Lorenzo il Magnifico (Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
IrasArgor
Posty: 369
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: IrasArgor »

pezetto pisze:Mam obie i zdecydowanie lepszą grą jest Lorenzo (jest to zarówno moja opinia, jak i wszystkich moich współgraczy). Jeśli lubisz euro, to nie p*er*ol, że masz jakieś postanowienie tylko kupuj póki jest w tej cenie :D
Okazuje się, że jutro gram w Lorenzo więc zdziwię się jeśli po powrocie do domu nie zamówię swojego egzemplarza ;). Pewnie razem z Marco, zawsze będzie można popchnąć grę dalej jeśli mi mniej podejdzie :).
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: Trolliszcze »

Ja bardzo lubię obie, choć próbę czasu lepiej wytrzymuje Marco Polo, który jest bardziej regrywalny (szczególnie z minidodatkiem). Lorenzo jest świetny, natomiast w samej podstawce mam wrażenie pewnej powtarzalności - w efekcie staram się nie wyciągać zbyt często, żeby się nie znudzić.
IrasArgor
Posty: 369
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: IrasArgor »

Trolliszcze pisze:Ja bardzo lubię obie, choć próbę czasu lepiej wytrzymuje Marco Polo, który jest bardziej regrywalny (szczególnie z minidodatkiem). Lorenzo jest świetny, natomiast w samej podstawce mam wrażenie pewnej powtarzalności - w efekcie staram się nie wyciągać zbyt często, żeby się nie znudzić.
Da się kupić w Polsce tych dodatkowych bohaterów ( bo rozumiem, że o tym piszesz), patrzyłem po kilku sklepach i nigdy go nie ma. Rozumiem, że jest on niezależny od wersji językowej gry i nie powinien być problemem dla wersji polskiej?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: Trolliszcze »

Tak, jest niezależny, a chyba na BGG wisi angielska instrukcja. Ja ten minidodatek kupowałem ze strony oryginalnego wydawcy, kiedy go jeszcze w Polsce nie było:
https://cundco.de/mini-erweiterungen/au ... ktere?c=58
Doszedł wtedy bez problemu, choć trwało to ze dwa czy trzy tygodnie, już dokładnie nie pamiętam. W każdym razie jest to sensowna alternatywa, jeśli polskie sklepy już nie mają.
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 559
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 375 times
Been thanked: 209 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: Namurenai »

Mają mają - na Mepelu nadal można dostać -> https://mepel.pl/marco-polo-nowe-postac ... ni-dodatek
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: norkbes »

adikom5777 pisze:zapomnijcie o dodatku wydanym przez Albi po takiej wyprzedaży.
Jakie to wydawnictwo wydało Badaczy Głębin a potem po akcji 50% off wydało Wyrocznię? Ja trzymam kciuki za dodatek do Lorenzo od Albi. Dodatek do MP - hmm - tu jakiejś presji nie mam. Wystarczy mini. Moim zdaniem oczywiście ... Cieszmy się takimi okazjami. Albi rules!
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: RunMan »

Problemem z Badaczami było w dużej mierze to, że edycja polska kosztowała więcej niż dostępna wcześniej angielska. Poza tym wydania kolejnego tytułu nie ma co porównywać z wydaniem dodatku - ten z założenia sprzedaje się w mniejszym nakładzie niż podstawka. A więc bardzo ciężko wyobrazić mi sobie, aby Albi wydało po takiej akcji dodatki, bo z dobroci serca takiej przeceny raczej nie zrobili ;)
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2805
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: kaszkiet »

Ale to nie jest akcja Albi mająca zadowolić graczy, tylko raczej zminimalizować straty.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: Trolliszcze »

Może niektórzy przeoczyli, więc napiszę jeszcze raz to, co było już na wcześniejszej stronie - rozmawiałem z przedstawicielem wydawnictwa i na dzień dzisiejszy: dodatek do MP tak, do Lorenza raczej nie (rozmowa ze stycznia). Bardzo wątpię, czy ta wyprzedaż zwiększyła ich zapał do wydania tego dodatku.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: Marx »

Postaram się wydawcę podpytać na fb, może uda się uzyskać jakąś informację. Na czeskiej stronie albi nic na temat dodatkensów nie znalazłem.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Super
Posty: 393
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 212 times
Been thanked: 117 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: Super »

W związku z bieżącą promocją, małe pytanie - czy ta gra jest w ogóle warta zainteresowania dla kogoś kto nie lubi Felda, nie przepada za Rosenbergiem, ale nie jest wrogiem euro, bo miłuje bez pamięci takie tytuły jak Through the Ages, Power Grid, Terraformacja czy Brass?

