Dominion - zmiany w oryginale

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Dominion - zmiany w oryginale

Post autor: morris »

Wydawca (Rio Grande Games) zdecydował się dokonać kilku zmian w Dominion i Dominion: Intrigue.

Podaję je za Donaldem X Vaccarino:

Zarówno w Dominion jak i w Intrigue:
- sześć kart zastąpiono nowymi kartami
- dodano nową kartę (zamiast pustych kart)
- tekst niektórych karty został przeredagowany (funkcjonalność się nie zmieniła)
- poprawiono instrukcje gry
- nowe karty są dostępne również jako oddzielne produkty (z nową wkładką, lecz bez wypraski i instrukcji gry) - jako Dominion Update Pack i Intrigue Update Pack.
- zmieniono grafikę na okładce, dodano "Drugie wydanie"
- zmienił się symbol rozszerzenia (ikona w prawym dolnym rogu karty)

Dodatkowo w Dominion:
- trzy kart lekko się zmieniły - "Możesz" dodane do Moneylender (Lichwiarz), Mine (Kopalnia) i Throne Room (Sala tronowa)
- podstawowe karty dostały nową grafikę (jak w "dodatku" Base Cards, tyle że trochę lepszą)
- dodano podkładkę śmietniska (zamiast karty smietniska)

Dodatkowo w Intrigue:
- jedna karta lekko zmieniona - Masquerade (Maskarada) pomija graczy bez kart na ręce
- zrezygnowano z podstawowych kart - teraz Intrigue już nie jest niezależnym rozszerzeniem

Te zmiany dotyczą tylko Dominion i Intrigue, pozostałe rozszerzenia nie otrzymają nowych kart. Jednakże wszystkie rozszerzenia poprzedzające Empires przejdą drobne zmiany w tekście kart (chodzi o rozkład tekstu na karcie, nie w działaniu kart) oraz zmiany w instrukcji - nastąpi to przy najbliższym dodruku każdego z tych rozszerzeń.

Zmiany w tekście obejmują:
- przeredagowanie tekstu, aby był prostszy
- karty będą używać liczby mnogiej w odniesieniu do gracza ("they" zamiast "he") - dotyczy to oczywiście wersji angielskiej
- tekst będzie pisany większą czcionką tam gdzie się da
- +Karta, +Zakup itp. zostaną w tekście pogrubione
- poprawiony rozkład tekstu, żeby ujednolicić wygląd kart


Update Pack sprzedawany jest w małym pudełku, i zawiera tylko nowe karty i nową wkładkę. Są dwa takie zestwy - jeden dla Dominion i jeden dla Intrigue - każdy z 7 nowymi kartami (zestaw zawiera 80 kart). Nie wiemy jaki będzie popyt na te zestawy, i w przyszłości one znikną (bo każdy, kto kupi nowe wydanie Dominion czy Intrigue już będzie miał nowe karty). Na razie te zestawy są dostępne dla tych, którzy chcą mieć nowe karty a nie chcą kupować całej nowej gry.

Nowa wersja "dodatku" Base Cards będzie zawierać zaktualizowane karty podstawowe - nie wiadomo jednak kiedy nastąpi dodruk. Wydanie "Big Box" również zostanie zaktualizowane.


Źródło: http://boardgamegeek.com/article/23765096#23765096
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1925 times

Re: Dominion - zmiany w oryginale

Post autor: warlock »

Słowem - nowa polska wersja już jest przestarzała? :wink:
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion - zmiany w oryginale

Post autor: morris »

No trochę jakby ;-) W końcu ma być 14 nowych kart...
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1925 times

Re: Dominion - zmiany w oryginale

Post autor: warlock »

Grałem dopiero dwie partie w podstawkę Dominona - zakochałem się w tej grze totalnie, nie wiem, dlaczego dopiero teraz ją odkryłem (podobnie mam z Race for the Galaxy).

Szkoda, że kampania na wspieraczce nie "poczekała" roku, wtedy mielibyśmy aktualny produkt...
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dominion - zmiany w oryginale

Post autor: splocki »

warlock pisze: Szkoda, że kampania na wspieraczce nie "poczekała" roku, wtedy mielibyśmy aktualny produkt...
Kto wiedział...
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Dominion - zmiany w oryginale

Post autor: janekbossko »

Ciekawe czy te zmiany wpłyną na to iż kupowanie kasy a pozniej punktów nadal nie bedzie najlepsza startegia ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominion - zmiany w oryginale

Post autor: Andy »

Strategia na dużą kasę jest dobra tylko na słabych przeciwników. :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
GFP
Posty: 1610
Rejestracja: 19 paź 2013, 20:41
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dominion - zmiany w oryginale

Post autor: GFP »

splocki pisze:
warlock pisze: Szkoda, że kampania na wspieraczce nie "poczekała" roku, wtedy mielibyśmy aktualny produkt...
Kto wiedział...
Na pewno nie my. I mówię to absolutnie poważnie. Dostaliśmy w tej sprawie maila dziś w nocy... :roll:
Kampanie:

