Match of the Season

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Match of the Season

Post autor: kolderek »

Parę informacji o grze:

Twoim zadaniem jest zarządzanie własnym klubem i osiągnięcie największego sukcesu poprzez zdobycie tylu trofeów (ligowych, pucharowych i międzynarodowych), jak to tylko możliwe. W tym celu niezbędne jest stworzenie mocnej drużyny i pokonanie strategii pozostałych prezesów.

Gra jest rozgrywana poprzez przesuwanie znacznika wokół sezonowego kalendarza. Po dotarciu do dnia meczowego, rozgrywane są spotkania. Drużyny składają się z kart piłkarzy, które każdy prezes układa w formacje przed początkiem spotkania. W oparciu o te formacje, rzut kostkami będzie decydował o wyniku. W trakcie sezonu piłkarze mogą być sprzedawani i kupowani, kontrakty mogą być przedłużane, pojawiają się zawieszenia i kontuzje, piłkarze mogą mieć absencje związane z reprezentacjami, możesz zmagać się z groźbą bankructwa, lub dorobić się kokosów. Ale pamiętaj, pieniądze to nie wszystko - zwycięstwo będzie zawsze związane z piłka nożną.

Gra zawiera sto różnych kart piłkarzy o różnych narodowościach, umiejętnościach i pozycjach. Są także karty międzynarodowych pucharów, oraz karty akcji/strategii, które mogą być wykorzystane do wpływania na przebieg meczów.

W grze może brać udział od 2 do 4 osób, ale projektowana była głównie dla 4 graczy. Sami decydujecie, ile sezonów gracie, czyli określacie czas gry. Jeden sezon zajmuje około 30-45 minut.

Chcielibyśmy zapytać, czy zakupiłbyś tę grę za 22€? Przesyłka gry to dodatkowy koszt 14€, co daje w sumie 36€.


Właśnie ją zamówiłem, zobaczymy jak będzie wyglądać i jak się będzie grać :-)
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Match of the Season

Post autor: kolderek »

Wreszcie jest! Planszowa wersja Hattricka. Zmierz się z przyjaciółmi i innymi Hattrickowymi prezesami twarzą w twarz. Zdobądź trofea, zbuduj drużynę, handluj piłkarzami i pokaż swoim przyjaciołom, kto jest najlepszym menedżerem. Wszystkie ilustracje zostały wykonane specjalnie dla Hattricka, całkowicie w Hattrickowym stylu. Karty do gry będą zawierały tekst w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim i francuskim. Podręcznik dostarczony z grą będzie po angielsku i dostępna będzie w Hattricku darmowa wersja we wszystkich innych głównych językach do pobrania.

Cena: EUR 36 (około PLN 121.50) (Wliczając koszty dostawy).
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2813
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Match of the Season

Post autor: Ink »

kolderek pisze:Właśnie ją zamówiłem, zobaczymy jak będzie wyglądać i jak się będzie grać :-)
No to czekam niecierpliwie na relacje, zeby wiedziec, czy jest sens w tym fundusze topic.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Match of the Season

Post autor: uyco »

jakieś wrażenia?
jako że kiedyś strasznie lubiłem grać w komputerowe managery chętnie rzuciłbym okiem na to cudo. można to cudo gdzieś kupić?
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Match of the Season

Post autor: kolderek »

jak pisałem pierwszego posta to zbierali informacje ilu jest potencjalnych kupców. dopiero od niedawna mają ją na składzie. czekam na przesyłkę co może trochę potrwać :)

grę można kupić tylko w sklepie hattricka http://hattrick.interia.pl - ale trzeba się zarejestrować.
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Match of the Season

Post autor: kolderek »

Wczoraj dostałem planszowego MOTSA no i mam zamiar podzielić się z Wami wrażeniami:

