Nieznana gra ze Świata Młodych

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
oakduck
Posty: 3
Rejestracja: 22 lis 2016, 16:13

Nieznana gra ze Świata Młodych

Post autor: oakduck »

Witajcie !

Robiąc porządki na strychu znalazłem planszę nieznanej gry...
Nie pamiętam tytułu ani zasad... ale pamiętam że strasznie
lubiłem w nią grać...
Do gry były potrzebne 'dukaty' jako których używaliśmy
PRLowskich jednozłotówek... chyba rzucało się też kostką...

http://imgur.com/a/ug8gX

Plansza pochodzi prawię na pewno ze Świata Młodych.. aczkolwiek
nie wiem czy regularnego wydania czy też z jakiegoś dodatku z
grami.

Pamięta ktoś z Was tę grę ? Macie gdzieś zasady do niej ?

Z góry dziękuję za pomoc :D
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Nieznana gra ze Świata Młodych

Post autor: mikeyoski »

To było chyba takie specjalne wydanie :-) Też w to namiętnie grałem ale niestety to było że 30 lat temu :-)

Tapnięte z mojego T800
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Nieznana gra ze Świata Młodych

Post autor: krisow »

Kurcze, jaki dzisiaj dzień wykopalisk :) Grałem w to !!! Gdzieś na planszy stawiało się chyba jakieś żetony? Aj, gdyby za młodu człowiek to wszystko pakował do kartonu i magazynował... ;) Tytułu niestety nie pamiętam, może coś się uda odszukać.
Awatar użytkownika
Perf
Posty: 189
Rejestracja: 28 sty 2011, 01:48
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 47 times
Been thanked: 37 times

Re: Nieznana gra ze Świata Młodych

Post autor: Perf »

Gra nazywała się "Kto spotka UFO?".

Najpierw gracze na przemian rozstawiali swoje pionki na czerwonej "plamie" pośrodku planszy, a później musieli zwiewać, aby schronić się przed UFO. Kto ostatni został na planszy z "nieschronionym" pionkiem, przegrywał. Niestety nie pamiętam dokładnie, na których polach można było się chronić - ale jaskinia na 99% była jednym z tych miejsc. :)

Kostki chyba nie było.

Mogłem coś pokręcić, ale tak to mniej więcej wyglądało. :)

Po wpisaniu tytułu gry w Google'a wyskakują 2 linki, w których można wyczytać dodatkowe info: autorem był Fr. Pentliczek, planszę narysował R. Sikora, ŚM numer 93 z 4 sierpnia 1984 r.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2817
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 839 times
Been thanked: 363 times

Re: Nieznana gra ze Świata Młodych

Post autor: Gromb »

Tak była w wydaniu specjalnym SM "Bazar". Sprzedałem go właśnie na alledrogo w zeszłym tygodniu. Do sprawdzenia. Bylo tam jeszcze 7 innych dobrych gier, na każdej stronie po jednej.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Nieznana gra ze Świata Młodych

Post autor: adam_k27 »

Perf pisze:Gra nazywała się "Kto spotka UFO?".

Najpierw gracze na przemian rozstawiali swoje pionki na czerwonej "plamie" pośrodku planszy, a później musieli zwiewać, aby schronić się przed UFO. Kto ostatni został na planszy z "nieschronionym" pionkiem, przegrywał. Niestety nie pamiętam dokładnie, na których polach można było się chronić - ale jaskinia na 99% była jednym z tych miejsc. :)

Kostki chyba nie było.

