Manhattan Project: Energy Empire

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Manhattan Project: Energy Empire

Post autor: Bea »

Gra chyba nie ma jeszcze swojego tematu a zainteresowała mnie bo znalazła się na pierwszym miejscu w top 10 roku 2016 u Rahdo. Ktoś grał albo widział jak ktoś gra? ;)

https://boardgamegeek.com/boardgame/176 ... rgy-empire

Obrazek
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Manhattan Project: Energy Empire

Post autor: malekith_86 »

mnie zastanawia czy wersja, którą można kupić np w sklepie rebela to wersja ze wszystkim co można było odblokować podczas kampanii na KS?

EDIT:

dobra znalazłem odpowiedź na swoje pytanie :)
If we surpass our funding goals, we'd like to improve the game contents and material quality. All these improvements will be found in the retail version as well, except the Missile Crisis promo card.
charmside
Posty: 19
Rejestracja: 30 kwie 2015, 18:38
Lokalizacja: Płock

Re: Manhattan Project: Energy Empire

Post autor: charmside »

Jest przewidziana polska wersja? Ktoś, coś?

Wysłane z mojego D5803
Awatar użytkownika
sztefyn
Posty: 687
Rejestracja: 17 wrz 2014, 18:00
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Manhattan Project: Energy Empire

Post autor: sztefyn »

charmside pisze:Jest przewidziana polska wersja? Ktoś, coś?
Wysłane z mojego D5803
Wątpliwe. Za poprzednią wersję nikt się nie zabrał, więc za tą tym bardziej.
"Nie śpię, bo trzymam kredens. Z planszówkami." :)
Kolekcja gier BGG | Sprzedam/Wymienię | Kupię
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Manhattan Project: Energy Empire

Post autor: Neoptolemos »

Graliśmy w zeszłym tygodniu. Totalny pasjans, absolutnie mnie nie obchodziło, co robią pozostali gracze (niby jest worker placement, ale nawet nie ma opcji całkowitego zablokowania pola). Proste w zasadach, ładne, eleganckie w mechanice i nawet przyjemnie mi się grało, ale ani nie jest to specjalnie nowatorskie, ani rewelacyjne. Chętnie zagram, ale nie wyróżnię spośród tysiąca innych euro.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Manhattan Project: Energy Empire

Post autor: BartP »

Neoptolemos pisze:Graliśmy w zeszłym tygodniu. Totalny pasjans, absolutnie mnie nie obchodziło, co robią pozostali gracze
Dzięki za opinię, spada zatem z radaru.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Manhattan Project: Energy Empire

Post autor: detrytusek »

Bardzo chętnie bym to przygarnął w rozsądnej cenie. Akurat nie lubię negatywnej interakcji więc brzmi zachęcająco.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Manhattan Project: Energy Empire

Post autor: ChlastBatem »

Neoptolemos pisze:Graliśmy w zeszłym tygodniu. Totalny pasjans, absolutnie mnie nie obchodziło, co robią pozostali gracze (niby jest worker placement, ale nawet nie ma opcji całkowitego zablokowania pola).
i do tego jeszcze dobre wykonanie... wpada na radar! Rahdo też zachęcił.
pioma10
Posty: 298
Rejestracja: 05 lut 2015, 23:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Manhattan Project: Energy Empire

Post autor: pioma10 »

ChlastBatem pisze: i do tego jeszcze dobre wykonanie... wpada na radar! Rahdo też zachęcił.
Grałem kilkukrotnie i każdy z graczy stwierdził, że chętnie jeszcze zagra.
Choć faktycznie padło też stwierdzenie, że nie wiadomo, czy to dobrze, że cokolwiek zrobisz, wszystko coś ci daje.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Manhattan Project: Energy Empire

Post autor: Neoptolemos »

pioma10 pisze: Choć faktycznie padło też stwierdzenie, że nie wiadomo, czy to dobrze, że cokolwiek zrobisz, wszystko coś ci daje.
To między innymi ja :D

Jeszcze tylko dodam, że brak interakcji aż mnie kłuł w oczy, ale też byliśmy po partii w Mare Nostrum, więc może to było na zasadzie kontrastu.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
cohlerc1
Posty: 315
Rejestracja: 11 wrz 2012, 07:30
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Manhattan Project: Energy Empire

Post autor: cohlerc1 »

Czy dobrze mi się wydaje, że tekst na kartach jest tylko na global impact cards które są widoczne dla wszystkich?
pioma10
Posty: 298
Rejestracja: 05 lut 2015, 23:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Manhattan Project: Energy Empire

