Deception: Murder in Hong Kong / Dochodzenie (Tobey Ho)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
edrache
Posty: 587
Rejestracja: 14 gru 2005, 14:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: edrache »

Graliśmy w 5 osób, ale dla utrudnienia przetestowaliśmy wariant z 5 kartami zamiast 4 i nic to nie zmieniło, więc zakładam, że przy 6 osobach byłoby podobnie. To czy jest lider to chyba nie ma znaczenia, bo jeśli po pierwszych wskazówkach zostało nam 6, to łatwo "oszukamy" decydując która wskazówka odpowiada za które narzędzie zbrodni. Czy zrobi to morderca czy nie - nie ma to znaczenia.
Rozkładanie pionków przed dyskusją to jest jakieś rozwiązanie, ale bardzo utrudnia grę (chociaż nie testowaliśmy, więc gdybam :)) i "wyłącza" z gry na jakiś czas Forensic Scientista.
Kajmak pisze:U nas po prostu było zakazane mówić w ten sposób ;D
Tylko co było zakazane? Chętnie ograniczyłbym rozmowy, ale chciałbym jakąś ścisłą zasadę :) Bo przecież nie mogę zabronić mówienia np. "Na wskazówkach z miejscem jest oczywiste, że Nóż będzie pasował do kuchni a Metalowa linka do Garażu", czy coś w tym stylu.
citmod pisze:My rozmawiamy od momentu, kiedy pierwsza wskazówka zostanie postawiona. Tyle tylko, że nie dyskutujemy na temat wyłożonych kafli które jeszcze nie zostały oznaczone.
Dobra, to może być to. Zasady tego nie zabraniają, ale to może naprawić nam grę. Tak naprawdę możemy też nie pokazywać tych kafli graczom i w odpowiednim momencie odkryć przed nimi kafel i położyć nabój.
Dzięki! :D
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: Gambit »

edrache pisze:Kupiłem Deception. W teorii gra marzenie - mix moich najlepszych gier Resistance i Tajniaków. Przy pierwszej rozgrywce wyszła taka sytuacja:
Gracze wykluczyli na podstawie pierwszych wskazówek kilka tropów. Zostało kilka narzędzi zbrodni. W trakcie rozmowy jeden z graczy zasugerował, że jeśli to jest narzędzie zbrodni A, to Forensic Scientist na pewno zaznaczyłby na karcie X, jeśli B to pewnie zaznaczyłby Y itd. Forensic Scientist słucha i, ponieważ też chce wygrać, szybko zaznacza odpowiednią wskazówkę. Po chwili wiadomo kto jest mordercą i łatwo dojść do tego, jaki ślad zostawił.

Nie było to na początku oszukiwanie. Wyszło to w trakcie rozmowy, ale zauważyliśmy lukę, która popsuła nam grę. Teraz wystarczy, że ktoś rozpocznie w ten sposób dyskusję i koniec gry. Mieliście takie problemy? Jak sobie z nimi poradziliście? :)

Tutaj jest dyskusja na podobny temat na bgg, ale nic mi ona nie pomogła... poza dodaniem homerulsów
https://boardgamegeek.com/thread/149509 ... rk-written
Czekaj, coś mi nie gra. Nie pamiętam teraz super dokładnie zasad, bo trochę już nie grałem, ale skąd gracze wiedzą co jest na nieobstawionych kafelkach? Nowe kafelki są odkrywane tuż przed obstawieniem. U nas nigdy nie było takiego problemu, bo bez żadnych homerulesów ludzie po prostu siedzieli cicho, kiedy FS odkrywał nowy kafelek i zastanawiał się co obstawić. Jakoś tak naturalnie nam to wychodziło.
edrache
Posty: 587
Rejestracja: 14 gru 2005, 14:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: edrache »

Gambit pisze:Nie pamiętam teraz super dokładnie zasad, bo trochę już nie grałem, ale skąd gracze wiedzą co jest na nieobstawionych kafelkach? Nowe kafelki są odkrywane tuż przed obstawieniem.
Nie wg instrukcji
Obrazek
ale wygląda na to, że to jest TO rozwiązanie, którego szukałem! :)
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: citmod »

