Pandemic / Pandemia (Matt Leacock)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Aba19xx
Posty: 24
Rejestracja: 12 gru 2016, 19:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Pandemic

Post autor: Aba19xx »

A co to jest w takim razie? :) http://polter.pl/planszowki/Pandemia-c26128 - pierwsza fotka - logo tylko Lacarta bez Z-MAN.

PZDR :)
AnaCross pisze:
Aba19xx pisze:Czy ktoś może mnie oświecić jak to jest z tymi wydaniami Pandemica PL?
Które jest które (logo Z-MAN+Lacarta, samo Lacarta, Pegaz?) i do którego pasują jakie dodatki z tych dostępnych bo gdzieś czytałem że do najnowszego stare nie pasują?

Z góry wielkie dzięki :)
Są dwa polskie wydania Pandemica: Pierwsze z logo Albi + Z-MAN i do tego bardzo ciężko dostać dodatek. A nowe wydanie jest z logo Lacerty + Z-MAN i do niego nie ma problemu z dostępnością dodatków. Pandemic z logiem Pegaza to wydanie niemieckie ;)
AnaCross
Posty: 105
Rejestracja: 21 lis 2015, 20:21
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic

Post autor: AnaCross »

Aba19xx pisze:A co to jest w takim razie? :) http://polter.pl/planszowki/Pandemia-c26128 - pierwsza fotka - logo tylko Lacarta bez Z-MAN.

PZDR :)
AnaCross pisze:
Aba19xx pisze:Czy ktoś może mnie oświecić jak to jest z tymi wydaniami Pandemica PL?
Które jest które (logo Z-MAN+Lacarta, samo Lacarta, Pegaz?) i do którego pasują jakie dodatki z tych dostępnych bo gdzieś czytałem że do najnowszego stare nie pasują?

Z góry wielkie dzięki :)
Są dwa polskie wydania Pandemica: Pierwsze z logo Albi + Z-MAN i do tego bardzo ciężko dostać dodatek. A nowe wydanie jest z logo Lacerty + Z-MAN i do niego nie ma problemu z dostępnością dodatków. Pandemic z logiem Pegaza to wydanie niemieckie ;)
To jest ta nowa edycja. Z tego co pamiętam logo Z-Man jest z tyłu pudełka :P
Aba19xx
Posty: 24
Rejestracja: 12 gru 2016, 19:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Pandemic

Post autor: Aba19xx »

No właśnie dlatego tak główkuje nad tematem bo niby logo Z-MAN jest z przodu:
https://www.rebel.pl/product.php/1,1379 ... demic.html.

Więc czasem ono jest a czasem nie ma :(.

PZDR
AnaCross
Posty: 105
Rejestracja: 21 lis 2015, 20:21
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic

Post autor: AnaCross »

Aba19xx pisze:No właśnie dlatego tak główkuje nad tematem bo niby logo Z-MAN jest z przodu:
https://www.rebel.pl/product.php/1,1379 ... demic.html.

Więc czasem ono jest a czasem nie ma :(.

PZDR
To pewnie kwestia roku wydania, ale w pudełku jest dokładnie to samo i dodatki Lacerty pasują do wszystkich z tą okładką :)
szynan
Posty: 38
Rejestracja: 17 lut 2017, 16:33
Lokalizacja: Kraków

Re: Pandemic

Post autor: szynan »

To ja trochę namieszam i powiem, że Pandemia od Lacerty jest w dwóch wersjach ;) Ja kupiłam Pandemię niedawno i gra ma teraz nazwę angielską (zarówno na pudełku jak i na planszy, w instrukcji, itp. - wszędzie jest napis Pandemic). Logo Lacerty i Z-Man są obydwa z przodu pudełka. Bardzo ciężko o zdjęcie w internecie tej wersji, a sklepy ją sprzedają z okładką z nazwą polską - Pandemia. No i na półce mam teraz podstawkę jako Pandemic, a dodatki jako Pandemia ;)

Tak przy okazji ja zadam pytanie - do tych, którzy posiadają oba dodatki. Czy u Was karty z dodatków się różnią? U mnie karty z Na krawędzi są bardziej gładkie, a z Laboratorium i z podstawki są bardziej fakturowane. Gdy tworzy się stos z jakimiś kartami z pierwszego dodatku, albo chociażby wybiera postać - to da się je rozróżnić. Ktoś to zauważył?
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic

Post autor: koczkodan »

szynan pisze:Tak przy okazji ja zadam pytanie - do tych, którzy posiadają oba dodatki. Czy u Was karty z dodatków się różnią? U mnie karty z Na krawędzi są bardziej gładkie, a z Laboratorium i z podstawki są bardziej fakturowane. Gdy tworzy się stos z jakimiś kartami z pierwszego dodatku, albo chociażby wybiera postać - to da się je rozróżnić. Ktoś to zauważył?
dobre pytanie. uzyj koszulek do kart moze pomoze.

