Hanamikoji / Gejsze (Kota Nakayama)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
lko
Posty: 18
Rejestracja: 09 maja 2017, 00:05
Has thanked: 4 times

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: lko »

bowie pisze:Hanamikoji nie miałoby jednak sobowtóra
No, nie wiem. A Hanabi?
bowie
Posty: 487
Rejestracja: 01 mar 2017, 23:43
Has thanked: 219 times
Been thanked: 63 times

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: bowie »

Tycjan pisze:
bowie pisze: Powiedz, że słowo Gejsze nie wpada Ci w oko i/lub ucho? ;)
A może bowie jest kobietą? Z nim nigdy nie było nic oczywistego... ;)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: DarkSide »

Tycjan pisze:Wczoraj była premiera, więc kilka słów na temat gry, którą ja poznałem jeszcze jako Hanamikoji :)

Link: http://bit.ly/Gejsze-Hanamikoji-Tycjan-ZnadPlanszypl
A miałem już niczego nie kupować do końca lata, a tu znowu wodzenie na pokuszenie. :roll:

Po lekturze recenzji mam bardzo luzne skojarzenie z "Schotten Totten" w kwestii sposobu prowadzenia rozgrywki i "organizacji stołu". (to nie jest zarzut, bo do dziś lubię sobie od czasu do czasu "pyknąć" w ST)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: Tycjan »

DarkSide pisze:Po lekturze recenzji mam bardzo luzne skojarzenie z "Schotten Totten" w kwestii sposobu prowadzenia rozgrywki i "organizacji stołu". (to nie jest zarzut, bo do dziś lubię sobie od czasu do czasu "pyknąć" w ST)
Jakiś duch ST faktycznie w tym jest, ale zdecydowanie krótszy czas gry i minimalizm akcji daje zupełnie inne odczucia podczas gry.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: vinnichi »

Miałem okazję wczoraj zagrać i bardzo mi się spodobały Gejsze. Bardzo elegancka mechanika, która mimo prostych zasad wymaga od graczy przemyślanych decyzji. Mamy tylko 4 akcje w rundzie więc każde działanie może przeważyć szalę zwycięstwa. Fajnie autor połączył blef i ryzyko z elementem logicznym. Nie spodziewałem się tyle fajnej gry w tak małym pudełku. Podoba mi się że gra może skończyć się w pierwszej rundzie albo trwać przez kolejne z przychylnością gejsz którą udało nam się wypracować w zakończonej rundzie.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
cyberowca
Posty: 117
Rejestracja: 17 lut 2014, 12:27
Lokalizacja: Płońsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: cyberowca »

Fajne te Gejsze :). Niby tylko 21 kart, ale trzeba trochę pokombinować. Dziś gra przyszła i od razu zagraliśmy kilka partii. Żonie podeszła mi też. Brakuje mi tylko w instrukcji zdania o tym jak rozstrzygnąć sytuację, kiedy jeden gracz zdobędzie 11 punktów a drugi przychylność 4 gejszy.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: kmd7 »

Z tego co pamiętam (gdzieś mi przemknęło w jakiejś recenzji/opisie), że w takim przypadku porównuje się ilość zdobytych punktów przez każdego gracza, czyli 11 punktów jednego gracza z punktami za 4 gejsze drugiego. Ale moja kopia gry jeszcze w drodze ;), więc mogę się mylić.
cyberowca
Posty: 117
Rejestracja: 17 lut 2014, 12:27
Lokalizacja: Płońsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: cyberowca »

Też znalazłem to już na BGG, szkoda tylko że brak tej informacji w instrukcji.
Ale poza tym bez zastrzeżeń i taka ładna ta gra.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: rattkin »

kmd7 pisze:Z tego co pamiętam (gdzieś mi przemknęło w jakiejś recenzji/opisie), że w takim przypadku porównuje się ilość zdobytych punktów przez każdego gracza, czyli 11 punktów jednego gracza z punktami za 4 gejsze drugiego. Ale moja kopia gry jeszcze w drodze ;), więc mogę się mylić.
Nie, w tej sytuacji ten co zdobył 11+ pkt, wygrywa.
Kashya
Posty: 115
Rejestracja: 06 lis 2016, 16:33
Kontakt:

