Century: Spice Road / Korzenny Szlak (Emerson Matsuuchi)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Filippos »

Jakie są wasze spostrzeżenia jeśli chodzi o wpływ rodzaju pozyskanych kart akcji na wyniki? Ja po kilku partiach widzę pewne zależności. Zwykle wygrywa osoba, która kupiła szybko karty dające kosteczki, a nie tylko pozwalające na ich wymianę. Trochę mam z tym problem, bo wydaje mi się, że czasem po kilku pierwszych ruchach już wiadomo kto wygrał, bo się skombił dobrze na kartach akcji, ale trzeba jeszcze poczekać 15 minut żeby zobaczyć jego zwycięstwo. Oczywiście nie zawsze, bo dobór tych kart jest całkiem losowy i można też mieć potem pecha w dociągu kart misji, niemniej w niektórych układach dwie, trzy dobrze skombione karty dają sporą przewagę. Nie byłoby to problemem gdyby takie combo wynikało z genialnej strategii gracza, ale często wynika po prostu z turn order bo kombo jest oczywiste.

Drugi problem, w porównaniu do Splendoru, to fakt że jednak w Century karty są jednowymiarowe. Albo do silniczka albo dają punkty. W Splendorze praktycznie wszystko co kupujesz działa jednocześnie w obu obszarach i to jednak daje w moim odczuciu dużo ciekawsze decyzje w efekcie. Czy to źle czy dobrze to zależy oczywiście od grupy docelowej. Century jest moim zdaniem dużo bardziej grą rodzinną, z większą dawką losowości, choć trochę ukrytej. Splendor jest zdecydowanie bardziej skillowym tytułem.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: TOMI »

Po kilkunastu grach mam podobne odczucia co kolega powyżej. W grze czuć, że losowość ma jakieś znaczenie. Wystarczy trafić na dwie dobre karty i wychodzisz na prowadzenie, które widać po 15 minutach gry.
W Splendorze jest jednak podobnie ( choć tego tak nie czuć) w końcu to gry karciane ;)
Centaury ma jednak więcej kombinowania i to jego plus. Dodatkowo nie ma tego splendorowego silnika, gdzie już w połowie gry tylko automatycznie zbieramy karty. Tu gramy do końca bo los może i do nas się w kartach uśmiechnąć.
Centaury jest "chyba" odrobinę lepszy i z większą głębią.
Dla nowych i początkujących poleciłbym jednak Splendor.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: ChlastBatem »

Grę zakupiłem w przedsprzedaży za 115 zł. Niestety już się z nią pożegnałem. Uważam, że nawet za te 115 zł dostajemy bardzo ubogi produkt. Marnej jakości karty. Powtarzające się ilustracje. Kosteczki i miseczki bardzo ekonomiczne (aż się prosiło o różne kształty dla każdej z przypraw). Wypraska nieprzemyślana, gdyż karty (bez koszulek) nie mieszczą się do wypraski i wypadają. Za taką cenę to mam na wypasie np. Mombasę albo Rosyjskiej koleje.

Natomiast sama rozgrywka jest... nudna i mozolna. Ciągle robimy to samo czyli najpierw kupuję parę kart, potem tylko w najlepszej sekwencji je odpalam i kupuję karty z punktami, no i tyle. Trochę szkoda, że karty z rynku przestają być istotne w późniejszym etapie gry. Natomiast kupowanie kart z punktami zazwyczaj sprowadza się do kupowania tych z monetami.
Przez pierwsze 2 partie oczywiście bawiłem się dobrze. Natomiast każda kolejna niczym nie zaskakiwała. Powtarzałem ciągle to samo. Różnice między partiami były tylko takie, że miałem różne kosteczki i inaczej je produkowałem. Ale to stanowczo za mało za grę za ok. 130-160 zł.

Dodatkowo w grze występuje spora losowość i faktycznie karty dające kosteczki zazwyczaj dają mocnego kopa posiadaczowi.

