Unlock! - seria

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
monika5593
Posty: 52
Rejestracja: 23 lut 2015, 20:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 25 times
Been thanked: 8 times

Re: Unlock

Post autor: monika5593 »

Odkopuję temat. Pojawiło się trochę nowych części. Ktoś grał w 4 i 5 ? Zastanawiam się czy warto kupować.
W ramach ciekawostki - jak ktoś sobie nie radzi z przejściem to na oficjalnej stronie gry są pliki z rozwiązaniami do każdego scenariusza :)
tablis
Posty: 40
Rejestracja: 28 lis 2016, 14:11
Lokalizacja: Krakow/DK
Has thanked: 61 times
Been thanked: 4 times

Re: Unlock

Post autor: tablis »

Ba, nawet czesc 6 juz wyszla, a nr 7 jest na etapie tlumaczenia na angielski :D

Wg mnie Exotic i Heroic Adv sa bardzo fajne i trzymaja dobry poziom dwoch pierwszych czesci, po spadku formy przy trojce (Secret Adv to wg mnie troche niewypal). Historie sa wciagajace (moze poza pierwsza w czesci 4, ktora mnie nieszczegolnie porwala).

Gdzieniegdzie autorzy eksperymentuja z nowymi, ciekawymi zastosowaniami apki - chyba nie za bardzo da sie napisac wiecej nie spoilerujac :)

Zdecydowanie polecam.
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: Unlock

Post autor: KQuest »

My przeszliśmy wszystko do Exotic (4), Heroic (5) mamy zaczęte (1/3), Timeless czeka w sklepie na odbiór, a Epic weźmiemy jak tylko wyjdzie. Ciężko mi porównywać różne serie tego typu gier (graliśmy w Unlocki, Exity, Escape Room od Trefla, Escape Roomy od FoxGames i Escapa Tales i na razie się nie zapowiada na to żeby którejś serii nie kontynuować), ale czasami mam wrażenie, że to właśnie Unlock daje nam najwięcej zabawy i najfajniejsze przygody. Przede wszystkim widać, że różni autorzy mają różne podejścia i każda przygoda może być zupełnie inna niż pozostałe (łącznie z różnymi nowymi ciekawymi pomysłami). Chociaż wiadomo, że zdarzają się też zagadki, których lepiej jakby nie było ;)
Awatar użytkownika
superfunktor
Posty: 61
Rejestracja: 07 paź 2011, 12:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 11 times

Re: Unlock

Post autor: superfunktor »

W mojej grupie Unlocki cieszą się niesłabnącą popularnością i zawsze z niecierpliowścią czekamy na kolejne części.

Z wszystkich escape-roomowych gier na rynku, ta seria zdecydowanie okupuje pierwsze miejsce w moim prywatnym rankingu - w odróżnieniu od Exita (którego również sobie cenię, ale który przejawia pewne symptomy "zmęczenia materiału") system wykorzystwany w Unlockach wciąż wydaje się świeży, a autorzy w każdym nowym pudełku kreatywnie wykorzystują aplikację i karty.

Kilka dni temu skończyłem rozgrywać ostatnią część (Timeless Adventures) i już nie mogę się doczekać kolejnej :)

Wielka szkoda, że ta seria nie przyjęła się na polskim rynku, ale z drugiej strony cieszę się, że oryginalny wydawca konsekwentie wydaje kolejne części.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Unlock! - seria

Post autor: Curiosity »

Unlock - jakie to jest słabe!

Rozpieszczeni przewspaniałą serią EXIT, zasiedliśmy wczoraj do Unlocka i mamy poczucie zmarnowanego czasu i pieniędzy. Uczucie to pojawiło się już po pierwszym, testowym scenariuszu. Znaczy, że co, tu nie trzeba za bardzo dedukować, wystarczy połączyć na chybił-trafił odpowiednie karty ze sobą? Masz czerwoną i niebieską, dodaj jedno do drugiego, pociągnij nową kartę. No sorry, ale to jest tak słabe, że aż nie mogę uwierzyć, że ta gra jest tak popularna. Przeszliśmy tylko jedną przygodę, ale nie mieliśmy z niej żadnej, absolutnie żadnej satysfakcji. Mechanika w ogóle nam się nie podoba. Co wy w tej grze widzicie?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Unlock! - seria

Post autor: Neoptolemos »

