Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 352
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 32 times
Been thanked: 99 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Grellenort »

Dokładnie tak. Na Twoim miejscu mocno bym się zastanowił np. nad zakupem anglojęzycznej podstawki razem z dodatkiem Alien Artifacts albo Xeno Invasion.

Portal zadeklarował wydanie tylko pierwszego arc'a (łuku? :roll: ) tej gry, więc przy zakupie drugiego lub trzeciego będziesz mógł spokojnie nadal czekać, aż wydawnictwo spełni swoje obietnice.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8721
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Curiosity »

Druk wszystkiego jednocześnie jest lepszy z jeszcze jednego powodu. Nie będzie różnicy w odcieniach rewersów kart z poszczególnych dodatków. Warto zauważyć, że wersja angielska cierpi na ten problem.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Dhel
Posty: 694
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 457 times
Been thanked: 388 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Dhel »

Już kiedyś przymierzałem się do zakupu angielskiej wersji i temat zostawiłem na później czekając na wydanie portalu. Jednak w takim razie pewnie trzeba będzie wznowić poszukiwania, bo minął rok i dalej gra jest u mnie na radarze, zainteresowanie nie minęło. :D
thegammer
Posty: 152
Rejestracja: 13 kwie 2017, 17:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 29 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: thegammer »

Ja się nie doczekałem i kupiłem komplet w angielskiej wersji językowej - i nie żałuję. Tekstu na kartach tyle o ile są to głównie "draw/trading/discard/produce" - po kilku partiach nie ma potrzeby korzystać nawet z tych opisów – ikony mówią wszystko. Grę polecam - nie ma co czekać tylko kupować i grać.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3640
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 54 times
Been thanked: 118 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: gafik »

Czy w PL sklepie można dostać te mini dodatki Promo New Worlds i Retrofit Cards, czy trzeba z BGG zamawiać?
pwitkows
Posty: 168
Rejestracja: 31 sty 2012, 10:39
Has thanked: 20 times
Been thanked: 14 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: pwitkows »

gafik pisze: 27 sie 2021, 01:14 Czy w PL sklepie można dostać te mini dodatki Promo New Worlds i Retrofit Cards, czy trzeba z BGG zamawiać?
Te karty są w pudełku 2-ej edycji podstawki.
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: predki »

gafik pisze: 27 sie 2021, 01:14 Czy w PL sklepie można dostać te mini dodatki Promo New Worlds i Retrofit Cards, czy trzeba z BGG zamawiać?
Jeżeli masz/kupujesz drugą edycję podstawki to te karty są już w pudełku. A jeżeli nie, to nowe światy startowe bywały dostępne w polskich sklepach a retrofit jest ci niepotrzebny, bo tylko zmienia się wygląd tych kilku kart (wersja dla daltonistów).
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 485 times
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: yosz »

predki pisze: 27 sie 2021, 08:10
retrofit jest ci niepotrzebny, bo tylko zmienia się wygląd tych kilku kart (wersja dla daltonistów).
No nie. Karty są zmienione i ten pakiet jest dla.posiadaczy pierwszej wersji

+Bio-Hazard Mining World from 3/2 to 2/0

+Merchant Guild additionally gives 1VP per good remaining at game end

+Imperium Armaments World from 4/2 to 3/2

+Black Market Trading World from 3/2 to 2/1

+Outlaw World now provides +1 military
To nie są wielkie zmiany ale ktoś może je chcieć mieć
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2412
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Jiloo »

predki pisze: 27 sie 2021, 08:10 (…) retrofit jest ci niepotrzebny, bo tylko zmienia się wygląd tych kilku kart (wersja dla daltonistów).
Przy okazji wydawania drugiej edycji gry, pięć kart dostało update działania (nie wyglądu). Zestaw Retrofit to te zmienione karty przystosowane graficznie do starej wersji gry (która nie jest przystosowana dla daltonistow).
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Rafal_Kruczek »