Mogłem coś pokręcić, ale tak to mniej więcej wyglądało. :)

Po wpisaniu tytułu gry w Google'a wyskakują 2 linki, w których można wyczytać dodatkowe info: autorem był Fr. Pentliczek, planszę narysował R. Sikora, ŚM numer 93 z 4 sierpnia 1984 r.
Jest dokładnie tak jak piszesz. Gdzieś mam to wydanie Świata Młodych. W grze nie używało się kostek. Ludziki musiały uciekać i szukać schronienia w jaskiniach. Dokładnych zasad ruchu już nie pamiętam. Zdaje się że można było wskoczyć do dziury i wyjść w dowolnej innej. Jakby co to mogę poszukać tego w domu

Wysłane z mojego LG-D620 przy użyciu Tapatalka
dixie
Posty: 44
Rejestracja: 29 lip 2014, 09:35

Re: Nieznana gra ze Świata Młodych

Post autor: dixie »

Były tam jeszcze fajne gry "Kasztelan" (mechaniką odrobinę przypominająca tryk-traka) i "Mafia" (bodajże) gdzie przesuwało się kasetkę(nie pamiętam co było w środku, ale coś cennego) po parkingu tak, żeby umieścić ją na własnym samochodzie. W te trzy (razem z "Ufo") grałem najczęściej bo reszta jakoś mnie wtedy nie porwała. Pamiętam jeszcze coś ze smokiem, ale to było taaak daaawnooo :P
Gdzieś w domu też powinienem mieć skany kilku z tych gier, chyba nawet od kogoś z tego forum, ale wiadomo, tyle gier do przejścia, a czasu jakby coraz niej :(
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2817
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 839 times
Been thanked: 363 times

Re: Nieznana gra ze Świata Młodych

Post autor: Gromb »

Zrobię ci zdjęcia wieczorem i wyśle na priv jak chcesz. Daj znać.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
oakduck
Posty: 3
Rejestracja: 22 lis 2016, 16:13

Re: Nieznana gra ze Świata Młodych

Post autor: oakduck »

Dzięki serdeczne :) ... Było by świetnie gdybyście mogli wystawić mi skan zasad do "Kto spotka UFO?".

Czy te gry ze ŚM są objęte jakimiś prawami autorskimi ? Może warto by je ożywić i pokazać
młodemu pokoleniu :)

Ze swojej strony (z racji posiadania skill'a photoshopowego) chętnie przyłączę się do takiego projektu :)
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Nieznana gra ze Świata Młodych

Post autor: adam_k27 »

Pamięć po tylu latach bywa zawodna. Powyższa gra nie jest grą "kto spotka ufo". Choć pamiętam że też w nią grałem.

Wysłane z mojego LG-D620 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Nieznana gra ze Świata Młodych

Post autor: adam_k27 »

Gra "Kto Spotka UFO" była wydana w specjalnym wydaniu Świata Młodych w którym było 8 gier planszowych. Mam ten numer i poniżej zapodaję zdjęcie owej gry:

Obrazek

Gra o która pyta oakduck także pochodzi ze Świata Młodych, ale jest kilka lat starsza. Cel chyba był podobny, rozstawiało się pionki na czerwonej plamie i trzeba było uciekać do jaskini na górze. Pamiętam że graliśmy w to z siostrą. Ona wycięła ową grę z gazety bo ja wtedy jeszcze zdaje się chodziłem do zerówki, albo i przedszkola. Musiała to zatem być pierwsza połowa lat osiemdziesiątych. Pamiętam że były tam żetony drzewek, które się rozkładało na polach z drzewkami. Po wejściu na nie się je zbierało i dawały jakiś bonus. Pamiętam też że można było przemieszczać się za pomocą "czarnych dziur". Ruiny i domki także miały jakieś znaczenie. Niestety więcej nie pamiętam. nawet nie pamiętam czy używało się kostki. Tą planszę jeszcze parę(naście) lat temu gdzieś miałem, ale chyba wyrzuciłem, bo brakowało mi do niej żetonów oraz zasad.
Awatar użytkownika
Vilk
Posty: 223
Rejestracja: 10 cze 2007, 16:55
Lokalizacja: Kraków

Re: Nieznana gra ze Świata Młodych

Post autor: Vilk »

Przychodzi mi jeszcze do głowy, że w tej grze posiadało się przedmioty (miecze i tarcze do walki, buty do przyśpieszania ruchu, itp.). Poświęcając kolejkę w ruinach rzucało się kostką i otrzymywało dukaty w liczbie wyrzuconych oczek.
Yig
Posty: 70
Rejestracja: 21 paź 2016, 12:22
Been thanked: 1 time

