Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2442
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 543 times
Been thanked: 270 times

Post autor: Markus »

Chyba tak mialo byc. Karty z aa nie mialy mieszac sie z pozostalymi dodatkami wiec zarzut chybiony. :-)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8733
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2640 times
Been thanked: 2330 times

Re:

Post autor: Curiosity »

Markus pisze:Chyba tak mialo byc. Karty z aa nie mialy mieszac sie z pozostalymi dodatkami wiec zarzut chybiony. :-)
Okay, ale jak ktoś nie chciał grać w z Alien Orb, to mógł kupić dodatek w celu wmieszania go do tych "starych". Dodatkowa kasa dla wydawcy. A teraz już chyba nie będzie to argumentem do zakupu AA.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Re:

Post autor: Svartisen »

Curiosity pisze:
Markus pisze:Chyba tak mialo byc. Karty z aa nie mialy mieszac sie z pozostalymi dodatkami wiec zarzut chybiony. :-)
Okay, ale jak ktoś nie chciał grać w z Alien Orb, to mógł kupić dodatek w celu wmieszania go do tych "starych". Dodatkowa kasa dla wydawcy. A teraz już chyba nie będzie to argumentem do zakupu AA.
Rozumiem, że część nowych kart działa tylko z Alien Orb. Ale reszta da się domieszać do podstawki lub do poprzednich dodatków? Spośród tych kilku, które przeciekły na BGG, częśc wyglądała interesująco.
Pragnę zauważyć, że podobnie było z BoW - tylko 20 z 44 kart (oraz 2 z 4 światów początkowych) nie używa prestiżu podczas którejkolwiek z akcji i jak ktoś nie był przekonany do nowego mechanizmu (a wielu nie było/wciąż nie jest, lub potrzebowało czasu, zeby sie z nim oswoić i go polubić), musiałby odłozyć na bok ponad połowę zawartości pudełka - w takim układzie kupno BoW również wydawało sie dla takiej osoby mało sensowne.

Nawet jeśli sam Alien Orb jest mizerny, nie musi to oznaczac, że cały dodatek jest bardzo slaby.
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2013, 15:17 przez Svartisen, łącznie zmieniany 3 razy.
Ashes to ashes, dice to dice...
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6438
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 563 times
Been thanked: 926 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Odi »

Nie tyle do 'starych', co do gołej podstawki.

Gathering Storm de facto wyrównywał balans w podstawce, uzupełniając skuteczność niektórych ścieżek do zdobywania punktów.
Ciekaw jestem jak to jest w przypadku kart AA - czy też poniekąd uzupełniają podstawkę, czy da się grać sensownie właściwie tylko w wariancie z Alienami.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8733
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2640 times
Been thanked: 2330 times

Re: Re:

Post autor: Curiosity »

Svartisen pisze:w takim układzie kupno BoW również wydawało sie dla takiej osoby mało sensowne.
Tylko Bring of War kosztował ok.65zł, a Alien Artifacts ma kosztować 120zł. Jest różnica?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Nataniel »

Bowman pisze:Przyłączając się do pytania Gafika - Czy stare dodatki będą wydane? A jeśli tak to w jakim terminie?
Chyba rozumiesz, że mając na uwadze całą rozmowę z poprzednich kilku stron tego wątku, nie podamy absolutnie żadnej daty ani informacji o tym czy albo kiedy te dodatki zostaną wydane? :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9418
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 502 times
Been thanked: 1439 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: MichalStajszczak »

Nataniel pisze:Chyba rozumiesz, że mając na uwadze całą rozmowę z poprzednich kilku stron tego wątku, nie podamy absolutnie żadnej daty ani informacji o tym czy albo kiedy te dodatki zostaną wydane?
Czy przedstawiona w cytowanym zdaniu "nowa polityka informacyjna" Rebela będzie dotyczyła również innych gier, a szczególnie dodatków? :wink:
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: sirafin »

Nataniel pisze:
Bowman pisze:Przyłączając się do pytania Gafika - Czy stare dodatki będą wydane? A jeśli tak to w jakim terminie?
Chyba rozumiesz, że mając na uwadze całą rozmowę z poprzednich kilku stron tego wątku, nie podamy absolutnie żadnej daty ani informacji o tym czy albo kiedy te dodatki zostaną wydane? :)
Zrozumiem, jeśli w starych dodatkach ujawnią ich zawartość/cenę w ostatniej chwili :D
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Re:

Post autor: Svartisen »