Post autor: pioma10 »

cohlerc1 pisze:Czy dobrze mi się wydaje, że tekst na kartach jest tylko na global impact cards które są widoczne dla wszystkich?
I na kartach niektórych budynków.
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 478
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 390 times
Been thanked: 330 times

Re: Manhattan Project: Energy Empire

Post autor: cactusse »

cohlerc1 pisze:Czy dobrze mi się wydaje, że tekst na kartach jest tylko na global impact cards które są widoczne dla wszystkich?
Angielski tekst jest na :
- Niektórych kartach budynków (aczkolwiek te są zawsze odkryte i widoczne dla wszystkich)
- Niektórych kafelkach osiągnięć (pierwszy wybiera się w tajemnicy, pozostałe są zawsze odkryte i widoczne dla wszystkich)
- Kartach Global Impact (te są zakryte, podglądać je można specyficznymi akcjami i warto znać ich treść by móc się przygotować na ich odkrycie)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Manhattan Project: Energy Empire

Post autor: detrytusek »

Neoptolemos pisze:Graliśmy w zeszłym tygodniu. Totalny pasjans, absolutnie mnie nie obchodziło, co robią pozostali gracze
Hmm nie chcę się wymądrzać bo nie grałem ale strasznie ciężko mi sobie wyobrazić sytuację by nie patrzeć co robi przeciwnik. Przecież ustalam koszt jaki wydam by pójść na jakieś pole czyli mogę w ten sposób zablokować przeciwnika (bo musi wydać o jeden więcej niż ja położyłem) ale konieczne jest by przewidzieć co chce zrobić i ile ma zasobu. Nie twierdzę, że tam jest dużo interakcji ale na totalny pasjans to też nie wygląda.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Manhattan Project: Energy Empire

Post autor: Neoptolemos »

[quote="detrytusek" Przecież ustalam koszt jaki wydam by pójść na jakieś pole czyli mogę w ten sposób zablokować przeciwnika (bo musi wydać o jeden więcej niż ja położyłem) ale konieczne jest by przewidzieć co chce zrobić i ile ma zasobu.[/quote]

No właśnie, po pierwsze a) trzeba by umieć przewidzieć, b) ten jeden zasób więcej to nie jest jakiś koszt nie do przeskoczenia i c) zawsze ma 15 innych dobrych pól, gdzie może pójść. Ale ja też, jak mówiłem, grałem raz.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Manhattan Project: Energy Empire

Post autor: bogas »

Akurat jestem w trakcie lektury Plutopii, a pasjans mi nie przeszkadza, więc gra wpadła na radar, a z radaru na półkę. Wygląda świetnie. Jak tylko zagram podzielę się wrażeniami.

EDIT: No i zagrałem. Dla mnie bomba. Ciekawy workerplacement, w którym akcje fajnie powiązane są z klimatem. Interakcja znikoma czyli jak w większości euro jest wyścig po co lepsze budynki i wyścig na torze ONZ. Motyw z kostkami jako elektrownie generujące energię świetny. Zanieczyszczenie środowiska, które niejako odmierza kolejne etapy i koniec gry, też stanowi ciekawy element. Jednym słowem jest nad czym pokombinować. Jedyne co nas zastanowiło i trochę zniesmaczyło to nierówna liczba ruchów dla graczy. Jak w czyjejś rudzie skończą się znaczniki zanieczyszczeń, to dogrywa on swoją rundę i każdy z graczy (łącznie z nim) ma jeszcze jeden ruch. Graliśmy w 4 os. i ostatni znacznik zszedł w akcji 2 gracza. Tak więc 1 i 2 gracz mieli w całej grze 1 ruch więcej. Oczywiście szybki home rule i dograliśmy całą rundę do końca, a potem jeszcze każdy miał po jednym ruchu.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 969
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 349 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: Manhattan Project: Energy Empire

Post autor: Apos »

Podbijam temat. Jestem grą zainteresowany i na upartego można ją zdobyć, ale mam pytania do osób, które już ją posiadają:
- jak wygląda gra dwuosobowa?
- czy jest to dobry mózgożer? b. lubimy proste i intuicyjne gry, ale z mnóstwem możliwości i dróg do zwycięstwa

Podoba mi się tematyka i mechanika worker placement, ale w tej cenie można mieć nawet dwie b. dobre gry euro.
Awatar użytkownika
jacus666
Posty: 261
Rejestracja: 07 lip 2015, 17:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Manhattan Project: Energy Empire

Post autor: jacus666 »

Mogę powiedzieć, ze gra działa bardzo dobrze na dwie osoby, głównie dlatego, ze jest to wieloosobowy pasjans. Jedyna zmiana przy rozgrywce dwuosobowej to kilka znaczników "trzeciego" gracza, które podnoszą koszt wykorzystania niektórych akcji na planszy.

