Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: predki »

Pusheron pisze: 02 cze 2020, 15:29 Mam pytanie. Ma ktoś może polską podstawkę i angielskie dodatki, bo zastanawiam się nad dokupieniem kilku dodatków, tylko nie wiem, czy karty nie będą się zbytnio wyróżniać, chodzi mi głównie o rewersy.
Generalnie karty nie różnią się bardziej, niż między różnymi wydaniami w tym samym języku. RtfG produkowane jest przez LudoFakt i oni zazwyczaj trzymają jakość.
Ja w każdym razie nie widzę różnicy, a Rebel na szczęście nie pokusił się o przetłumaczenie napisu na rewersie kart i jest on identyczny.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: GrzeL »

Pusheron pisze: 02 cze 2020, 15:29 Mam pytanie. Ma ktoś może polską podstawkę i angielskie dodatki, bo zastanawiam się nad dokupieniem kilku dodatków, tylko nie wiem, czy karty nie będą się zbytnio wyróżniać, chodzi mi głównie o rewersy.
Treść niektórych kart odnosi się do nazw innych kart.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8721
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Curiosity »

predki pisze: 02 cze 2020, 20:51 Generalnie karty nie różnią się bardziej, niż między różnymi wydaniami w tym samym języku. RtfG produkowane jest przez LudoFakt i oni zazwyczaj trzymają jakość.
Ja w każdym razie nie widzę różnicy, a Rebel na szczęście nie pokusił się o przetłumaczenie napisu na rewersie kart i jest on identyczny.
No nie mogę się z tym zgodzić. Zasadniczo rewersy są takie same, ale dodatek "Rebel vs Imperium" daje się rozróżnić gołym okiem od innych. viewtopic.php?f=1&t=4533&start=3275#p1109594

Mam podstawkę PL i resztę EN i gram tak już wiele lat. Żaden problem. Tak jak pisałem powyżej, jeden z dodatków odróżnia się od innych, ale w trakcie normalnej rozgrywki nie zwraca się na to w ogóle uwagi. Puryści jedynie mogą mieć problem.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Rafal_Kruczek »

Pusheron pisze: 02 cze 2020, 15:29 Mam pytanie. Ma ktoś może polską podstawkę i angielskie dodatki, bo zastanawiam się nad dokupieniem kilku dodatków, tylko nie wiem, czy karty nie będą się zbytnio wyróżniać, chodzi mi głównie o rewersy.

POdstawaka do 1 ed czy 2 ed i które dodatki są w planach?
Ja rftg mam w twardych koszulkach z niepreźroczystym tyłem (przwidywałem duze użycie o sie nei myliłem), więć nie zwracam dużej uwagi , ale na przykąłd pierwszy druk Xeno Invsion miał kompletnie rozjechany w porównaiu z podstawką kolory i Rio Grande wymieniało karty. Bardzo jest trudno utrzymać przez kilkanaście lat jednolity kolor druku tyłów kart. I im wiecej czsu miedzy grami tym weksza szansa że drukarnia coś zmieni.

Portal ma planach zestaw pierwszych 3 dodatków w jednym pudle po polsku , ale na razie to nawet podstawki nie wydali, a jedyna ujawniona data pochodzi od niemieckeigo wydawcy (December 2020) i mogła sie przesunąć, ale to może być dobra alternatywa do polowaniz na te 3 pudła oddzielnie.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Gizmoo »

Bardzo chciałbym mieć do Rejsika "cele", ale nie bardzo chce kupować dwa pierwsze dodatki tylko po to by je mieć. Pamiętam, że kiedyś widziałem na BGG, że ktoś przygotował karty tymi z celami, ale za cholerę nie mogę tego teraz odnaleźć. No i teraz nie wiem, czy mi się to przyśniło, czy zostało to jednak usunięte z biblioteki plików na BGG?