Curiosity pisze:Tylko Bring of War kosztował ok.65zł, a Alien Artifacts ma kosztować 120zł. Jest różnica?
Owszem że jest. Chodzi mi raczej o to, że stwarzamy klimat, jakby AA było na pewno do kitu. Póki co, wszystko co wiem o AA to opinie kilku osób, które zagrały kilka partii w prototyp oraz opinia Rebela, który starał się jakoś wytłumaczyć zmiane swoich planów wydawniczych. Ich zdanie jest niepokojące, ale nie przesądza dla mnie sprawy (tak jak napisałem wczesniej, nie zdziwiłbym się, gdyby tak samo pisali kilka lat temu przed ukazaniem się BoW - a mimo poczatkowej niechęci, lubię ten dodatek). Z opiniami wolę się wstrzymać do czasu ukazania się AA. Na szczęście Essen już blisko, więc się dowiemy jak jest naprawdę. Nie oceniajmy ilorazu inteligencji dziecka, które jeszcze jest wbrzuchu matki - poczekajmy aż się urodzi i trochę poobserwujmy, zanim je zrzucimy z urwiska.
Ashes to ashes, dice to dice...
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: macike »

Nataniel pisze:
Bowman pisze:Przyłączając się do pytania Gafika - Czy stare dodatki będą wydane? A jeśli tak to w jakim terminie?
Chyba rozumiesz, że mając na uwadze całą rozmowę z poprzednich kilku stron tego wątku, nie podamy absolutnie żadnej daty ani informacji o tym czy albo kiedy te dodatki zostaną wydane? :)
Fakt. Sami się o to prosiliśmy. :roll: No ale może uda Wam się na tyle ostrożnie dobrać słowa, aby nie narazić się na zarzut składania obietnic bez pokrycia.

PS
Oprócz trybu oznajmującego jest jeszcze przypuszczający. :twisted:
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: costi »

Odi pisze:Nie tyle do 'starych', co do gołej podstawki.

Gathering Storm de facto wyrównywał balans w podstawce, uzupełniając skuteczność niektórych ścieżek do zdobywania punktów.
Ciekaw jestem jak to jest w przypadku kart AA - czy też poniekąd uzupełniają podstawkę, czy da się grać sensownie właściwie tylko w wariancie z Alienami.
Da się je domieszać do reszty - te związane z Alien Orb będą słabsze, rzecz jasna, albo w ogóle bezużyteczne (bo np. mają tylko efekt explore). Z tego, co kojarzę, to jest lekka ilościowa przewaga kart ułatwiających kolonizację (Settle).
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Bowman
Posty: 112
Rejestracja: 12 gru 2012, 14:05
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: Bowman »

Rozumiem Cię Natanielu więc inaczej sformułuje pytanie: Czy w ogóle bierzecie pod uwagę/myślicie/zastanawiacie się (bez konkretnych dat i obietnic) nad wydaniem starych dodatków?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Nataniel »

Tak, pisałem o tym wcześniej. Niestety nie potrafię w tej chwili nic powiedzieć - jeżeli będzie możliwość wydania tych dodatków, w sensownym nakładzie i sensownej cenie, to spróbujemy to zrobić.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
TTR_1983
Posty: 3930
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: TTR_1983 »

a który termin Wikingów jest prawdziwy? ten ze strony wydawnictwa- listopad, czy z BGG- październik?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Nie masz wrażenia, że pomyliły Ci się wątki?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Ryu »

Ja też kupiłem podstawkę PL. I pewnie kupiłbym dodatek gdyby był dobry. Z tym, że kupiłem podstawkę z myślą o tym że będzie to raczej samodzielna gra bo dodatków 1-3 PL nie będzie... Dlatego nie płaczę...
A jeśli pojawią się (czego ogromnie sobie życzę) pierwsze dodatki PL to już w ogóle byłoby super... Na 100% pierwszy kupiec jest. Powodzenia Nataniel :)
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: 8janek8 »

Myślę, że nie pierwszy :)
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: rzaba »

uff, przeczytałem wszystkie 97 stron tego wątku ;)

Co za gra, co za gra!!! Dlaczego nikt wcześniej mi tego nie pokazał?!!!
Póki co pogrywam sobie na boardgamearena oraz z AI (Keldon) no i słabo to wychodzi jeśli patrzeć na wygrane ;) no ale się staram, a najważniejsze że granie sprawia mi przyjemność.
Szybkie pytanko początkującego: co robić jeśli w pierwszych rundach dostane developy 6? Trzymać za wszelka cenę i starać się dostosowywać taktykę do nich czy odrzucać płacąc za inne devy/planety?
Awatar użytkownika
dumspirospero
Posty: 194
Rejestracja: 01 gru 2008, 11:31
Lokalizacja: Lublin

