Uboot: The Board Game (B. Pluta, A. Salwarowski)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
siriushim
Posty: 4
Rejestracja: 08 kwie 2019, 11:44
Has thanked: 10 times

Re: Uboot: The Board Game (B. Pluta, A. Salwarowski)

Post autor: siriushim »

Nigdzie nie mogę znaleźć instrukcji i poradnika taktycznego w języku polskim w .pdfie. W najbliższy weekend z kilkoma znajomymi planuję wypłynąć w końcu U-Bootem, ale chciałem im przesłać instrukcję, żeby zapoznali się mniej więcej z zasadami i zadaniami, które będą ich czekać na konkretnych stanowiskach. Dysponuje ktoś może linkiem?
kamil018
Posty: 201
Rejestracja: 22 lis 2015, 10:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Uboot: The Board Game (B. Pluta, A. Salwarowski)

Post autor: kamil018 »

W tym temacie jest parę postów wstecz
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Uboot: The Board Game (B. Pluta, A. Salwarowski)

Post autor: mauserem »

siriushim pisze: 08 kwie 2019, 11:59 Nigdzie nie mogę znaleźć instrukcji i poradnika taktycznego w języku polskim w .pdfie...
do pobrania z BGG
Instrukcja PL: https://www.boardgamegeek.com/filepage/ ... e-rulebook

Poradnik Taktyczny PL: https://www.boardgamegeek.com/filepage/ ... ical-guide
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Uboot: The Board Game (B. Pluta, A. Salwarowski)

Post autor: hadrian »

Wczoraj dostalem naklejki do wersji z kickstartera pomimo ze nie skladalem reklamacji. Bardzo milo ze strony wydawnictwa, dziekuje i polecam :)
Large Hadrian Collider
kamil018
Posty: 201
Rejestracja: 22 lis 2015, 10:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Uboot: The Board Game (B. Pluta, A. Salwarowski)

Post autor: kamil018 »

a ja dostałem, mimo że dostałem z reklamacji, więc jak ktoś ma potrzebę posiadania takowych naklejek to mogę przekazać jeśli ktoś jest z okolic Łęcznej lub Lublina, ew pocztą podesłać.
Veto
Posty: 157
Rejestracja: 09 gru 2006, 16:27
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Uboot: The Board Game (B. Pluta, A. Salwarowski)

Post autor: Veto »

Po dzisiejszej rozgrywce naszło nas pytanie.
Instrukcja mówi, że po usunięciu żetonu zagrożenia - morale wzrasta o 2.
Aplikacja natomiast przypomina o tym fakcie tylko podczas zwarcia i wycieku gazu, natomiast przy awarii oświetlenia nie ma przypominajki o wzroście morale. (pożaru nie mieliśmy więc nie sprawdziliśmy tego, zalanie co prawda było ale w tej chwili nie pamiętam czy była przypominajka).

Zatem czy można wnioskować, że naprawa oświetlenia nie powoduje wzrostu morale?
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Uboot: The Board Game (B. Pluta, A. Salwarowski)

Post autor: Muttah »

Hej,

to nie jest tak, że aplikacja zawsze przypomina o tej kwestii :) Już wyjaśniam - jeśli sprawa dotyczy usterek/awarii, to naprawiana jest w apce w menu napraw i wtedy pojawia się wspomniany komunikat (staraliśmy się ułatwić naukę gry gdzie tylko się dało). Natomiast jeśli zagrożenie wynikło z ataku wroga, to naprawa przebiega stricte na planszy, w związku z czym apka 'nie wie' o tym zajściu i komunikatu nie poda :)

A odpowiadając na pytanie - usunięcie żetonu zagrożenia zawsze powoduje wzrost morale o 2.
Veto
Posty: 157
Rejestracja: 09 gru 2006, 16:27
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Uboot: The Board Game (B. Pluta, A. Salwarowski)

Post autor: Veto »

Muttah pisze: 23 kwie 2019, 15:18 A odpowiadając na pytanie - usunięcie żetonu zagrożenia zawsze powoduje wzrost morale o 2.
Super - dzięki za wyjaśnienie :)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Uboot: The Board Game (B. Pluta, A. Salwarowski)

Post autor: Andy »

Po kilku partiach solo, paru ćwiczeniach procedur na samej aplikacji, zapoznawczej partii trzyosobowej, wreszcie rozegraliśmy patrol w pełnym czteroosobowym składzie. Wrażenia rewelacyjne! Gra wciąga jak bagno, angażuje, stawia włosy dęba i powoduje eksplozje radości. Sporo jeszcze było chaosu w naszych poczynaniach, ale widać bardzo wyraźny postęp w automatycznym wykonywaniu różnych procedur. Dotyczy to zwłaszcza rozkazu mobilizacji, w trakcie którego staraliśmy się przewidzieć następne konieczne do wykonania rozkazy i zgodnie z tymi przewidywaniami odpowiednio rozmieścić marynarzy. Patrol zajął nam ok. 4 godzin, w tym kilka przerw organizacyjnych.

