Ulm (Günter Burkhardt)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Ulm (Günter Burkhardt)

Post autor: Pan_K »

Gra chyba zasłużyła sobie na własny wątek. Wytrawne niebanalne euro.
Tu BGG
A tu rahdo, który w końcowych przemyśleniach wprost pieje z zachwytu :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Ulm

Post autor: splocki »

Tak mi się jakoś skojarzyło :D
https://www.youtube.com/watch?v=UDPqB9i1ScY
Wiedziałem, że oglądanie Monthy Pythona w młodości, w końcu się na coś przyda ;)
Ostatnio zmieniony 06 lis 2016, 08:48 przez splocki, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Ulm

Post autor: Pan_K »

splocki pisze:Tak mi się jakoś skojarzyło :D
https://www.youtube.com/watch?v=UDPqB9i1ScY
Wiedziałem, że oglądanie Monthy Pythona w młodości w końcu się na coś przyda ;)
Dobre :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Ulm

Post autor: Aville »

A co tam poza Monty Pythonem? Grał ktoś? ;)
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2541 times

Re: Ulm

Post autor: Gizmoo »

Ja grałem i jako posiadacz, mogę stwierdzić, że to jedna z najlepszych premier na Essen. Bardzo oryginalna mechanika, sporo kombinowania i do tego jak zwykle fantastyczny Michael Menzel. Gra jest piękna, ale na planszy jest tym razem trochę za dużo elementów.

No i niestety nie ma nic wspólnego z Johanem Gambolputty.... Auf Ulm.
Ostatnio zmieniony 16 lis 2016, 15:54 przez Gizmoo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2541 times

Re: Ulm

Post autor: Gizmoo »

Jesteśmy po kolejnej partii w Ulm. Tym razem zagraliśmy nie dość, że z prawidłowymi zasadami (za pierwszym razem nie zarejestrowaliśmy, że TRZEBA zagrać kafelek wyciągnięty z worka, a nie ze swojej puli :lol: ), to dołożyliśmy do tego wariant zaawansowany - ze wszystkimi komplikacjami i "wydarzeniami z dachów" katedry.

Jeżeli chodzi o poprawne zasady - jest dużo więcej kombinowania i gra zdecydowanie nabrała głębi. Każda decyzja o wyborze odpowiednich pól akcji ma teraz dużo większe znaczenie. Niestety powoduje to również większy paraliż decyzyjny, a co za tym idzie - większy downtime. Zabawne, że podczas pierwszej rozgrywki w ogóle go nie odczułem, teraz był dla mnie dotkliwy i były momenty, kiedy wstawałem od stołu i obserwowałem inne stoliki.

Jeżeli chodzi o wariant zaawansowany, to nie za bardzo mi się spodobał. Wprowadza jeszcze więcej komplikacji i niestety wydarzenia negatywne - mogą mocno napsuć w naszej strategii. Dość powiedzieć, że niby niewielka zmiana w koszcie pieczęci z 2 glodów na 3 - potrafi być bardzo dotkliwa. Oczywiście są też wydarzenia pozytywne, ale czasami albo bardziej pomagają naszym przeciwnikom, albo nie mamy okazji/potrzeby z nich skorzystania w danej rundzie. Ponieważ też widzimy, jakie wydarzenie odpali się w przyszłej rundzie - jest dużo więcej planowania - co ponownie zwiększa paraliż decyzyjny i downtime. Odebrało mi więc to trochę przyjemności z rozgrywki, nie było tak fajnej płynności, nie wiem więc, czy kiedykolwiek będę chciał jeszcze zagrać z "dachami".

Nadal jednak podtrzymuje swoją opinię - jest to znakomite euro, ze świetną, bardzo oryginalną mechaniką i już nie mogę się doczekać kolejnej partii.