Gambit pisze:
edrache pisze:Kupiłem Deception. W teorii gra marzenie - mix moich najlepszych gier Resistance i Tajniaków. Przy pierwszej rozgrywce wyszła taka sytuacja:
Gracze wykluczyli na podstawie pierwszych wskazówek kilka tropów. Zostało kilka narzędzi zbrodni. W trakcie rozmowy jeden z graczy zasugerował, że jeśli to jest narzędzie zbrodni A, to Forensic Scientist na pewno zaznaczyłby na karcie X, jeśli B to pewnie zaznaczyłby Y itd. Forensic Scientist słucha i, ponieważ też chce wygrać, szybko zaznacza odpowiednią wskazówkę. Po chwili wiadomo kto jest mordercą i łatwo dojść do tego, jaki ślad zostawił.

Nie było to na początku oszukiwanie. Wyszło to w trakcie rozmowy, ale zauważyliśmy lukę, która popsuła nam grę. Teraz wystarczy, że ktoś rozpocznie w ten sposób dyskusję i koniec gry. Mieliście takie problemy? Jak sobie z nimi poradziliście? :)

Tutaj jest dyskusja na podobny temat na bgg, ale nic mi ona nie pomogła... poza dodaniem homerulsów
https://boardgamegeek.com/thread/149509 ... rk-written
Czekaj, coś mi nie gra. Nie pamiętam teraz super dokładnie zasad, bo trochę już nie grałem, ale skąd gracze wiedzą co jest na nieobstawionych kafelkach? Nowe kafelki są odkrywane tuż przed obstawieniem. U nas nigdy nie było takiego problemu, bo bez żadnych homerulesów ludzie po prostu siedzieli cicho, kiedy FS odkrywał nowy kafelek i zastanawiał się co obstawić. Jakoś tak naturalnie nam to wychodziło.
Z zasad:
"The Forensic Scientist selects one of the set-aside "Location of Crime" tiles, draws 4 random Scene tiles from the draw deck, and displays these tiles, together with the "Cause of Death" one, in front of themself.

One at a time, the Forensic Scientist places each of the 6 Bullet markers on the tiles in front of them.(...)"

Także wykryte są od razu wszystkie, ale tak jak napisałem i tak na temat tych co są nieoznaczone nie rozmawiamy. Ja tam nawet na nie nie patrze, więc twój sposób jak dla mnie też byłby w porządku i nic by nie zmienił.

Edit: Ech, napracowałem się przepisując zamiast zamieścić screena... :P
edrache
Posty: 587
Rejestracja: 14 gru 2005, 14:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: edrache »

citmod pisze:Także wykryte są od razu wszystkie, ale tak jak napisałem i tak na temat tych co są nieoznaczone nie rozmawiamy. Ja tam nawet na nie nie patrze, więc twój sposób jak dla mnie też byłby w porządku i nic by nie zmienił.
jedyne co zmienia to to, że śledczy mogą się zastanawiać, dlaczego FS nie wybrał jakiegoś konkretnego kafelka - to też jakaś wskazówka, ale to detale. Chyba mi uratowaliście grę :)
Garvv
Posty: 54
Rejestracja: 03 sty 2017, 19:56
Has thanked: 12 times
Been thanked: 1 time

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: Garvv »

Czy język angielski jest dużą przeszkodą w tej grze? Często gram z rodziną, która średnio zna angielski i nie chciałbym żeby współgracze się zniechęcili. Bardzo ciekawi mnie ta gra, lubimy hidden role games a o polskiej wersji cisza.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: Gambit »

Garvv pisze:Czy język angielski jest dużą przeszkodą w tej grze? Często gram z rodziną, która średnio zna angielski i nie chciałbym żeby współgracze się zniechęcili. Bardzo ciekawi mnie ta gra, lubimy hidden role games a o polskiej wersji cisza.
Moim zdaniem nie. Jedna znająca język osoba, może przetłumaczyć nieznającej wszystko co jest potrzebne "w locie", nawet jeśli ten co nie zna języka ma role "podpowiadacza". Natomiast rysunki na kartach są dość jednoznaczne.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: janekbossko »

