Nemesis (Adam Kwapiński)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
norolim
Posty: 82
Rejestracja: 14 cze 2019, 18:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: norolim »

raj pisze: 09 lip 2019, 09:57 Wcale nie jest oczywiste, że chodzi o dobranie z talii kart akcji. Może chodzić o dobranie z talii skażeń.
Więc ewidentnie powinno być doprecyzowane.
Dlaczego akurat z talii skażeń? Analiza treści całej instrukcji podpowiada, że taka interpretacja jest nielogiczna. Pisałem o tym wyżej.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: japanczyk »

raj pisze: 09 lip 2019, 09:57 Wcale nie jest oczywiste, że chodzi o dobranie z talii kart akcji. Może chodzić o dobranie z talii skażeń.
Więc ewidentnie powinno być doprecyzowane.
Ale dobranie z talii skazen 4 kart i przeskanownie ich oznaczaloby bardzo wysokie pradopodobienstwo zarezenia dla wszystkich postaci w grze, a nawet natychmiastowa eliminacje. To wydarzenie byłoby turbo imba, bo WSZYSCY dorzucaliby nagle do swoich talii 4 karty skazenia
Awatar użytkownika
awawa
Posty: 1100
Rejestracja: 02 paź 2014, 10:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 42 times
Been thanked: 38 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: awawa »

Nie, gdyż akurat informacja o tym, że te karty są odrzucane, się na niej znalazła. I można zyskać tylko jedną larwę nawet jeśli jest więcej niż jedna karta zarażenia wśród tych 4 skażeń.
Ostatnio zmieniony 09 lip 2019, 10:17 przez awawa, łącznie zmieniany 1 raz.
Granie na Bemowie
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 264 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: raj »

norolim pisze: 08 lip 2019, 13:29 Ze stosu kart skażenia? Dlaczego akurat z tego? Szczególnie, że dalej na tej karcie stoi „i skanuje wszystkie dobrane karty skażenia” — jasne więc jest, że nie wszystkie dobrane w ten sposób karty muszą być kartami skażenia.
Wprost przeciwnie, informacja o skanowaniu kart skażenia wręcz sugeruje, że chodzi o talię skażeń.
Dla mnie twoja dedukcja jest naciągana i opiera się na twoich personalnych skojarzeniach. Moje są odmienne. Co oznacza, że jest to napisane dwuznacznie i podlega swobodnej interpretacji. A to oznacza, że treść karty jest źle napisana.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: wirusman »

I właśnie tak ostatnio przegrałem. Dociągłem cztery karty z talli skażeń.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: playerator »

Dostałem maila od supportu gamefound:
(...) otrzymaliśmy właśnie informację z Chin, że polskie tokeny silników zostaną przedrukowane tak, aby problem różnicy odcieni nie wystąpił na 100%. Niestety to oznacza, że realizacja zgłoszenia się wydłuży. Postaram się informować o postępach w sprawie (...)
Czyli nie za 2 tygodnie. Ale będą.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
norolim
Posty: 82
Rejestracja: 14 cze 2019, 18:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: norolim »

raj pisze: 09 lip 2019, 10:15 Wprost przeciwnie, informacja o skanowaniu kart skażenia wręcz sugeruje, że chodzi o talię skażeń.
Dla mnie twoja dedukcja jest naciągana i opiera się na twoich personalnych skojarzeniach. Moje są odmienne. Co oznacza, że jest to napisane dwuznacznie i podlega swobodnej interpretacji. A to oznacza, że treść karty jest źle napisana.
Moja dedukcja opiera się na logice. Gdybym bazował na jakichś „personalnych skojarzeniach”, zapewne też miałbym problemy ze zrozumieniem tej karty.

Każda postać dobiera 4 karty i skanuje wszystkie dobrane karty skażenia.

Gdyby autor miał na myśli dobranie kart ze stosu kart skażenia, nie precyzowałby, które z dobranych kart gracz ma zeskanować. Aby to lepiej zobrazować, przyjmijmy ma chwilę, że w instrukcji chodziło o dobranie kart ze stosu kart skażenia i rozwińmy zdanie, uzupełniając je o informacje pozostające w domyśle:

Każda postać dobiera 4 karty skażenia i skanuje wszystkie dobrane karty skażenia.