Czy ktoś ma dostęp do tych kart, albo pamięta o ich istnieniu? Chciałbym sobie coś takiego wydrukować. Najwyżej sam będę próbował coś takiego zrobić, bo wydaje mi się jednak, że to wprowadza do rozgrywki sporo ciekawych decyzji. Takie cele z Ambicji "naprawiły" dla mnie Rolla. ;)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8721
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Curiosity »

Zdjęcie wystarczy? Mogę wrzucić na priv.
Rozumiem, że masz na myśli KAFELKI celów, a nie karty?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 472
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 382 times
Been thanked: 330 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: cactusse »

Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Andy »

Zastanawiam się, jak te cele będą działały bez kart z dodatków.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Jiloo »

Andy pisze: 22 lip 2020, 17:13 Zastanawiam się, jak te cele będą działały bez kart z dodatków.
Używam cele w różnych kombinacjach. Z Arc 2 i 3 tez. Nie ocenię balansu ale działają.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Gizmoo »

Pięknie dziękuję! :)

Jednocześnie postanowiłem, że pozostawię treść, ale zmienię szatę graficzną. Siądę do tego w wolnej chwili i zmienię te karty dla potomnych. Bo to co jest, to jednak jest strasznie brzydkie. Czcionka też jest średnio czytelna, a skoro karta jest większa od żetonu to fajnie byłoby wykorzystać tą powierzchnię. .

Ale mam pytanie - zrealizowane cele dają tyle samo VP? Niektóre wydają się dużo trudniejsze od innych, a rozróżnienia punktowego - brak.
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Cin »

Są dwa typy tych kafli. Trochę inaczej działają i różnią się punktami.

“Most” goals: each of these tiles is worth 5 VPs and is held by the player who satisfies its condition by the greatest amount. They can be lost. The first player to satisfy (or exceed by the greatest amount) a goal’s listed condition at the end of a phase claims its tile (returning it to the center if he ever fails to satisfy its condition). If another player later exceeds the amount by which a player holding a goal currently satisfies it, then he takes the tile.

“First” goals: each of these tiles is worth 3 VPs and can be claimed once per game by all players who first meet its condition. They can never be lost. If only one player first satisfies a goal’s condition at the end of a phase, then he claims its tile, placing it in front of him to mark 3 VPs earned. If more than one player first satisfies a goal in the same phase (even if by differing amounts), then any one of these players takes the tile, while the rest each take a 3 VP goal chip.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Andy »

Cin pisze: 23 lip 2020, 08:32Są dwa typy tych kafli.
U nas nazywamy je fersty i mołsty. :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Jiloo »

Gizmoo pisze: 22 lip 2020, 23:21
(...) Bo to co jest, to jednak jest strasznie brzydkie.
Brzydkie potwornie. Dodatkowo – brakuje istotnych informacji – ile punktów daje dany cel i w którym momencie się go zdobywa.
Ja bym się wstydził wrzucić coś takiego na BGG.
Ale mam pytanie - zrealizowane cele dają tyle samo VP? Niektóre wydają się dużo trudniejsze od innych, a rozróżnienia punktowego - brak.
Przy okazji możesz dać na kartach ile punktów dają.
Tam jest wszystko pomieszane, jedną są za 3VP i są stale, kto pierwszy ten lepszy, ale jeśli kilka osób zdobędzie w tym samym momencie wszyscy dostają po 3 VP. Ale z tej instrukcji nie wiadomo które są którymi.
Pozostałe dają 5VP i są przewodnie, dostaje ten kto ma przewagę.

Jak chcesz mogę zrobić skany kafelków i Ci wrzucić, bo te obrazki też są dramatycznej jakości.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Rafal_Kruczek »

Pamiętam że ja uzyłem możliwosci "wydruku" obrazków jako zdjęć 10 na 15 (2 kafelk na zdjecie)i dzięki temu uzyskałem całkiem dobre "kafelki" na sztywnym papierze bardzo tanio...
A wzory to chyba były takie:
https://boardgamegeek.com/filepage/4215 ... goal-cards
https://boardgamegeek.com/thread/527645 ... 15#5055515
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Jiloo »

No i te są ładnie zrobione i mają wszystkie potrzebne informacje.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
pwitkows
Posty: 168
Rejestracja: 31 sty 2012, 10:39
Has thanked: 20 times
Been thanked: 14 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: pwitkows »

Szukam dodatków (en):
Race for the Galaxy: Rebel vs Imperium oraz
Race for the Galaxy: The Brink of War

Może ktoś gdzieś widział.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1658
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 275 times
Been thanked: 860 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: XLR8 »

Ta gra byłaby niedoścignionym geniuszem jeśli chodzi o karcianki nie skirmishowe tylko ta dziadowska strategia na podbijanie planet...
Jak komuś ładnie podejdzie to możemy tylko podziwiać jak nas masakruje.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Rafal_Kruczek »

pwitkows pisze: 22 sie 2021, 21:25 Szukam dodatków (en):
Race for the Galaxy: Rebel vs Imperium oraz
Race for the Galaxy: The Brink of War