Re: Nieznana gra ze Świata Młodych

Post autor: Yig »

Bazar ŚM też kiedyś miałem, ale o wcześniejszej wersji (wygląda na to, że o wiele rozbudowanej) nie wiedziałem. Głównie chodziło o to by gracze swoimi pionkami z centrum planszy dostali się do schronów rozmieszczonych na obrzeżach przeskakując się czy zdobywając bonusy terenowe.
oakduck
Posty: 3
Rejestracja: 22 lis 2016, 16:13

Re: Nieznana gra ze Świata Młodych

Post autor: oakduck »

Pozwolę sobie wrócić do tematu mojej poszukiwanej gry :)
http://imgur.com/a/ug8gX
Vilk pisze:Przychodzi mi jeszcze do głowy, że w tej grze posiadało się przedmioty (miecze i tarcze do walki, buty do przyśpieszania ruchu, itp.). Poświęcając kolejkę w ruinach rzucało się kostką i otrzymywało dukaty w liczbie wyrzuconych oczek.
Dokładnie jak napisał Vilk... zaczynam mieć też takie flash-backi :) ... w ruinach kopało się żeby zdobyć dukaty... faktycznie były buty, tarcze i miecze... każdy z graczy musiał przeprowadzić trzy pionki do jaskini i z powrotem... do tych domków po coś się wchodziło - tak mi coś chodzi po głowie że to były karczmy i tam się energię odzyskiwało...

Niemniej... temat ze skanem zasad nadal aktualny.. .ktokolwiek widział.. ktokolwiek wie :)

Poza tym dzięki wielkie za skan "UFO".. nie znałem tej gierki, a na pierwszy rzut oka wydaje się ciekawa :)
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2817
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 839 times
Been thanked: 363 times

Re: Nieznana gra ze Świata Młodych

Post autor: Gromb »

Flash backi i u mnie sie pojawiają. Ale za diabła sobie nie przypomnę, chociaż pamiętam że podklejałem żetony twardą tekturą.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Soark
Posty: 4
Rejestracja: 22 cze 2017, 22:12
Been thanked: 1 time

Re: Nieznana gra ze Świata Młodych

Post autor: Soark »

oakduck pisze:Pozwolę sobie wrócić do tematu mojej poszukiwanej gry :)
http://imgur.com/a/ug8gX
Vilk pisze:Przychodzi mi jeszcze do głowy, że w tej grze posiadało się przedmioty (miecze i tarcze do walki, buty do przyśpieszania ruchu, itp.). Poświęcając kolejkę w ruinach rzucało się kostką i otrzymywało dukaty w liczbie wyrzuconych oczek.
Dokładnie jak napisał Vilk... zaczynam mieć też takie flash-backi :) ... w ruinach kopało się żeby zdobyć dukaty... faktycznie były buty, tarcze i miecze... każdy z graczy musiał przeprowadzić trzy pionki do jaskini i z powrotem... do tych domków po coś się wchodziło - tak mi coś chodzi po głowie że to były karczmy i tam się energię odzyskiwało...
Pamiętam, że razem z kolegą graliśmy w tę grę. Niezła, chociaż naszym zwyczajem oczywiście musieliśmy zmienić trochę zasady, by była jeszcze lepsza. :)

Niestety nic z tej gry u mnie się nie zachowało do dziś. Jednak mój flashback :wink: oraz analiza innego forum mówi mi, że prawdopodobnie chodzi o "Wyprawę po magiczną kulę" z rocznika ŚM 1988 lub 1989, wspomnianą tu: LINK.
Yig
Posty: 70
Rejestracja: 21 paź 2016, 12:22
Been thanked: 1 time