Druga sprawa, jak jest z "suchością"? :) W suchary jak już wspomniałem grywam, ale jednak lubię jak jest trochę treści i klimatu. Lubię takie realne powiązanie mechaniki z tematyką. Dla zobrazowania, wspomniane wcześniej tytuły są dla mnie klimatyczne, ale np. w Goa suchość już mnie przytłacza, choć mechanicznie jest ciekawie.

Rzut oka na youtube jakoś nie zachęcił (ale i nie odrzucił). Tylko takie bierne oglądanie oddaje grze sprawiedliwość co najwyżej w połowie, a cena kusi :) Proszę więc o jakieś opinie.
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 451
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 77 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: Zaan84 »

Lorenzo jest dość suche, na poziomie wspomnianego Goa. Jezeli szukasz klimatu to szukaj go gdzies indziej.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: BartP »

Popieram, raczej nie dla Ciebie.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Super pisze:W związku z bieżącą promocją, małe pytanie - czy ta gra jest w ogóle warta zainteresowania dla kogoś kto nie lubi Felda, nie przepada za Rosenbergiem, ale nie jest wrogiem euro, bo miłuje bez pamięci takie tytuły jak Through the Ages, Power Grid, Terraformacja czy Brass?

Druga sprawa, jak jest z "suchością"? :) W suchary jak już wspomniałem grywam, ale jednak lubię jak jest trochę treści i klimatu. Lubię takie realne powiązanie mechaniki z tematyką. Dla zobrazowania, wspomniane wcześniej tytuły są dla mnie klimatyczne, ale np. w Goa suchość już mnie przytłacza, choć mechanicznie jest ciekawie.

Rzut oka na youtube jakoś nie zachęcił (ale i nie odrzucił). Tylko takie bierne oglądanie oddaje grze sprawiedliwość co najwyżej w połowie, a cena kusi :) Proszę więc o jakieś opinie.
Za te pieniądze to nawet jak nie będzie szału to można zawsze komuś dać w prezencie albo opchnąć :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Super
Posty: 393
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 212 times
Been thanked: 117 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: Super »

Dzięki za odpowiedzi, odpuszczę sobie w takim razie, tym bardziej, że się szybko wyprzedaje - niech skorzysta ktoś, kogo ucieszy bardziej. A takich gier, co to może będzie a jak nie, to komuś się da na prezent, to mam już tyle, że trzeba osobny regał na nie zorganizować, a nie ma już kogo obdarowywać w bliższej i dalszej rodzinie, u znajomych i sąsiadów :lol:
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: elayeth »

Wczoraj właściciel sporego sklepu stacjonarnego z planszówkami wskazał mi Lorenzo jako grę, która się nie sprzedaje pomimo promocji. Dziś zauważyłem promocję na Planszostrefie... tak z ciekawości... czy i czemu ta gra się nie sprzedaje? Z jednej strony nie jest to gra nikomu nie znana, z drugiej chyba faktycznie nie wzbudza zainteresowania... Czy coś nam to mówi o aktualnych trendach w branży gier euro albo zapotrzebowaniu graczy lubiących ten rodzaj gier? Mnie faktycznie gra nie zainteresowała... chyba z uwagi na tematykę i brak jakiś mocno pozytywnych recenzji...
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: Fojtu »

Szczerze mówiąc gra po prostu jest średnio porywająca. Jest parę fajnych pomysłów, ale całość dla mnie nie składa się w coś fajnego. Najgorsze dla mnie jest to, że jak ktoś zostanie w tyle, to już ciężko wyjść z dołka. Oczywiście to normalne jak na grę o budowaniu silniczka, ale jakoś w Lorenzo ten efekt jest spotęgowany dodatkowo faktem, że jak ktoś załapie silnie negatywny efekt z kościoła to ma pozamiatane i staje się statystą.
Do tego oprawa graficzna, klimat i szczególnie okładka mogą średnio zachęcać do kupna. Takie Marco Polo jest też eurosucharkiem, ale jest IMO ładniejsze, dla przeciętnego gracza ma ciekawszą okładkę no i przede wszystkim ma bardziej namacalny klimat podczas gry. W Lorenzo kupujesz ziutów z kolumn, którzy Ci cośtam dają, żeby kupić więcej ziutów, którzy dają Ci punkty. Dla mnie to trochę mało porywające i anonimowe.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: bogas »

