The Edge: Dawnfall (M. Oracz, K. Piskorski, M. Świerkot)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Kisun
Posty: 1128
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 131 times

Re: The Edge: Dawnfall

Post autor: Kisun »

A według mnie AR traktuje crowdfunding tak jak powinien. Zbiera kasę na rozwój projektu i robi grę najlepszą na jaką ich stać (nawet kosztem sporych opóźnień), a nie poprostu sprzedaje coś co już ma gotowe i równie dobrze mógliby to wydać bez wspieraczki. Sami nigdy nie ukrywali że rozpoczęcie nowej kampanii przed sfinalizowaniem starej pozwala im zapewnić stałą pracę dla ekipy która w innym wypadku nie miała by co robić (czytaj: poszła by gdzie indziej). To nie kolejne wcielenie zombicide, to nowa rozbudowana gra, a nawet cmon ma zwykle spore opóźnienia. Akurat tej gry nie wsparłem ale kibicuję Michałowi i AR. Dziwię się że ktoś traktuje CF jak przedsprzedaż i bierze poważnie terminy tam podane. Może w takim wypadku lepiej wstrzymać się i kupić grę jak już będzie w zwykłej sprzedaży? Po co samemu narażać się na stres? :)
"Errare humanum est"
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: The Edge: Dawnfall

Post autor: schizofretka »

Mi się nie podoba zbieranie kasy na stworzenie gry, bo to nie jest nawet kot w worku, tylko nieznana zawartość nie widzianego worka. Nie ma absolutnie żadnego powodu, by taki produkt spełniał oczekiwania wspierających inaczej niż fartem.

Pieniądze powinny być zbierane na wydanie mechanicznie gotowych projektów: to jest część najbardziej kosztowna i obarczona największym ryzykiem finansowym. Nie mam ochoty płacić z góry za czas pracy nad projektem twórcy, który nie ma dość wiary i motywacji, by dopieścić go najlepiej jak potrafi.


Stukał Lucjan Szołajski
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
drzewko
Posty: 292
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 46 times
Been thanked: 292 times

Re: The Edge: Dawnfall

Post autor: drzewko »

Widzę, że w temacie cisza, a gra już tuż tuż... Dlatego podzielę się swoimi wrażeniami po kilku godzinach spędzonych z grą na tabletop simulatorze.

Grałem dwa skirmishe (kampanie zostawiam sobie na deser jak przyjdzie mi wielkie pudło z grą) ale muszę powiedzieć, że gameplay jest niesamowity. Gra jest cholernie klimayczna, w miarę szybka (co prawda na tabletopie grało nam się około 2h-2,5h ale to przez to, że się uczyliśmy, no i sam fakt grania na kompie sprawia, że rozgrywka do najszybszych nie należy), ale w realu myślę, że w 1h bez problemu da się zagrać. Ludzie którzy narzekali (a czytalem takie głosy), że to tylko ruszanie jednostek i rzucanie kośćmi byli(są) w niesamowitym błędzie. Tylu możliwości decyzyjnych to ja często nie miałem w grach euro pokroju Projektu Gai. Autentycznie możliwości i strategii jest tutaj masa, a system z dwoma kośćmi (slabszą darmową i lepszą za która trzeba zapłacić) sprawdza się doskonale i wprowadza sporo emocji, jednocześnie nie psując zabawy losowością.
Osoby które nie wsparły, niech żałują, i mimo, że trzeba było czekać naprawdę długo, to jednak nagroda za to czekanie w pełni nas usatysfakcjonuje. Ja już to wiem:)
el.kocyk
Posty: 26
Rejestracja: 03 gru 2013, 22:17

Re: The Edge: Dawnfall

Post autor: el.kocyk »

Do mnie dziś ma dojść dawnfall box. Mam nadzieję że kurier się pojawi po 17 bo inaczej się odbije od drzwi:(
bigbluedragon
Posty: 233
Rejestracja: 03 lut 2017, 01:36
Been thanked: 1 time

Re: The Edge: Dawnfall

Post autor: bigbluedragon »

drzewko pisze: 17 maja 2018, 21:12 Widzę, że w temacie cisza, a gra już tuż tuż... Dlatego podzielę się swoimi wrażeniami po kilku godzinach spędzonych z grą na tabletop simulatorze.