predki pisze: 27 sie 2021, 08:10
gafik pisze: 27 sie 2021, 01:14 Czy w PL sklepie można dostać te mini dodatki Promo New Worlds i Retrofit Cards, czy trzeba z BGG zamawiać?
Jeżeli masz/kupujesz drugą edycję podstawki to te karty są już w pudełku. A jeżeli nie, to nowe światy startowe bywały dostępne w polskich sklepach a retrofit jest ci niepotrzebny, bo tylko zmienia się wygląd tych kilku kart (wersja dla daltonistów).
Nieprawda.
1. Jest tam kilka poprawek balansowych troche poprawiajacych słabsze karty. Mozna było tymi "słabszymi" wersjami grac bez zadnego problemu przez 10 lat, wieć nie jest to niezbędne , ale nie jest niepotrzebne.
2. Nie ma w retrofit cards wszystkich kart które w 2 edycji dostały "kśięzyce"
3. Na odwrót nawet na tych które są nie ma tych poprawek dla daltonistów
Sam retrofit nie zamawiałem w pewnym momencie zabrakło a jak już uzupełnili zapas https://boardgamegeekstore.com/products ... ofit-cards# to koszty przesyłki i cło sumują się do zbut wysokiego kosztu w porównaniu do recznego poprawienia lub wydruku poprawki samemu
Oczywiście najprościej po prostu kupić 2 edycje gdzie te karty sa juz poprawione i dodatkowe światy strtowe już są
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3640
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 54 times
Been thanked: 118 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: gafik »

Dzięki wszystkim za podpowiedzi. Wiem czym są te dodatki i że chcę je mieć... Nie chcę kupować kolejnej podstawki bo ją mam z całym Arc 1.
O, dzięki Rafał, nie wiedziałem, że te dodatkowe światy są w 2 edycji.

Na BGG z wysyłką oba dodatki wychodzą 15$. Nie wiem czy doliczają za takie drobiazgi cło?

Z jednej strony wychodzi jakieś 50 zł za kilka kart... Z drugiej za 130 zł jest cała podstawka... Ale wtedy będę miał nowe karty z podstawki i stare z dodatków (już pal licho to, że te nowe mają te dodatkowe kółeczka dla daltonistów, bardziej martwię się o to, że rewersy mogą nie pasować zarówno pod względem koloru, jak i zużycia)... Hmm, co robić?
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2412
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Jiloo »

gafik pisze: 28 sie 2021, 01:20 Na BGG z wysyłką oba dodatki wychodzą 15$. Nie wiem czy doliczają za takie drobiazgi cło?
Od lipca płacisz VAT + opłatę manipulacyjną za każdą przesyłkę spoza unii, niezależnie od kwoty. Tylko przesyłki prywatne, do jakiejś tam kwoty są od tego zwolnione. Cło jest naliczane dopiero od kwoty €150 (jeśli dobrze pamietam, może nawet więcej).
Wiem, ze dodatki były kiedyś w Planszostrefie, ale nie wiem czy jest szansa żeby się jeszcze pojawiły. Możesz wysłać zapytanie.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 157 times
Been thanked: 158 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Zet »

Jiloo pisze: 28 sie 2021, 01:34
gafik pisze: 28 sie 2021, 01:20 Na BGG z wysyłką oba dodatki wychodzą 15$. Nie wiem czy doliczają za takie drobiazgi cło?
Od lipca płacisz VAT + opłatę manipulacyjną za każdą przesyłkę spoza unii, niezależnie od kwoty. Tylko przesyłki prywatne, do jakiejś tam kwoty są od tego zwolnione. Cło jest naliczane dopiero od kwoty €150 (jeśli dobrze pamietam, może nawet więcej).
Wiem, ze dodatki były kiedyś w Planszostrefie, ale nie wiem czy jest szansa żeby się jeszcze pojawiły. Możesz wysłać zapytanie.
Robi się offtop, ale ostatnio za zamówienie z bbgstore za jakieś kilkanascie $ zapłaciłem ok 22zł cła.
Kiedyś był wątek o zagranicznych sklepach, ale teraz nie mogę go znaleźć :( A tam by to idealnie pasowało
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8721
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Curiosity »

Pytanie do posiadaczy dodatku XENO INVASION, którzy zdecydowali się połączyć ten dodatek z "arc 1".

Czy zmieszaliście wszystkie karty, czy tylko niektóre? Czy talia się bardziej rozwadnia, czy też nie ma z tym problemu?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
pwitkows
Posty: 168
Rejestracja: 31 sty 2012, 10:39
Has thanked: 20 times
Been thanked: 14 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: pwitkows »

Dzisiaj dostałem wiadomość z Rio Grande Games w odpowiedzi na pytanie o dostępność dodatków Rebel vs Imperium oraz The Brink of War.

