Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: Wincenty Jan »

Pierwszy miesiąc w którym sumiennie notowałem na BGG wszystkie rozgrywki. Żałuję, że kilka lat opierałem się korzystania z tej opcji na BGG. Super sprawa :D

80 rozgrywek w 24 tytuły.

NOWOŚCI

K2- przyjemne zaskoczenie. Jak dla mnie gra o zarządzaniu ryzykiem. Nie urywa czterech liter ale z wielką chęcią bardziej poznam grę. Plus

Kawerna- WOW... Wielkie pozytywne zaskoczenie. Chyba ciut lepsza niż Pola Arle, zdecydowanie lepsza niż Agricola. Z gracza trzymającego się z dala od Uwego staje się jego fanem. PLUS

Alhambra- cztery lata chciałem zagrać w tę grę, zagrałem i... i gra poniżej moich oczekiwań. Nie twierdzę, że to zła gra! Z chęcią w nią zagram aczkolwiek nie porwała mnie. Minus

Złoty interes- szczerze POLECAM grę. Śmieszna cena , banalne zasady, KAPITALNY filerek! Plus

Cry Havoc- nie wiem co napisać... Coś czuję, że to nie będzie gra dla mnie...z wielką chęcią rozegram jeszcze kilka partii ale NIESTETY to chyba nie moja bajka. Minus

Terraformacja Marsa- obawiam się, że mój zasób słów jest zbyt ubogi aby oddać pozytywne odczucia jakie towarzyszą mi przy każdej rozgrywce. Plus

Poprzez wieki- sprytna gra. Również pozytywne zaskoczenie. Plus

POWROTY

gry na Plus
Marco Polo, Terra Mystica, Pośród Gwiazd, Colt Express, Blood Rage, Jaipur, Race For the Galaxy, Achaia, Pojedynek, Guild Ball, Dobble, Pamdemic.

gry na Minus
Kemet, Imperium Atakuje, Zombie'15.

GRA MIESIĄCA Terraformacja Marsa- bardzo, bardzo bardzo mnie wciągnęła! Każda partia wygląda inaczej, wspaniały pomysł z korporacjami, uwielbiam uczucie rozpędzania silniczków, zazębiania się trybików, moment kiedy gracze rozpoczynają wyścig o pola na planszy. W tym roku, chyba najlepsza gra wydana w Polsce. Gra wskakuje na moje TOP 10.
Chciałem rowniez wyróżnić Kawernei Złoty Interes

Wincenty Jan- dziękuję za uwagę :D
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: elayeth »

Ten miesiąc przeciętny: 19 rozgrywek w 16 gier

Nowości: Arcana, The Gallerist, Myrmes
Powroty: CO2, Dominant Spieces, Spartacus
Gra miesiąca: The Gallerist

Odkrycie miesiąca:
Vital Lacarda - jak tak dalej pójdzie to gość okaże się moim ulubionym twórcą gier. Cenię go za połączenie tematyki i solidnej gry euro, to z pewnością odróżnia go np: od Felda.
Wincenty Jan pisze: Kawerna- WOW... Wielkie pozytywne zaskoczenie. Chyba ciut lepsza niż Pola Arle, zdecydowanie lepsza niż Agricola. Z gracza trzymającego się z dala od Uwego staje się jego fanem. PLUS
Po pierwszych dwóch rozgrywkach oceniłem Kawerne jako lepszą wersję Agricoli. Teraz po ponad roku uważam, że Agricola jest zdecydowanie lepsza od Kawerny...
Toomek
Posty: 496
Rejestracja: 29 sty 2015, 21:31
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: Toomek »

56 partii w 22 tytuły. Rekord, a dwa tygodnie byłem wyłączony z życia, bo zapalenie płuc ;).