Aktualna: Dodatki do Najeźdźców z Północy - http://www.wspieram.to/najezdzcydodatki
Archiwalne: https://wspieram.to/profil/GamesFactoryPublishing
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1925 times

Re: Dominion - zmiany w oryginale

Post autor: warlock »

Mam nadzieję, że tak jest, bo czytam wszędzie posty, że Big Money wygrywa i podstawka jest "broken" pod tym względem ;). Ale wkładam to między bajki i liczę na to, że faktycznie dobry gracz jest w stanie wykombinować lepszą strategię.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominion - zmiany w oryginale

Post autor: Andy »

warlock pisze:Mam nadzieję, że tak jest, bo czytam wszędzie posty, że Big Money wygrywa i podstawka jest "broken" pod tym względem ;).
Na tej samej zasadzie RftG jest broken, bo produkcja/konsumpcja rozwala wszystko. :D Jak się nie potrafi grać, to każda gra jest broken :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
GFP
Posty: 1610
Rejestracja: 19 paź 2013, 20:41
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dominion - zmiany w oryginale

Post autor: GFP »

Andy pisze:
warlock pisze:Mam nadzieję, że tak jest, bo czytam wszędzie posty, że Big Money wygrywa i podstawka jest "broken" pod tym względem ;).
Na tej samej zasadzie RftG jest broken, bo produkcja/konsumpcja rozwala wszystko. :D Jak się nie potrafi grać, to każda gra jest broken :wink:

Moja prywatna pełna zgoda z Andym. Super jest wygrać w grę, ale ja czerpię dużo większą przyjemność z możliwości spotkania ze znajomymi, czy ze zrobienia super silniczka w Dominionie, niż na grze w mega nudny, ale skuteczny sposób. ;) Gry to czas spędzony wspólnie przy stole, a nie wyścigi o złote gacie... ;)
Kampanie:

Aktualna: Dodatki do Najeźdźców z Północy - http://www.wspieram.to/najezdzcydodatki
Archiwalne: https://wspieram.to/profil/GamesFactoryPublishing
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dominion - zmiany w oryginale

Post autor: splocki »

Piettrucha pisze: Moja prywatna pełna zgoda z Andym. Super jest wygrać w grę, ale ja czerpię dużo większą przyjemność z możliwości spotkania ze znajomymi, czy ze zrobienia super silniczka w Dominionie, niż na grze w mega nudny, ale skuteczny sposób. ;) Gry to czas spędzony wspólnie przy stole, a nie wyścigi o złote gacie... ;)
+1
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Dominion - zmiany w oryginale

Post autor: janekbossko »

Moja prywatna pełna zgoda z Andym. Super jest wygrać w grę, ale ja czerpię dużo większą przyjemność z możliwości spotkania ze znajomymi, czy ze zrobienia super silniczka w Dominionie, niż na grze w mega nudny, ale skuteczny sposób. ;) Gry to czas spędzony wspólnie przy stole, a nie wyścigi o złote gacie... ;)
a ja sie zgadzam tylk oczęściowo. Racja, spotykamy się ze znajomymi i ten czas to sama przyjemność ALE...granie w gry jest swego rodzaju rywalizacją, gram w dany tytuł bo lubie, bo szlifuje swoje umiejętości, szukam strategii by wygrywać jak w życiu. Nie za wszelką cenę ale zawsze jest ktoś kto wygrywa i kto przegrywa a ja lubię być tym pierwszym :twisted:
Argument, że zwycięstwo nie ma znaczenia to argument do każdej gry która posiada strategię wygrywającą albo strategię która jest łatwiejsza do zastosowania wobec innych. Tym bardziej, że granie na pieniądze w Dominionie jest uniwersalna strategią i nie ma znaczenia jakie zestawy są wylosowane.
Wojny na forum czy bgg na zasadzie czy jest balans między frakcjami itd właśnie pokazuje, że ludzie lubią i chcą wygrywać bo takie jest sens rywalizacji nad planszą a spędzenie czasu w miłym gronie przyjemnym dodatkiem :)
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1523
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 183 times
Been thanked: 551 times

Re: Dominion - zmiany w oryginale

Post autor: Ayaram »

Zwłaszcza dominion. To idealna gra do piwka, spinać się przy tym? no nie... ;)

Generalnie trochę mnie dziwi sens tego. Po tylu latach, tylu dodatkach nagle grzebać w podstawcę? Raczej nie czuję problemu i nie kupię nawet tego upgrade packa jeśli takowy wyjdzie po polsku.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Dominion - zmiany w oryginale

Post autor: Trolliszcze »

A czy Andy'emu raczej nie chodziło o to, że Big Money wygrywa tylko wtedy, jak się kiepsko gra?
Nie jestem specem od Dominiona, gram raczej lajtowo, tak "przy piwku" właśnie, ale - o ile się orientuję - Big Money przegra z Big Money + jedna Kuźnia. I to jest punkt wyjścia, który pokazuje, że da się lepiej. Pytanie polega na tym, co jeszcze dorzucić do talii, żeby ona była bardziej efektywna i żeby nam karty nie zamuliły. Na początek można tak grać, od próby kupienia dwóch, trzech kart i kasiory. Moim zdaniem dość łatwo odkryć wtedy lepsze strategie.
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2016, 10:50 przez Trolliszcze, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 309 times
Been thanked: 343 times

