TOP 5 gier ponadczasowych

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: TOP 5 gier ponadczasowych

Post autor: TV3 »

Nie będę w stanie wymienić pięciu. Zbyt mało jednak gier poznanych, zbyt krótko w planszówki gram, w kilku wypadkach dopięcie słowa "ponadczasowa" do konkretnej pozycji byłoby trochę na wyrost.

Jednak jedną grę wymienić mogę. Ulubiona mojej żony, jedna z ulubionych moich:
Pandemia. Plus dodatek, ale to jakby nieistotne.
Od momentu kupna, od trzech lat bodaj, bywa, że z przerwami, jednak cały czas, częściej bądź rzadziej ląduje na stole.
I widzę, że tytuł ten u niejednego w definicji ponadczasowości mieści się ;).
Inquisitor
Posty: 17
Rejestracja: 02 lis 2016, 14:28
Has thanked: 1 time

Re: TOP 5 gier ponadczasowych

Post autor: Inquisitor »

1. Battlestar Galactica wraz z dodatkami - gra która urzekła mnie wspaniałym klimatem, stopniem rozbudowania (ach, te wszystkie popołudnia zarwane nad instrukcjami...), świetnym wykonaniem, a nawet skłoniła mnie do obejrzenia tego znakomitego serialu :) Poza tym termin "ponadczasowa" w odniesieniu do tej gry nabiera nowego znaczenia (pozdrawiam tych co widzieli serial) :)

2. Twilight Imperium (plus dodatki) - druga tak potężna gra, w którą zagram zawsze i wszędzie (jeśli tylko znajdzie się odpowiednia ilość miejsca). Wielkie bitwy w kosmosie, zawierane i zrywane z przytupem sojusze, nagłe zwroty sytuacji na planszy są tym, co tygrysy lubią najbardziej. Ten moment kiedy kładziesz command counter na kaflu przeciwnika i cisza, która wtedy następuje - bezcenne.

W zasadzie te dwie powyższe gry biją na głowę kolejne pozycje, ale z poczucia obowiązku należy je wymienić:

3. Funkenschlag / Power Grid / Wysokie Napięcie - gra niezaprzeczalnie broniąca się od lat swoją mechaniką. Wciąga jak mało które euro.
4. Cytadela - mam do niej sentyment :)
5. Dixit - uniwersalność tej gry i liczba dodatków sprawiają, że za każdym razem da się z niej wyciągnąć trochę frajdy
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: TOP 5 gier ponadczasowych

Post autor: Gizmoo »

Dla mnie, w zasadzie wszystkie ponadczasowe gry, w które nadal gram - to gatewaye. Od nich zaczynałem, z nimi byłem przez lata i na ich przykładzie wprowadzam nowych graczy w świat planszówek. Wiem, że nadal będę w nie grał, bo dają dużo satysfakcji, a dla początkujących - stanowią odkrycie, że planszówka to nie tylko przysłowiowy Monopol i Chińczyk. ;)

1. Potwory w Tokio - najlepsze na początek przygody, bo stanowią połączenie gry imprezowej z jakąś tam mechaniką. Są emocje, jest rywalizacja - a to dla początkujących jest najważniejsze! Gra ma mniej niż 5 lat, ale jestem absolutnie przekonany, że będę w to grał i za lat 20.
2. Stone Age - Najlepsza gra, żeby pokazać trochę bardziej zaawansowaną planszówkę. Zazwyczaj każdy jest absolutnie oczarowany. W ogranym towarzystwie zamienia się w bardzo kompetetywny tytuł.
3. 7 Wonders - Uwielbiam i nigdy nie odmówię partyjki. Nie znoszę tłumaczenia 7 Cudów, ale jak ludzie zakapują - to jest super.

Poza podium:

4. Scrabble - moja pierwsza planszówka na półce, obok Magii i Miecza. Mieliśmy kiedyś w naszej paczce straszną zajawkę na Scrabble, graliśmy całą ligę i niemal na każdy wyjazd ktoś ją zabierał. Dziś gram sporadycznie, ale nadal się dobrze bawię.
5. Lords of Waterdeep - co tu dużo gadać. Genialny WP. To w zasadzie pierwsza gra, która mnie odciągnęła od MTG. I zrobiła to skutecznie. Będę w to grał do śmierci. Poza podium wyłącznie dla tego, że gram zdecydowanie rzadziej niż w trzy pierwsze gry, no i nie jest to dobry gateway na sam początek zabawy z planszówkami. Stone Age jest jednak dużo bardziej intuicyjny.