Mi się bardziej podoba od EXITa, bo jakoś te zagadki są bardziej fabularnie sensowne. Testowy masz na myśli tutorial? Bo tam faktycznie można łączyć na chybił trafił :D Przeszedłem z kilkanaście przygód (kończymy czwarte pudło) i od dawna nie pamiętam zagadek, gdzie trzeba było połączyć coś na chybił-trafił. Czerwonych i niebieskich kart wcale nie wychodzi tak dużo.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Unlock! - seria

Post autor: Curiosity »

Zgraliśmy scenariusz z poszukiwaniem formuły. Byliśmy załamani właśnie mechaniką.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Unlock! - seria

Post autor: Neoptolemos »

Nie pamiętam już dokładnie, na pewno w pierwszym pudełku był spoko ten na wyspie.
Przygody są bardzo różne (widać, że różne osoby je piszą) i sporo jest (zwłaszcza w późniejszych) zabawy z maszynami (zielone karty). Natomiast tak jak Exit to seria łamigłówek bardzo luźno powiązanych z tematem, tak Unlock mi bardziej przypomina przygodówki w stylu point'n'click - w których de facto też jak popróbujesz połączyć wszystko ze wszystkim, w końcu Ci wyjdzie.

Jeśli Wam kompletnie nie siadła mechanika, to pewnie to się nie zmieni. Dla mnie jednak Unlocki są fajniejsze i bardziej nastrojowe od Exitów, choć obie serie regularnie ogrywam.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Unlock! - seria

Post autor: aeiou871 »

Mechanika "niebieski + czerwony" to nie jedyna występująca w Unlocku, a łączenie na chybił-trafił często jest karane - nieodpowiednim sumom odpowiadają karty odejmujące czas w aplikacji. Owszem, nie jest to szczyt marzeń, ale oprócz łączenia kart w zestawy, masz też sporo zagadek polegających na rozszyfrowaniu kodu lub rozpracowaniu 'maszyny'.

Przeszedłem wszystkie Exity i Unlocki i bardzo lubię obie serie. Bardziej podoba mi się Unlock, gdyż m. in. wykorzystanie aplikacji pozwoliło na opracowanie wielu bardzo oryginalnych i niekonwencjonalnych zagadek. W Exicie też jest sporo ciekawych zagadek, ale frustrująca jest dla mnie zbyt duża otwartość i nieliniowość zwłaszcza pierwszych gier z tej serii, ostatnie części w dużej mierze naprawiają ten błąd i zazwyczaj nie masz wątpliwości, którą zagadkę możesz w danym momencie rozwiązywać.
Awatar użytkownika
Neysmeey
Posty: 192
Rejestracja: 03 wrz 2019, 15:46
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 114 times
Been thanked: 73 times

Re: Unlock! - seria

Post autor: Neysmeey »

Ja również preferuję serię Unlock ponad Exit, może i z tego powodu, że pojawił się u mnie jako pierwszy przedstawiciel gier tego typu. Rozumiem w czym rzecz, jednak przyjemność z rozwiązywania zagadek oceniam wyżej, Exit mnie momentami bardzo męczył. Unlock kładzie trochę większy nacisk na spostrzegawczość jednak w dalszych przygodach zagadki są bardziej różnorodne i nie ograniczają się do odkrywania kart z odpowiednią liczbą. Gry są skrajnie różne mechanicznie, dla mnie jednak podstawowe założenia Unlock to zaleta, pierwsze pudło przedstawiłem wielu znajomym i każdy był zadowolony, a grać mógł "od ręki" niezależnie od poziomu wtajemniczenia w świat gier planszowych. Piszę to jednak z małą dokładnością i bez szczegółów gdyż grałem w oba tytuły już jakiś czas temu. Może warto dać sznasę, a może to jednak kwestia niedopasowania systemu/mechaniki.
Ostatnio zmieniony 13 sty 2021, 13:26 przez Neysmeey, łącznie zmieniany 1 raz.
Profil na: Boardgamegeek
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 724
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Unlock! - seria

Post autor: Seykan »