W tak skonstruowanym zdaniu niektóre informacje są podane w sposób nadmiarowy. Skoro dobieramy karty skażenia, logiczne jest, że skanujemy karty skażenia. Nie trzeba tego wyjaśniać. W takim wypadku logicznie skonstruowana instrukcja powinna brzmieć np. tak:

Każda postać dobiera i skanuje 4 karty skażenia.

Wróćmy jednak do faktycznej instrukcji i spróbujmy ją też rozwinąć o informacje pozostające w domyśle, pomijając jednak chwilowo kwestię pochodzenia dobieranych kart:

Każda postać dobiera 4 karty i spośród nich skanuje wszystkie dobrane karty skażenia.

Logiczna analiza nie pozostawia, moim zdaniem, złudzeń. Skoro spośród dobranych kart mamy zeskanować tylko te, które są kartami skażenia, dopuszczalna jest ewentualność, że nie wszystkie z nich będą kartami skażenia. A zatem logika wyklucza tu interpretację, że gracz ma dobrać karty ze stosu kart skażenia, bo w tym stosie wszystkie karty są kartami skażenia. Co więcej, jedynym stosem na stole, w którym tylko część kart może być kartami skażenia jest stos kart akcji gracza. A to oznacza, że oryginalna instrukcja w sposób precyzyjny wskazuje, skąd gracz powinien dobrać owe 4 karty.

Oczywiście nikt podczas gry nie przeprowadza takiej analizy, krok po kroku. Dzieje się to w sposób skrótowy, automatyczny, a nawet podświadomie, pod warunkiem, że staramy się myśleć logicznie i nie rozleniwiamy się mentalnie, licząc na to, że wszystko zostanie nam podane w łatwej do konsumpcji, nieskomplikowanej formie. Po przeczytaniu wpisów na ten temat, widzę, że wielu graczy nie miało z tym problemu. Od razu też wyjaśniam: to oczywiście nie jest zarzut, ani obelga. Dziś dostawcy starają się oferować wszelkie treści, usługi i produkty w taki sposób, aby ich konsumpcja wymagała od nas, jak najmniej wysiłku. To rozleniwia nas wszystkich. Wielokrotnie przekonałem się o tym na własnej skórze.

I na koniec jeszcze powtórzę: przyznaję, że dodanie słowa „akcji” nie zaszkodziłoby tej karcie. Nie zgadzam się tylko z tym, że jego brak to błąd i karta wymaga doprecyzowania. Nie wymaga. Nie wymaga też przedruku, choć wyjaśnienie w FAQu byłoby mile widziane.

playerator pisze: 09 lip 2019, 12:01 Dostałem maila od supportu gamefound: [...]
Też dostałem. Czyli niewykluczone, że poprzednie poprawki przyszły i okazało się, że też są zrąbane.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 264 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: raj »

norolim pisze: 09 lip 2019, 12:18 Gdyby autor miał na myśli dobranie kart ze stosu kart skażenia, nie precyzowałby, które z dobranych kart gracz ma zeskanować.
I tu jest twój podstawowy błąd w założeniach, który powoduje, że nie ma potrzeby czytać reszty.
Tekst na tej karcie nie był tworzony przez autora tylko przez tłumacza.

Poza tym, doświadczenie uczy, że nawet autorzy nie raz tworzą inne teksty niż mieli na myśli.
Koniec dowodzenia.
Zresztą, samo to, że stworzyłeś dla uzasadnienia swojej interpretacji tak wielki wywód jednoznacznie wskazuje, że jest niedobrze.
Wyjaśnienie powinno być krótkie i oczywiste bez piętrowej argumentacji.
Podsumowując: Ta treść jest dwuznaczna i niedoprecyzowana.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
norolim
Posty: 82
Rejestracja: 14 cze 2019, 18:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: norolim »

raj pisze: 09 lip 2019, 12:36
norolim pisze: 09 lip 2019, 12:18 Gdyby autor miał na myśli dobranie kart ze stosu kart skażenia, nie precyzowałby, które z dobranych kart gracz ma zeskanować.
I tu jest twój podstawowy błąd w założeniach, który powoduje, że nie ma potrzeby czytać reszty.
Tekst na tej karcie nie był tworzony przez autora tylko przez tłumacza.