"We have sold out of the first three RFTG expansions and plan to combine them into Arc1,
which we expect to release late this year. Thanks"
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3640
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 54 times
Been thanked: 118 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: gafik »

Dhel pisze: 23 sie 2021, 14:09 Już kiedyś przymierzałem się do zakupu angielskiej wersji i temat zostawiłem na później czekając na wydanie portalu. Jednak w takim razie pewnie trzeba będzie wznowić poszukiwania, bo minął rok i dalej gra jest u mnie na radarze, zainteresowanie nie minęło. :D
Jeden ziomek tu na forum sprzedaje całość w rozsądnej cenie. Zachęcam bo to wspaniała gra jest. Ja kupiłem 10 lat temu całość Arc#1 od znajomego i mamy z grupką już 100+ rozgrywek i nie nudzi się :)

Choć w świetle togo co napisał wyżej @pwitkows można poczekać na kolejne wydanie, ale cena może być wysoka.

PL całości chyba nigdy nie nastąpi. Obym się mylił.

A tak dla urozmaicenia: okładka hiszpańskiej wersji

Obrazek
Asurmar
Posty: 324
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 115 times
Been thanked: 174 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Asurmar »

Na ostatnim live’ie Planszowych Newsów było pytanie o RFtG. Grzegorz Polewka powiedział, że nie zdążyli z tłumaczeniem na druk Arc 1, bo przez dwa lata Rio Grande nie dostarczyło im plików (sic!).
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1527
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 198 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Furan »

Asurmar pisze: 16 lut 2022, 13:04 Na ostatnim live’ie Planszowych Newsów było pytanie o RFtG. Grzegorz Polewka powiedział, że nie zdążyli z tłumaczeniem na druk Arc 1, bo przez dwa lata Rio Grande nie dostarczyło im plików (sic!).
Wkurzają mnie takie grafiki w tekście, ale tu wyjątkowo pasuje:
Obrazek
!!! Żart. :(
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum; Mundus Novus, Montana
Awatar użytkownika
koniu_ko
Posty: 43
Rejestracja: 20 kwie 2021, 19:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: koniu_ko »

Curiosity pisze: 23 sie 2021, 13:58 Druk wszystkiego jednocześnie jest lepszy z jeszcze jednego powodu. Nie będzie różnicy w odcieniach rewersów kart z poszczególnych dodatków. Warto zauważyć, że wersja angielska cierpi na ten problem.
Rzucę ciekawostką a propos. Chyba 6 albo 7 lat temu na Essen udało mi się kupić Xeno Invasion, ostatni dodatek do Rejsa. Podjarany rozpakowałem i byłem super rozczarowany, bo rewersy były w nieco innym odcieniu niż rewersy podstawki. Tydzień później zobaczyłem na BGG wątek w tym temacie, w którym to Rio Grande przyznawało się do pomyłki i prosiło o adresy wszystkich, którzy kupili te pierwsze egzemplarze celem dosłania poprawionych kart. Trzy miesiące później byłem właścicielem idealnie spasowanych rewersów. Dało się? Dało.

Niestety, standardy się w tej kwestii znacznie obniżyły i wydawcy już za bardzo o to nie dbają.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Rafal_Kruczek »

pwitkows pisze: 30 sie 2021, 17:58 Dzisiaj dostałem wiadomość z Rio Grande Games w odpowiedzi na pytanie o dostępność dodatków Rebel vs Imperium oraz The Brink of War.

"We have sold out of the first three RFTG expansions and plan to combine them into Arc1,
which we expect to release late this year. Thanks"
Kto wie moze ten zestaw nie wyjdzie duzo drożej niz 2 dodatki osobno
Z tym ze koszty i inflacja...
koniu_ko pisze: 16 lut 2022, 23:38
Curiosity pisze: 23 sie 2021, 13:58 Druk wszystkiego jednocześnie jest lepszy z jeszcze jednego powodu. Nie będzie różnicy w odcieniach rewersów kart z poszczególnych dodatków. Warto zauważyć, że wersja angielska cierpi na ten problem.
Rzucę ciekawostką a propos. Chyba 6 albo 7 lat temu na Essen udało mi się kupić Xeno Invasion, ostatni dodatek do Rejsa. Podjarany rozpakowałem i byłem super rozczarowany, bo rewersy były w nieco innym odcieniu niż rewersy podstawki. Tydzień później zobaczyłem na BGG wątek w tym temacie, w którym to Rio Grande przyznawało się do pomyłki i prosiło o adresy wszystkich, którzy kupili te pierwsze egzemplarze celem dosłania poprawionych kart. Trzy miesiące później byłem właścicielem idealnie spasowanych rewersów. Dało się? Dało.