Grałem dwa skirmishe (kampanie zostawiam sobie na deser jak przyjdzie mi wielkie pudło z grą) ale muszę powiedzieć, że gameplay jest niesamowity. Gra jest cholernie klimayczna, w miarę szybka (co prawda na tabletopie grało nam się około 2h-2,5h ale to przez to, że się uczyliśmy, no i sam fakt grania na kompie sprawia, że rozgrywka do najszybszych nie należy), ale w realu myślę, że w 1h bez problemu da się zagrać. Ludzie którzy narzekali (a czytalem takie głosy), że to tylko ruszanie jednostek i rzucanie kośćmi byli(są) w niesamowitym błędzie. Tylu możliwości decyzyjnych to ja często nie miałem w grach euro pokroju Projektu Gai. Autentycznie możliwości i strategii jest tutaj masa, a system z dwoma kośćmi (slabszą darmową i lepszą za która trzeba zapłacić) sprawdza się doskonale i wprowadza sporo emocji, jednocześnie nie psując zabawy losowością.
Osoby które nie wsparły, niech żałują, i mimo, że trzeba było czekać naprawdę długo, to jednak nagroda za to czekanie w pełni nas usatysfakcjonuje. Ja już to wiem:)
Mógłbyś napisać coś więcej o tych możliwościach decyzyjnych? Przyznam, że po obejrzeniu pierwszych gameplayi byłem zdania wspomnianego wcześniej, zwykłe przesuwanie jednostek, kilka zdolności i kości, dlatego też po długich zastonowieniach odpuściłem. Jestem ciekaw co się zmieniło od tamtej pory i jak bardzo trzeba żałować :)
Scyz
Posty: 56
Rejestracja: 21 cze 2017, 17:43
Been thanked: 1 time

Re: The Edge: Dawnfall

Post autor: Scyz »

Heh możliwości decyzyjne w tego typu grze to normalna rzecz :P Z tego co patrze to nieco podobne to do neuroshimy hex w którą gram sporo (aczkolwiek wiele odrębnych elementów), a tam nieraz masz zagwozdkę, zresztą jeden z powodów dla których wsparłem. Jedyny minus to chyba, że jak na taką cenę to SG trochę wydają się biedne (nie uznaje faction boxa za "samodzielną grę"). I tak prawdopodobnie będzie KS 2.0 albo coś w ten deseń bo to pierwsze uniwersum stworzone od podstaw przez AR, więc jak ktoś nie wsparł to spora szansa, że będzie okazja.
drzewko
Posty: 292
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 46 times
Been thanked: 292 times

Re: The Edge: Dawnfall

Post autor: drzewko »

bigbluedragon pisze: 05 lip 2018, 12:55 Mógłbyś napisać coś więcej o tych możliwościach decyzyjnych? Przyznam, że po obejrzeniu pierwszych gameplayi byłem zdania wspomnianego wcześniej, zwykłe przesuwanie jednostek, kilka zdolności i kości, dlatego też po długich zastonowieniach odpuściłem. Jestem ciekaw co się zmieniło od tamtej pory i jak bardzo trzeba żałować :)
Też miałem takie obawy, że to bedzie zwykłe przesuwanie figurek i rzucanie kośćmi, na szczęście zaryzykowałem.
Co do decyzji:
customizowujesz sobie deck z kartami, a kart do wyboru jest mnóstwo, więc możesz ustawic różne taktyki, kłaść nacisk na konkretne składy
Kazda karta ma dwa możliwe działania - jedno dla danego składu, drugie ogólne dla kazdego składu
możliwość aktywacji dowolnego składu co ture (nawet mozesz co ture ciągle ten sam skład aktywować)
robisz albo ture aktywną albo pasywną - kluczowe, żeby w odpowiednim momencie robić tury pasywne
masz dwa typy kości lepsza - płatna i gorsza - darmowa - i za lepszą możesz płacić kryształami lub victory pointsami lub healthem składów - bardzo dużo ciężkich decyzji tutaj :) - przy czym jeszcze przy naprawde słabych rzutach masz bonifikate w postaci odświeżania kryształków, więc to nie jest tak, że jak rzucasz beznadziejnie to nic z tego nie masz
możliwość zagrywania kart w turze przeciwnika (tylko niektórych) też daje sporo możliwości
początkowe rozstawianie składów/shrinów/kryształów

Kiedyś AR napisali że chcieli gre w której o zwyciestwie decyduje 80% skilla i 20% szczęscia. Myślę że im się to udało.