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: Kashya »

Gra ostatnio zagościła na naszym stole więc podrzucam recenzję :)

http://planszowkowasowa.blogspot.com/20 ... ikoji.html
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: kmd7 »

@rattkin ma rację - rzeczywiście, w instrukcji do polskiej wersji gry jest taki warunek zwycięstwa:
"Jeśli jeden gracz zdobył przychylność 4 gejsz, a drugi zdobył przychylność gejsz o sumie wartości płytek 11 lub więcej, zwycięzcą zostaje ten drugi gracz."
sigmarpriest
Posty: 181
Rejestracja: 27 sie 2015, 12:51
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: sigmarpriest »

kmd7 pisze:@rattkin ma rację - rzeczywiście, w instrukcji do polskiej wersji gry jest taki warunek zwycięstwa:
"Jeśli jeden gracz zdobył przychylność 4 gejsz, a drugi zdobył przychylność gejsz o sumie wartości płytek 11 lub więcej, zwycięzcą zostaje ten drugi gracz."

Możesz podać stronę, bo nie mogę znaleźć?
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: piton »

sigmarpriest pisze:
kmd7 pisze:@rattkin ma rację - rzeczywiście, w instrukcji do polskiej wersji gry jest taki warunek zwycięstwa:
"Jeśli jeden gracz zdobył przychylność 4 gejsz, a drugi zdobył przychylność gejsz o sumie wartości płytek 11 lub więcej, zwycięzcą zostaje ten drugi gracz."

Możesz podać stronę, bo nie mogę znaleźć?
w instrukcji na BGG - wrzuconej przez windziarza - jest ten zapis na stronie 11, na samej górze
w instrukcji w pudełku tego wpisu brak. Powinien znajdować się przed częścią "Kolejna Runda".
To dostaliśmy widać wersję beta instrukcji ;)

(wygląda jakby tekst się przesunął w górę i to akurat ucięło)
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
ostoja
Posty: 213
Rejestracja: 22 sty 2016, 18:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: ostoja »

Gra jest wydana super, szczególnie jak na pozycję za niecałe 30zł. Kartoniki gejsz są świetne, karty prezentów odpowiednio grube. Do tego naklejka i ta dodatkowa karta "megamocy" - niby drobnostki ale bardzo sympatyczne. Samo pudełeczko jest małe, nie zajmuje miejsca na półce i świetnie nadaje się do zabrania na wakacje.

Sama gra, mimo prostej mechaniki, daje naprawdę sporo możliwości do kombinowania i myślenia. Ja po 5 partiach zaczynam dopiero mieć mgliste poczucie, że wiem co robię. Do tego partie są dosyć krótkie, więc można spokojnie rozegrać kilka pod rząd bez poczucia znużenia. Spore zaskoczenie na plus.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: kmd7 »

Spoiler:
Właśnie, w sieciowej wersji instrukcji jest ta zasada, a w drukowanej już nie. Sama gra wypada bardzo dobrze. Po pierwszych partiach miałem wrażenie, że gra jest strasznie losowa i wygraną rządzi przypadek. Ale po następnych powoli pojawia się myśl, że jednak mam wpływ na rozgrywkę. O ile pierwsze rozgrywki zakończyły się po pierwszej rundzie, to następne trwały już dwie lub trzy. Myślę, że zagości u mnie na dłużej, tym bardziej, że setup jest błyskawiczny. I gra ładnie się prezentuje ;).
Awatar użytkownika
Nasza Księgarnia
Posty: 159
Rejestracja: 14 lis 2016, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 164 times
Kontakt:

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: Nasza Księgarnia »

piton pisze:
sigmarpriest pisze:
kmd7 pisze:@rattkin ma rację - rzeczywiście, w instrukcji do polskiej wersji gry jest taki warunek zwycięstwa:
"Jeśli jeden gracz zdobył przychylność 4 gejsz, a drugi zdobył przychylność gejsz o sumie wartości płytek 11 lub więcej, zwycięzcą zostaje ten drugi gracz."