Niestety, standardy się w tej kwestii znacznie obniżyły i wydawcy już za bardzo o to nie dbają.
No ale tam ta róznica naprawdę waliła po oczach. Czarna obwódka i wyblakłe wnętrze. ( zestaw naprawczy przyjąłem) chociaz gram w nieprzeźroczystych).
RGG ma troche pecha z grami TL. W pierwszym amerykańskim wydaniu Roll był problem ze skompletowaniem odpowienich arkuszy z planetami. W Dice Realms są specjalne kostki ktore mozna składać ze zminnymi sciankami. I to jest 3 gra gdzie stosują ten wzór, ale akurat dopiero teraz podobno sa problemy.
Malin
Posty: 30
Rejestracja: 13 mar 2014, 11:54
Been thanked: 11 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Malin »

Cześć. Czy wie ktoś może czy jest (albo będzie) dostępny RftG w wersji solo (podstawka + Gathering Storm). Chciałbym zagrać w RftG solo, jednak do tego potrzebny jest dodatek. Prześledziłem wiele stron z grami planszowymi, ale nigdzie nie znalazłem Gathering Storm.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2412
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Jiloo »

Malin pisze: 19 lip 2022, 13:55 Cześć. Czy wie ktoś może czy jest (albo będzie) dostępny RftG w wersji solo (podstawka + Gathering Storm). Chciałbym zagrać w RftG solo, jednak do tego potrzebny jest dodatek. Prześledziłem wiele stron z grami planszowymi, ale nigdzie nie znalazłem Gathering Storm.
Nie wiem jak jest z dostępnością podstawki, ale powstała druga edycja więc pewnie gdzieś się da ściągnąć. Popytaj w sklepach które mają sporo angielsko języcznych gier w ofercie – Planszostrefa, Planszomania, Mepel, Dragon Eye, 3Trolle itp.
Pojedyncze dodatki z Arc1 mają wyczerpany nakład I zostały zastąpione wydaniem zbiorczym
Race for the Galaxy: Expansion and Brinkmanship które jest kompatybilne z drugą edycją.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
menelobej
Posty: 398
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 89 times
Been thanked: 198 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: menelobej »

Podstawka 2 edycja w wersji angielskiej jest w Planszomanii. Natomiast do zamówienia w przedsprzedaży nie ma już zbiorczego dodatku Expansion and Brinkmanship, ale pewno jakby poszukać to gdzieś jeszcze się pojawią. No i w końcu ma być polskie wydanie od Portalu i podstawki i zbiorczego pierwszych 3 dodatków.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2412
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Jiloo »

menelobej pisze: 19 lip 2022, 18:57 (...)No i w końcu ma być polskie wydanie od Portalu i podstawki i zbiorczego pierwszych 3 dodatków.
Na to wydanie to bym się specjalnie nie napalał. Zapowiedziane przez Portal 3 lata temu, a jak wreszcie Rio Grande ustaliło termin druku to się nie wyrobili z tłumaczeniem i wydrukowały się wszystkie wersje poza polską. Nie wiem czy mogą tak sobie sami wydrukować czy muszą czekać na kolejny druk zbiorowy, ale z tego co kojarzę to Rio Grande nie pozwoliło Portalowi na samodzielny druk. Ale dodam tylko, że nie śledzę aktualności w tym temacie, więc może jakieś informacje mnie ominęły.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 200 times
Been thanked: 302 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: konradstpn »

Jiloo pisze: 19 lip 2022, 21:01
menelobej pisze: 19 lip 2022, 18:57 (...)No i w końcu ma być polskie wydanie od Portalu i podstawki i zbiorczego pierwszych 3 dodatków.
Na to wydanie to bym się specjalnie nie napalał. Zapowiedziane przez Portal 3 lata temu, a jak wreszcie Rio Grande ustaliło termin druku to się nie wyrobili z tłumaczeniem i wydrukowały się wszystkie wersje poza polską. Nie wiem czy mogą tak sobie sami wydrukować czy muszą czekać na kolejny druk zbiorowy, ale z tego co kojarzę to Rio Grande nie pozwoliło Portalowi na samodzielny druk. Ale dodam tylko, że nie śledzę aktualności w tym temacie, więc może jakieś informacje mnie ominęły.
Dokładnie tak wygląda sytuacja. Kolejny dodruk w bliżej nieokreślonej przyszłości. Nie ma sensu czekać, tym bardziej, że gra praktycznie niezależna językowo.
Gram, więc jestem.
ODPOWIEDZ