kiedy wyjdzie polska wersja trzeciego czyli aktualnie ostatniego dodatku?
Czarnyx
Posty: 70
Rejestracja: 31 sie 2015, 00:40
Lokalizacja: Ryki (woj. Lubelskie)
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Czarnyx »

A ja mam takie pytanie: czy po większej ilości rozgrywek widać zużycie kart, czy warto je koszulkować i jeśli tak, to które koszulki najlepiej się nadają?
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 63 times

Re: Pandemic PL

Post autor: krisow »

Najlepsze koszulki do gry "Pandemia" i dodatków: Ultra Pro-Fit 64x89. Cena za 100 sztuk to wydatek około 8,5 zł.
Mała uwaga, żeby nie kupić wersji w których wsuwa się kart z dłuższej krawędzi (side-loaded).

Uzasadnienie:
Karty do "Pandemii" są dobrej jakości, więc chyba nie powinno być wielkiego problemu. Tak mi się przynajmniej wydaje, bo ja mam je w koszulkach ;) Najpierw miałem zwykłe Mayday CCG 63,5x89, ale to było męczące. Koszulki w obu wymiarach nieco zbyt duże, co stanowi kłopot przy tasowaniu, karty niekiedy wysuwały się z nich, stosy z kartami były niezbyt stabilne. Potem poczytałem trochę o różnych koszulkach i gdzieś znalazłem informację, że w rozmiarze CCG polecane są Ultra Pro-Fit w standardzie CCG. Są to koszulki wewnętrzne, dość cienkie, ale materiał dobrej jakości (przy zwykłych Mayday jak Audi przy Polonezie ;) ). Najważniejsze jednak, że są dobrze spasowane. Wchodzą prawie na styk, może nawet przydałyby się 1...2mm więcej u góry, ale karta jest zakryta w całości. Sprawdzałem je w kilku innych grach i pasują jeszcze super do K2, Osadnicy: Narodziny Imperium, Splendor, Spiskowcy, Obecność. W Splendorze i K2 przy tym typie koszulek karty mieszczą się nawet w wypraskach, bez specjalnego zaginania rogów. Znajdą się jednak gry, w których karty mimo rozmiaru CCG są zbyt wysokie i góra karty wystaje 1mm. Widziałem to np. w "Spartakusie", chociaż na forum widziałem użytkownika, który zachwalał je mimo tego, bo mieszczą się w wyprasce.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Pandemic

Post autor: Bary »

Kilka moich przemyśleń o tytule. :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Haloon
Posty: 322
Rejestracja: 12 sie 2011, 18:14
Has thanked: 39 times
Been thanked: 15 times

Re: Pandemic

Post autor: Haloon »

koczkodan pisze:
szynan pisze:Tak przy okazji ja zadam pytanie - do tych, którzy posiadają oba dodatki. Czy u Was karty z dodatków się różnią? U mnie karty z Na krawędzi są bardziej gładkie, a z Laboratorium i z podstawki są bardziej fakturowane. Gdy tworzy się stos z jakimiś kartami z pierwszego dodatku, albo chociażby wybiera postać - to da się je rozróżnić. Ktoś to zauważył?
dobre pytanie. uzyj koszulek do kart moze pomoze.

kiedy wyjdzie polska wersja trzeciego czyli aktualnie ostatniego dodatku?
Pliki wysłali, mają gotowe ale żadnego odzewu od producenta więc wrzesień 2017 nie jest wogóle potwierdzony. :/
leroy9
Posty: 1
Rejestracja: 25 cze 2018, 17:24

Zgubiona karta

Post autor: leroy9 »

Hej, mam nietypową prośbę, mógłby ktoś zeskanować kartę miasta "Meksyk" ? Zgubiłem swoją i chciałem dodrukować.
dave8
Posty: 740
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 92 times

Re: Pandemic PL

Post autor: dave8 »

Czy ktoś kto kupił stan zagrożenia mógłby powiedzieć czy wypraska w polskiej wersji mieści dodatkowe pionki i domki?
czy jest identyczna jak ta w laboratorium i na krawędzi?
feniks_ciapek
Posty: 2269
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1589 times
Been thanked: 915 times

Re: Pandemic PL

Post autor: feniks_ciapek »

Tam jest tylko kartonowy insert, nie ma żadnej wypraski. Pudełko jest też nieco mniejsze od poprzednich.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Pandemic PL

Post autor: romeck »

Generalnie nie ma sposobu na to, by wszystkie dodatki zmieściły się w jednym pudełku tak, aby dało się je porządnie domknąć. Szkoda. W kolejnych dodrukach podstawki można było pomyśleć o tym, żeby pudełko jednak było szersze (jak Argicola czy Zamki Burgundii).
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Chrostek84
Posty: 72
Rejestracja: 20 lip 2010, 18:28
Has thanked: 6 times
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Chrostek84 »

