Ulm (Günter Burkhardt)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2540 times

Re: Ulm

Post autor: Gizmoo »

cezner pisze:Ile tam tego tekstu jest na kartach? Ociupinę czy ma to znaczenie?
Na niektórych trochę jest - tak po jednym zdaniu, ale chyba do ogarnięcia z angielską instrukcją.
Tomzaq pisze:W ciężarze do Brugii. Może trochę lżejsze
Moim zdaniem ciężar się trochę zwiększa grając w wariant zaawansowany. Z "dachami" trzeba więcej planować na przód. Zasady są proste, ale często mózg paruje.
Tomzaq pisze:Nic mi nie przychodzi do głowy, jeśli chodzi o mechanikę.
Mi też nie. Bardzo oryginalny wytwór.
cezner pisze:Na pierwszy rzut oka przypomina mi to Filary ziemi ale mam nadzieję, że nie ma to nic wspólnego z tym tytułem :-)
Ma. Ilustratora. :D
warlock pisze:Zamówiłem, za 119zł żal nie kupić
Pewnie! Nawet taniej niż w Essen. Międzynarodowa kosztowała 28-30, a Niemiecka 26 ojro.
Awatar użytkownika
Atopos
Posty: 100
Rejestracja: 20 mar 2016, 15:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 12 times

Re: Ulm

Post autor: Atopos »

Gra jest świetna i dosyć tania. Mam egzemplarz międzynarodowy jeżeli dobrze rozumiem. W pierwszej chwili zaskoczyły mnie 3 talie kart, ale później okazało się, że każda jest w innym języku. Wydaje mi się, że gra nie wymaga translacji, ponieważ jest w miarę niezależna językowo. Grałem jak na razie tylko dwu osobowo w standardowy wariant i bardzo zaskoczyło mnie jak szybko ta gra zmierza ku końcowi :D
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Ulm

Post autor: Aville »

Czy komuś chciało się może przetłumaczyc instrukcję? :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1925 times

Re: Ulm

Post autor: warlock »

Jak się ogram i sam zrozumiem zasady to pomyślę ;).
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 195 times
Kontakt:

Re: Ulm

Post autor: orzeh »

Na FB ktoś napisał że są szanse na wersje PL, nie potrafię odnaleźć tego postu ale jak trafię ponownie to podlinkuję.
edit:
SHARP GAMES - https://www.facebook.com/groups/2196812 ... 292939320/
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Ulm

Post autor: Pan_K »

orzeh pisze:Na FB ktoś napisał że są szanse na wersje PL, nie potrafię odnaleźć tego postu ale jak trafię ponownie to podlinkuję.
edit:
SHARP GAMES - https://www.facebook.com/groups/2196812 ... 292939320/
Świetne wieści. Czyli szykuję kasę na polskie wydanie :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1925 times

Re: Ulm

Post autor: warlock »

Powoli tłumaczę instrukcję, zarzucam wstęp jako smaczek (wybaczcie ewentualne wtopy z historycznym słownictwem) :mrgreen:
Instrukcja

Ulm: Tempora in Priscum Aurum

Gra tocząca się w mieście Ulm, dla 2-4 graczy w wieku od 10 lat.

Ulm u szczytu swojej świetności: w zamożnym wolnym mieście Rzeszy panuje nieustanny zgiełk. Na początku XVI wieku Ulm było jednym z największych miejskich terytoriów w granicach Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Sukces i bogactwo nie wynikały jedynie ze szwabskiej zapobiegliwości, ale przede wszystkim ze smykałki do interesów i wprawnego rzemiosła mieszkańców.

Kwitnie handel dziełami sztuki i towarami takimi jak drewno, wino, sól i tekstylia – dobra te są transportowane Dunajem tratwami i barkami.

Mieszkańcy są zaangażowani w budowę katedry – społecznego serca miasta – która w pewnym okresie będzie posiadać najwyższą wieżę ze wszystkich kościołów na świecie. Katedra ta gromadzi wokół siebie wszystkich wybitnych obywateli. Wpływowe gildie i patrycjusze mają ogromny wpływ na miejsce życie; jeśli chcesz coś osiągnąć, musisz pozyskać przychylność odpowiednich ludzi. Kto najlepiej wykorzysta swoje środki i zasoby i zapisze się w annałach historii miasta jako ważna osobistość?
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Ulm

Post autor: Wothan »

warlock pisze:Powoli tłumaczę instrukcję, zarzucam wstęp jako smaczek (wybaczcie ewentualne wtopy z historycznym słownictwem) :mrgreen:
Jest OK, ale ważniejsze niż ładny język jest intuicyjne zaprezentowanie zasad, nawet jakby tłumaczenie odstawało od oryginału.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1925 times

