Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Indar »

Wiele się mówi o tym że AA nie jest kompatybilne z innymi dodatkami, a z samym dodatkiem tGS? Mam podstawkę i pierwszy dodatek, kart jest tam tyle co nic a karty "celów" nie muszą być używane. Dodatek ten nie wprowadza nowych mechanizmów. Nie chce wyciągać kart a AA wygląda całkiem interesująco.
Jak sądzicie?
K.
Awatar użytkownika
anorak
Posty: 158
Rejestracja: 18 paź 2010, 16:37
Lokalizacja: Zielona Góra
Been thanked: 15 times

Re: Odp: Race for the galaxy

Post autor: anorak »

Andy pisze: (Bo z tą "zamianą" to jednak jest przesada IMO).
Wiadomo, zwał jak zwał. Ważne, że oprócz kart są pionki i plansza tworzona z kart.
Indar pisze:Wiele się mówi o tym że AA nie jest kompatybilne z innymi dodatkami, a z samym dodatkiem tGS? Mam podstawkę i pierwszy dodatek, kart jest tam tyle co nic a karty "celów" nie muszą być używane. Dodatek ten nie wprowadza nowych mechanizmów. Nie chce wyciągać kart a AA wygląda całkiem interesująco.
Jak sądzicie?
K.
Nowy dodatek można łączyć ze starymi do woli. Gra będzie wtedy działać gorzej, więc lepiej tego nie robić.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3644
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: gafik »

Jak ogólnie solówek już nie lubię, tak granie RftG przeciwko robotowi wprost uwielbiam (choć gra przeciw robotowi już nie jest solo ;) ) - szczególnie z wszystkimi dodatkami
Mam czas na podziwianie grafik, wnikanie w klimat... po prostu godzinka spędzona w bardzo przyjemny sposób :)

Dodatkowo w końcu z tym robolem wygrałem !!! Wprawdzie na eazy mode i tylko jednym punktem, ale radość jest :mrgreen:

36:35 dla human player :D
Spoiler:
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: hadrian »

Zagrałem w AA z osobami uwielbiającymi Race'a (Brink of War włącznie), ale nie czytającymi for/opinii itd. także byli nieskażeni początkowym strachem jak to wypadnie. Recenzja Yosza przekonała mnie do testów i nie żałuję. Rozgrywka się bardzo nam spodobała. Mechanizm Orba działa jak należy, gra się dłużej, ale fajnie jest pobiegać sobie za artefaktami. Poza tym Orb daje motywację przy uzbieraniu choć trochę militarności i jest jako taką przeciwwagą do produkcji/konsumpcji. Bonusy jakie daje archiwum nie są mega, ale wystarczające by nie załować że się zgarnęło artefakt, a punkt do punktu ma znaczenie. Zbyt mało zagraliśmy by powiedzieć więcej o balansie, ale pomimo iż gra jest znacznie dłuższa uważam, że zakup był opłacalny. To jest inny Race, bardzo ciekawy z dodatkową porcją klimatu którą daje plansza Orba. Nowe karty dają świetny mix bonusów promując różne strategie. Jak na razie wszystko na duży plus :)
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: yosz »

hadrian pisze:Recenzja Yosza przekonała mnie do testów i nie żałuję.
Cieszę się :)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Odp: Race for the galaxy

Post autor: costi »

Andy pisze:
costi pisze:
anorak pisze:To jest moduł, który zamienia RFTG w grę planszową, a nie szybką grę karcianą.
I tu jest właśnie cały problem...
Problemem jest, że moduł, który ma z założenia wprowadzać do RftG elementy gry planszowej, wprowadza do RftG elementy gry planszowej? :shock:

(Bo z tą "zamianą" to jednak jest przesada IMO).
Problemem, bo dla mnie RftG jest szybką karcianką, a nie planszówką.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odp: Race for the galaxy

Post autor: Svartisen »

costi pisze: Problemem, bo dla mnie RftG jest szybką karcianką, a nie planszówką.
Masz dwa wyjścia. Albo odpuścić sobie całkowicie AA, albo kupić to rozszerzenie dla samych (de facto świetnych) kart. Nabywając RvI, nikt nie był obligowany do używania przejęć. Orb jest opcją, nie przymusem.
Ashes to ashes, dice to dice...
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: costi »

I zapewne dopóki nie trafię AA za jakąś śmiesznie niską cenę, to skorzystam z pierwszego wariantu. Poza tym nie wiem, jak karty z AA będą się integrować z resztą.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the galaxy

