Railroad Revolution (Marco Canetta, Stefania Niccolini)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Railroad Revolution (Marco Canetta, Stefania Niccolini)

Post autor: Quetzalcoatl »

Nowość od What's Your Game na Eseen 2016. Ostatnie trzy gry od tego niemieckiego wydawnictwa (ZhanGuo, Signorie, Nippon) przypasowały mi całkiem dobrze, a zwłaszcza dwie ostatnie z zeszłego roku, czyli Signorie i Nippon. Czyli wydawnictwo ma jak najbardziej tendencje zwyżkową, forma rośnie, więc tym bardziej jestem na Railroad Revolution zajarany.

Tym razem przenosimy się do USA i w lata rozwoju sieci kolei żelaznej, budujemy połączenia między miastami, stawiamy stacje, rozwijamy również sieć telegraficzną.
W rundzie wykonujemy jedną z czterech jedynie akcji (!), ale w zależności jaki kolor robotnika użyjemy, dostajemy odpowiedni bonus/premię.
Wygląda to klarownie i elegancko. W grze jest motyw zdobywania czy tam zwiększania udziałów w swoim przedsiębiorstwie, czego szczerze mówiąc nie doczytałem jeszcze do końca w instrukcji, o co chodzi dokładnie.
Liczę na solidny średnio-ciężki tytuł w stylu, do jakiego wydawnictwo mnie przyzwyczaiło.

Tak czy siak gra wskakuje do czuba listy życzeń. Ciekawe czy Hobbity tradycyjnie wydadzą polską wersję, jak to mieli w zwyczaju z grami What's Your Game.
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Railroad Revolution

Post autor: cezaras »

na ten temat z wątku przedEssenowego
Mateez pisze: Railroad Revolution - gra autorów ZhanGuo (WYG) o budowie kolei w USA. Właśnie zamieścili instrukcję. W czasie gry budujemy sobie pulę robotników w różnych kolorach. Każdy kolor daje określone bonusy przy wykonywaniu akcji, ale też musimy się pozbywać robotników w trakcie gry w celu realizacji zadań dających punkty. Budujemy tory, stacje w miastach, stacje telegrafu, do tego dochodzi mnóstwo różnego rodzaju bonusów, kontraktów, zadań oraz personalizowany system punktacji końcowej. Dość elegancka mechanika i chyba najładniejsza plansza z gier WYG.
cezaras pisze:Wczoraj czytałem instrukcję i pierwsze wrażenie to był zachwyt. Tylko 4 akcje + bonusy. Bonusy uzależnione od koloru meepla, którego użyjemy do akcji. Ale na początku mamy tylko białe meeple i żeby mieć inne kolory, musimy je szkolić / promować.
Pod koniec czytania instrukcji naszły mnie małe wątpliwości.
Bo mimo stawiania ludzików do wykonywania akcji, to nie jest worker placement. Każdą akcję można wykonać dowolną liczbę razy (czyli nie podbieramy sobie możliwości...), na każdej stacji, telegrafie, torze możemy być równolegle.
Czy to oznacza, że cała interakcja ograniczy się do walki o bonusy pierwszeństwa w mieście.
A poza tym będzie to powtarzalna optymalizacja???
Nie przesądzam, bo po lekturze instrukcji niekoniecznie potrafię, ale.. wątpliwość jest...
BartP pisze:Re Railroad Revolution
Jeszcze instrukcji nie czytałem, ale mam za sobą lekturę postów Paula Grogana i podzielam Twoje obawy. Generalnie nie przepadam za grami ze znikomą interakcją, które sprowadzają się jedynie do optymalizacji i udawanej interakcji w stylu "no na stole leży 100 kart, kto pierwszy jakąś weźmie, to inny gracz już jej wziąć nie może".
Z tego co pamiętam z wpisów Paula, to poza bonusami miast są jeszcze bonusy z jakichś tam Deali (kto pierwszy, ten ma lepszy wybór). Muszę zapoznać się z instrukcją, ale *wstępnie* zapowiada się (chyba) na najmniej nastawioną na interakcję grę z WYG.
I tak, to nie jest worker placement ;].
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Railroad Revolution