Re: Ulm

Post autor: warlock »

Ostatni post dotyczący tłumaczenia, nie chce zaśmiecać tego wątku. Wrzucam część zasad. Powiedzcie, czy jest to zrozumiale i użyteczne ;). Jeśli tak, przetłumaczę resztę instrukcji (oczywiście jest to wersja 1.0 - post nie zawiera formatowania tekstu).
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 16 gru 2016, 14:26 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Ulm

Post autor: Tomzaq »

Warlock skąd wytrzasnąłeś, że akcje wykonuje się w kolumnie/rzędzie? W instrukcji jest "row", "in the row", nie ma słowa o wykonywaniu akcji w kolumnie.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1925 times

Re: Ulm

Post autor: warlock »

Tomzaq pisze:Warlock skąd wytrzasnąłeś, że akcje wykonuje się w kolumnie/rzędzie? W instrukcji jest "row", "in the row", nie ma słowa o wykonywaniu akcji w kolumnie.
Wiesz co, chyba zbytnio skojarzyłem rząd z wierszem (który w tabelach rozpatrywany jest wyłącznie poziomo ;)). Pomyślałem sobie, że rząd/kolumna będzie bardziej jednoznacznie wskazywać na poziom/pion, ale to chyba jest mylące w takim razie..? :)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Ulm

Post autor: Tomzaq »

Wg mnie akcje można wykonywać tylko w poziomie. Tak też gram.
Who is John Galt?
Posiadam
Kościel
Posty: 403
Rejestracja: 23 maja 2013, 17:58
Lokalizacja: Ruda Śląska / Ginger Silesia
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Ulm

Post autor: Kościel »

Bardzo fajna gra - polecamy:)
Zapraszamy na naszą stronę: http://sharpgames.pl
Sklep z gadżetami dla graczy: http://meeple.pl
SILESIA ON BOARD
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1925 times

Re: Ulm

Post autor: warlock »

Tomzaq pisze:Wg mnie akcje można wykonywać tylko w poziomie. Tak też gram.
Ale brązowe strzałki na stronie 11 w instrukcji wskazują, że żetony można wsuwać od lewej/prawej/z góry / z dołu. To nie jest tak, że można i pion i poziom robić? Przecież nad kolumnami masz miejsce na swoje pieczęcie, więc jak ktoś robi akcję w pionie to dostajesz Wróbla. Jak inaczej miałbyś dostać Wróbla z górnych/dolnych pól?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Ulm

Post autor: Tomzaq »

Kafle można wkładać dowolnie, ale akcje wykonuje się w szeregu (ang. row). IMO, ale być może się mylę i ktoś jeszcze mógłby się wypowiedzieć w tej kwestii.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1925 times

Re: Ulm

Post autor: warlock »

Serio? Ok, jeśli tak jest to ja źle zrozumiałem zasady :).
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Ulm

Post autor: Pan_K »

warlock pisze:
Tomzaq pisze:Wg mnie akcje można wykonywać tylko w poziomie. Tak też gram.
Ale brązowe strzałki na stronie 11 w instrukcji wskazują, że żetony można wsuwać od lewej/prawej/z góry / z dołu. To nie jest tak, że można i pion i poziom robić? Przecież nad kolumnami masz miejsce na swoje pieczęcie, więc jak ktoś robi akcję w pionie to dostajesz Wróbla. Jak inaczej miałbyś dostać Wróbla z górnych/dolnych pól?
Rahdo grał tak, jak warlock sugeruje.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Kościel
Posty: 403
Rejestracja: 23 maja 2013, 17:58
Lokalizacja: Ruda Śląska / Ginger Silesia
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Ulm

Post autor: Kościel »

Generalnie jak dokładasz żeton to możesz go dołożyć gdziekolwiek tak by przesunąć cały szereg. Początkowo jest więc możliwych 12 różnych otwarć 3 z dołu, 3 z góry i po 3 z boków. Potem jak gdzieś już przesuniesz żeton tak że zakrywa pole z narysowanym obrazkiem budynku, to nie można dokładać ze strony budynku ani z drugiej strony, ponieważ żeton nie może zostać przesunięty na pole pieczęci. W styczniu dostępna będzie polska instrukcja i filmik z tłumaczeniem zasad :)
Zapraszamy na naszą stronę: http://sharpgames.pl
Sklep z gadżetami dla graczy: http://meeple.pl
SILESIA ON BOARD
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Ulm

Post autor: Pan_K »