Warte wspomnienia:
Carcassonne - Osobiście mogę grać jedynie w wersję South Seas, co nie zmienia faktu, że gra jest ponadczasowa. Dziś wybrałbym zdecydowanie Isle of Skye, lub Kakao.
Tajniacy - nie znalazło się na liście wyłącznie ze względu na świeżość. Zdecydowanie będzie to ponadczasowy tytuł. To jest gra, w którą rozegrałem największą ilość partii poza M:TG :D
Magic: The Gathering - brak na liście z tego powodu, że to jednak CCG, a nie typowa planszówka. Gram w kolorowe kartoniki od blisko 20 lat i pewnie grał będę, ale raczej już poza turniejowymi strukturami. ;)
argic
Posty: 4
Rejestracja: 15 lis 2016, 14:15
Lokalizacja: Gdynia

Re: TOP 5 gier ponadczasowych

Post autor: argic »

Pandemic
Agricola
Gra o Tron
Ascalogan
Posty: 280
Rejestracja: 21 lip 2015, 14:45
Lokalizacja: Łaziska Górne
Has thanked: 4 times

Re: TOP 5 gier ponadczasowych

Post autor: Ascalogan »

Uuu bardzo ciekawy temat :) No to chyba coś takiego:

- Bang (zastąpiony przez wersję kościaną, ale to wciąż Bang!)
- Cytadela (i mam nadzieję, że nigdy się nie zniszczy, bo grafiki w nowej wersji do mnie nie przemawiają)
- Defenders of the realm (totalnie zabiło we mnie chęć grania w Pandemię)
- Serce smoka (nigdy nie odmówię szybkiej partyjki)
- Tobago (aż dziw bierze, że nikt tego nie podchwycił)
Koperty
Posty: 88
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:25
Been thanked: 3 times

Re: TOP 5 gier ponadczasowych

Post autor: Koperty »

Dla mnie:

1. Automobile (Wallacea)
2. Brass
3. Civilizacja poprzez wieki
4. Scythe
5. High Frontier

Kolejnosc przypadkowa.
Ascalogan
Posty: 280
Rejestracja: 21 lip 2015, 14:45
Lokalizacja: Łaziska Górne
Has thanked: 4 times

Re: TOP 5 gier ponadczasowych

Post autor: Ascalogan »

Koperty pisze:Dla mnie:
4. Scythe
Niektórzy jeszcze nie odpakowali swoich egzemplarzy, a Ty już go ogrywasz kilka lat? :D
Koperty
Posty: 88
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:25
Been thanked: 3 times

Re: TOP 5 gier ponadczasowych

Post autor: Koperty »

Ascalogan pisze:
Koperty pisze:Dla mnie:
4. Scythe
Niektórzy jeszcze nie odpakowali swoich egzemplarzy, a Ty już go ogrywasz kilka lat? :D
Dla mnie Scythe jest juz ponadczasowy :)
Awatar użytkownika
witek
Posty: 254
Rejestracja: 15 kwie 2010, 18:05
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 14 times

Re: TOP 5 gier ponadczasowych

Post autor: witek »

1. Agricola
2. Puerto Rico
3. Brass
4. Le Havre
5. Neuland (ponadczasowo leży na półce i mimo mojego uwielbienia pewnie już wiecznie poleży)
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: TOP 5 gier ponadczasowych

Post autor: pezetto »

witek pisze:1. Agricola
2. Puerto Rico
3. Brass
4. Le Havre
3 ostatnie to dla mnie kwintesencja tego wątku, ale że Agricola? Że co? To słaba gra jest! :mrgreen:
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2445
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 550 times
Been thanked: 270 times

Re: TOP 5 gier ponadczasowych

Post autor: Markus »

1. Puerto Rico

2. El Grande

3. Caylus

4. Torres

5. Tigris & Euphrates
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: TOP 5 gier ponadczasowych

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

1. Szachy
2. Warcaby
3. Chińczyk
4. Domino
5. Rummikub
No i różnej maści gry karciane typu poker, który też jest grą ponadczasową :wink:

Zaznaczam, to nie są moje ulubione gry, ale tak jak w temacie są to na pewno ponadczasowe gry.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
AnaCross
Posty: 105
Rejestracja: 21 lis 2015, 20:21
Been thanked: 1 time

Re: TOP 5 gier ponadczasowych

Post autor: AnaCross »

1. Ghost Stories
2. Carcassonne
3. Munchkin
4. Dominion
5. Magia i Miecz

Kolejność przypadkowa
Awatar użytkownika
Consolamentum
Posty: 70
Rejestracja: 20 lis 2012, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 84 times

Re: TOP 5 gier ponadczasowych

Post autor: Consolamentum »

Dr. Nikczemniuk pisze:1. Szachy
2. Warcaby
3. Chińczyk
4. Domino
5. Rummikub
Żarty, żartami ale po co tak zapychać temat? Miłośnikom szachów to zapewne w to mi graj, ale Dr. Nikczemniuku - to naprawdę są gry, z których obecności na Twojej półce cieszysz się najbardziej od przynajmiej 5 lat?? Oraz sięgasz po nie i ocena nie spada? :P I będziesz je kochał póki śmierć Was nie rozłączy?
W porządku - to takie przypomnienie dla wszystkich, którzy nie doczytali pierwszego wpisu, o co tu chodzi.