Post autor: Marx »

U mnie również na radarze, bo szykuje się całkiem ciekawe i ciężkie euro, a nie mam jeszcze żadnej gry w tematyce kolei. Myślę, że Hobbity wydadzą grę...z początkiem 2017 roku? Czekam na gameplay :-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Railroad Revolution

Post autor: michalldz90 »

ehh ciągle nie ma dla mnie średnio-ciężkiej gry kolejowej, bo i ta za mną jakoś nie przemawia... najlepiej, żeby to było 18OE: On the Rails of the Orient Express skompresowane do max 3h na partie. :roll:
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Railroad Revolution

Post autor: Tycjan »

Polska premiera od Hobbitów na przełomie października/listopada :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Railroad Revolution

Post autor: Marx »

Zaskakująco wczesny termin, mając na uwadze brak materiałów i niewiele informacji na temat samego odbioru gry.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Railroad Revolution

Post autor: Quetzalcoatl »

W zeszłym roku Signorie i Nippon też wyszły w miarę szybko po Essen. Za takie podejście chapeau bas i poczekam na polską edycję.
Awatar użytkownika
cohlerc1
Posty: 315
Rejestracja: 11 wrz 2012, 07:30
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Railroad Revolution

Post autor: cohlerc1 »

Nie ma się co dziwić że tak szybko, przetłumaczą instrukcje, ewentualne karty pomocy, nakleją nalepke na tył opakowania i już gotowe wydanie pl ;)

Dobra koniec sarkazmu, cieszę się że gra będzie szerzej dostępna, a jak tylko rozwieją się moje wątpliwości to i do kolekcji dołączy ;)
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Railroad Revolution

Post autor: Marx »

Tzn. Nippon i Signorie ukazały się jakoś u nas na początku roku, tyle pamiętam, bo zamawiałem :-) Ja się cieszę oczywiście, że ten tytuł będzie tak szybko dostępny, ale poczekam na pierwsze recenzje :-) Tematyka, plansza na pewno mnie zachęcają :-) Ciekawe jeszcze kiedy wyjdzie Brasil? https://boardgamegeek.com/boardgame/133731/brasil
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
cohlerc1
Posty: 315
Rejestracja: 11 wrz 2012, 07:30
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Railroad Revolution

Post autor: cohlerc1 »

Może być tak że dopiero na przyszłe essen będzie :( Wciarz czekam na stem ship companies Gerdtsa, o ile jeszcze sie tak nazywa ;) i handful of stars Wallace. W zasadzie pierwsze "zakupy" na przyszło roczne Essen w planszostrefie już są ;)
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Railroad Revolution

Post autor: Quetzalcoatl »

Jestem po pełnej lekturze instrukcji i mam spore oczekiwania wobec tej gry, powinna być dobra.

Dobrze, że ostatnie gry What's Your Game stają się przystępniejsze jeśli chodzi o samo nauczenie się reguł. Nippon był już w miarę prosty do wytłumaczenia, ale tu poszli jeszcze naprzód, bo wykonuje się czynność spośród jedynie czterech możliwych. Cudowna prostota tego mechanizmu wyboru akcji. Ale dalej to już typowe dylematy, jakiego koloru ludzika użyć żeby wywołać zamierzony efekt dodatkowy oraz wielopłaszczyznowe zależności, typu budowanie biura telegraficznego, by zdobyć akcje, które potem są potrzebne do realizacji umów za zbudowanie odpowiednich torów. Bomba!
Podoba mi się bardzo, że każdy ma swoje "kroki milowe" czyli misje, przez co wszyscy będą grać trochę inaczej, by je zrealizować.

W tej grze trzeba wiedzieć, co się chce osiągnąć, bo można nastawiać się torów, łączyć miasta, bo to niby powinno się opłacać. Ale jak nie będziemy dostatecznie wysoko na torze rozwoju punktującym za połączone miasta 5 poziomu to na niewiele się zda nasz wysiłek zabudowywania mapy własnymi torami.