Z niecierpliwością czekamy na następne wyzwania!

Na marginesie dwie uwagi o naklejkach z emblematami U-Bootów. Czy zwróciliście uwagę na dwa emblematy w prawym dolnym rogu? To loga Iron Wolf (twórców gry) i Phalanxa (wydawcy). Fajny pomysł! :)

Druga sprawa dotyczy naklejania ich na model. Jak sobie z tym radzicie? Wygląda na to, że arkusz nie ma żadnych nacięć, czy trzeba poszczególne emblematy wycinać nożyczkami? Nie chcę eksperymentować, może ktoś z Was ma już doświadczenie w tej kwestii?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Uboot: The Board Game (B. Pluta, A. Salwarowski)

Post autor: mauserem »

Jeśli chcecie dodać do klimatu
to wszystkie mapki, raporty można trzymać w szarej kopercie opatrzonej gustownym nadrukiem
Spoiler:
plik PDF do pobrania tutaj

UWAGA jeśli ktoś ma problem z wyglądem historycznego symbolu Krigsmarine - niech nie pobiera tego pliku
pretensje możecie sobie... :mrgreen:

enjoy!
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1139
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 410 times
Been thanked: 249 times

Re: Uboot: The Board Game (B. Pluta, A. Salwarowski)

Post autor: mmag »

Andy pisze: 16 maja 2019, 10:58 Na marginesie dwie uwagi o naklejkach z emblematami U-Bootów. Czy zwróciliście uwagę na dwa emblematy w prawym dolnym rogu? To loga Iron Wolf (twórców gry) i Phalanxa (wydawcy). Fajny pomysł! :)

Druga sprawa dotyczy naklejania ich na model. Jak sobie z tym radzicie? Wygląda na to, że arkusz nie ma żadnych nacięć, czy trzeba poszczególne emblematy wycinać nożyczkami? Nie chcę eksperymentować, może ktoś z Was ma już doświadczenie w tej kwestii?
Ja tam zwróciłem uwagę na swojego autorskiego trójgłowego kurczaka... narysowanego dla żartu w trakcie kampanii na KS, a który trafił finalnie do gry - pływać U-bootem oznakowanym własnym emblematem - to jest to! :D

Co do wycinania - to normalnie, nożyczkami, zwróć tylko uwagę naklejając, który symbol ma być po lewej, a który po prawej stronie - grafika na naklejce odpowiada tej na modelu.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Uboot: The Board Game (B. Pluta, A. Salwarowski)

Post autor: Andy »

A jak rozpoznać, która naklejka jest na lewą burtę, a która na prawą?

Widziałem w czasie kampanii jakieś dyskusje o trójgłowym kurczaku, ale nie zapamiętałem szczegółów. :wink:

Ja skłaniam się do naklejenia uroczej uśmiechniętej świnki, czyli emblematu U-672: http://www.uboataces.com/ref-insignia53.shtml
Sprawdziłem, czy ten okręt nie ma na sumieniu jakichś brzydkich akcji, ale nie: odbył tylko cztery patrole, niczego nie zatopił, a kiedy sam poszedł na dno, to nikt z jego załogi nie zginął. Czyli akurat okręt dla kogoś o tak pacyfistycznej naturze jak ja. :D
https://www.uboat.net/boats/u672.htm
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1139
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 410 times
Been thanked: 249 times

Re: Uboot: The Board Game (B. Pluta, A. Salwarowski)

Post autor: mmag »

A jak rozpoznać, która naklejka jest na lewą burtę, a która na prawą?
Mordka Twojej świnki powinna być skierowana w stronę dziobu tak z jednej, jak i z drugiej strony, no i zwróć uwagę na tło emblematu - obie naklejki z danym symbolem delikatnie się różnią, odpowiadając danej burcie okrętu, które wbrew pozorom nie są identyczne;)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Uboot: The Board Game (B. Pluta, A. Salwarowski)

Post autor: Andy »

Dzięki! 😀
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
premek
Posty: 362
Rejestracja: 05 lis 2012, 14:23
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Uboot: The Board Game (B. Pluta, A. Salwarowski)

Post autor: premek »

Cześć podwodniacy,

Gdzie odpalacie aplikację ? Chciałem odpalić na steamie i rzucić z laptopa na TV - graliśmy tak na Pyrkonie i było fajnie ale niestety na steamie nie ma możliwości odpalenia aplikacji - macie jakieś rady ?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Uboot: The Board Game (B. Pluta, A. Salwarowski)

Post autor: Andy »

Od czwartku aplikacja powinna być na Steamie, takie były zapowiedzi. Póki co gracze radzą sobie, używając emulatorów Androida.