Nowości (in plus):
- Terraformacja Marsa - świetna, sympatyczna pozycja. Bardzo klimatyczna, ładnie wykonana (mi się podoba ;) ), sporo dróg do zwycięstwa. Będę do niej wracał.
- "mała Agricola" - bez szału, ale poprawna. Od czasu do czasu pewnie zagram.
- Last night on Earth - o jak mi się ten tytuł podoba. Losowy, turlanka kostkami na wszystko, ale straszliwie klimatyczny. Nie jest to gra "na codzień", ale definitywnie będę do niej wracał. Klimat pulpy jest tutaj nie do podobieństwo
- Multiuniwersum - po jednej grze jeszcze wszystkiego nie ogarnąłem, ale tytuł raczej mi się podoba. Muszę zagrać jeszcze kilka razy, żeby w pełni wyrobić sobie zdanie
- Thunderbirds - ciekawa kooperacją na bazie brytyjskiego serialu dla dzieci. Bajerancki mechanizm przekładania bohaterów do pojazdów. Kooperacje to nie jest do końca moja rzecz, ale nie odmówić następnych partii.
- Tiny Epic Galaxies - lubię wszelkiego rodzaju Kościanie, ta mi też podeszła. Przyjemny (acz IMHO - niewybitny) tytuł.
- Zakazane Gwiazdy - epicka, świetna mechanicznie i bardzo duża. Plus.

Powroty:
- Catan (oj, nigdy więcej)
- Splendor
- Red7
- Roll for the Galaxy
- 7 cudów: Pojedynek
- Leaving Earth
- Star Wars: Rebelia
- Ticket to Ride

Gra(y) miesiąca: Terraformacja Marsa/Last Night on Earth
ENDryu
Posty: 814
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 135 times
Been thanked: 27 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: ENDryu »

elayeth pisze:
Wincenty Jan pisze: Kawerna- WOW... Wielkie pozytywne zaskoczenie. Chyba ciut lepsza niż Pola Arle, zdecydowanie lepsza niż Agricola. Z gracza trzymającego się z dala od Uwego staje się jego fanem. PLUS
Po pierwszych dwóch rozgrywkach oceniłem Kawerne jako lepszą wersję Agricoli. Teraz po ponad roku uważam, że Agricola jest zdecydowanie lepsza od Kawerny...
Rozwiniesz? ;)
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: Wincenty Jan »

Też jestem ciekaw!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4617
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1017 times
Been thanked: 1923 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: warlock »

Dominion 13
Race for the Galaxy 7
Lord of the Rings: The Confrontation 3
Claustrophobia 2
Five Tribes 2
Istanbul 2
Istanbul: Mocha & Baksheesh 2
Jaipur 2
Puerto Rico: Limited Anniversary Edition 2
Through the Ages: A New Story of Civilization 2
Village 2
Blood Rage 1
Cry Havoc 1
Dead of Winter: A Crossroads Game 1
A Game of Thrones: The Board Game (Second Edition) 1
No Thanks! 1
Pandemic: Reign of Cthulhu 1
Trajan 1
Troyes 1

Gra miesiąca: Dominion
Rozczarowanie miesiąca: Claustrophobia
Gry z cyklu "myślałem, że będą lepsze": Cry Havoc, Dead of Winter

A w kwestii Kawerny - dla mnie również Agricola >>>>>>>>>>>>>> Kawerna, i to o dwie klasy.. Kawerna jest "przerośnięta", brakuje w niej napięcia i tej zaciekłej rywalizacji o surowce (karmienie i przetwarzanie zwierząt w żywność jest za proste, prawie każda akcja w grze jest podwójna - w Agricoli takich kart jest jak na lekarstwo), brakuje tej genialnej łamigłówki związanej z zagrywaniem kart. Wyprawy są mechaniką, która jest totalnie z czapy w tej grze. No i temat krasnoludów w jaskiniach jest dla mnie nie do przeskoczenia...
Ostatnio zmieniony 01 paź 2016, 17:03 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: elayeth »

ENDryu pisze:
elayeth pisze: Po pierwszych dwóch rozgrywkach oceniłem Kawerne jako lepszą wersję Agricoli. Teraz po ponad roku uważam, że Agricola jest zdecydowanie lepsza od Kawerny...
Rozwiniesz? ;)
Wlasciwie @warlock wyżej napisał wszystko z czym się zgadzam. Może dodam, że kawerna z jednej strony chce być bardziej sanboxowa (wszystkiego więcej), a ja ostatecznie czuje, że dobrych strategii jest mniej (kluczowe budynki, których jest mało)... Może Tobie się jednak nie znudzi. ;)
ENDryu
Posty: 814
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 135 times
Been thanked: 27 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: ENDryu »

ja grałem w obie gry po jednym razie i preferuje Kawerne, ale i tak moim faworytem od Uwego jest Le Havre ;)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: Bea »

Na stole położono 14 gier, odbyto 21 rozgrywek. https://boardgamegeek.com/plays/thumbs/ ... 2016-09-30

Nowości: Jedna tylko, ale za to jaka! - Scythe, dodatek do Alien Frontiers - Factions

Gra miesiąca: Zdecytowanie Scythe! Uwielbiam ją i po dwóch partiach od razu zamówiłam swoją kopię. Świetne ero, które również skusi ameritrashowca.
Powroty: Alien Frontiers odświeżona dodatniem Factions - bardzo dobra.