Jedyny problem to będzie nauczyć się ikonografii, bo symboli jest całkiem sporo i pojawiają się praktycznie wszędzie. Podobnie jak w Signorie.

Nie mogę się już doczekać zagrania w RR!
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Railroad Revolution

Post autor: adikom5777 »

Ja też mam duże nadzieje z tym tytułem. Zapowiada się miodnie
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Railroad Revolution

Post autor: Marx »

Instrukcja? :-) :-) :-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
GaGacek
Posty: 180
Rejestracja: 08 sie 2007, 23:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Railroad Revolution

Post autor: GaGacek »

Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Railroad Revolution

Post autor: Marx »

Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Railroad Revolution

Post autor: misioooo »

Grałem. Bardzo przyjemne, Jak dla mnie to taki Ticket to Ride dla "graczy" :) Pod koniec gry może doskwierać paraliż analityczny, zależnie od graczy. Można w rozgrywce fajne kombosy robić - niemal jak budowa silniczka.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 965
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 348 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: Railroad Revolution

Post autor: Apos »

misioooo pisze:Grałem. Bardzo przyjemne, Jak dla mnie to taki Ticket to Ride dla "graczy" :) Pod koniec gry może doskwierać paraliż analityczny, zależnie od graczy. Można w rozgrywce fajne kombosy robić - niemal jak budowa silniczka.
Hej, zastanawiam się nad zakupem RR, ale zmartwiłeś mnie porównaniem tego do Ticket to Ride. Z dziewczyną oraz znajomymi bardzo lubimy średnie i ciężkie euro (Russian Railroad, Pola Arle, Pokolenia, Alchemicy, Lewis & Clark, gry Felda etc), ale i lubimy sięgnąć po np. Epokę Kamienia z łatwiejszych - czy Railroad Revolution nie będzie za prostym tytułem? Ostatnio takie wrażenie na nas wywarł tytuł Podróże Marco Polo gdzie nie odnaleźliśmy wspólnie żadnej głębi bądź interesujących mechanik. Oglądałem gameplay od Rahdo i tytuł wygląda sympatycznie.

No i pytanie za 100 punktów czy wiadomo coś więcej o polskim wydaniu :).
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Railroad Revolution

Post autor: Marx »

Apos pisze:No i pytanie za 100 punktów czy wiadomo coś więcej o polskim wydaniu :).
Na to pytanie odpowiem pomimo znaku zapytania, ale najlepiej zajrzeć do tematu "Zapowiedzi polskich edycji zagranicznych gier". Tytuł wyda u nas Hobbity, który tradycyjnie wypuszcza gry od What's Your Game. Railroad Revolution ma pojawić się w tym miesiącu.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3408
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: Railroad Revolution

Post autor: piton »

Apos pisze:
Hej, zastanawiam się nad zakupem RR, ale zmartwiłeś mnie porównaniem tego do Ticket to Ride. Z dziewczyną oraz znajomymi bardzo lubimy średnie i ciężkie euro (Russian Railroad, Pola Arle, Pokolenia, Alchemicy, Lewis & Clark, gry Felda etc), ale i lubimy sięgnąć po np. Epokę Kamienia z łatwiejszych - czy Railroad Revolution nie będzie za prostym tytułem? Ostatnio takie wrażenie na nas wywarł tytuł Podróże Marco Polo gdzie nie odnaleźliśmy wspólnie żadnej głębi bądź interesujących mechanik. Oglądałem gameplay od Rahdo i tytuł wygląda sympatycznie.

No i pytanie za 100 punktów czy wiadomo coś więcej o polskim wydaniu :).
To średnio ciężki tytuł właśnie w stylu Felda czy Ruskich Kolei. Element z Lewisa i Clarka też jest bo ścigasz się z innymi po bonusy - kto pierwszy dostaje dwa bonusy, następni już tylko jeden.
Bardzo dużo potencjalnych strategii, mnóstwo combowania i możliwości punktowania. Losowe rozłożenie płytek już pozwala na granie innych kombinacji w każdej grze. Trzeba jak najlepiej wykorzystać kolor ludzików i z jednej akcji wyciągnąć jeszcze bonus, trzeba być przygotowanym na możliwość zrobienia "dealu" podczas kolejki innego gracza.
Można mieć paraliż decyzyjny bo potencjalnych możliwości jest multum, sporo kalkulowania co da więcej punktów i z czym skleić combo w następnych turach.