Mirroring na TV wygląda zapewne efektownie, ale niewiele ma wspólnego z rzeczywistością: okręt podwodny (zwłaszcza zanurzony) kiepsko nadaje się do podziwiania przez całą załogę "widoków za oknem" :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
premek
Posty: 362
Rejestracja: 05 lis 2012, 14:23
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Uboot: The Board Game (B. Pluta, A. Salwarowski)

Post autor: premek »

Andy pisze: 20 maja 2019, 10:35 Od czwartku aplikacja powinna być na Steamie, takie były zapowiedzi. Póki co gracze radzą sobie, używając emulatorów Androida.

Mirroring na TV wygląda zapewne efektownie, ale niewiele ma wspólnego z rzeczywistością: okręt podwodny (zwłaszcza zanurzony) kiepsko nadaje się do podziwiania przez całą załogę "widoków za oknem" :wink:
Dzięki za info, spróbujemy z "bluestackiem". Wiem, że TV i to, że wszyscy będą na niego patrzeć nie będzie zgodne z rzeczywistością ale jak graliśmy w taki sposób to "robiło" klimat i planujemy w ten sposób grać.

Chętnie wysłucham różnych opinii jak to się sprawdza u Was - czy gracie z dużym TV na który wszyscy patrzą czy tylko jedna osoba obsługuje Laptop/tablet ?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Uboot: The Board Game (B. Pluta, A. Salwarowski)

Post autor: Andy »

U nas pierwszy oficer obsługuje smartfona 6", ale na życzenie udostępnia go czasowo pozostałym graczom.


_________________________________
mmag pisze:Mordka Twojej świnki powinna być skierowana w stronę dziobu tak z jednej, jak i z drugiej strony
Moja świnka ma ryjek, nie mordkę :wink: , ale zrobiłem dokładnie tak jak radziłeś:

Obrazek
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Uboot: The Board Game (B. Pluta, A. Salwarowski)

Post autor: Lord Voldemort »

Andy pisze: 16 maja 2019, 10:58 Na marginesie dwie uwagi o naklejkach z emblematami U-Bootów. Czy zwróciliście uwagę na dwa emblematy w prawym dolnym rogu? To loga Iron Wolf (twórców gry) i Phalanxa (wydawcy). Fajny pomysł! :)

Druga sprawa dotyczy naklejania ich na model. Jak sobie z tym radzicie? Wygląda na to, że arkusz nie ma żadnych nacięć, czy trzeba poszczególne emblematy wycinać nożyczkami? Nie chcę eksperymentować, może ktoś z Was ma już doświadczenie w tej kwestii?
Nasza firmowa łajba ma właśnie taką naklejkę (z P). Osobiście wyciąłem i nakleiłem :)
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Uboot: The Board Game (B. Pluta, A. Salwarowski)

Post autor: mauserem »

Te naklejki to genialny pomysł! Nie wiedziałem, że można było własny design również mieć w zestawie (mmag ty szczęściarzu).
Ale nic straconego - odkurzyłem swój stary sygnet burtowy z innej gry (chyba nikt nie zgadnie jakiej) wydrukuję i nakleję

Obrazek
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2266
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 392 times
Been thanked: 1043 times
Kontakt:

Re: Uboot: The Board Game (B. Pluta, A. Salwarowski)

Post autor: Leviathan »

Na Wojennik TV udostępniliśmy serię czterech filmów, w których opisujemy występujące w grze postaci. Wykorzystywane przez nie komponenty, zadania w trakcie rozgrywki.

Wojennik TV # 203: U-Boot: Gra Planszowa - Kapitan Okrętu
Wojennik TV # 207: U-Boot: Gra Planszowa - Starszy Mechanik
Wojennik TV # 210: U-Boot: Gra Planszowa - Pierwszy Oficer
Wojennik TV # 213: U-Boot: Gra Planszowa – Nawigator
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Uboot: The Board Game (B. Pluta, A. Salwarowski)

Post autor: Andy »

Nie zgadzam się z częścią stwierdzeń Gambita z jego Rewizji (https://www.youtube.com/watch?v=GtfAF3CdPmI), ale na ogół są to kwestie indywidualnych preferencji, podejścia do zastosowanych rozwiązań i ogólnie planszówkowego gustu, o którym wszak się nie dyskutuje. Np., że nie da się grać solo (da się, wiem bo grałem). Albo że to źle, że gra irytuje i męczy (to świetnie, bo gdyby gra o służbie na U-Boocie nie irytowała i nie męczyła, to by znaczyło, że jest kiepska :wink: ).