Na bgg jest tłumaczenie wszystkich płytek na nasz jezyk a karty mają wymowne rysunki


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
deco200
Posty: 68
Rejestracja: 30 kwie 2017, 23:12
Has thanked: 23 times
Been thanked: 11 times

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: deco200 »

Mam pytanie, orientujecie się może, czy któryś z polskich sklepów, który ma tą grę w swojej ofercie sprzedaje wersje angielsko/chińską? Obawiam się, że w zdecydowanej większości rozprowadzają wersję angielsko/niemiecką, a mi właśnie zależy na tej drugiej.
Awatar użytkownika
Swawolny_Pionek
Posty: 286
Rejestracja: 29 cze 2016, 10:43
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 82 times
Been thanked: 8 times

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: Swawolny_Pionek »

deco200 pisze:Mam pytanie, orientujecie się może, czy któryś z polskich sklepów, który ma tą grę w swojej ofercie sprzedaje wersje angielsko/chińską? Obawiam się, że w zdecydowanej większości rozprowadzają wersję angielsko/niemiecką, a mi właśnie zależy na tej drugiej.
Angielsko/Japońską kupiłem jakiś czas temu w Meplu.

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka
edrache
Posty: 587
Rejestracja: 14 gru 2005, 14:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: edrache »

deco200 pisze:Mam pytanie, orientujecie się może, czy któryś z polskich sklepów, który ma tą grę w swojej ofercie sprzedaje wersje angielsko/chińską? Obawiam się, że w zdecydowanej większości rozprowadzają wersję angielsko/niemiecką, a mi właśnie zależy na tej drugiej.
Swoją angielsko/chińską kupiłem niedawno w Planszomanii
http://www.planszomania.pl/przygodowe/8 ... -Kong.html
deco200
Posty: 68
Rejestracja: 30 kwie 2017, 23:12
Has thanked: 23 times
Been thanked: 11 times

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: deco200 »

Dzieki za odpowiedzi panowie, niestety, kontaktowalem sie zarowno z planszomania, mep(e)lem, jak i rebelem i z informacji, ktore otrzymalem wynika, ze w kazdym z tych sklepow w chwili obecnej mozna juz zakupic tylko i wylacznie wersje angielsko/niemieckie. Wrzucam info gdyby ktos byl zainteresowany
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 63 times

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: krisow »

2 dni temu w podcaście Dobry, Zły i Ostatni #11 usłyszałem, że ma być polska wersja Deception: Murder in Hong Kong. Niestety nie wiem skąd Piehoo ma taką informację i czy to pewne?
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: Wincenty Jan »

krisow pisze:2 dni temu w podcaście Dobry, Zły i Ostatni #11 usłyszałem, że ma być polska wersja Deception: Murder in Hong Kong. Niestety nie wiem skąd Piehoo ma taką informację i czy to pewne?
Gra ma zostać wydania po polsku w 2018, natomiast ktos wyda i kiedy dokładnie nie zostało jeszcze oficjalnie ogłoszone.
TTR_1983
Posty: 3923
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: TTR_1983 »

krisow pisze:2 dni temu w podcaście Dobry, Zły i Ostatni #11 usłyszałem, że ma być polska wersja Deception: Murder in Hong Kong. Niestety nie wiem skąd Piehoo ma taką informację i czy to pewne?
Pewne, pisałem o tym na Planszowych Newsach;)

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: Elemele »

Czy są jakieś nowe wieści w sprawie wersji polskiej? Pytam, bo na dniach wychodzi dodatek (https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... ver-allies)
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1127
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 124 times

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: kaimada »

Elemele pisze:Czy są jakieś nowe wieści w sprawie wersji polskiej? Pytam, bo na dniach wychodzi dodatek (https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... ver-allies)
Ogłoszenie oficjalne będzie w bardzo najbliższej przyszłości.
Ankeszu
Posty: 80
Rejestracja: 02 kwie 2011, 15:31
Lokalizacja: Kraków Główny
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: Ankeszu »