Tylko kurde gdzie jest mój Warchest?! :P
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: The Edge: Dawnfall

Post autor: Jareks1985 »

drzewko pisze: 05 lip 2018, 14:51
bigbluedragon pisze: 05 lip 2018, 12:55 Mógłbyś napisać coś więcej o tych możliwościach decyzyjnych? Przyznam, że po obejrzeniu pierwszych gameplayi byłem zdania wspomnianego wcześniej, zwykłe przesuwanie jednostek, kilka zdolności i kości, dlatego też po długich zastonowieniach odpuściłem. Jestem ciekaw co się zmieniło od tamtej pory i jak bardzo trzeba żałować :)
Też miałem takie obawy, że to bedzie zwykłe przesuwanie figurek i rzucanie kośćmi, na szczęście zaryzykowałem.
Co do decyzji:
customizowujesz sobie deck z kartami, a kart do wyboru jest mnóstwo, więc możesz ustawic różne taktyki, kłaść nacisk na konkretne składy
Kazda karta ma dwa możliwe działania - jedno dla danego składu, drugie ogólne dla kazdego składu
możliwość aktywacji dowolnego składu co ture (nawet mozesz co ture ciągle ten sam skład aktywować)
robisz albo ture aktywną albo pasywną - kluczowe, żeby w odpowiednim momencie robić tury pasywne
masz dwa typy kości lepsza - płatna i gorsza - darmowa - i za lepszą możesz płacić kryształami lub victory pointsami lub healthem składów - bardzo dużo ciężkich decyzji tutaj :) - przy czym jeszcze przy naprawde słabych rzutach masz bonifikate w postaci odświeżania kryształków, więc to nie jest tak, że jak rzucasz beznadziejnie to nic z tego nie masz
możliwość zagrywania kart w turze przeciwnika (tylko niektórych) też daje sporo możliwości
początkowe rozstawianie składów/shrinów/kryształów

Kiedyś AR napisali że chcieli gre w której o zwyciestwie decyduje 80% skilla i 20% szczęscia. Myślę że im się to udało.

Tylko kurde gdzie jest mój Warchest?! :P

Cześć, najgorsze, że nie ma zbyt dużo recenzji na temat tej gry, osoba Michała Oracza obiecuje bardzo dużo, tak samo wykonanie przez AR, ale patrząc na wykreowany świat i plansze rodem z Neuroshimy hex, wydaje się nie być pretendentem to gry bitewnej numer 1, Mythic battles prezentuje sie na tym polu znacznie lepiej, a może sie mylę? Chciałbym
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Re: The Edge: Dawnfall

Post autor: TOMI »

Czy ta gierka będzie kiedykolwiek do kupienia w sklepach ?
Jest jakakolwiek szansa na wersje pl w przyszłości ?
Dużo jest tekstu w angielskim ?
Dzięki
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1401
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 181 times

Re: The Edge: Dawnfall

Post autor: Błysk »

Ja jeszcze całkiem niedawno się zastanawiałem czy nie wejść w The Edge, ale Anno Domini 1666 zwyciężyło. Dajcie znać czy faktycznie jest czego żałować, poza serio wypas frakcjami i figurkami. ;)
Scyz
Posty: 56
Rejestracja: 21 cze 2017, 17:43
Been thanked: 1 time

Re: The Edge: Dawnfall

Post autor: Scyz »

TOMI pisze: 06 lip 2018, 11:33 Czy ta gierka będzie kiedykolwiek do kupienia w sklepach ?
Jest jakakolwiek szansa na wersje pl w przyszłości ?
Dużo jest tekstu w angielskim ?
Dzięki
Ja kupiłem polską wersje to dopiero pod koniec sierpnia dostane. W sklepach to wątpliwe czy będzie, bo gra jest droga to wydawcy na to kręcą nosem. Prędzej kickstarter Edge 1.5/2.0, na razie zbierają feedback od backerów, ale z tego co widzę w grupie ludzie są zadowoleni.
A tekstu jest sporo, nie licząc opisów na kartach, są jeszcze 3 kampanie konfliktów (30+ stron każda), zasady itp. Ale wersje językowe mają (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański i polski) to będzie to przetłumaczone razem z SG, jedynie addony (father of the sun/kampanie bossów/terrain i prime shadow) będą nieprzetłumaczone.
bigbluedragon
Posty: 233
Rejestracja: 03 lut 2017, 01:36
Been thanked: 1 time

Re: The Edge: Dawnfall

Post autor: bigbluedragon »