Ale w jednej sprawie jednak się wypowiem. Chodzi o zarzut, że system przygotowywania posiłków dla załogi w grze jest bezsensowny i zupełnie abstrakcyjny. To stwierdzenie wskazuje na pewien brak informacji na ten temat. Otóż U-Boot typu VII był niemiłosiernie, nieprawdopodobnie i niewyobrażalnie ciasnym okrętem. Załadunek prowiantu przed wyruszeniem na patrol wyglądał w ten sposób, że dostarczone w skrzynkach wiktuały wnoszono z nabrzeża na pokład okrętu, tam te skrzynki rozbijano, a wydobyte z nich puszki, pojemniki, pudełka i inne opakowania dosłownie upychano w każdym zakamarku okrętu. Standardem było wyłączanie z użytku jednej z toalet (tej naprzeciwko kambuza, żeby kuk miał bliżej do zapasów), której załoga nie "odzyskiwała" aż do momentu opróżnienia z żywności.

Do tego dochodził załadunek świeżego prowiantu, który na sam koniec przygotowań rozmieszczano wszędzie gdzie się dało: pęta kiełbasy i szynki wisiały między wyrzutniami torped i w centrali, chleb w hamakach pod sufitem, worki z kartoflami i owocami wpychano pod stół nakresowy w centrali i rzucano na podłogę w dziobowym przedziale załogi, tak że były kłopoty ze znalezieniem miejsca do spania.

Co z tego wynikało? Ano to, że w zależności od nawyków i kompetencji III oficera wachtowego (czyli właśnie nawigatora), który odpowiadał za załadunek i rozmieszczenie prowiantu, dostęp do różnych kategorii żywności następował na poszczególnych okrętach wcześniej lub później, w miarę zużywania zapasów. A sięgnięcie po prowiant do szafki w kambuzie w ogóle nie wchodziło w grę, bo w tych mikroskopijnych szafkach mieściły się co najwyżej talerze i sztućce.

Reasumując: sposób oddania w grze problemów z przygotowaniem posiłków, psuciem się prowiantu itp. uważam za rewelacyjny i lepszy od niektórych innych rozwiązań, przyjętych dla oddania pozostałych aspektów życia na U-Boocie.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2266
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 392 times
Been thanked: 1043 times
Kontakt:

Re: Uboot: The Board Game (B. Pluta, A. Salwarowski)

Post autor: Leviathan »

Też nie bardzo rozumiem zarzutu, dotyczącego przygotowywania posiłków. To jeden z tych "smaczków", które sprawiają, że U-BOOT jest cenną symulacją.

Co do grania solo, to jestem zdania, że jak najbardziej jest to wykonalne i z autopsji wiem, że sprawdza się dobrze. Kwestia dobrego ogarnięcia rozkazów.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: Uboot: The Board Game (B. Pluta, A. Salwarowski)

Post autor: Odi »

Wkrótce moja recka UBoota na GF. Gambitowej i wojennikowej nie oglądałem, żeby się nie sugerować, natomiast w kwestii jedzenia - z tego co piszecie - mam podobne zdanie jak Gambit. Mechanicznie nie ma to żywienie żadnego znaczenia. Ot, dostaniemy najwyżej +1 morale (jeśli wydamy 1 rozkaz -prawie na to samo wychodzi) i zrobimy to dwa razy na misję. Spokojnie można grać bez tego. Owszem, dzięki jedzeniu jest ciut więcej klimatu (można trochę pogadać z oficerami, że dziś chleb z mięsem z puchy, a zjadłoby się jajecznicę...), natomiast w ogólnym rozrachunku widzę tu przerost formy nad treścią (dziesiątki żetonów, mini-układanka).
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Uboot: The Board Game (B. Pluta, A. Salwarowski)

Post autor: Andy »

Odi pisze: 08 lip 2019, 23:29Mechanicznie nie ma to żywienie żadnego znaczenia. Ot, dostaniemy najwyżej +1 morale
Albo +5. Koniecznie przed opublikowaniem recenzji doczytaj najnowsze reguły poziomów trudności dla nawigatora!
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
ODPOWIEDZ