Kościel pisze:Generalnie jak dokładasz żeton to możesz go dołożyć gdziekolwiek tak by przesunąć cały szereg. Początkowo jest więc możliwych 12 różnych otwarć 3 z dołu, 3 z góry i po 3 z boków. Potem jak gdzieś już przesuniesz żeton tak że zakrywa pole z narysowanym obrazkiem budynku, to nie można dokładać ze strony budynku ani z drugiej strony, ponieważ żeton nie może zostać przesunięty na pole pieczęci.
To wiadomo - pytanie o kolejność wykonywania akcji.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1925 times

Re: Ulm

Post autor: warlock »

Kościel pisze:Generalnie jak dokładasz żeton to możesz go dołożyć gdziekolwiek tak by przesunąć cały szereg. Początkowo jest więc możliwych 12 różnych otwarć 3 z dołu, 3 z góry i po 3 z boków. Potem jak gdzieś już przesuniesz żeton tak że zakrywa pole z narysowanym obrazkiem budynku, to nie można dokładać ze strony budynku ani z drugiej strony, ponieważ żeton nie może zostać przesunięty na pole pieczęci. W styczniu dostępna będzie polska instrukcja i filmik z tłumaczeniem zasad :)
a) W takim razie nie tlumaczę dalej bo to bez sensu ;).
b) To rozumiemy, problem polega na sposobie rozpatrywania akcji. Wsunąć możesz od każdej strony, ale Tomzaq zasady rozumie tak, że niezależnie od tego, z której strony wsuwasz żeton to i tak realizujesz tylko poziomy rząd (row).
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Ulm

Post autor: Pan_K »

warlock pisze:Wsunąć możesz od każdej strony, ale Tomzaq zasady rozumie tak, że niezależnie od tego, z której strony wsuwasz żeton to i tak realizujesz tylko poziomy rząd (row).
A skąd wtedy wiadomo, który rząd realizować? Sam sobie mam wybrać? Moim zdaniem Tomzaq się myli.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Ulm

Post autor: Tomzaq »

Pan_K pisze:
Kościel pisze:Generalnie jak dokładasz żeton to możesz go dołożyć gdziekolwiek tak by przesunąć cały szereg. Początkowo jest więc możliwych 12 różnych otwarć 3 z dołu, 3 z góry i po 3 z boków. Potem jak gdzieś już przesuniesz żeton tak że zakrywa pole z narysowanym obrazkiem budynku, to nie można dokładać ze strony budynku ani z drugiej strony, ponieważ żeton nie może zostać przesunięty na pole pieczęci.
To wiadomo - pytanie o kolejność wykonywania akcji.
Nie o kolejność, bo ta jest dowolna, tylko o to, czy można wykonywać akcję z kafli ułożonych w pionowym rzędzie. Ja gram obecnie, że nie bo zinterpretowałem angielskie wyrażenie "in the row" jako "w rzędzie" co rozumiem w poziomie. Ponad to wszystkie przykłady w instrukcji pokazują wykonywane akcje w poziomie.
Ale zaczyna mi wyglądać na to, że chyba się mylę.. :mrgreen:
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Ulm

Post autor: Tomzaq »

Pan_K pisze:
warlock pisze:Wsunąć możesz od każdej strony, ale Tomzaq zasady rozumie tak, że niezależnie od tego, z której strony wsuwasz żeton to i tak realizujesz tylko poziomy rząd (row).
A skąd wtedy wiadomo, który rząd realizować? Sam sobie mam wybrać? Moim zdaniem Tomzaq się myli.
Ten, do którego wsunąłeś kafel
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1925 times

Re: Ulm

Post autor: warlock »

Pan_K pisze:
warlock pisze:Wsunąć możesz od każdej strony, ale Tomzaq zasady rozumie tak, że niezależnie od tego, z której strony wsuwasz żeton to i tak realizujesz tylko poziomy rząd (row).
A skąd wtedy wiadomo, który rząd realizować? Sam sobie mam wybrać? Moim zdaniem Tomzaq się myli.
Ten, do którego wsunąłeś kafel właśnie ;).
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Ulm

Post autor: Pan_K »

Tomzaq pisze:
Pan_K pisze:
warlock pisze:Wsunąć możesz od każdej strony, ale Tomzaq zasady rozumie tak, że niezależnie od tego, z której strony wsuwasz żeton to i tak realizujesz tylko poziomy rząd (row).
A skąd wtedy wiadomo, który rząd realizować? Sam sobie mam wybrać? Moim zdaniem Tomzaq się myli.
Ten, do którego wsunąłeś kafel
Ale jeśli wsunąłem w pionie, a muszę wykonać w poziomie, to w grę wchodzi więcej niż jedna opcja. Chyba, że ja coś źle rozumiem.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
ODPOWIEDZ