Post autor: Svartisen »

costi pisze:I zapewne dopóki nie trafię AA za jakąś śmiesznie niską cenę, to skorzystam z pierwszego wariantu. Poza tym nie wiem, jak karty z AA będą się integrować z resztą.
Na tyle, na ile udało mi się je poznać, moge powiedzieć, że karty z AA są świetnym restartem dla podstawki. Jeśli ograł Ci się zestaw base + 3 pierwsze rozszerzenia i chciałbyś spróbować czegoś nowego, a przy okazji zbalansowanego, warto się zastanowić. Całe szczęście, w przeciwieństwie do 3go rozszerzenia z 1 cyklu, karty odwołujące się do Orba nie tracą wiele po zignorowaniu związanych z Orbem mocy (natomiast prawie wszystkie karty polegające na prestiżu, bez tegoż były bezużyteczne, co z automatu eliminowało 20 z nich).

Natomiast jeśli chcesz powiększyć dotychczasową talię, trzeba będzie poczekać - wiele kart z Orba nie współpracuje z tymi z 3ch pierwszych rozszerzeń i vice versa. Na razie tworzona jest lista kompatybilnych kart, ale po zaledwie 3 miesiącach ciężko pokusić się o jednoznaczne wnioski.
Ashes to ashes, dice to dice...
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Sztefan »

Svartisen pisze:
costi pisze:I zapewne dopóki nie trafię AA za jakąś śmiesznie niską cenę, to skorzystam z pierwszego wariantu. Poza tym nie wiem, jak karty z AA będą się integrować z resztą.
Całe szczęście, w przeciwieństwie do 3go rozszerzenia z 1 cyklu, karty odwołujące się do Orba nie tracą wiele po zignorowaniu związanych z Orbem mocy (natomiast prawie wszystkie karty polegające na prestiżu, bez tegoż były bezużyteczne, co z automatu eliminowało 20 z nich).
Jak dla mnie poza Alien Research Ship. Niby poza zdolnością Orbową są aż trzy inne, ale jednak płacąc 4 chciałbym bardziej przydatną kartę.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Odp: Race for the galaxy

Post autor: macike »

costi pisze:
anorak pisze:To jest moduł, który zamienia RFTG w grę planszową, a nie szybką grę karcianą.
I tu jest właśnie cały problem...
Zagrałem AA bez i z Orbem. Bez było mniej więcej jak zwykle - trzeba pograć, żeby się oswoić z kartami, a i tak pozostanie mi przeczucie, że są one jakoś balansowane pod Orba.

Z Orbem... 10 minut ekscytacji po wytłumaczeniu zasad. Jedna runda na oswojenie z tym, jakie zasady rządzą dokładaniem kart Orba. W kolejnych już nie było problemu (przystawiałem, pytałem czy to legalne, współgracze weryfikowali i mówili, że ok; czyli da się szybko załapać nawet komuś kto nie ogarnia 'kafelków' jak ja :wink: ).

W trzeciej rundzie nie ucieszyłem się na widok Exploracji. W czwartej modliłem się w duchu, aby nikt Exploracji nie zagrał... :(

Nawet, gdy już opanowaliśmy jako tako Orbitowanie rytm gry wyglądał tak: orb, orb, orb, orb, orb, orb, orb, orb, orb, orb, orb, orb, orb, orb, orb, orb, orb, orb, orb, orb, orb, orb, orb, orb, orb, orb, orb, orb, explore, develop, settle, consume/trade, produce.
Wierzę, że - jak pisze yosz - da się wyuczyć i grać w szybszym tempie, ale mam ten sam problem co costi. RftG to dla mnie szybka karcianka. Znam lepsze planszówki niż AA.

Rozumiem, że AA z Orbem może się podobać. Chętnie zobaczę, jak często lądować będzie na stole po roku/dwóch. Może, jak to kiedyś było z Sankt Petersburgiem, ktoś pokaże mi drugie dno tej gry i mnie nią zafascynuje. Póki co sądzę, że w ocenie mieszczę się w dwóch odchyleniach standardowych na lewo od mediany. ;)
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: hsiale »

Grałem przedwczoraj pierwszy raz z AA. Najpierw raz z Orbem, później dwa razy bez.