Czy ktoś może mi wyjaśnić o co chodzi z dodatkami do Pandemii. Dodatki: Na krawędzi i Laboratorium mają opis, że są do pierwszego wydania gry i nie są kompatybilne z najnowszymi wersjami podstawki z kolei dodatek Stan zagrożenia ma w opisie, że nie jest kompatybilny z pierwszą wersją.
Z tych opisów wynika, że nie da rady połączyć wszystkich dodatków i któreś z nich są niekompatybilne z moją podstawką ? Jak mam poznać którą wersję podstawki posiadam ? Czy kiedyś zostanie to ujednolicone tak by można było zagrać we wszystkie dodatki tzn. żeby były kompatybilne ze sobą i z podstawką ?
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 131 times
Been thanked: 60 times

Re: Pandemic PL

Post autor: wuher44 »

Jeśli masz podstawkę z Lacerty to wszystki dodatki z logo Lacerty są kompatybilne.
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Pastorkris »

Chrostek84 pisze: 27 sie 2018, 12:08 Czy ktoś może mi wyjaśnić o co chodzi z dodatkami do Pandemii. Dodatki: Na krawędzi i Laboratorium mają opis, że są do pierwszego wydania gry i nie są kompatybilne z najnowszymi wersjami podstawki z kolei dodatek Stan zagrożenia ma w opisie, że nie jest kompatybilny z pierwszą wersją.
Z tych opisów wynika, że nie da rady połączyć wszystkich dodatków i któreś z nich są niekompatybilne z moją podstawką ? Jak mam poznać którą wersję podstawki posiadam ? Czy kiedyś zostanie to ujednolicone tak by można było zagrać we wszystkie dodatki tzn. żeby były kompatybilne ze sobą i z podstawką ?
Może chodzi o edycję drewnianą z Albi, tą którą posiadam :)
Haloon
Posty: 322
Rejestracja: 12 sie 2011, 18:14
Has thanked: 39 times
Been thanked: 15 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Haloon »

Ja posiadam Pandemię PL od Lacerty. Był to pierwszy druk w tej niebieskiej okładce. Posiadam również wszystkie dodatki (Stan Zagrożenia, Laboratorium, Na krawędzi) i do tej pory nie miałem problemu z łączeniem dodatków/modułów między sobą. Jedyne co wiem, a co wydaje się oczywiste to fakt, że dodatki nie będą kompatybilne z wersją 2009 (taka czarna okładka) z racji stylistyki wykonania.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4123
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 340 times

Re: Pandemic

Post autor: tomb »

W jakiej kolejności polecacie wprowadzać dodatki?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
emka
Posty: 308
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 42 times

Re: Pandemic

Post autor: emka »

tomb pisze: 10 wrz 2018, 23:55 W jakiej kolejności polecacie wprowadzać dodatki?
Podobno Laboratorium wymaga posiadania dodatku Na krawędzi.
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Pandemic

Post autor: Jareks1985 »

na krawędzi must have, laboratorium opcjonalne i stan zagrożenia jest bardzo dobry.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Pandemic

Post autor: Kin@a »

szynan pisze: 09 maja 2017, 14:26
Tak przy okazji ja zadam pytanie - do tych, którzy posiadają oba dodatki. Czy u Was karty z dodatków się różnią? U mnie karty z Na krawędzi są bardziej gładkie, a z Laboratorium i z podstawki są bardziej fakturowane. Gdy tworzy się stos z jakimiś kartami z pierwszego dodatku, albo chociażby wybiera postać - to da się je rozróżnić. Ktoś to zauważył?
A jaka jest data wydania?
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Pandemic / Pandemia (Matt Leacock)

Post autor: bobule »

Czym różni się wydanie albi od wydania lacerty? bo z tego co widzę to chyba jedyne zmiany to dodanie nowych postaci w wydaniu lacerty, ale może się mylę?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Pandemic / Pandemia (Matt Leacock)

Post autor: kwiatosz »

Ostatnio tego szukałem, jakieś miasta są też zamienione i jeden dodatek ma naklejkę, która nie pasuje na wydanie Albi. Poza tym wspomniane postacie, jedna jest zmieniona, jakieś są dodane.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Pandemic / Pandemia (Matt Leacock)

Post autor: jrz8888 »

Czy gra jest podatna na syndrom gracza alfa?
Czy rozgrywka jest równie interesująca zarówno we dwoje (przy założeniu 2 x 2 badaczy), jak i w czworo?
Jak wygląda jej regrywalność? Przy założeniu, że będzie trafiać na stół nie częściej jak raz w miesiącu.
Czy w takiej sytuacji w dodatek Na krawędzi warto zaopatrzyć się od razu, czy dopiero po kilkunastu partiach?
ODPOWIEDZ