Poza tym, doświadczenie uczy, że nawet autorzy nie raz tworzą inne teksty niż mieli na myśli.
Koniec dowodzenia.
Zresztą, samo to, że stworzyłeś dla uzasadnienia swojej interpretacji tak wielki wywód jednoznacznie wskazuje, że jest niedobrze.
Wyjaśnienie powinno być krótkie i oczywiste bez piętrowej argumentacji.
Podsumowując: Ta treść jest dwuznaczna i niedoprecyzowana.
Pisząc autor, miałem na myśli tłumacza. Autorem polskiej wersji instrukcji jest tłumacz. Wybacz, ale Twoje dowodzenie to przykład fallacia accidentis. Trudno mi się do niego ustosunkować. Szczególnie, że z Twojej wypowiedzi wynika, że mogłeś nawet nie przeczytać całości mojej wypowiedzi, z którą próbujesz się spierać.

Wielki wywód, stworzyłem dla Ciebie. Wyżej w wątku jest moje krótkie wyjaśnienie, moim zdaniem w pełni wystarczające.

Na zakończenie: nie chciałbym, byśmy się pokłócili o tak błahą sprawę. W związku z tym, ostatnie słowo pozostawiam Tobie, a ja nie będę się już odnosił. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: vojtas »

Ale o co ta kłótnia? Chyba wszyscy możemy się zgodzić, że doprecyzowanie zasad nie zaszkodziłoby grze - wręcz przeciwnie. A skoro tak, to warto by je doprecyzować, skoro część kart zostanie dodrukowana. Jeśli nie ma takiej możliwości, to trudno, ale jeśli można, to dlaczego nie? Ten wątek najlepiej pokazuje, że instrukcja na karcie może zostać odebrana opacznie. Podobnie jest na grupie FB.
Awatar użytkownika
rav4
Posty: 61
Rejestracja: 14 lut 2017, 12:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: rav4 »

My w naszej grze też zinterpretowaliśmy kartę tak, jakby trzeba było karty dociągnąć ze stosu kart skażenia a parę rozgrywek w różne tytuły mamy już za sobą. Fakt, że była to pierwsza gra w Nemesis. Uważam, że jeśli tyle osób się pomyliło to karta jednak nie jest precyzyjnie przetłumaczona.
Awatar użytkownika
Lost Death
Posty: 125
Rejestracja: 14 sty 2019, 22:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: Lost Death »

playerator pisze: 09 lip 2019, 12:01 Dostałem maila od supportu gamefound:
(...) otrzymaliśmy właśnie informację z Chin, że polskie tokeny silników zostaną przedrukowane tak, aby problem różnicy odcieni nie wystąpił na 100%. Niestety to oznacza, że realizacja zgłoszenia się wydłuży. Postaram się informować o postępach w sprawie (...)
Czyli nie za 2 tygodnie. Ale będą.
o co chodzi?? posiadam Nemesisa, jeszcze nie grałem ale unboxing robiłem i niczego nie zauważyłem. Chodzi o różny odcień żetonów silników???
„Natura dała nam jeden język, a dwoje uszu, abyśmy słuchali dwa razy tyle, co mówili”
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: playerator »

Lost Death pisze: 09 lip 2019, 15:53 (...) o co chodzi?? (...)
Szybko przybywa wpisów w temacie, ale to jednak ten temat :wink: - klik
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Morsereg
Posty: 339
Rejestracja: 08 maja 2015, 18:12
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: Morsereg »

norolim pisze: 09 lip 2019, 12:18
playerator pisze: 09 lip 2019, 12:01 Dostałem maila od supportu gamefound: [...]
Też dostałem. Czyli niewykluczone, że poprzednie poprawki przyszły i okazało się, że też są zrąbane.
zdecydowanie za szybko.
kiedy dostaliscie gry? na poczatku miesiaca? nie bylo opcji by w dwa tygodnie chiny wydrukowaly i doslaly poprawione zetony tak szybko
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: lotheg »