Ja Unlocka (tego wydanego w Polsce) przeszedłem całego i bym ocenił tak pół na pół. Dwa pierwsze scenariusze całkiem, najlepiej bawiłem się przy tym komiksowym, z kiełbasą, tam najwięcej byliśmy w stanie wydedukować. Ten najtrudniejszy, właśnie na wyspie chyba, był dla nas zbyt enigmatyczny, nawet podpowiedzi nie za wiele pomogły. Największy problem miałem z tym, że przy niektórych zagadkach wydawało nam się, że bez żadnej podstawy, jakiejś podpowiedzi, nie szło zrozumieć o co w nich chodzi, za żadne skarby. Wtedy dochodziło do zgadywania, co nam się nie podobało. Oczywiście jest to mocno subiektywne.
Za 50zł z możliwością odsprzedania - jest ok, ale nie zachwyca. Lepiej się bawiłem przy Sherlockach od NK, może spróbuję EXITy bo zdaje się będą podobniejsze właśnie do Sherlocków.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Unlock! - seria

Post autor: Neoptolemos »

Dodam też, że Unlock ponad Exitem stawiają niemal wszystkie osoby, z którymi grałem (w przypadku tych tytułów w większości są to osoby mało grające. Geekowie mieli dość podobne odczucia i bez specjalnych zachwytów).
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
tablis
Posty: 40
Rejestracja: 28 lis 2016, 14:11
Lokalizacja: Krakow/DK
Has thanked: 61 times
Been thanked: 4 times

Re: Unlock! - seria

Post autor: tablis »

Dla mnie tez (jako seria) Unlock lepszy od Exita. Wiadomo, zdarzaja sie slabsze scenariusze/boxy, ale ogolnie klimat, mechanika + rozwoj i nowe pomysly na wykorzystanie aplikacji bardzo na plus. Zagralem wszystkie dostepne Unlocki i prawie wszystkie dostepne Exity - w tych drugich niestety klimatu nie da sie uswiadczyc, nowych pomyslow tez jest dosc malo (jak juz wiemy, zeby patrzec na wszystko lacznie z pudelkiem, instrukcja itp - chyba jeszcze tylko wypraski nie uzyli :D ).
Jesli mialbym polecic komus konkretne edycje, to subiektywnie najlepsze Exity to Grobowiec Faraona, Dead Man on the Orient Express, Catacombs of Horror i Polar Station.
Z Unlockow z kolei jedynym boxem, ktory mi nie podszedl, byl nr 3 (Secret Adventures). Inne, szczegolnie te pozniejsze, brac w ciemno!
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Unlock! - seria

Post autor: Neoptolemos »

Co do Exita...
Spoiler:
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Unlock! - seria

Post autor: kmd7 »

Jeśli dobrze pamiętam, to
Spoiler:
A co do porównania obydwu serii, to wyżej stawiam Exit. Wpływ na to może mieć fakt, że zagrałem w jedyny Unlock i chyba wszystkie Exity, które wyszły po polsku. I uważam, że w Unlocku wątek fabularny jest lepszy niż w Exitach. Za to różnorodność zagadek w Exitach jest większa i są one ciekawsze. Chociaż, co oczywiste, zdarzają się lepsze i gorsze.
A i tak chętnie nabyłbym pozostałe części Unlocka, jeśliby wyszły po polsku :).
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Unlock! - seria

Post autor: donmakaron »

Tylko pierwszy box wyszedł po naszemu? Rebel odpuścił wydawanie kolejnych części?
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Unlock! - seria

Post autor: Apos »

donmakaron pisze: 26 cze 2021, 00:36 Tylko pierwszy box wyszedł po naszemu? Rebel odpuścił wydawanie kolejnych części?
Niestety tak. Wielka szkoda, bo każdy następny Unlock był lepszy moim zdaniem.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Unlock! - seria

Post autor: donmakaron »

Właśnie rozparcelowaliśmy pierwszy box, pyknęliśmy pierwszy deck i jestem w szoku, że to nie siadło. Trzy domowe escape roomy za niecałą stówkę to jest coś wspaniałego. EXIT exitem, ale Unlock jeszcze lepiej oddaje klimat escape roomu. Gdzie byli rodzice jak ludzie tego nie kupowali? Trzeba będzie grać po angielsku i po drogości.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Unlock! - seria