Kombinowanie z układaniem Orba było bardzo fajne. Raczej bez problemu zrozumiałem zasady, poziom ich restrykcyjności był dla mnie w sam raz, nie dawało się układać całkiem dowolnie, ale zawsze widziałem sensowne możliwości. Nie musiałem jakoś strasznie długo myśleć (pewnie efekt treningu przy graniu w Carcassonne na 200+ płytek). Szłoby to jeszcze szybciej, gdyby nie beznadziejna kolorystyka kart Orba (szara podłoga, czarne ściany - myślę że ogromną poprawą byłoby, gdyby kolory podłogi na dwóch kartach startowych był właśnie szary, a na pozostałych żółty jak na tych startowych).

Jesli chodzi o karty, czułem się troszkę obco. Ale pewnie to efekt przyzwyczajenia do tego, że znam talię na pamięć i problem zniknie po kilkudziesięciu grach :)
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mbork »

hsiale pisze:Jesli chodzi o karty, czułem się troszkę obco.
Zważywszy na tytuł dodatku, to chyba dobrze?
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: ghostdog »

jak sobie radzicie z układaniem "korytarzy"? Nie ukrywam, że mam z tym problem bo albo jestem już za stary albo okulary znów do wymiany ale nie zawsze widzę możliwość dołożenia kolejnej karty. Znaleźliście już jakiś sposób na to? A może nie macie po prostu z tym problemu?
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Jakoś sobie radzę, choć jestem pewnie dwa razy starszy od Ciebie. :) Okulary na nosie, czujna kontrola młodszych rywalek i wszystko idzie jak trzeba. Zawsze wszyscy patrzymy czy ktoś nie popełnia błędu, to ułatwia sprawę.

Mam nadzieję, że prawidłowo stosujesz ograniczenia w dokładaniu kart orba?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: ghostdog »

wydaje się, że tak, pamiętamy o restrykcjach. Dla mnie po prosu linie na kartach są mało widoczne.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Kolory pewnie mogłyby być bardziej kontrastowe, ale kosztem nastroju porzuconego przez obcych orba. ;)

Ja tylko na wszelki wypadek zwracałem uwagę, że w połowie przypadków karty kładzie się tak, że jest nieistotne jakie ściany i przejścia czym są zakrywane. W pozostałych przypadkach trzeba trochę pokombinować, ale dla mnie to też jest frajda! :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: ghostdog »

czyli bardziej istotny jest układ na kartach niż ściany? A my kombinowaliśmy, żeby się wszystko zgadzało
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Tego się obawiałem. :(

Zatem dla przypomnienia: zasada "po przykryciu nową kartą przejście musi pozostać niezmienione lub trudniejsze" obowiązuje TYLKO I WYŁĄCZNIE w przypadku, gdy skraj nowej karty pokrywa się z dotychczasowym zewnętrznym skrajem orba.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: ghostdog »

Dziękuję Andy za zwrócenie uwagi. Teraz już wszystko było jasne a gra zdobyła stół. Gramy z kumplem już tylko w RftGAA. Ostatnio dwa różne nastawienia - on przeszukiwał artefacty a ja budowałem "tradycyjnego" Race.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Cała przyjemność po mojej stronie. :) A dla Was zysk w postaci znacznie prostszej rozgrywki.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: ghostdog »

muszę powiedzieć, że się bałem kupować czytając o AA tutaj na forum, po tym jak Rebel powiedział, że nie wyda bo takie słabe. Jak dla mnie tak samo wciągające i rewelacyjne jak "stary poczciwy" Race.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Mamy teraz po prostu dwie różne, ale równie rewelacyjne gry! :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
coldsoul
Posty: 220
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Race for the galaxy

Post autor: coldsoul »

Ludziska. Orientujecie sie, czy gdzies znajde tlumaczenia kart do Race'a?
Najlepsze bylyby wkladki do koszulek. Chce zarazic kilka osob...

Nabylem cala serie...
Awatar użytkownika
Rewer
Posty: 196
Rejestracja: 30 mar 2009, 19:05
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Race for the galaxy

Post autor: Rewer »

Tłumaczenie kart? Przecież tam na rzadko której cokolwiek jest napisane... Dla tych nielicznych wyjątków można samemu przetłumaczyć.

A tak z innej beczki, zapytam również tutaj, czy nie miałby ktoś na odstąpienie tych pustych kart, które były dodawane w dodatku Gathering Storm?
W grze o tron zwyciężasz albo giniesz. Nie ma ziemi niczyjej. - Cersei LannisterSkromna lista gier na BGG.
ODPOWIEDZ