jakości czy grubości tektury?
Nie, takich zmian nie ma, jakość komponentów jest taka sama w obu wydaniach.
Co do krzyżyków, to trochę loteria. Rozmawiałem na ten temat z Lacertą na Targach Fantastyki - problem polega na tym, że drukarnia gwarantuje maksymalne przesunięcie druku do, zdaje się, 3 mm. Jeden egzemplarz może mieć lepiej, drugi gorzej - i do tych 3 mm wciąż "mieści się w normie". A przy tak drobnym elemencie te 3 mm może robić w rzeczywistości sporą różnicę.
ODPOWIEDZ