Ja niestety gry, które mam dłużej niż pięć lat, nie uważam godne zamieszczenia na tej liście. Oprócz Wsiąść do pociągu: Europa
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: TOP 5 gier ponadczasowych

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Consolamentum pisze:
Dr. Nikczemniuk pisze:1. Szachy
2. Warcaby
3. Chińczyk
4. Domino
5. Rummikub
Żarty, żartami ale po co tak zapychać temat? Miłośnikom szachów to zapewne w to mi graj, ale Dr. Nikczemniuku - to naprawdę są gry, z których obecności na Twojej półce cieszysz się najbardziej od przynajmiej 5 lat?? Oraz sięgasz po nie i ocena nie spada? :P I będziesz je kochał póki śmierć Was nie rozłączy?
W porządku - to takie przypomnienie dla wszystkich, którzy nie doczytali pierwszego wpisu, o co tu chodzi.

Ja niestety gry, które mam dłużej niż pięć lat, nie uważam godne zamieszczenia na tej liście. Oprócz Wsiąść do pociągu: Europa
Tym razem zachęcam do stworzenia TOP 5 gier, w które gracie od co najmniej 5 lat i nadal od czasu do czasu wracają na stół, a ich ocena nie spada...- to cytat autora tego tematu. Ale zgodnie z twoim nickiem odpuszczam ci ten grzech :wink:
I to nie są żarty. Swego czasu grałem namiętnie w szachy i nadal partyjki nie odmówię, w domino i warcaby mogę zagrać raczej z dziećmi, rummikuba też nie odmówię. I dla mnie są to gry ponadczasowe- evergreen :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: TOP 5 gier ponadczasowych

Post autor: playerator »

Dr. Nikczemniuk pisze:
Consolamentum pisze:
Dr. Nikczemniuk pisze:1. Szachy
2. Warcaby
3. Chińczyk
4. Domino
5. Rummikub

I to nie są żarty. Swego czasu grałem namiętnie w szachy i nadal partyjki nie odmówię, w domino i warcaby mogę zagrać raczej z dziećmi, rummikuba też nie odmówię. I dla mnie są to gry ponadczasowe- evergreen :wink:
A Chińczyk? Jest u ciebie na trzecim miejscu. Przed Domino i Rummikubem. Napiszesz coś o nim?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: TOP 5 gier ponadczasowych

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Kupisz w każdym mieście i w nie jednej wsi. LEGENDA i tyle w temacie. :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Koperty
Posty: 88
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:25
Been thanked: 3 times

Re: TOP 5 gier ponadczasowych

Post autor: Koperty »

Dr. Nikczemniuk pisze:
Consolamentum pisze:
Dr. Nikczemniuk pisze:1. Szachy
2. Warcaby
3. Chińczyk
4. Domino
5. Rummikub
Żarty, żartami ale po co tak zapychać temat? Miłośnikom szachów to zapewne w to mi graj, ale Dr. Nikczemniuku - to naprawdę są gry, z których obecności na Twojej półce cieszysz się najbardziej od przynajmiej 5 lat?? Oraz sięgasz po nie i ocena nie spada? :P I będziesz je kochał póki śmierć Was nie rozłączy?
W porządku - to takie przypomnienie dla wszystkich, którzy nie doczytali pierwszego wpisu, o co tu chodzi.

Ja niestety gry, które mam dłużej niż pięć lat, nie uważam godne zamieszczenia na tej liście. Oprócz Wsiąść do pociągu: Europa
Tym razem zachęcam do stworzenia TOP 5 gier, w które gracie od co najmniej 5 lat i nadal od czasu do czasu wracają na stół, a ich ocena nie spada...- to cytat autora tego tematu. Ale zgodnie z twoim nickiem odpuszczam ci ten grzech :wink:
I to nie są żarty. Swego czasu grałem namiętnie w szachy i nadal partyjki nie odmówię, w domino i warcaby mogę zagrać raczej z dziećmi, rummikuba też nie odmówię. I dla mnie są to gry ponadczasowe- evergreen :wink:
1. Automobile
2. Brass
3. Struggle of Empire
4. Zimna Wojna
5. Osadnicy z Catanu
sigmarpriest
Posty: 181
Rejestracja: 27 sie 2015, 12:51
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: TOP 5 gier ponadczasowych