Ewidentnie grze czegoś brakuje aby zatrzymać się przy niej na dłużej. Rozczarowanie.
Awatar użytkownika
qreqorek
Posty: 417
Rejestracja: 26 maja 2015, 22:42
Has thanked: 190 times
Been thanked: 521 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: qreqorek »

ChlastBatem pisze:...faktycznie karty dające kosteczki zazwyczaj dają mocnego kopa posiadaczowi...
Nie wytrzymałem i w końcu napiszę. Tak jak w Splendorze (mówię o grze na 4 osoby, choć nie tylko) kupowanie dużej ilości tanich kart, aby zbudować silniczek jest strategią przegrywającą, tak i w Century najsłabszymi kartami są karty dające kosteczki. Naprawdę. Nie chcę wykładać kawy na ławę, bo to nowa gra na rynku, ale proszę, nie piszcie po kilku grach że gra jest taka i taka, bo tak wam się wydaje, bo tak graliście. W Splendorze najlepsza strategia to rezerwowanie w pierwszym ruchu kart typu 4 pkt za 7 żetonów. W Century strategi też jest kilka, a na dwie osoby gra ma tak dużą interakcję, że większość graczy (z całym szacunkiem) sobie nawet tego nie wyobraża.

podpisano: gracz turniejowy :wink:
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: ChlastBatem »

Po pierwsze skąd wywnioskowałeś, że grałem w to parę razy? Napisałem jedynie, że tylko pierwsze parę rozgrywek dawało mi trochę frajdy.
qreqorek pisze:w Century najsłabszymi kartami są karty dające kosteczki. Naprawdę.
Trochę blado wychodzi takie stwierdzenie bo w tym momencie potwierdza, że gra jest niezbalansowana i posiada karty typu "śmieci". Strzał w stopę. Tym bardziej cieszę się, że pożegnałem się z owym tytułem skoro nawet "specjaliści" mają zastrzeżenia do kart.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Filippos »

qreqorek pisze:
ChlastBatem pisze:...faktycznie karty dające kosteczki zazwyczaj dają mocnego kopa posiadaczowi...
Nie wytrzymałem i w końcu napiszę. Tak jak w Splendorze (mówię o grze na 4 osoby, choć nie tylko) kupowanie dużej ilości tanich kart, aby zbudować silniczek jest strategią przegrywającą, tak i w Century najsłabszymi kartami są karty dające kosteczki. Naprawdę. Nie chcę wykładać kawy na ławę, bo to nowa gra na rynku, ale proszę, nie piszcie po kilku grach że gra jest taka i taka, bo tak wam się wydaje, bo tak graliście. W Splendorze najlepsza strategia to rezerwowanie w pierwszym ruchu kart typu 4 pkt za 7 żetonów. W Century strategi też jest kilka, a na dwie osoby gra ma tak dużą interakcję, że większość graczy (z całym szacunkiem) sobie nawet tego nie wyobraża.

podpisano: gracz turniejowy :wink:
A to bardzo ciekawa opinia i chętnie podyskutuję, ale jednak musisz wyłożyć chyba kawę na ławę. :)

Ja w moich kilku zaledwie partiach widziałem sytuacje w których np. gracz zdobywa kartę dającą brązową lub zieloną kosteczkę oraz drugą która pozwala tę jedną kosteczkę wymienić na kilka żółtych/czerwonych. W efekcie po zagraniu zaledwie dwóch kart gracza stać na wiele tańszych misji i może forsować np. strategię na szybkie zakończenie gry tanimi misjami.

Analogicznie gracz który nie kupił żadnej karty: weź czerwoną/zieloną/brązową kosteczkę będzie musiał odpalić ciąg 3-4 kart wymieniających kosteczki aby uzyskać to samo.

To oczywiście dalekie od jakiejkolwiek analizy wartości tych kart i zysków jakie generują, ale na chłopski rozum oznacza, że karty dające zieloną/brązową kosteczkę nie są raczej najsłabsze w grze. Chętnie natomiast posłucham logicznego wywodu doświadczonego gracza turniejowego, który wyprowadzi mnie z tego błędu. :)
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
qreqorek
Posty: 417
Rejestracja: 26 maja 2015, 22:42
Has thanked: 190 times
Been thanked: 521 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: qreqorek »

Trochę blado wychodzi takie stwierdzenie bo w tym momencie potwierdza, że gra jest niezbalansowana i posiada karty typu "śmieci". Strzał w stopę. Tym bardziej cieszę się, że pożegnałem się z owym tytułem skoro nawet "specjaliści" mają zastrzeżenia do kart.
Oczywiście każdy ma prawo do własnego zdania i nikogo na siłę nie będę przekonywał, ale to trochę tak jak powiedzieć o szachach, że są niezbalansowane, bo mają słabe pionki, a figury są silne.