Stopień mózgożerności gry zależy głównie od tego jak zbudujemy sobie silnik z kart. Zawsze jest do wyboru kilka opcji, każda niesie swoje zalety i wady. Jest sporo myślenia, jak i zabawy, przy wykorzystywaniu dostępnych surowców i odnajdywaniu możliwe najbardziej opłacanej i optymalnej drogi.

Gra, owszem, do najtańszych nie należy, ale jest naprawdę fantastyczna!
Podzielę się rabatem: Planszostrefa.pl -11%
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Manhattan Project: Energy Empire

Post autor: detrytusek »

Zagrałem i tak:
- wykonanie rewelacyjne
- surowce klimatyczne (beczki są fantastyczne i całkiem ciężkie, więc to nie zwykły plastik)
- Karty grube, a do tego nie miętosimy ich w łapach, więc koszulkowanie zbędne
- Instrukcja łatwa do ogarnięcia, napisana przystępnym angielskim i praktycznie nie pozostawiająca żadnych niedomowień (dokładnie mówiąc jedno, które od razu dorzucili do Faq)
- Jeśli chodzi o trudność przyswojenia to średniaczek nawet może z małym minusem.
- Dróg do zwycięstwa sporo i jeszcze nie wiem czy, któraś się wybija i pewnie wszystkich nie odkryłem. Po 4 partiach wyniki zbliżone, a kombinacje szły w różną stronę.
- Faktycznie interakcji mało ale o przeciwniku nie można zapomnieć. Jest kilka cennych pól, jest tor UN, są lepsze i gorsze budynki (ale w każdej partii inne).
- Losowość jest ale jakoś nie doskwiera. Pewnie, że można sobie na 4 kościach wyrzucić 4x1 ale nie zrujnuje to całej gry. W następnych rzutach pewnie będzie lepiej.
- Na 2 osoby działa, tu rozwiewam obawy.
- Czas gry na 2 os. ok 1-1:20 h zależy jak kto szybko myśli.
- Fajne jest to, że nie ma tu klasycznego pierwszego gracza tylko się to wszystko ciągle samo zmienia
- Można sterować długością gry, wszystko zależy od naszej strategii
- Długość kołderki..hmm..tak w sumie w sam raz. Jak ktoś przyśpieszy grę to jest krótko ale jak gra się normalnie to całkiem sporo można zrobić. Na pewno nie jest za długa.

Ogólnie jak się zapewne domyślacie po powyższym tekście gra jest beznadziejna i odradzam każdemu :p. No dobra bardzo fajna i polecam każdemu. Nic innowacyjnego w niej nie ma ale jest miło, ładnie i wszystko wygląda na bardzo solidnie dopracowane.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Manhattan Project: Energy Empire

Post autor: misioooo »

To tylko czekać aż Czacha wyda w naszym języku :) Dzięki Detrytusek za fajne podsumowanie.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Manhattan Project: Energy Empire

Post autor: mat_eyo »

Zgadzam się z postem detrytuska, choć od razu zaznaczam, że grałem tylko raz. Nie mogę się doczekać kolejnego razu, ostatnio doceniam takie gry - nic innowacyjnego, ale składniki z etykietą "to już wszystko było" wymieszane w idealnych proporcjach.
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Manhattan Project: Energy Empire

Post autor: michal2014 »

hej,

mam ostatnio na radarze ten tytuł.
ktoś ma ograną tą grę? Moze się ktoś wypowiedzieć wiecej?
CZy warto ?

z góry dziekuje.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Manhattan Project: Energy Empire

Post autor: detrytusek »

michal2014 pisze: 13 maja 2018, 20:12 hej,

mam ostatnio na radarze ten tytuł.
ktoś ma ograną tą grę? Moze się ktoś wypowiedzieć wiecej?
CZy warto ?

z góry dziekuje.
Ale powyższe opinie Ci nie odpowiedziały czy warto? Czego byś się chciał dowiedzieć więcej?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Manhattan Project: Energy Empire

Post autor: Marx »

Czacha Games mają to wydać podobno, to tak przy okazji.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Re: Manhattan Project: Energy Empire

Post autor: harrison »

[do usunięcia]
Ostatnio zmieniony 14 maja 2018, 11:41 przez harrison, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