Post autor: Apos »

donmakaron pisze: 26 cze 2021, 01:01 Trzeba będzie grać po angielsku i po drogości.
Angielski w Unlockach jest na podstawowym/średniozaawansowanym poziomie - w pełni do ogarnięcia. Z dziewczyną nie mielismy problemów. Co do drugiego punktu - rynek wtórny :D . W Unlocku nic się nie niszczy - po rozegraniu 3 spraw, pakujesz grę i wystawiasz na sprzedaż. Nie czuć tego po kieszeni, a warto dla nowszych części. Jest wiele ciekawych tematów, z których autorzy skorzystali. Do tego zagadki są bardzo kreatywne i wplecione w fabułę. Tu też zauważyliśmy, że jak EXITy wystartowały na naprawdę wysokim poziomie, to dalej już było tylko gorzej, a część zagadek przegiętych i Unlock stał się ciekawszą serią.
Ostatnio zmieniony 26 cze 2021, 11:22 przez Apos, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Unlock! - seria

Post autor: Neoptolemos »

Dokładnie, Unlocki zyskują z czasem, Exity raczej tracą. Ale za duży nakład i zbyt silny rynek wtórny zabiły serię w Polsce po 1 części :(
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9430
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1443 times
Kontakt:

Re: Unlock! - seria

Post autor: MichalStajszczak »

Dzisiejsza wiadomość z Rebela:
Z przykrością informujemy, że ze względu na zmiany w filozofii wydawniczej gier z serii Unlock! u oryginalnego wydawcy, druk scenariuszy Skarb z wyspy Tonipal, Pułapki Nautilusa i Dom na Wzgórzu został anulowany.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Unlock! - seria

Post autor: rastula »

Za 37 za który kupiłem zestaw 3 gier , to dobra cena... płacenie 50 zł za 1,5 godziny rozrywki to raczej słabe ( wiem , można odsprzedać) - w tym kontekście nie dziwią mnie słabe wyniki sprzedaży / brak serii w Polsce - po prostu za drogie to na nasze warunki.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3368
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 432 times
Been thanked: 1043 times

Re: Unlock! - seria

Post autor: psia.kostka »

TIME Stories po poczatkowym biedowaniu na wspieraczce jakos wystartowal i do konca bialej serii dociagneli. Niebieska to nawet oryginal slabo.

Ten nowy tryb Unlocka to chyba byly osobne pudelka z kazda przygoda, wiec rzeczywiscie troche glupie mnozenie kosztow. Z drugiej strony male boxy Escape room od Foxa raczej maja wziecie. Asmodee za bardzo sie ceni?
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Unlock! - seria

Post autor: Apos »

rastula pisze: 23 lis 2022, 12:03 Za 37 za który kupiłem zestaw 3 gier , to dobra cena... płacenie 50 zł za 1,5 godziny rozrywki to raczej słabe ( wiem , można odsprzedać) - w tym kontekście nie dziwią mnie słabe wyniki sprzedaży / brak serii w Polsce - po prostu za drogie to na nasze warunki.
30-40zł to sensowna cena, bo można kupić dla siebie i nawet zostawić na półeczce albo podarować komuś.

Seria przypadła mi do gustu i jest to świetna zabawa we dwójkę, ale kolejne części Unlocka nabywałem już w wersji angielskiej:
- wersja PL niedostępna, bez planów wydania (wtedy)
- zagadki w ENG mają fajny smaczek i nie tracą na tłumaczeniu
- wersja ENG w cenie 70-90zł za 3 przygody, raz do zagrania i odsprzedania za tyle samo
- wersja PL wydana u nas jako rozbita na pojedyncze przygody po 40-50zł, co daje 120-150zł za "całość"

Ta seria jest też taka niefortunna, dlatego że pierwsza część jest najsłabsza moim zdaniem. Każda kolejna zaskakuje i widać, że autorzy nabierali doświadczenia oraz pomysłowości.

Tom też ma podobne zdanie
https://www.youtube.com/watch?v=juoTmvwa8C0
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Unlock! - seria

Post autor: rastula »

psia.kostka pisze: 23 lis 2022, 12:27 TIME Stories po poczatkowym biedowaniu na wspieraczce jakos wystartowal i do konca bialej serii dociagneli. Niebieska to nawet oryginal slabo.

Ten nowy tryb Unlocka to chyba byly osobne pudelka z kazda przygoda, wiec rzeczywiscie troche glupie mnozenie kosztow. Z drugiej strony male boxy Escape room od Foxa raczej maja wziecie. Asmodee za bardzo sie ceni?
wychodzi po prostu nasza tradycyjna bieda...

10 dolarów, 10 euro...50 zł - niby tyle samo tylko ...ale powinno być 10 zł raczej, żeby odczucia były podobne :D
ODPOWIEDZ