Nam się w domu nie spodobało, bo zbyt mało (negatywnej) interakcji jest, dlatego ja swój egzemplarz chętnie odstąpię :P
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Railroad Revolution

Post autor: misioooo »

Dla mnie to średnio-średnio-lekki tytuł. Ciężkości nie ma tam za wiele. I napisałem "Ticket do ride dla graczy", bo uważam TTR za grę banalną, idealną dla wprowadzenia w świat planszówek, ale ja się przy TTR nudzę ;P Więc nie przejmuj się moim porównaniem - bardziej chodziło o to, że budujemy tory, kupujemy lokomotywy i stawiamy stacje (telegraficzne co prawda, ale zawsze to stacje) ;P Gra na poziomie Lewis i Clark mniej więcej, może ciut bardziej mózgożerna. Bardzo przyjemna.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Railroad Revolution

Post autor: detrytusek »

Apos pisze:
misioooo pisze:Grałem. Bardzo przyjemne, Jak dla mnie to taki Ticket to Ride dla "graczy" :) Pod koniec gry może doskwierać paraliż analityczny, zależnie od graczy. Można w rozgrywce fajne kombosy robić - niemal jak budowa silniczka.
Hej, zastanawiam się nad zakupem RR, ale zmartwiłeś mnie porównaniem tego do Ticket to Ride. Z dziewczyną oraz znajomymi bardzo lubimy średnie i ciężkie euro (Russian Railroad, Pola Arle, Pokolenia, Alchemicy, Lewis & Clark, gry Felda etc), ale i lubimy sięgnąć po np. Epokę Kamienia z łatwiejszych - czy Railroad Revolution nie będzie za prostym tytułem? Ostatnio takie wrażenie na nas wywarł tytuł Podróże Marco Polo gdzie nie odnaleźliśmy wspólnie żadnej głębi bądź interesujących mechanik. Oglądałem gameplay od Rahdo i tytuł wygląda sympatycznie.

No i pytanie za 100 punktów czy wiadomo coś więcej o polskim wydaniu :).
Z TTR to ma wspólną chyba tylko tematykę i brak klimatu. Gra średnio ciężka - porównywalna z Signorie i Nipponem....trochę lżejsza od Zhanguo wg mnie.
Ja mam inny problem...jeszcze pół roku temu bym się zaślinił nad RR tyle że...mam wrażenie, że to już wszystko było. Gry wizualnie są identyczne, instrukcja jest wizualnie identyczna, plansza jest identycznie niedopasowana przez co lakier się ściera, meeple są identyczne itp. No i fajnie, że mechanika się różni ale z każdą kolejną grą mam też wrażenie, że to wszystko kąpie się w tym samym sosie...
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Railroad Revolution

Post autor: Marx »

Zasadniczo wszystkie gry od What's Your Game są do siebie podobne. Posiadam Signorie i Nippon, i niektóre ich komponenty prawie są identyczne, aczkolwiek w Railroad Revolution nie widzę toru punktów na planszy głównej. Mam nadzieję, że poprawiono jednak jakość planszy, bo ta w poprzednich grach miała takie brzydkie pofałdowania na zgięciach.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Railroad Revolution

Post autor: Tolis »

RR to takie Rosyjskie kleje na sterydach. W Rosyjskie koleje grałem tylko w podstawkę, gra mi się podoba, ale jak zdecydujesz sie na taktykę to w nią idziesz cały czas. W RR jest więcej kombinowania.
w Railroad Revolution z chęcią jeszcze zagram.
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Railroad Revolution

Post autor: pattom »

Coś wiadomo o premierze Hobbitów? Jakaś konkretna data?
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Railroad Revolution

Post autor: pattom »

ODPOWIEDZ