Kilka zdjęć planszy i okolic ze wczorajszych zmagań poniżej. Sernik jest dziełem Michała, który odrobił lekcję i wiedział jak nazywa się najsłynniejszy kompozytor z ULM. :wink:
Spoiler:
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Ulm

Post autor: Wincenty Jan »

Sernik jest dodawany do gry? Gra ładna ale z tego wszystkiego najładniejszy sernik! :D
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Ulm

Post autor: hutriel »

No za sernik to szacuneczek.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Ulm

Post autor: Marx »

Nie wiedziałem, że Michał to taki utalentowany restaurator, a i za znakomitą pamięć respekt. Szkoda, że po dziś dzień Johann Gambolputty...
Spoiler:
... z Ulm jest tak bardzo niedoceniany.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Ulm

Post autor: Pan_K »

Marx pisze:Nie wiedziałem, że Michał to taki utalentowany restaurator, a i za znakomitą pamięć respekt. Szkoda, że po dziś dzień Johann Gambolputty...
Spoiler:
... z Ulm jest tak bardzo niedoceniany.
Tam jest chba "auf Ulm", choć nie jestem pewien. Jeśli tak, to można by przełożyć jako "na Ulm" w sensie, w jakim mówi się np. "pan na włościach".
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Ulm

Post autor: vojtas »

Pan_K pisze:Tam jest chba "auf Ulm", choć nie jestem pewien. Jeśli tak, to można by przełożyć jako "na Ulm" w sensie, w jakim mówi się np. "pan na włościach".
Czyli "z Ulm". Wszystko się zgadza. Tak zresztą jest w kanonicznym przekładzie T. Beksińskiego.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Ulm

Post autor: Pan_K »

vojtas pisze:
Pan_K pisze:Tam jest chba "auf Ulm", choć nie jestem pewien. Jeśli tak, to można by przełożyć jako "na Ulm" w sensie, w jakim mówi się np. "pan na włościach".
Czyli "z Ulm". Wszystko się zgadza. Tak zresztą jest w kanonicznym przekładzie T. Beksińskiego.
Ostatecznie się zgadza, owszem. Choć z drugiej strony "z Ulm" byłoby odpowiednikiem "von Ulm". Ale poza wszystkim, to w końcu zabawa. 8) Niemczyzna tego nazwiska jest ogólnie dość zabawna :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1933 times

Re: Ulm

Post autor: warlock »

Kumpel ostatnio kupił, zagrał, wystawił 10 i powiedział, że dawno nie grał w nic lepszego ;). Zagram po świętach to skrobnę jakąś opinię na szybko, ale póki co - grał w to ktoś jeszcze ;)?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Ulm

Post autor: Tomzaq »

Grałem kilka razy w składzie dwu- i trzyosobowym. Oceniam grę na 9. Pomimo prostoty gra oferuje duże pole manewru w wyborze akcji. Sam mechanizm wyboru akcji całkiem nowatorski i powoduje parowanie zwojów, bo wbrew pozorom często wybór nie jest oczywisty i dodatkowo musimy brać pod uwagę modyfikatory kafelków z katedry na obecną i następną rundę. Kluczowe dla punktacji są akcje pieczęci i zagrywania kart (pomarańczowa i brązowa), ale nie zagramy ich zaniedbując pozostałe akcje (zdobywanie kasy, kafli, pływanie). w grze dwuosobowej pływa się wolno, więc jest duża szansa na postawienie pieczęci w większości dzielnic i wzięcie bonusów z dzielnic. W grze wieloosobowej odległości pokonywane barką są większe więc należy dobrze skalkulować czy warto płynąć, bo dłuższy ruch uniemożliwi wykonanie akcji pieczęci w opuszczonym rejonie miasta. Z drugiej strony szybsze pokonanie rzeki daje możliwość zagospodarowania dzielnic z końca planszy a tam są bonusy dotyczące akcji zagrywania kart, a to z kolei jest głównym źródłem punktów w grze.
Podsumowując: jest wiele możliwości, a obrana taktyka czasami w trakcie gry musi ulec zmianie, tym bardziej, że jest duża zmienność kafli akcji dostępnych w obszarze katedry. Jedyny minus :( to duża losowość w doborze kart i obrana strategia może lec w gruzach, bo karty nie dojdą.
Gra jest szybka, płynna, przyjemna i dosyć emocjonująca w końcówce. Bardzo fajne euro IMO :D . Zostaje w kolekcji.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1933 times

Re: Ulm

Post autor: warlock »

No to teraz już muszę zagrać, po takiej rekomendacji nie odpuszczę :) Tak swoją drogą - ta gra ma jedno z najpiękniejszych pudełek, jakie widziałem w życiu - jest coś niesamowicie przyjemnego w tej kolorystyce ;).