Możesz podać stronę, bo nie mogę znaleźć?
w instrukcji na BGG - wrzuconej przez windziarza - jest ten zapis na stronie 11, na samej górze
w instrukcji w pudełku tego wpisu brak. Powinien znajdować się przed częścią "Kolejna Runda".
To dostaliśmy widać wersję beta instrukcji ;)

(wygląda jakby tekst się przesunął w górę i to akurat ucięło)

W wersji drukowanej niestety zabrakło tego zdania, a udostępniona przez nas instrukcja na BGG jest w 100% kompletna.
Przepraszamy za pomyłkę i mamy nadzieję, że pomimo tego gra przypadnie wszystkim do gustu.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: piton »

Gra naprawdę przypadła do gustu ;)
Jestem wręcz zachwycony ile w takim małym pudełeczku jest sprytu, kombinowania i emocji. Wiadomo, że losowość czasem pomaga/przeszkadza, ale dla mnie nie wpływa to na całokształt. Nawet jak coś było "nie tak", to po 5 minutach można zagrać kolejne rozdanie :)
Blefowanie, podpuszczanie, przewidywanie co tam przeciwnik ma na ręce i najważniejsze pokerowe emocje - czy zagrać tę akcję/kartę(y) teraz, czy jednak poczekać na nową kartę i ruch przeciwnika.

Nam się bardzo spodobało. Fantastyczny chwiler.
Taka cena, taka sprytna i ładnie wykonana gra - super pomysł na prezent :)
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: Yavi »

piton pisze:Fantastyczny chwiler.
Fajne określenie, nie obraź się, jeśli kiedyś ukradnę ;)

Zagraliśmy dzisiaj partyjkę, wypadła całkiem przyjemnie i dość szybko.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: rattkin »

Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: piton »

właśnie chciałem napisać, że to u nas się przyjęło z forum, a Rattkin podał nawet źródło ;)
bardziej swojskie to określenie.

Gra nadal fajna, po rozegraniu kolejnych partii wyszukujemy bardziej finezyjne zagrania. Tylko zastanawiam się kiedy wyczerpiemy wszystkie możliwości ;)
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: kmd7 »

Rzeczywiście chwiler - ja rozkładam Agricolę albo Tzolkina, a żona z córką zdążą w tym czasie spokojnie rozegrać 2 rundki :D. Dla mnie fajna jest świeżość podejścia do zagrywania kart, mam wrażenie, że bardziej "gram" kartami przeciwnika, niż swoimi.
No dobra, może przesadzam z tą świeżością, bo podobny mechanizm spotkałem dawno temu w San Marco, ale tam był to tylko element (oczywiście ważny) całej gry, a w Gejszach stanowi centrum rozgrywki. U mnie na dzień dzisiejszy Gejsze wygryzły Micropul. :)
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: Olgierdd »

Jak na prostą mechanikę i minimum komponentów, to Gejsze są fenomenalne. Bardzo elegancka mechanika i oprawa wizualna. Jestem po pierwszych partiach, jeszcze gramy trochę na czuja, ale gra będzie często lądować na stole.
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: Nadis »

Daje do myślenia. Może trochę więcej sobie po Gejszach obiecywałam, ale to naprawdę dobrze sprawująca się mała, szybka gra, z elegancką mechaniką, przy której można pokminić aż miło. Gdybym miała do czegoś porównywać, to chyba do Zaginionych miast najbliżej.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: mat_eyo »

Wczoraj miałem okazję spróbować, wyśmienita, szybka dwuosobówka.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: Dwntn »

mat_eyo pisze:Wczoraj miałem okazję spróbować, wyśmienita, szybka dwuosobówka.
+1

Kupiłem Gejsze kilka dni temu i od tamtej pory nie schodzą ze stołu. Żona nie do końca się wciągnęła, ale twierdzi że szata graficzna sprawia iż chce grać kolejne rozdania. Mnie urzekła prostota gry, bo jest w niej pewna głębia, pomimo prostych zasad i niewielu elementów. Porównanie do Zaginionych Miast jest tu całkiem trafne, choć osobiście uważam ZM za grę nadrzędną z większą ilością kminienia i większym polem do manewru na gruncie strategii.

- K.
ODPOWIEDZ