Zajawka na październik: Polecieć na Marsa. :)
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: Rafalm »

Wrzesień całkiem przyzwoity, 35 rozgrywek w 16 tytułów.

Nowości - Mare Nostrum: Imperia z dodatkami Atlas i Dedal, Qwirkle
Starzy znajomi - Ancient World, Domek, Ghost Stories, Haru Ichiban, Kakao, Kotobirynt, Legendary Encounters: An Alien Deckbuilding Game, Parfum, Red 7, Speed Cups, Tajniacy, Ucieczka: Świątynia Zagłady, Wybuchowa Mieszanka, Wazabi.

Nowość miesiąca - Mare Nostrum: Imperia + dodatki Atlas i Dedal

Gra miesiąca - Mare Nostrum: Imperia. Co tu dużo pisać, świetna gra cywilizacyjna, takie trochę połączenie euro i gry strategicznej z elementami historyczno-mitycznymi. Mechanicznie nieskomplikowana, pokazuje duży potencjał w pełnym składzie. Bardzo dużo gry i dyskusji ponad stołem, raczej nie dla "milczków".

Rozczarowanie miesiąca - Nowości niewiele i całkiem zacne, a po starych znajomych wiem czego się spodziewać, więc tym razem brak rozczarowań.
buhaj
Posty: 1039
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 856 times
Been thanked: 506 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: buhaj »

Gra miesiąca: Terraformacja marsa - Świetna gra. Wielki plus za mozliwosc gry solo

Pozostałe gry:
Szachy x 12
Gears of war x 5
Wsiaść do pociągu Europa x 9
K2 x 6
+ Broad Peak x2
Mount Everest x 1
Pandemia x 3
Gierki Małżeńskie x 1
Poker x 6
arracan
Posty: 252
Rejestracja: 27 kwie 2015, 17:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: arracan »

Miesiąc raczej słaby, według BGG 19 partii w 13 tytułów (chociaż chyba nie wszystko zanotowałem)

Nowości na półce- Star Wars Rebelia
Nowo zagrane-
Dominion: Intryga
Cry Havoc
O mój Zboże!

Gra miesiąca- bezsprzecznie Rebelia. Fantastyczna gra.
Zaskoczenie miesiąca (na plus)- O mój Zboże!- grę mam od czerwca, dopiero we wrześniu rozłożyliśmy i okazała się naprawdę baardzo przyjemna.
Rozczarowanie- chyba troszkę Cry Havoc. Po tych peanach amerykańców spodziewałem się czegoś bardziej... wow. Ale gra i tak niezła, oceniam bardzo pozytywnie ;)
MAM | CHCĘ

Piszę o grach na POPKULTUROWCY.PL <- ZAPRASZAM
EMI_NAT
Posty: 104
Rejestracja: 15 lip 2016, 21:33
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: EMI_NAT »

TOP 10 - to nie będzie bo w tyle tytułów nie pograłem w tym miesiącu ale tak to było:

1. Roll for the Galaxy - to gra, która wg. mojej córy najbardziej mi się udała (dodatek żona wręcz naKAZAŁA dokupić - miód na moje serce)
2. Pola Arle (bo nowo kupione)
3. Eldritch Horror (jest klimat)
4. Five Tribes z dodatkiem (super)
5. Terra Mystica (i love it)
6. 7 wonders: Duel (czekam na Pantheon)

o mojej reszcie gier nie wspominam bo była by to żenada

czekam na:
MAGE WARS (PL)

myślę o:
TERRAFORMACJI MARSA (słabe wykonanie ale mechanika wygląda OK)

interesuję się:
Blood Rage i Scythe (Hype działa)
Awatar użytkownika
razul
Posty: 162
Rejestracja: 05 kwie 2011, 16:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: razul »

Five Tribes. Zdecydowanie.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4092
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2612 times
Been thanked: 2539 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: Gizmoo »

Fantastyczny miesiąc pod względem zarówno ilości rozegranych gier, jak i zakupów.