Wczoraj na statku spotkała się piątka w składzie: Kapitan, Żołnierz, Mechanik, Zwiadowca i Pilot. Na początku gry załoga, przemierzając statek, połączyła się w pary - Żołnierz z panią Pilot oraz Zwiadowca z Mechanikiem, tylko Pani Kapitan samotnie udała się w drugą stronę. Pierwszy obcy w postaci Pełzacza pojawił się dość szybko, więc po weryfikacji celów, każdy już wiedział co chce zrobić. Pani Pilot po zabiciu Królowej (no dobra, Żołnierz odegrał tu większą rolę) uciekła od swojego kompana za pomocą Skafandra, ponieważ uznała, że przynosi pecha i miała rację - zginął on chwilę później po tym jak larwa, którą był zainfekowany stwierdziła, że chce wyjść na zewnątrz. W tym czasie Mechanik uciekł od obcego do maszynowni i stamtąd korytarzami technicznymi przeniósł się do sekcji ewakuacyjnej na drugą stronę statku. Co ciekawe pomieszczenie nie było odkryte, ale wcześniej korzystając z pokoju Monitoringu dowiedział się on sporo rzeczy na temat statku. Wtedy też wykonał kluczowy ruch, zamknął za sobą drzwi prowadzące do tej sekcji, przez co Pani Kapitan, która szła w tym kierunku, mając ten sam cel, niestety odbiła się od drzwi i za chwilę czekało ją spotkanie z paroma obcymi. Zdołała jeszcze uciec do Hibernatorium, gdzie razem ze Zwiadowcą stoczyła ostatnią walkę w swoim życiu. Niestety dwójka załogantów kontra dwa dorosłe osobniki i Reproduktor – byli bez szans. W międzyczasie Pani Pilot wzięła jajo z gniazda i korzystając z drugiej sekcji ewakuacyjnej także wystrzeliła się (podobnie jak Mechanik) na Ziemię. Pusty statek doleciał do celu (którym także była Ziemia), obcych zmiotło przy skoku w nadprzestrzeń, dzięki czemu Mechanik także zrealizował swój cel i razem z Panią Pilot wygrał grę :)
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 264 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: raj »

Coś mi się zdaje, że obcy nie giną przy skoku... To dotyczy tylko graczy.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: lotheg »

raj pisze: 12 lip 2019, 09:58 Coś mi się zdaje, że obcy nie giną przy skoku... To dotyczy tylko graczy.
Czemu mieli by nie zginąć? Chyba widziałem gdzieś wytłumaczenie, że też giną. Przecież siła skoku (fizyka) zadziała na nich tak samo jak na ludzi. I czemu miałoby to mieć jakiś wpływ na rozgrywkę? Celu związanego z tym, że jakiś obcy ma dolecieć na Ziemię nie ma. Statek mimo sprawnych silników i dobrych koordynat nie dolatuje jeśli są niezabici Obcy?
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 264 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: raj »

To jest zasada z gry i dotyczy graczy.
A jaki był cel?
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: Jareks1985 »

lotheg pisze: 12 lip 2019, 10:43
raj pisze: 12 lip 2019, 09:58 Coś mi się zdaje, że obcy nie giną przy skoku... To dotyczy tylko graczy.
Czemu mieli by nie zginąć? Chyba widziałem gdzieś wytłumaczenie, że też giną. Przecież siła skoku (fizyka) zadziała na nich tak samo jak na ludzi. I czemu miałoby to mieć jakiś wpływ na rozgrywkę? Celu związanego z tym, że jakiś obcy ma dolecieć na Ziemię nie ma. Statek mimo sprawnych silników i dobrych koordynat nie dolatuje jeśli są niezabici Obcy?
o ile dobrze pamiętam - AR odniosło się w jednym z odcinków QA, że wszyscy giną, wszystko co jest na statku a nie jest w stanie hibernacji ginie siłą rozpędu.
yarzab
Posty: 351
Rejestracja: 28 cze 2012, 18:40
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 20 times
Been thanked: 29 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: yarzab »

Instrukcja str. 11:
"Ważne! Nagła śmierć wskutek przeciążenia nie dotyczy intruzów. Jeśli celem gracza było zabicie królowej, reproduktora lub zniszczenie Gniazda, jego cel się nie powiódł."