Chętnie bym wyłożył kawę na ławę, ale myślę iż trochę szkoda tak szybko publicznie rozkładać grę na czynniki pierwsze, skoro dopiero co miała premierę. Może Cube pokusi się o turnieje w tej grze, skoro test tak dużo porównań do Splendoru, a w ten były nawet Mistrzostwa Polski.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Filippos »

qreqorek pisze:
Trochę blado wychodzi takie stwierdzenie bo w tym momencie potwierdza, że gra jest niezbalansowana i posiada karty typu "śmieci". Strzał w stopę. Tym bardziej cieszę się, że pożegnałem się z owym tytułem skoro nawet "specjaliści" mają zastrzeżenia do kart.
Oczywiście każdy ma prawo do własnego zdania i nikogo na siłę nie będę przekonywał, ale to trochę tak jak powiedzieć o szachach, że są niezbalansowane, bo mają słabe pionki, a figury są silne.

Chętnie bym wyłożył kawę na ławę, ale myślę iż trochę szkoda tak szybko publicznie rozkładać grę na czynniki pierwsze, skoro dopiero co miała premierę. Może Cube pokusi się o turnieje w tej grze, skoro test tak dużo porównań do Splendoru, a w ten były nawet Mistrzostwa Polski.
To sobie podyskutowaliśmy. ;)
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: ChlastBatem »

qreqorek pisze: Oczywiście każdy ma prawo do własnego zdania i nikogo na siłę nie będę przekonywał, ale to trochę tak jak powiedzieć o szachach, że są niezbalansowane, bo mają słabe pionki, a figury są silne.
Przykład mocno nietrafiony, ponieważ w szachach każdy gracz ma identyczny zestaw słabych jak i mocnych pionów. Balans idealny.

Trochę źle zrozumiałeś sens mojej poprzedniej wypowiedzi. Tam w cale nie chodziło mi o to, kto ma rację lub jakie zdanie. Tylko o sam fakt, że istnieją słabsze i lepsze karty.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: BartP »

Mechanizm draftu w grze sprawia, że można sobie pozwolić na lepsze i gorsze karty. Komuś mocno zależy, musi zapłacić. Wyjątkiem jest setup. Jeśli losowo z brzegu trafi się "dobra" karta, to będzie to niesprawiedliwe i chyba jedynie w tym aspekcie widziałbym pole do turniejowych poprawek.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Bary »

Kilka słów ode mnie o Korzennym Szlaku. :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Kisun
Posty: 1128
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 131 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Kisun »

Chyba jeszcze nie czytałem równie wyczerpującej co zawięzłej i ciekawie napisanej recenzji. Tym razem przeskoczyłeś samego siebie. Osadnicy byli ekstra ale teraz to już chyba ideał ;) Nie byłem zainteresowany tą grą ale teraz muszę ją wypróbować przy najbliższej okazji. Zwyczajnie powinieneś dostać jakiś procent od wydawcy, czy coś ;)
"Errare humanum est"
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Bary »

Kisun pisze:Chyba jeszcze nie czytałem równie wyczerpującej co zawięzłej i ciekawie napisanej recenzji. Tym razem przeskoczyłeś samego siebie. Osadnicy byli ekstra ale teraz to już chyba ideał ;) Nie byłem zainteresowany tą grą ale teraz muszę ją wypróbować przy najbliższej okazji. Zwyczajnie powinieneś dostać jakiś procent od wydawcy, czy coś ;)
Dziękuję bardzo za miłe słowa! Cieszę się, że przyjemnie się czytało i będę starał się trzymać poziom. :) Gra jest zdecydowanie warta wypróbowania. Nie każdemu może podejść, ale jeśli lubi się budowanie silniczka i optymalizowanie ruchów, to najpewniej tytuł chwyci.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Wincenty Jan »