Nowości na półce: Nauticus, A Castle for All Seasons, The Ancient World, Wiertła, Skały, Minerały, Islebound (jeszcze bez rozgrywki)

Stali bywalcy: Wyspa Skye, Tajniacy, Smash Up.

Powrót po dłuższej przerwie: Carcassonne: South Seas

Nowości na plus: Wiertła, Skały, Minerały (na dwie osoby to świetna gra, na trzy - ujdzie. Nie wiem, czy kiedykolwiek jeszcze siądę do niej we cztery osoby). Nauticus - świetna zabawa w budowanie statków. Móżdżenie na wysokim poziomie.

Rozczarowanie miesiąca: Simurgh. Nie chce przesadnie opisywać mojej przygody z tym tytułem. Nie wiem też, czy gra zasługuje na mój "hejt". Faktem jest, że Simurgh mi totalnie nie podszedł i męczyłem się przy rozgrywce niesamowicie. To chyba pierwsza gra, w której mechanika mnie absolutnie wkur...

Runner-up: Between Two Cities: Nie wiem co powiedzieć. Nie rozumiem fascynacji. Zero emocji i niewiele "gry w grze". Z jakiej paczki ta "gra" ma tak wysokie miejsce na BGG - nie jestem w stanie ogarnąć umysłem.

Gra miesiąca: The Ancient World. Po pierwszej rozgrywce zakochałem się w tym tytule. Jest tam wszystko, co lubię - worker placement, rozbudowa królestwa, karty pozwalające na ciekawe comba, walki z potworami. Sporo planowania, emocji i do tego wszystkiego - fantastyczna oprawa. Obok dzieł M. Menzela to najpiękniejsza gra w mojej kolekcji. Zostałem po niej absolutnym fanem gier Laukata (wcześniej byłem jedynie miłośnikiem ;) ). Obecnie The Ancient World jest moim numerem 1 na liście wszech czasów, a ja szykuję się do zakupu kolejnych dzieł Ryana Laukata.

Runner-Up: A Castle for All Seasons - Świetna mechanika (a w zasadzie bardzo oryginalne połączenie kilku dobrze znanych) i piękne wykonanie (Michael Menzel). Bardzo dobry produkt, który często będzie gościł na moim stole. Z każdą kolejną rozgrywką podoba mi się coraz bardziej.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5596
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 778 times
Been thanked: 1212 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: mat_eyo »

U mnie kolejny dobry miesiąc, 24 partie.

Nowości:, Terraformacja Marsa(+), Churchill(+), Hawaii(+/-), Temporum(+/-), Saint Petersburg(+/-).
Stali bywalcy: Red7, Tajniacy, Wyspa Skye.
Powroty: Pola Arle, Martwa Zima.

Z reguły jeśli poznaję nową grę i od razu przyznaję jej tytuł gry miesiąca, to nowością miesiąca staram się uznać inną nowopoznaną grę, tak żeby nie dawać jednego tytułu w dwóch kategoriach. Tym razem jednak muszę zrobić wyjątek.

Gra miesiąca i nowość miesiąca: Terrformacja Marsa. Znakomita gra, ZNA-KO-MI-TA! Od 5 września zagrałem 9 razy, co jak na grę tego kalibru uwaźam za sporą liczbę. Wspaniałe składanie silniczków, przestrzenny aspekt budowania na planszy, miejsce na kombinowanie. Najlepsza gra, jaką poznałem w tym roku i zasłużone miejsce w moim prywatnym top 10.
Ostatnio zmieniony 02 paź 2016, 20:48 przez mat_eyo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: Dellas »

Przyzwoicie. 31 rozgrywek w 19 tytułów.

Nowości:
- Takenoko - przyjemna gra rodzinna.
- Chicago Express - ciekawie się grało, choć gra wymaga ogrania. Ot zagrać u kolegi z pewnością bym nie pogardził.