Re: Nieznana gra ze Świata Młodych

Post autor: Yig »

oakduck pisze:Pozwolę sobie wrócić do tematu mojej poszukiwanej gry :)
http://imgur.com/a/ug8gX
Nie miałem nigdy stycznością z tą grą, ale wydaje mi się, że jest to gra, której nowsza wersja ukazała się w "Bazarze ŚM" pod tytułem "Kto spotka Ufo".
Natomiast "Wyprawa po Magiczną Kulę" kojarzy mi się z inną grą ze ŚM, gdzie były potrzebne do gry wspomiane wyżej żetony, plansza przedstawiała komnaty do których potrzebne były też klucze i co turę podążały za nami przeciwnicy w postaci duszków.
Dziwię się, że jeszcze nikt nie wziął się za archiwizację tych gier w postaci skanów, a mi biblioteka raczej nie po drodze. W internetach znaleźć można co prawda skany Bazaru, czyli specjalnego wydania ŚM tylko z grami planszowymi, ale w pojedyńczych jego wydaniach również publikowano co jakiś czas jakąś grę.
Zresztą w dzisiejszym "złotym wieku" i zalewie rynku grami planszowymi mało kto ma nawet czas na wspominanie dość prymitywnych gierek, chociaż sam wspominam je z łezką w oku.
Pamiętam też m.in. grę "Zdobywcy Słońca" w którą pogrywałem swojego czasu.
Kretilla
Posty: 150
Rejestracja: 28 maja 2005, 19:43
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Nieznana gra ze Świata Młodych

Post autor: Kretilla »

O tej grze napisałem kiedyś, to co pamietam, tutaj
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 36#p578204

I z tego co ja pamietam, to nie uciekało się w niej przed UFO ;)
Trzeba było po coś iść do tej jaskini (pochodnia??) i wrócić z tym na pole startowe (3 razy). Na pewno były dukaty i rzeczy do kupienia. Był na pewno balon aby nie trzeba było trafiać w mosty. Ta plama na środku to raczej bagno z ruchem po którym pomagały chyba buty.
Yig
Posty: 70
Rejestracja: 21 paź 2016, 12:22
Been thanked: 1 time

Re: Nieznana gra ze Świata Młodych

Post autor: Yig »

W takim razie to z pewnością nie wcześniejsza wersja "Kto spotka Ufo" :?, choć trochę przypomina ją wyglądem.
Może znajdzie się ktoś kto kojarzy jej tytuł, sam pamiętam kilka gier z ŚM, tej nigdy nie widziałem.
Czy gra, którą wspomniałem gdzie kierowało się śmiałkiem i uciekało przed duszkami to "Wyprawa po Magiczną Kulę" to też nie mam 100% pewności.
Soark
Posty: 4
Rejestracja: 22 cze 2017, 22:12
Been thanked: 1 time

Re: Nieznana gra ze Świata Młodych

Post autor: Soark »

Yig pisze: 29 cze 2017, 02:51 W takim razie to z pewnością nie wcześniejsza wersja "Kto spotka Ufo" :?, choć trochę przypomina ją wyglądem.
Może znajdzie się ktoś kto kojarzy jej tytuł, sam pamiętam kilka gier z ŚM, tej nigdy nie widziałem.
Czy gra, którą wspomniałem gdzie kierowało się śmiałkiem i uciekało przed duszkami to "Wyprawa po Magiczną Kulę" to też nie mam 100% pewności.
Zagadka wyjaśniona. Gra pochodzi z regularnego wydania Świata Młodych - nr 13 z 1987 r. (31.01.1987) i ukazała się jako jedna z cyklu firmowanego przez Klub Wynalazców Gier. Nie miała ona tytułu, stąd ciężko było ją namierzyć, a jako autor wymieniony był Marek Konderski. LINK
Natomiast co do "Magicznej Kuli" - słusznie naszły Cię wątpliwości, choć oczywiście miałeś rację, że to nie był tytuł gry, do której planszę znalazł autor posta otwierającego. Przed duszkami uciekało się w grze "Podziemia"; w "Magicznej Kuli" nie było duszków, tylko potwory.
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Nieznana gra ze Świata Młodych

Post autor: krisow »

Świetna robota :) Na pewno grałem w tę grę bez nazwy oraz w Bestię (podobała mi się wtedy ta ilustracja) oraz Kasztelana.
ODPOWIEDZ