Re: Dominion - zmiany w oryginale

Post autor: tomb »

Pytanie o apgrejdy w wersji polskiej jest tak oczywiste, że nikt go nie zadaje, tak?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
GFP
Posty: 1610
Rejestracja: 19 paź 2013, 20:41
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dominion - zmiany w oryginale

Post autor: GFP »

tomb pisze:Pytanie o apgrejdy w wersji polskiej jest tak oczywiste, że nikt go nie zadaje, tak?
Zostało zadane w odpowiednim wątku. ;)
Kampanie:

Aktualna: Dodatki do Najeźdźców z Północy - http://www.wspieram.to/najezdzcydodatki
Archiwalne: https://wspieram.to/profil/GamesFactoryPublishing
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominion - zmiany w oryginale

Post autor: Andy »

Trolliszcze pisze:A czy Andy'emu raczej nie chodziło o to, że Big Money wygrywa tylko wtedy, jak się kiepsko gra?
To właśnie miałem na myśli. Jak już gram (w cokolwiek) to wolę wygrać niż przegrać, choć na ogół przegrywam. :)

Ale wkurzają mnie opinie osób, które zagrały w jakąś grę dwa czy trzy razy i wyrokują, że gra jest złamana, bo przegrali. Trzeba szukać sposobów na przeciwstawienie się rzekomo dominującej strategii, która na ogół wcale nie jest aż tak dominująca. Są sposoby na big money w Dominionie, tak jak są metody na przeciwstawianie się produkcji/konsumcji albo strategii militarnej w RftG. Trzeba tylko więcej pograć i pokombinować - i jaka to satysfakcja gdy ogra się takiego siedzącego na forsie w Dominionie czy budowniczego imponującego silnika p/k w Rejsie, który nie zdążył nic na nim zarobić, bo gra się nieoczekiwanie zakończyła, zanim mu ten silnik ruszył. :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Miszon
Posty: 2509
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1011 times
Been thanked: 492 times

Re: Dominion - zmiany w oryginale

Post autor: Miszon »

warlock pisze:Słowem - nowa polska wersja już jest przestarzała? :wink:
niezła zgacha... :-/
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4026
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: Dominion - zmiany w oryginale

Post autor: AkitaInu »

GFP będzie się starać żeby ten pakiet nowy też wydrukować.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Dominion - zmiany w oryginale

Post autor: Trolliszcze »

Panowie (i Panie) - spokojnie, w tę "przestarzałą" wersję ludzie grają od siedmiu lat i doskonale się bawią. Będą upgrade packi czy nie będą, to wciąż jest świetny, pełnowartościowy produkt. Trochę zastanawiające, że tak ni z gruchy, nie z pietruchy (to nie przytyk do przedstawiciela GFP na forum ;)) postanowili zrobić nową wersję, ale w sumie wpisuje się to w modny ostatnio trend, który ja na własne potrzeby nazwałem sobie "Sprzedajmy to jeszcze raz": Poprzez wieki, Agricola, Puerto Rico (choć tu akurat tylko kosmetyka)... Teraz "poprawiony" Dominion, wiem też, że szykuje się "poprawione" Glen More... Sporo tego.
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1523
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 183 times
Been thanked: 551 times

Re: Dominion - zmiany w oryginale

Post autor: Ayaram »

No jasne. Tylko, że nic złego. Świetna sprawa dla osób wkraczających na to hobby. Nowe zainteresowanie bądź co bądź świetnymi grami, odświeżona wersja itd. Problem tylko taki, że posiadaczom starszych wersji totalnie odbija :mrgreen:
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominion - zmiany w oryginale

Post autor: Andy »

"Stara" wersja Dominiona jest całkowicie grywalna! Update Packi mogą sobie być, albo mogłoby ich nie być w ogóle - to bez znaczenia.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion - zmiany w oryginale

Post autor: morris »

Andy pisze:"Stara" wersja Dominiona jest całkowicie grywalna! Update Packi mogą sobie być, albo mogłoby ich nie być w ogóle - to bez znaczenia.
z BGG:

Pytanie:
Czy nam, właścicielom starego wydania Dominion, zalecałbyś używanie podmienionych kart, czy całkowite odpuszczenie ich sobie?

Odpowiedź (Donald X Vaccarino):
Zalecałbym, żebyście zaprzestali używania podmienionych kart, może za wyjątkiem tej jednej, w której podmianę trudno wam będzie uwierzyć - tę właśnie bym zachował.

http://boardgamegeek.com/article/23768958#23768958
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1925 times

Re: Dominion - zmiany w oryginale

Post autor: warlock »

No i ja teraz nie wiem co o tym sądzić. Tyle lat ta gra była na rynku, wszyscy grali i było ok. Nagle twórca mówi, żeby nie używać podmienionych kart. Czyli co - przyznaje się do złego ich zaprojektowania/zbalansowania?
ODPOWIEDZ