Warte wspomnienia: Tikal, Hyperborea, Kemet, Shogun, Legendary Encouner: Alien, Civilization Sid Meyer, Terra Mystica.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: Tomzaq »

25 gier, 15 tytułów
Gra miesiąca: Terraformacja Marsa - 7 gier - rewelacja
Who is John Galt?
Posiadam
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: Wincenty Jan »

Dawno nie było tak wiele głosów na jedną grę jak w tym miesiącu... Terraformacja rewelacja!
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: Nadis »

Nowości zakupowo-mathandlowe: Pola Arle, Trambahn, mała Agricola, Odbudowa Warszawy, Marco Polo, Dolina Kupców, dodatek Gospoda do Pokoleń

Powroty: Takenoko z dodatkiem, Colt Express

Poza tym: Shipyard, Pokolenia, Zamki Burgundii, Wysokie Napięcie, 7 cudów Pojedynek, Tajniacy, Metro, Zaginione Miasta, Jaipur, Tokaido (bardzo dużo, bo aż 100 w sumie rozgrywek online, głównie w trzy ostatnie tytuły)

Gra miesiąca: Pola Arle

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: Dwntn »

U mnie we wrześniu panowała posucha. Docelowo udało mi się rozegrać 12 partii w 9 tytułów:

Pathfinder Adventure Card Game: Wrath of the Righteous (4) - Bardzo podoba mi się historia w tej części Pathfindera. Misje także są bardziej zróżnicowane w stosunku do poprzedniej edycji w którą grałem (Rise of the Runelords), aczkolwiek część nowych mechanik oraz smaczków jakie WotR w sobie kryje jest wciąż przede mną i nie mogę się doczekać okazji do ponownego zagrania.

Five Tribes (1) - Jedna z gier z mojego TOP 10, zawsze trafia na stół jako pierwszy wybór przy rodzinnym graniu.

The Gallerist (1) - Znakomita gra zarówno pod względem wykonania jak i samej grywalności i mechanik. Szkoda że tak rzadko udaje się znaleźć chętnych na ten tytuł.

Wyspa Skye (1) - Zdecydowanie na minus. Nie wzbudziła we mnie żadnych emocji a pod względem grywalności nie ma w tym tytule nic czego wcześniej już gdzieś nie widziałem. Na upartego dam się namówić na jeszcze jedną partię, ale w większym składzie graczy.

Lords of Waterdeep (1) - Chwalebny powrót po kilku miesiącach. LoWD to świetne lekkie euro wpasowujące się w kategorię all-time favorite; gra którą można zagrać zawsze i wszędzie. Tym razem na stół trafiła sama podstawka, a szkoda, bo uważam że ta gra rozwija skrzydła dopiero gdy gra się w nią z dodatkami.

Orléans (1) - Nowość na stole i jednocześnie mocny zawodnik w drodze do TOP 10. Jak dla mnie Orleans zawiera odpowiedni mix strategii, taktyki oraz szczęścia, które sprawiają że gra przebiega gładko i przyjemnie dla wszystkich graczy, niezależnie od ścieżki jaką sobie wybiorą na drodze do zwycięstwa. Na chwilę obecną jest to chyba jedyna pozycja z gatunku bag management w mojej kolekcji, ale coś czuję że na długo pozostanie numerem jeden w tej kategorii.

Super Motherload (1) - Prawie kupiłem własny egzemplarz, zachęcony niską ceną. Cieszę się że tego nie zrobiłem! Zagraliśmy w cztery osoby i choć mechanicznie gra chodzi bez problemu w takim składzie, to jednak próby planowania czegoś na dłuższą metę są zbyteczne, gdyż plansza całkowicie zmienia się zanim kolejka wróci do danego gracza. Chyba najlepiej ten tytuł sprawdzi się przy grze w dwie osoby jako filler czy tzw gateway. Do grania w większym gronie tylko w przypadku braku innych alternatyw.

Terraforming Mars (1) - Na razie po jednej partii solo. Muszę jednak przyznać że grało się świetnie i było czuć klimat przemiany jałowej planety w środowisko bardziej sprzyjające homo sapiens. Wykonanie elementów gry mogłoby być lepsze, aczkolwiek w tej cenie nie można tak naprawdę narzekać, ze względu na ilość elementów, kart oraz solidną grę jaką otrzymujemy. Jestem ciekaw jak będzie się grało z innymi graczami, aczkolwiek samo granie solo dostarczyło zadziwiająco dużo frajdy (pełna terraformacja w 14 pokoleń wcale nie jest taka prosta jak mogłoby się wydawać i trzeba się napracować aby spełnić wszystkie warunki zwycięstwa).