Heh pytanie czy jak w przypadku MBP cena też pójdzie 20% w górę przy wersji 1.5 :p
Bo skoro faktycznie tak to do pracowali to może warto będzie jeszcze raz się nad tym pochylić i rozważyć za i przeciw.
Scyz
Posty: 56
Rejestracja: 21 cze 2017, 17:43
Been thanked: 1 time

Re: The Edge: Dawnfall

Post autor: Scyz »

Wątpie, początkowe wysokie ceny tłumaczyli tym, że potrzebują na formy. Teraz je mają, a przydałoby by się trochę rozpowszechnić grę, to pewnie bogato sypneliby SG.
bigbluedragon
Posty: 233
Rejestracja: 03 lut 2017, 01:36
Been thanked: 1 time

Re: The Edge: Dawnfall

Post autor: bigbluedragon »

Scyz pisze: 07 lip 2018, 13:46 Wątpie, początkowe wysokie ceny tłumaczyli tym, że potrzebują na formy. Teraz je mają, a przydałoby by się trochę rozpowszechnić grę, to pewnie bogato sypneliby SG.
Ciekawa informacja :) no nic trzeba będzie posledzic temat.

Przy okazji ktoś już grał w kampanię i mógłby podzielić się wrażeniami? Jestem ciekaw czy to też dopracowali jak rozgrywkę :)
Awatar użytkownika
Acererak
Posty: 800
Rejestracja: 28 cze 2017, 23:43
Has thanked: 99 times
Been thanked: 13 times

Re: The Edge: Dawnfall

Post autor: Acererak »

Scyz pisze: 07 lip 2018, 12:55
Prędzej kickstarter Edge 1.5/2.0, na razie zbierają feedback od backerów, ale z tego co widzę w grupie ludzie są zadowoleni.
I faktycznie, będzie coś takiego w październiku:
Reprint will happen on Kickstarter and most will go live in October*


*Once language editions from first KS will be shipped to backers and people who did not completed pledge manager will receive their games as well.
A tu wątek, gdzie pytają ludzi o pomysły na nowe rzeczy na BGG

Aczkolwiek wiadomo jak to u nich z terminami stąd nie dziwię się że zastrzegli gwiazdkę i nie zdziwię się jak przesunie im się to na grudzień/styczeń. No to czyżby mieli w niedalekiej przyszłości aż 5 niezakończonych KS naraz? (SiegeStorm - co by nie mówić to jednak ta sama firma, LoH, Nemesis, Taunted Grail i reprint Edge'a). No i dalej nie wszyscy jeszcze dostali TWoMa. Do dzisiaj. Byłem w szoku jak te komentarze na KS widziałem. Więc teoretycznie tamto też niezamknięte na 100% mają. Ciekawe ile tym razem czekania na Edg'a będzie dla większości osób. Może AR pobije swój rekord? :D Coś chyba faktycznie kasa zaczyna im się kończyć, potrzebują solidnego zastrzyku a wyczuwają że sam Grail może nie wystarczyć. Co do sklepów to może niektóre przez KS zamówią, zwłaszcza te które ostanie Kickstartery awakenrealmskie jednak dostarczały.
irzykus
Posty: 49
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:12
Been thanked: 1 time

Re: The Edge: Dawnfall

Post autor: irzykus »

Niby wiem ze AR i trzeba uważać ale cholernie mi się podoba dawnfall. Nie załapałem się na pierwszą kampanie byłem biednym studentem. Teraz bym już przytulił chętnie. Chociaż stres jest u nich. Jakieś recenzje już są? Na razie tylko dobre opinie ludzikow ale chciałbym przeczytać /obejrzeć dokładniej analizę gry.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1401
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 181 times

Re: The Edge: Dawnfall

Post autor: Błysk »

irzykus pisze: 12 wrz 2018, 09:08 Niby wiem ze AR i trzeba uważać ale cholernie mi się podoba dawnfall. Nie załapałem się na pierwszą kampanie byłem biednym studentem. Teraz bym już przytulił chętnie. Chociaż stres jest u nich. Jakieś recenzje już są? Na razie tylko dobre opinie ludzikow ale chciałbym przeczytać /obejrzeć dokładniej analizę gry.
Są recenzje i gameplaye. Mój zapał akurat ostudziły, ale może dlatego, że spodziewałem się po prostu czegoś nieco bardziej skomplikowanego. Recenzenci raczej chwalą. :) Choćby Dice Tower sprawdź.
Scyz
Posty: 56
Rejestracja: 21 cze 2017, 17:43
Been thanked: 1 time

