Alien Artifacts / Artefakty Obcych (Marcin Ropka, Viola Kijowska)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
ronczi
Posty: 332
Rejestracja: 16 mar 2007, 11:51
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 1 time

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: ronczi »

Bardzo rzetelny artykuł, podpisuję się obiema rękoma po oceną. Właśnie o to mi chodziło gdy w poprzednim poście chwaliłem AA. Grając w nie czerpię przyjemność pomimo pewnych wad (wymienionych w Tycjana artykule).
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: Wroobel »

Po dotychczasowych recenzjach mam podobne odczucia. Gra ma trochę mankamentów ale generalnie powinna mi podejść. Czekam tylko jak będzie możliwość zamówiena maty do gry bo jest super.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: polwac »

Wroobel pisze:Po dotychczasowych recenzjach mam podobne odczucia. Gra ma trochę mankamentów ale generalnie powinna mi podejść. Czekam tylko jak będzie możliwość zamówiena maty do gry bo jest super.
Kontaktowałem się z portal Games w tej sprawie i odpisali mi, że mata była tylko dla pre-orderów.
Nie napisali nic więcej w stylu "ale nie martw się w przyszłości powinna pojawić się u nas w sklepie", więc ciężko powiedzieć czy będzie dostępna czy nie...na razie wygląda, że nie.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: Yavi »

Podrzucam świeżutką recenzję Artefaktów Obcych, która pojawiła się dzisiaj na Planszówkach we dwoje :).
pegzi
Posty: 537
Rejestracja: 14 maja 2013, 08:57
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: pegzi »

Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: Wroobel »

Rzetelna recenzja która poniekąd odpowiada na pytanie dlaczego ta gra jest na wszystkich listach ubiegłorocznych rozczarowań.
Niepotrzebnie była i jest promowana jako karciane 4X. Udaje grę bardziej złożoną i trudniejszą niż w rzeczywistości jest - np. sporo skomplikowanych, niepotrzebnych terminów i nazw w instrukcji, żeby jeszcze podbić tę iluzję.
A poza tym wydaje się całkiem sensownym tytułem (piszę "wydaje się" bo nie grałem).
Na pewno u mnie zmieniła status z "raczej kupię" na "może kiedyś zagram lub kupię jak będzie dobra okazja".
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1804 times
Kontakt:

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: Gambit »

Kilka słów o Artefaktach ode mnie.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2266
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 392 times
Been thanked: 1043 times
Kontakt:

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: Leviathan »

Na Wojennik TV znajdziecie również unboxing tego tytułu:

Wojennik TV # 68: Alien Artifacts (Artefakty Obcych) - unboxing
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: janekbossko »

A ja w podsumowaniu boardgamegirl przeczytałem ze losowe ze nie podeszło ALE czekają na wersje od Games Factory. Czyżby miała wyjść wersja bez poprawek Portalu?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3062
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 87 times

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: cezner »

I tak i nie.
Wyjdzie coś na niepoprawionej mechanice Portalu ale to się już nie będzie działo w kosmosie. Temat będzie po prostu inny.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2266
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 392 times
Been thanked: 1043 times
Kontakt:

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: Leviathan »

Kosmos nie zna ograniczeń. My na Wojenniku też nie, więc wzięliśmy pod lupę ten tytuł:

Wojennik TV # 82: Alien Artifacts - recenzja

Zapraszam!
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: polwac »

A ktoś coś wie na temat dodatku i czy warto kupić?
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1355
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 21 times
Been thanked: 264 times
Kontakt:

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: Portal Games »

Baza Obcych – mini-dodatek do Artefaktów Obcych

Obrazek

Pomysł Bazy Obcych wpadł mi do głowy w sposób naturalny. Wszystko obraca się wokół settingu sci-fi, a to natychmiast przywodzi na myśl Gwiazdę Śmierci. Ogromną konstrukcję, tajemniczy cud technologiczny, który zagraża bohaterom opowieści i dobru jako takiemu

W Artefaktach Obcych to my jesteśmy ci dobrzy, bohaterowie opowieści.

Baza Obcych to zestaw 4 obustronnych kafelków. Na jednej stronie znajdują się ilustracje przedstawiające fragmenty bazy. Jeśli ułożysz je rewersem do góry, wspólnie tworzą wielką bazę obcych.

Na drugiej stronie każdego kafelka znajduje się zagrożenie ze strony obcych, z którym trzeba walczyć. Zagłuszające urządzenia szpiegowskie blokują twoją technologię, zagrożenie obcymi patogenami zagraża twoim statkom, a tajemnicza plaga może zaszkodzić twoim planetom…

Gdy ta promoska wchodzi do gry, gracze mają wybór – zamiast atakować system obcych mogą zaatakować Bazę Obcych, wybrać jeden z kafelków, obrócić go i z nim walczyć. Nigdy nie wiesz, z którą częścią bazy przyjdzie ci się zmierzyć. Są tajemnicze. Zmuszają do ryzyka. Są zagrożeniem!

Ale są też nagrodą. Przy wyniku 2, 3 lub 4 zyskasz punkt zwycięstwa.

Ocal ludzkość. Walcz z Bazą Obcych.

Ignacy Trzewiczek



Mini-dodatek Baza Obcych jest dostępna jako część Loot Boxa od Portal Games. Dowiedz się więcej tutaj!
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: polwac »

polwac pisze: 27 kwie 2018, 23:54 A ktoś coś wie na temat dodatku i czy warto kupić?
Odświeżam temat i ponawiam pytanie :)
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 304
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 499 times
Been thanked: 163 times

Re: Alien Artifacts / Artefakty Obcych (Marcin Ropka, Viola Kijowska)

Post autor: nimsarn »

Jeżeli chodzi o Odkrycia, to moim zdaniem warto. Natomiast jeżeli mówimy o Przełomie, to już mam mieszane uczucia - trochę zaburza balans tali i tym samym balans gry - nie mniej nie psuje jej i jest tam jakimś urozmaiceniem. W tasowałem oba dodatki i nie żałuję :D
Analizując oba rozszerzenia dochodzę do wniosku, że brak w tej lini wydawniczej jakiegoś wspólnego szlifu, gdyż oba, moim zdaniem, reprezentują odmienną filozofię rozwoju gry: Odkrycia na przykład rozbudowują świat o nowe elementy/mechanizmy gry, podczas gdy Przełom rozwija/wspiera jeden z jego aspektów (ekspansję). Pytanie którą drogę wybierze wydawnictwo (niestety to nie autorzy podstawki są odpowiedzialni za rozwój dodatków) czy będzie dodawało nowe czy rozwijało już istniejące aspekty uniwersum.
Jeżeli zdecydują się na rozwój kolejnych aspektów (eksterminacji, eksploracji, eksploatacji) będę zadowolony bo po Przełomie mam wrażanie zaburzenia gry i odczuwam potrzebę zrównoważenia pozostałych X-sów.
Jeśli natomiast wybiorą dodawanie nowych zjawisk w tym kosmicznym uniwersum to życzyłbym sobie - czego dałem wyraz na BGG: https://boardgamegeek.com/thread/242408 ... nsion-idea - wzmocnienia zagrażających ludzkości obcych, co z kolei przestawiło by grę na bardziej kooperacyjne tory. A potem też wprowadzenia innych odmian nie-ludzi.

PS. Mini-dodatek Baza Obcych - też jest fajna ale sprawdza się jedynie w początkowych turach gry - potem ryzyko rośnie nie pomiernie i nikt z moich współgraczy po te kafle wówczas nie sięga.
ODPOWIEDZ