Through the Ages: A New Story of Civilization (1) - Legendarna Ciwka w końcu dołączyła do mojej kolekcji. Pierwsza partia 3 osobowa pokazała że ta gra nie bez powodu zyskała taką sławę. Byłem bardzo mile zaskoczony klimatem rozgrywki, dającym wrażenie faktycznego opowiadania historii pewnej cywilizacji. W dużej mierze pomogły w tym świetne grafiki na kartach a także bardzo dobrze zbalansowana i przemyślana mechanika. Gra stawia także odpowiednie wyzwanie intelektualne, gdyż planować trzeba na kilka tur naprzód i to na więcej niż jednej płaszczyźnie. Bardzo wielu grom niestety brakuje tej głębi. Próbowałem się do czegoś przyczepić w tej grze, ale nie znalazłem w niej niczego co by mi przeszkadzało. Duży plus dla autora za stworzenie tak świetnej gry.

Grą miesiąca zostają ex equo Cywilizacja Poprzez Wieki oraz Orleans.

Plany na październik: wygospodarować w końcu czas na granie i zacząć ogrywać gry zakupione w wakacje :D

Pozdrawiam,

- K.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3347
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 1985 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: Ardel12 »

Nowości: Mombasa ( dostałem to czego się spodziewałem, dość ciężka gra z długofalowym planowaniem i wieloma możliwościami rozwoju, ale jednak zbyt agresywna jak na granie z dziewczyną ), Lords of Xidit ( weź i zanieś, jeśli przeciwnicy cię nie ubiegli - nic ciekawego ), Wyspa Sky.

Stali bywalcy: Legendary Marvel (tona dodatków podbiła regrywalność do nieskończoności), Descent 2ED z dużą kampanią z apki, Trickerion, Red7, O mój zboże.

Powroty: Namiestnik ( muszę wypróbować taktykę na zbieranie kart przez kilka tur ), Tajniacy, Koncept
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: Pan_K »

We wrześniu 25 partii w 6 tytułów.

Najwięcej partii: Pola Arle (12)
Nowości na stole: Marco Polo (5), Old Town Solo (4), Imperium w 8 Minut (2), Cuba Libre (1), Wiek Pary (1)

Nowość miesiąca: Marco Polo
Gra miesiąca: Marco Polo i Pola Arle ex aequo, choć w sumie ze wskazaniem na Marco Polo

Marco Polo to rewelacyjna gra, pięknie wykonana, ze świetną mechaniką i niebanalną rozgrywką. Można sporo pomyśleć i w ogóle jest miodnie.
Pola Arle doceniłem już wcześniej, ale w tym miesiącu zabrałem je na samotny wyjazd. Sprawdziły się wyśmienice. Próbuję po kolei różnych strategii i jak na razie potwierdzam lasy (118,5 pkt), ale jednak inne strategie inwestujące w planszę włości były blisko (114,5 pkt), więc myślę, że jednak nie ma jednej strategii wygrywającej. Wystarczy się postarać.
Cuba Libre to rozgrywka bardzo wymagająca, szczególnie, gdyby chciało się grać solo. Rozegrałem na razie pół partii, grając wszystkimi frakcjami, jak przy pełnym składzie (tzn. bez botów), żeby rozpoznać grę. Ogólnie kierunek mi się podoba i obiecuję sobie dużo po mechanice COIN (z którą jest to mój pierwszy kontakt). Wszystko wymaga jednak jeszcze ode mnie czasu i skupienia, na które teraz nie bardzo mogę sobie pozwolić.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
magole
Posty: 714
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: magole »

Dobry miesiąc, w sumie 20 partii w 17 gier.
Nowości: Terraformacja Marsa, Impulse, Mare Nostrum, Gra o tron, Grifters
Gra miesiąca: 1830 (zaraz po niej Caylus - pewnie któryś tam raz z rzędu :wink: )
Najdłużej grana partia: 1830 ;)
Rozczarowanie miesiąca: Terraformacja Marsa (wolę stare RftG)
Pozytywne zaskoczenie: Grifters (jako filer)

Dodam jeszcze pozycję:
Oczekiwanie miesiąca: 1846
Czyli mój must buy, jestem tak podjarany jak księżniczka która ma dostać swojego pierwszego kucyka :)
Zdjęcia edycji którą przygotowało GMT robią wrażenie: https://twitter.com/gmtgames/status/781990044496072704
Hyde
Posty: 54
Rejestracja: 08 kwie 2012, 21:41
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: Hyde »

41 rozgrywek w 15 tytułów.

Najwięcej partii: Dominion(11)
Nowości: Impuls(6), Terraformacja Marsa(1), Wysokie Napięcie(1)

Gra miesiąca: Race for the Galaxy + 3 dodatki(4)
ODPOWIEDZ