Zagrałem w Korzenny Szlak i gra mnie nie porwała. Nie jest to zła gra ale też nie jest to gra , która wywoła u mnie zachwyt. Ot kolejna poprawna gra jakich mnóstwo na rynku. Ale też widzę w niej spory potencjał jako świetna pozycja dla "zarażenia" uzależnieniem jakim są planszówki. Zapewne pięć lat temu napisałbym , że to bardzo dobra gra. Teraz to dla mnie poprawny, przyjemny tytuł. Jednak cena za to co dostajemy w pudełku( plus mozliwosci mechaniki )jest troche zbyt wygórowana.
Jakbym miał wybierać pomiędzy Splendorem, a Korzennym Szlakiem to ZDECYDOWANIE wybiorę Korzenny Szlak. Tylko to takie gdybanie bo to mimo wszystko dwie różne gry, a jak jesteście fanami Splendru to raczej odnajdziecie dużo frajdy w Century.
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Krwawisz »

Osoby zainteresowane pewnie ucieszy fakt, że oryginalne maty do gry pojawią się w naszym sklepie wydawniczym w przyszłym tygodniu w bardzo limitowanej liczbie :-)
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Paskuder »

Krwawisz pisze:Osoby zainteresowane pewnie ucieszy fakt, że oryginalne maty do gry pojawią się w naszym sklepie wydawniczym w przyszłym tygodniu w bardzo limitowanej liczbie :-)
ZONK
Wcale się nie ucieszyłem pomimo że jestem zainteresowany. Po pierwsze primo bardzo limitowana liczba nie jest powodem do radości, po drugie primo po wsparciu loh i okazyjnym zakupie kupcy i korsarze moje konto świeci pustkami :(
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Ale ta limitowana liczba sztuk to może być i 1000 sztuk, co nie :?: :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Paskuder »

Niby tak ale mocno limitowana liczba sugeruje towar ekskluzywny co automatycznie pewnie przekłada się na cenę...
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 381
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: E2MD »

Widzę, że nikt wątku maty nie ciągnął.
FYI -> 125 pln plus wysyłka. Nieźle - pierwszy raz będę miał matę droższą niż gra ale przynajmniej jest dostępna
Na stronie Planu B - 30$ ale towaru brak.
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Awatar użytkownika
Toudi
Posty: 1089
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:21
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Toudi »

E2MD pisze:Widzę, że nikt wątku maty nie ciągnął.
FYI -> 125 pln plus wysyłka. Nieźle - pierwszy raz będę miał matę droższą niż gra ale przynajmniej jest dostępna
Na stronie Planu B - 30$ ale towaru brak.
A jaka to jest mata? Neoprenowa czy vinylowa?

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka
Nesmeer

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Nesmeer »

I jaki jest rozmiar tej maty?
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 381
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: E2MD »

Jak dojdzie to Wam powiem :)

Z pudełka wygląda identycznie jak do Splendora - czyli powinna być jakieś 48 x 61 ale mogę się mylić.
Na BGG piszą że śmierdzi :roll: i nic więcej (nie znalazłem)

@Krwawisz -> Jakiś komentarz?
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 381
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: E2MD »

Dostałem matę.
36 cm x 84 cm x 2mm
Co to za materiał nie wiem ale podobny jest do nieślizgających podkładek pod mysz.
Rzeczywiście śmierdziała niemiłosiernie po otwarciu ale zostawiłem na noc i wywietrzało
Jest spoko ale cena to totalne przegięcie.
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: playerator »

Krwawisz pisze:... Century: Korzenny Szlak to pierwsza gra nowej trylogii, na którą składać się będą trzy niezależne produkcje, które można będzie ze sobą łączyć. Każda z gier osadzona będzie w innym okresie historycznym i przeniesie Was w realia innych czasów między XV a XVII wiekiem. W każdej z nich otrzymacie nieco inny obraz handlu i szlaki handlowe ...
Czy każda z części będzie miała osobną matę do gry?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Krwawisz »

Z racji tego, że nic kompletnie nie wiemy na temat kolejnych gier z cyklu, ciężko powiedzieć czy będa miały swoją matę albo planszę. Na tym etapie nie jesteśmy w stanie się do tego odnieść
ODPOWIEDZ