Post autor: sigmarpriest »

1. Neuroshima Hex
2. Kawerna/Agricola
3. Le Havre
4. Chaos w Starym Świecie
5. Terra Mystica
poza nr 1 kolejność raczej przypadkowa
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: TOP 5 gier ponadczasowych

Post autor: bobule »

TOP z TOP po prawie trzech stronach wątku (przy okazji może uda się trochę temat odkopać ;) )

1. Agricola - 13
2. Race for the Galaxy - 10
3. Puerto Rico - 9
4. Ticket to Ride / 7 cudów świata / Wysokie napięcie / Caylus - 8
5. Through the Ages / Brass 7
6. Szogun / Pandemic / Twilight Struggle - 6
7. Gra o Tron / Talizman (Magia i miecz) - 5
8. Battlestar Galactica / Cyklady / Stone Age / Carcasonne / Osadnicy z Catanu - 4
9. El Grande / Neuroshima hex / Dominion / Chaos w starym świecie - 3
Awatar użytkownika
Piskal
Posty: 151
Rejestracja: 11 lis 2015, 22:35
Has thanked: 21 times
Been thanked: 39 times

Re: TOP 5 gier ponadczasowych

Post autor: Piskal »

To ja podbiję klika gier z topu do góry :)

1. Siedem cudów świata
2. Cywilizacja poprzez wieki
3. Gra o Tron
4. Zimna wojna
5. 5 klanów
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
Awatar użytkownika
Vito
Posty: 110
Rejestracja: 11 sty 2012, 09:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: TOP 5 gier ponadczasowych

Post autor: Vito »

U mnie TOP 3 to jeden poziom, kolejność losowa.
Każda z tych gier jest idealna w swojej kategorii

1.Zimna Woja -najlepsza gra dla dwóch osób kopka;
2.Szogun -emocje, klimat i móżdżenie;
3.Tygry i Eufrat -mechanika elegancka niczym szachy;


4.Robinson Crusoe -ma swoje wady, ale na stół wraca jak bumerang;
5. Scythe -nie najlepsza gra jaką mam, ale chyba najbardziej klimatyczna od strony estetycznej (remis z nowym Brassem), a to dla mnie jednaj cholernie ważne;

Nagrody pocieszenia
Wsiąść do Pociągu -trudno nazwać to najlepszą grą na świecie, ale jednak jako tytuł rodzinny zawsze jest pod ręką. Prawie jak MiM:)
FoodChainMagnage -wiem, że za młoda, ale jestem całkowicie pewien, że jak osiągnie pełnoletność, to wbije się do Top5
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: TOP 5 gier ponadczasowych

Post autor: elayeth »

U mnie niewiele się zmieniło:

1. 7 cudów - nadal "evergreen", gdy trzeba zagrać w coś niezbyt długiego w gronie rodzinnym i nie tylko
2. Dominion - tu chyba tez nie trzeba komentować. Nadal bardzo grywalny deck-builder.
3. Agricola - moja fascynacja tą grą nie słabnie, niestety coraz trudniej o współgraczy... tematyka nie pomaga

...

kolejne to tytuły, które prawie 5 lat mam... więc lekko naciągane, ale gram niezmiennie i prognozuję im długą przyszłość:

4. Zamki Burgundii - gramy we 2, 3 i 4 osoby, gra świetnie się skaluje. Bardzo satysfakcjonująca sałatka punktowa. Chyba najlepsza w jaką grałem.
5. Wyspa Skye - podobnie jak 7 cudów - gdy szukam ciekawej, niedługiej gry - często sięgam właśnie po Wyspę. Poza tym lubię gry licytacyjne.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1013 times
Been thanked: 492 times

Re: TOP 5 gier ponadczasowych

Post autor: Miszon »

Z mojego punktu widzenia, rzeczy które mimo upływu wielu lat nadal są świetne, to:

1. Agricola
2. Dominion
3. Puerto Rico
4. Wsiąść do Pociągu
5. 7 Cudów Świata

Same oczywistości, ale przecież taka to ma być lista chyba? ;-)
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: TOP 5 gier ponadczasowych

Post autor: MichalStajszczak »

Dr. Nikczemniuk pisze: 24 lis 2016, 11:06 1. Szachy
2. Warcaby
3. Chińczyk
4. Domino
5. Rummikub
No i różnej maści gry karciane typu poker, który też jest grą ponadczasową :wink:

Zaznaczam, to nie są moje ulubione gry, ale tak jak w temacie są to na pewno ponadczasowe gry.
Zgodzę się z tym zestawem poza jedną pozycją. Rummikub jest stanowczo zbyt młodą grą, żeby kwalifikował się do tej listy. Zamiast niego umieściłbym Backgammona.
ODPOWIEDZ