Re: Race for the galaxy

Post autor: dumspirospero »

rzaba pisze: [...]
Szybkie pytanko początkującego: co robić jeśli w pierwszych rundach dostane developy 6? Trzymać za wszelka cenę i starać się dostosowywać taktykę do nich czy odrzucać płacąc za inne devy/planety?
Ja ze swej strony przyznam, że raczej go nie trzymam za wszelką cenę. Chyba, że jakoś spina się z kartami, które mam na ręku. Wtedy jak dobrze pójdzie, może uda się go wyłożyć.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5596
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 778 times
Been thanked: 1212 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mat_eyo »

Wszystko zależy od pozostałych kart. Jeśli masz kilka (2-3) karty spójne z 6 devem to warto pocisnąć. Zawsze łatwiej jest tak niż mając zagrane karty pod daną strategią co turę szukać (eksploracją +5) odpowiedniego deva. Jeśli masz samego deva bez pasujących kart to wyrzucaj go bez żalu. Jednak najważniejsze w tej grze to umiejętność adaptowania się do sytuacji i porzucania raz podjętej strategii. Na początku kiedy na rękę dochodziły mi karty potrzebne do innej, ryzykownej strategii to je olewałem i dalej grałem to, co założyłem sobie na początku. I przegrywałem ;)
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Senthe »

Jeśli nie masz w danej chwili sensownie pasujących kart (albo możliwości ich szybkiego rozegrania), odrzucać bez żalu.

Ta gra to wyścig. Masz możliwość zrobienia praktycznie wszystkiego, strategii jest mnóstwo, ale musisz wybrać taką, która będzie najszybsza. Kiszenie jednej karty na ręce i poszukiwanie możliwości grania pod nią zabiera masę czasu, której nie masz. A w trakcie gry i tak przez rękę przewinie Ci się co najmniej kilka tych developów.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Olgierdd »

To jeszcze zależy jaki to develop. Są bardziej niszowe i bardziej uniwersalne. Dużo zależy od świata startowego i początkowej ręki (tak jak napisała Senthe: nie ma czasu, trzeba grać to co jest), ale np. Galactic Federation albo New Galactic Order o wiele chętniej potrzymam parę tur w ręce niż Galactic Genome Project czy Alien Tech Institute, ponieważ te pierwsze mają łatwiejszy wymóg punktowania.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: macike »

rzaba pisze:Szybkie pytanko początkującego: co robić jeśli w pierwszych rundach dostane developy 6? Trzymać za wszelka cenę i starać się dostosowywać taktykę do nich czy odrzucać płacąc za inne devy/planety?
To zależy...
- w jedne warto inwestować na początku, w inne nie,
- jedne pasują do Twojej strategii, inne nie,
- jedne pasują do strategii Twoich przeciwników, inne nie,
- czasem jest cel za wystawienie 6?, a czasem nie ma,
- czasem (co zależy głównie od liczby graczy) stos kart odrzuconych się przetasuje, a czasem nie.

Jako początkującemu pozwolę sobie dać Ci radę, jakiej udzieliłem mojej żonie - po czym zaczęła mnie niemiłosiernie ogrywać:
Tytuł zawiera wskazówkę odnośnie tao tej gry. To jest wyścig.
EDIT:
PS
Posty przedmówców zawierają sporo cennych wskazówek.

PS2
@Senthe: :)
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: skanna »

macike pisze: PS2
@Senthe: :)
Ekhem, po wypowiedzi Senthe zaczęłam się zastanawiać, czy przypadkiem Ty jej w to grać nie uczyłeś :P :lol:
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: asiok »

macike pisze: (...)
To zależy...
- w jedne warto inwestować na początku, w inne nie,
- jedne pasują do Twojej strategii, inne nie,
- jedne pasują do strategii Twoich przeciwników, inne nie,
- czasem jest cel za wystawienie 6?, a czasem nie ma,
- czasem (co zależy głównie od liczby graczy) stos kart odrzuconych się przetasuje, a czasem nie.
Toś pomógł - niech Cię skręci.... ;)

Zaczynam się powoli wkręcać w RFTG - może nawet nabędę (jak ktoś ma tanią podstawkę PL to proszę o sygnał :P )
ODPOWIEDZ