Grałam (wersja ang/niemiecka, z tego co pamiętam) i ta gra mnie rozczarowała. Próbowaliśmy kilkakrotnie (z tego co pamiętam w 5/6 osób). Z tego co opisujecie brzmi cudownie - ale to po prostu nie działało. Forensic miał dawać wskazówki, ale karty, nawet te parę podstawowych, nie były w stanie naprowadzić graczy na wiele... a wskazówka musi być dana, więc zmylała zamiast pomagać. Że zacytuję swój komentarz z BGG, "Yellow cards are suprisingly not helping... Very much guessing, hard to deduce anything if the murderer has chosen wisely."
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: Gambit »

Ankeszu pisze:Grałam (wersja ang/niemiecka, z tego co pamiętam) i ta gra mnie rozczarowała. Próbowaliśmy kilkakrotnie (z tego co pamiętam w 5/6 osób). Z tego co opisujecie brzmi cudownie - ale to po prostu nie działało. Forensic miał dawać wskazówki, ale karty, nawet te parę podstawowych, nie były w stanie naprowadzić graczy na wiele... a wskazówka musi być dana, więc zmylała zamiast pomagać. Że zacytuję swój komentarz z BGG, "Yellow cards are suprisingly not helping... Very much guessing, hard to deduce anything if the murderer has chosen wisely."
To nie wina gry. Deception jest niestety bardzo zależna od grających w nią ludzi. Jak nie wejdziesz w klimat i nie wczujesz się, to wszystko siada. To nie wina żółtych kart (choć czasem mogą napsocić), to niestety "wina" grupy. Nie ma co zwalać na grę :)
windziarz44
Posty: 827
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 60 times

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: windziarz44 »

Gambit pisze: To nie wina gry. Deception jest niestety bardzo zależna od grających w nią ludzi. Jak nie wejdziesz w klimat i nie wczujesz się, to wszystko siada. To nie wina żółtych kart (choć czasem mogą napsocić), to niestety "wina" grupy. Nie ma co zwalać na grę :)
Czasami jednak dadzą w kość ale zgodzę w 100%, że dużo zależy od ludzi.
MgK1989
Posty: 318
Rejestracja: 10 cze 2014, 10:34
Has thanked: 53 times
Been thanked: 124 times

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: MgK1989 »

Coś więcej wiadomo o polskiej wersji?

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka
NonVideri
Posty: 34
Rejestracja: 25 mar 2018, 01:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: NonVideri »

Też czekam na więcej info :-). Mam nadzieję, że wersja będzie polsko-chińska, a nie np. polsko-niemiecka... gdyby nie ta niemczyza, to dawno kupiłbym sobie angielską :p
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1725
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 569 times
Been thanked: 1386 times

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: Leser »

NonVideri pisze: 25 mar 2018, 01:06 Też czekam na więcej info :-). Mam nadzieję, że wersja będzie polsko-chińska, a nie np. polsko-niemiecka... gdyby nie ta niemczyza, to dawno kupiłbym sobie angielską :p
Polska wersja będzie polsko-polska ;) Tłumaczenie zostało zakończone, w tej chwili trwa skład. Nie podam dokładnej daty premiery dopóki nie otrzymam informacji, że nakład wypłynął z portu. Zbyt wiele razy w ostatnich dwóch latach zdarzały nam się "nieprzewidziane okoliczności".
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: kwiatosz »

Polsko-chinska bylaby calkiem w klimacie :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
NonVideri
Posty: 34
Rejestracja: 25 mar 2018, 01:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: NonVideri »

Leser pisze: 25 mar 2018, 12:41Polska wersja będzie polsko-polska ;) Tłumaczenie zostało zakończone, w tej chwili trwa skład. Nie podam dokładnej daty premiery dopóki nie otrzymam informacji, że nakład wypłynął z portu. Zbyt wiele razy w ostatnich dwóch latach zdarzały nam się "nieprzewidziane okoliczności".
Te chińskie napisy dodają mega klimatu, na pewno nie można ich zostawić? To spora część powodu, dla którego w ogóle czekam na to tłumaczenie – względy klimatyczno-estetyczne, tak to bym już dawno kupił angielsko-niemiecką :p I podejrzewam, że spora część fanów tak ma
ODPOWIEDZ