Czyli ten zapis z instrukcji jest już nieaktualny?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: Curiosity »

lotheg pisze: 12 lip 2019, 10:43
raj pisze: 12 lip 2019, 09:58 Coś mi się zdaje, że obcy nie giną przy skoku... To dotyczy tylko graczy.
Czemu mieli by nie zginąć? Chyba widziałem gdzieś wytłumaczenie, że też giną. Przecież siła skoku (fizyka) zadziała na nich tak samo jak na ludzi. I czemu miałoby to mieć jakiś wpływ na rozgrywkę? Celu związanego z tym, że jakiś obcy ma dolecieć na Ziemię nie ma. Statek mimo sprawnych silników i dobrych koordynat nie dolatuje jeśli są niezabici Obcy?
Przychylam się do opinii raja.
Przecież nie znamy organizmów Intruzów. Czy byłoby to aż tak dziwne, gdyby się okazało, że są bardzo wytrzymali i mogą przeżyć większe przeciążenia?
Poza tym, są przecież cele, które mówią: "zabij królową", "zniszcz gniazdo", "zniszcz jaja" - to one by się same realizowały, niezależnie od poczynań gracza.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: Jareks1985 »

yarzab pisze: 12 lip 2019, 11:00 Instrukcja str. 11:
"Ważne! Nagła śmierć wskutek przeciążenia nie dotyczy intruzów. Jeśli celem gracza było zabicie królowej, reproduktora lub zniszczenie Gniazda, jego cel się nie powiódł."

Czyli ten zapis z instrukcji jest już nieaktualny?
jeżeli jest w instrukcji, to raczej aktualny :)
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: lotheg »

Racja, zwracam honor!

Chodziło o to, że akurat ja miałem cel: "Statek ma dolecieć na Ziemię" i doleciał, więc cel zrealizowałem. Co z tego, że jak na Ziemi otworzyli statek to wyszły z niego Intruzi ;)
Ale dobrze coś kojarzyłem, że była w pewnym momencie informacja, że wszystko na pokładzie ginie...może na wcześniejszym etapie i potem to doprecyzowali w zgodności z celami.

Swoją drogą to nie ma w instrukcji wyjaśnienia kiedy gracz, który przejął obcych kończy swoją grę nimi. My oczywiście zagraliśmy po śmierci ostatniej postaci (dwoje ocalałych wystrzeliło się w kapsule), ale jakby grał dalej to mógłby doprowadzić wydarzeniami rozprzestrzenienia pożaru itd. do zniszczenia statku i ja wtedy celu bym nie wykonał.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 264 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: raj »

Z tego co pamiętam w instrukcji jest, że gra się kończy gdy na pokładzie nie ma aktywnej (nie ewakuowanej, nie zahibernowanej) postaci gracza.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1559 times
Been thanked: 252 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: suibeom »

Jestem po drugiej rozgrywce z dziewczyną i przyznam, że ta gra nas bardzo ale to bardzo oczarowała. Podoba nam się w niej dosłownie wszystko :-), strach, osaczenie, niepewność co zaraz nastąpi i nieufność wobec drugiego gracza. W planszówkach jesteśmy nowi, Nemesis to nasza trzecia gra - po rewelacyjnym Doomie i Zombicide BP i GH - która już na dobre umocniła nas w przekonaniu, że takie gry to rewelacyjna alternatywa dla spędzania wspólnie czasu. No i teraz nadrabiamy lata zaległości szalonymi zakupami.

Co do samej gry to dwa razy mieliśmy problem z interpretacją zasad. Pierwszy dotyczy korytarzy i rzutu na szmery. Niektóre korytarze mają podwójny numer np- korytarz 1/2. Instrukcja mówi, że w korytarzu kładziemy tylko jeden znacznik hałasu, więc uznaliśmy, że w tym korytarzu znacznik kładziemy, gdy kostka pokaże 1 albo 2. I kolejny rzut na szmery, który pokaże 1 albo 2 powoduje wyjście intruza. Czy dobrze to zinterpretowaliśmy?
Drugi problem pojawił się z wyznaczeniem zwycięzcy. Ja, czyli pilotka miałem zbadać dwie słabości obcych i skierować Nemesisa na Marsa. Natomiast mechanik-czka miała mnie zabić. Gdy okazało się, że zrealizowałem swoje zadania i zamknąłem się w kapsule hibernacyjnej, włączyła autodestrukcję statku. Zginęła jednak przemieszczając się do kapsuły ratunkowej. No i tu zagwozdka, liczniki mierzące czas do skoku i do autodestrukcji były na tym polu. Wyzerowanie obu doprowadziło równocześnie do skoku i eksplozji. Wiem pytam naiwnie, ale chciałbym dopiec zdradzieckiemu mechanikowi, czy jest więc jakaś szansa, że wygrał pilotka? :-)
ODPOWIEDZ