Może ktoś gdzieś widział.
Przecież będą po polsku (jako 3 w 1)... pewnie jeszcze w tej dekadzie :)
Rio Grande działa swoim tempem - zazwyczaj od pierwszych pogłosek o jakeijs grze T. L. mija tylko 3 do 4 lat do ukazania się w sklepach.
A w wywiadzie Portalu dla planszowych newsów poszła informacja ze niestety w tym roku przawdopodbnie nie bedzie ponewaz nie dostali od RGG plików do tłumaczenia dodatku.
Ostatnio zmieniony 24 sie 2021, 08:55 przez Rafal_Kruczek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: seki »

Z tego co pamiętam Portal odgrażał się, że jeśli w bieżąc roku nie uda się wydać RFTG to rezygnują z wydania. Już zmienili zdanie?
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 210
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 34 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: doczek »

seki pisze: 23 sie 2021, 09:15 Z tego co pamiętam Portal odgrażał się, że jeśli w bieżąc roku nie uda się wydać RFTG to rezygnują z wydania. Już zmienili zdanie?
Z ostateczną decyzją jeszcze się wstrzymują. Póki co czekają, ale powoli chyba mają to w d...
Dhel
Posty: 694
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 457 times
Been thanked: 388 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Dhel »

:(

Ze wszystkich ich gier, które planowali wydać najbardziej na tą właśnie liczyłem, ciągle czekam, ale nadzieja umiera ostatnia.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Rafal_Kruczek »

seki pisze: 23 sie 2021, 09:15 Z tego co pamiętam Portal odgrażał się, że jeśli w bieżąc roku nie uda się wydać RFTG to rezygnują z wydania. Już zmienili zdanie?
Z Tego co zrozumiełem z tego wywiadu.
1) wstrzymują sie z wydaniem samej podstawki ponieważ spodziewają sie ze kupujący będą naciskać na dostępność także dodatków ( słuszne załozenie) a sytuacja zestawu dodatków jest niepewna (na BGG jest watek gdzie przedstawiciel RGG napisal ze za kilka tygodni cos więcej wyjawia/wyjaśnią https://bgg.cc/thread/2492787/article/38302756#38302756).
2) licza na ustalenie stanu sprawy dodatku z RGG np. twarza w twarz na Essen
Pewnie na Portalconie ogłoszą co i jak...
Ni wiem czy ten deadline miał dotyczyć podstawki czy dodatku. Poza tym chyba wezmą poprawke na wydłużenie czasu produkcji w Europie...
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 721
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 148 times
Been thanked: 151 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Seykan »

Dhel pisze: 23 sie 2021, 10:25 :(

Ze wszystkich ich gier, które planowali wydać najbardziej na tą właśnie liczyłem, ciągle czekam, ale nadzieja umiera ostatnia.
Wiem, że to nie pomaga, ale - sam czekałem na Portal jednak pograłem trochę z botem na kompie i kurczę, ta gra naprawdę jest niemal niezależna językowo. Spokojnie da się grać, to jest festiwal symboli i tylko czasami coś tam jest na karcie opisane, ale opis to przypomnienie może trochę bardziej skomplikowanej symboliki, którą z doświadczeniem i tak się rozumie. Do tego na BGG są potłumaczone instrukcje itp. Kupiłem angielską podstawkę i wszystkie dodatki poza Brink of War bo niedostępny nigdzie i słyszałem, że to już za dużo (choć pewnie kupię jak się pojawi i tak). Poza tym, polecam gorąco :D
kozz84
Posty: 731
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 158 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: kozz84 »

Dhel pisze: 23 sie 2021, 10:25 :(

Ze wszystkich ich gier, które planowali wydać najbardziej na tą właśnie liczyłem, ciągle czekam, ale nadzieja umiera ostatnia.
Gra jest niezależna językowo, więc nie musisz czekać :)

Sam czekam na wydanie portalu, ale głównie, żeby kupić dodatkowe podstawki. Gramy regularnie w RtfG i upierdliwe jest rozkładanie/składanie talii, gdy chcemy zagrać w inny arc.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Z tego co kojarzę to Portal dostał zielone światło na druk podstawki (chyba to była opcja druku we własnym zakresie), ale nie bo dodatki... :roll:
Oczywiście rozumie że bardziej opłaca się drukować wszystko a nie na raty, więc Portalowi to rybka i wydaje co innego a klient poczeka, ponarzeka i tyle w temacie.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
ODPOWIEDZ