elayeth pisze:Wczoraj właściciel sporego sklepu stacjonarnego z planszówkami wskazał mi Lorenzo jako grę, która się nie sprzedaje pomimo promocji. Dziś zauważyłem promocję na Planszostrefie... tak z ciekawości... czy i czemu ta gra się nie sprzedaje?
No chyba jednak się sprzedaje, bo już w większości sklepów internetowych, które cenę obniżyły gry już nie ma.
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: cezaras »

Bardzo się dziwię, że się nie sprzedaje, bo to znakomita gra.
Jak wyszła polska wersja, to od razu zamówiłem 5 egzemplarzy dla znajomych (bo już miałem swoją angielską) i cały czas wraca na stół.

Być może prawda jest w stwierdzeniu, które wyczytałem na forum w wątku dotyczącym "W roku smoka".
Duża grupa współczesnych eurograczy nie lubi gier z presją. Wolą Ucztę dla Dyna od Agricoli, bo nie ma kłopotu z żywieniem.
Gry takie jak Lorenzo czy W roku smoka, nie spełniają tych oczekiwań.
I od razu dodam, że nie jest to krytyka takiego czy innego gustu. Po prostu tak jest.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: Trolliszcze »

Kurczę, nie wiem, szukałbym jednak przyczyny gdzie indziej. Takie rzeczy jak odczuwanie presji wymaga bezpośredniego kontaktu z grą, a wiele osób kupuje bez wypróbowania, na podstawie popularności autora, opinii czy nawet okładki. A opinie gra ma dobre, lepsze chociażby niż wspomniany Marco Polo, który chyba sprzedawał się nieźle, skoro ma (ponoć) wyjść ten dodatek. Może powód jest o wiele bardziej prozaiczny, jak przeszacowanie nakładu czy właśnie szata graficzna pozbawiona bling blingu.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: kmd7 »

Ja tam nie wiem, ale może większość graczy woli stawiać na lekkość rozgrywki, a nie na móżdżenie po męczącym dniu? Albo nie lubią przegryzać się przez instrukcje? Czasem też tak mam i wolę wyciągnąć coś lekkiego na zakończenie dnia. Ale generalnie stawiam cięższe tytuły przed lżejszymi, licząc się nawet ze sponiewieraniem przez przeciwnika lub grę :D. A nad Lorenzo zastanawiałem się już od jakiegoś czasu, tylko inne tytuły spychały go na tył listy zakupowej. Niższa cena jednak pomogła mi w podjęciu decyzji ;).
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: bogas »

Trolliszcze pisze:Kurczę, nie wiem, szukałbym jednak przyczyny gdzie indziej. Takie rzeczy jak odczuwanie presji wymaga bezpośredniego kontaktu z grą, a wiele osób kupuje bez wypróbowania, na podstawie popularności autora, opinii czy nawet okładki. A opinie gra ma dobre, lepsze chociażby niż wspomniany Marco Polo, który chyba sprzedawał się nieźle, skoro ma (ponoć) wyjść ten dodatek. Może powód jest o wiele bardziej prozaiczny, jak przeszacowanie nakładu czy właśnie szata graficzna pozbawiona bling blingu.
No jeśli i-szop nie kłamie to Marco Polo spadł z ceną do obecnego poziomu Lorenzo. Może Albi ma za duże nakłady jak na nasz rynek?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: Trolliszcze »

U nich jest to ciut utrudnione, bo mają wersje wielojęzyczne na rynek polski, czeski i słowacki. Równie dobrze u nas może się sprzedawać znośnie, ale bardzo źle w Czechach/na Słowacji i im zalega. Trudno powiedzieć bez inside info ;)
probbi
Posty: 947
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 87 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: probbi »

Informacja od Albi jaką dostałem na fb jest taka, że nie jest wyprzedaż magazynowa pod inne przyszłe gry, tylko czasowo ograniczona promocja tytułów.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: Marx »

A może moja teza z poprzedniej strony jednak znajdzie zastosowanie :mrgreen:
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
ODPOWIEDZ