Re: The Edge: Dawnfall

Post autor: Scyz »

irzykus pisze: 12 wrz 2018, 09:08 Niby wiem ze AR i trzeba uważać ale cholernie mi się podoba dawnfall. Nie załapałem się na pierwszą kampanie byłem biednym studentem. Teraz bym już przytulił chętnie. Chociaż stres jest u nich. Jakieś recenzje już są? Na razie tylko dobre opinie ludzikow ale chciałbym przeczytać /obejrzeć dokładniej analizę gry.
Ostatnio z popularniejszych portali to Dice Tower zrobił recenzje.
Jeszcze jest z Drive Thru Games i McGuire Review.
Ewentualnie tabletop simulator, AR zazwyczaj udostępnia print and playa to są mody do wszystkich gier od nich na TTS.
Próbowałem na TTS i nawet spoko, jak ktoś grał w Neuroshime Hex to jest podobna rozgrywka, troche taka Neuroshima na sterydach - z miniaturami, możliwością wyboru oddziałów,kart. Jak ktoś lubi Neuroshime to powinno się spodobać.
W ostateczności to nawet za 1£ na KS wesprzeć i potem w pledge menagerze zamówić, ewentualnie dać sobie czas na zebranie funduszy lub czas na rozmyślenie.
bigbluedragon pisze: 07 lip 2018, 14:25
Scyz pisze: 07 lip 2018, 13:46 Wątpie, początkowe wysokie ceny tłumaczyli tym, że potrzebują na formy. Teraz je mają, a przydałoby by się trochę rozpowszechnić grę, to pewnie bogato sypneliby SG.
Ciekawa informacja :) no nic trzeba będzie posledzic temat.
Jednak się pomyliłem i mają lekko podnieść ceny. Przeliczyli się z wydatkami na 1 KS :P
Awatar użytkownika
Asia - On Table
Posty: 422
Rejestracja: 09 mar 2018, 20:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 168 times

Re: The Edge: Dawnfall

Post autor: Asia - On Table »

Taka filmowa krótka prezentacja niektórych figurek tej wielkiej gry:) https://youtu.be/l0hNIX1G0eg

Obrazek
Moje Recenzje gier planszowych na kanale You Tube
Awatar użytkownika
waadimch
Posty: 201
Rejestracja: 23 sty 2017, 20:37
Has thanked: 10 times
Been thanked: 16 times

Re: The Edge: Dawnfall

Post autor: waadimch »

Asia - On Table pisze: 06 paź 2018, 09:22 Taka filmowa krótka prezentacja niektórych figurek tej wielkiej gry:) https://youtu.be/l0hNIX1G0eg

Obrazek
kiedy zrobisz recenzje?
Awatar użytkownika
Asia - On Table
Posty: 422
Rejestracja: 09 mar 2018, 20:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 168 times

Re: The Edge: Dawnfall

Post autor: Asia - On Table »

Jeszcze parę razy muszę rozegrać, a mam jeszcze trochę gier do ogrania. za około 2 tygodnie, a może wcześniej powinna się pojawić.
Moje Recenzje gier planszowych na kanale You Tube
Awatar użytkownika
waadimch
Posty: 201
Rejestracja: 23 sty 2017, 20:37
Has thanked: 10 times
Been thanked: 16 times

Re: The Edge: Dawnfall

Post autor: waadimch »

Czekamy :)
Awatar użytkownika
Acererak
Posty: 800
Rejestracja: 28 cze 2017, 23:43
Has thanked: 99 times
Been thanked: 13 times

Re: The Edge: Dawnfall

Post autor: Acererak »

Asia - On Table pisze: 06 paź 2018, 09:22 Taka filmowa krótka prezentacja niektórych figurek tej wielkiej gry:) https://youtu.be/l0hNIX1G0eg

Obrazek
Bardzo fajnie Ci to wyszło, podoba mi się :)
Awatar użytkownika
Asia - On Table
Posty: 422
Rejestracja: 09 mar 2018, 20:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 168 times

Re: The Edge: Dawnfall

Post autor: Asia - On Table »

DZiękuję bardzo za słowa uznania :)
Moje Recenzje gier planszowych na kanale You Tube
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8733
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2641 times
Been thanked: 2330 times

Re: The Edge: Dawnfall

Post autor: Curiosity »

23 października, ruszy zbiórka na kickstarterze 2 edycji.
330$ + wysyłka za całość? Kurdę, trochę dużo :/

https://www.kickstarter.com/projects/aw ... n=b8590446
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
ODPOWIEDZ