Czeka mnie tydzień Keyflower + Scythe + Ulm :mrgreen: Nie mogę się doczekać.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Ulm

Post autor: Marx »

Dobra, dobra. Skoro taki znakomity odbiór, proszę więc o informację kto to wyda u nas?
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2541 times

Re: Ulm

Post autor: Gizmoo »

Tomzaq pisze:. Jedyny minus :( to duża losowość w doborze kart i obrana strategia może lec w gruzach
Zgoda, ale tylko w wypadku jak pójdziemy w jakiś wąski set collection. Czasami tak się karty ustawią (a w zasadzie - spory wpływ na to mają przeciwnicy), że nie ma możliwości skompletowania setu. Generalnie zauważyliśmy, że skompletowanie katedry jest najtrudniejsze, ale raz karty tak się ustawiły, że udało się to dwóm graczom! :lol:
Tomzaq pisze: dodatkowo musimy brać pod uwagę modyfikatory kafelków z katedry na obecną i następną rundę.
No mi wariant zaawansowany nie przypadł do gustu. I tak jest sporo zmiennych, a dodawanie "dachów" jest dla mnie o jeden "most za daleko" ;)
Marx pisze:Skoro taki znakomity odbiór, proszę więc o informację kto to wyda u nas?
Prawdopodobnie nikt. Gra jest jednak dosyć niszowa, nie była chyba hitem na Essen, więc szanse są małe. Dodatkowo grę wydał niemiecki HUCH!, który niechętnie sprzedaje licencje (podobnie jak np. Kosmos) i niewiele tytułów tego wydawnictwa doczekało się polskich edycji. Gra jest prawie niezależna językowo (trochę tekstu jest na kartach) i najlepiej poszukać w niemieckich sklepach wersji międzynarodowej, albo poczekać do kolejnego Essen... Tylko do tego czasu to zostanie im pewnie wyłącznie wersja niemiecka.

Jak chcesz zagrać Marcinie, to zawsze mogę wpaść ze swoim egzemplarzem. ;)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Ulm

Post autor: Tomzaq »

warlock pisze:No to teraz już muszę zagrać, po takiej rekomendacji nie odpuszczę :) Tak swoją drogą - ta gra ma jedno z najpiękniejszych pudełek, jakie widziałem w życiu - jest coś niesamowicie przyjemnego w tej kolorystyce ;).
Michael Menzel :wink: Nazwisko zobowiązuje.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3065
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Ulm

Post autor: cezner »

Ile tam tego tekstu jest na kartach? Ociupinę czy ma to znaczenie? Na amazon.de jest wersja niemiecka i zastanawiam się, czy to ma sens.
Do czego byście mniej więcej porównali tą grę w ciężarze i typie rozgrywki?
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Ulm

Post autor: Pan_K »

można też zamówić w planszostrefie (wysyłka do 10 dni).
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Ulm

Post autor: Tomzaq »

Albo w Trzech Trollach. Taniej i mają na stanie.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Ulm

Post autor: Pan_K »

Tomzaq pisze:Albo w Trzech Trollach. Taniej i mają na stanie.
Z mojego punktu widzenia nie taniej :)
Ale fakt - jest na stanie.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Ulm

Post autor: Tomzaq »

cezner pisze: Do czego byście mniej więcej porównali tą grę w ciężarze i typie rozgrywki?
W ciężarze do Brugii. Może trochę lżejsze
W typie? Nie wiem. Nic mi nie przychodzi do głowy, jeśli chodzi o mechanikę.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3065
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Ulm

Post autor: cezner »

A jak z regrywalnością? Na pierwszy rzut oka przypomina mi to Filary ziemi ale mam nadzieję, że nie ma to nic wspólnego z tym tytułem :-)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1933 times

Re: Ulm

Post autor: warlock »

Zamówiłem, za 119zł żal nie kupić ;)
ODPOWIEDZ