1. Oprawione w kolorki wszystko ładne, fajnie że są reprezentanci i zwykli piłkarze, jest wiele kart zdarzeń, które wpływają na przebieg meczu (takich jak Atak Środkiem, Atak Skrzydłami, Kontra).
2. Mecz rozgrywa się rzucając jeden raz kostką, podaję przykład: wyrzucasz "2", wygrywa ten kto ma więcej gwiazdek w pomocy, wyrzucasz "5", jest rzut karny dla drużyny grającej u siebie, rzucasz kostką 12-ścienną żeby określić który piłkarz z drużyny przeciwnej strzela, następnie porównujesz jego ilość gwiazdek z ilością gwiazdek bramkarza. :)
3. Cały sezon trwa bodajże 6 kolejek ligowych, do tego dochodzą 2 kolejki pucharu i 3 kolejki Euro pucharu. Ten ostatni grany jest na zasadzie losowania kart z dość dobrymi drużynami, grającymi różnymi formacjami po kilkanaście gwiazdek, no ale kasa jest co najmniej nieziemska :)
4. Są transfery, jest kasa za wygranie meczu, są czerwone kartki i kontuzje.

czyli kicha, żadnych wyników :/ tutaj kilka zdjęć, nie moich:
http://www.boardgamegeek.com/images/game/33962
Wozzie
Posty: 28
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:04
Lokalizacja: Toruń

Re: Match of the Season

Post autor: Wozzie »

W żołnierskich słowach- mechanika gry oddaje silnik HT :)
Alea iacta est!
Cheww
Posty: 14
Rejestracja: 25 cze 2008, 21:16

Re: Match of the Season

Post autor: Cheww »

Czyli kupować czy nie???
Z Twoich słów wynika, że raczej nie, ale strasznie mnie ciekawi ta gra...
Wozzie
Posty: 28
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:04
Lokalizacja: Toruń

Re: Match of the Season

Post autor: Wozzie »

Ja nie potrafię doradzić. Napisałem tylko, kierując się opiniami/ wrażeniami tych, którzy gry dostali, że gra jest bardzo losowa (choć jak wspomniałem losowość wydaje się idealnie oddawać klimat HT ;).
Alea iacta est!
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6450
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 583 times
Been thanked: 935 times

Re: Match of the Season

Post autor: Odi »

Nie do końca - HT to jednak bardziej matematyka, niż los (przynajmniej jeśli chodzi o przebieg meczu) i gra powinna to oddawać.

Mnie osobiście HT niestety znudził. Gram w niego od 2003 roku i....cały czas jestem na tym samym poziomie rozgrywkowym, na którym startowałem (V liga). Mam wrażenie, że drepczę w miejscu, choć team mam coraz silniejszy

Niestety, w HT gra tyle osób, że chyba nie jest możliwe dojście np z V ligi do II w ciągu kilku-kilkunastu sezonów :/
Przerzuciłem się na managery koszykarskie - mniej "zaludnione", dzięki czemu przy odrobinie wysiłku widać stały progres teamu i gra przynosi więcej satysfakcji
Jak już taki Off top robię :twisted: , to zarzucę jeszcze linka do mojego przeglądu managerów koszykarskich - może ktoś chętny się tu znajdzie 8) :
http://forum.e-basket.pl/viewtopic.php?p=691200#691200
Awatar użytkownika
Evenfall
Posty: 612
Rejestracja: 25 cze 2007, 10:31
Lokalizacja: Kobiór
Has thanked: 96 times
Been thanked: 2 times

Re: Match of the Season

Post autor: Evenfall »

Mam nadzieje, że przyniesiesz motsa w piątek. Zobaczyłbym tą kichę :)
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2813
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Match of the Season

Post autor: Ink »

Odi pisze:Nie do końca - HT to jednak bardziej matematyka, niż los (przynajmniej jeśli chodzi o przebieg meczu) i gra powinna to oddawać.
Zdecydowanie - w skali strategicznej to matematyka + ekonomia. W skali taktycznej - czesto los.
Niestety, w HT gra tyle osób, że chyba nie jest możliwe dojście np z V ligi do II w ciągu kilku-kilkunastu sezonów :/
Jak najbardziej jest to mozliwe, przyklad kolegi, ktorego sam wciagnalem w HT (nie byl daytraderem). 13 sezonow, VII -> II.

10.02.2008 Zespół Wygrzew zakończył sezon 22 na pozycji 7 w II.3.
21.10.2007 Zespół Wygrzew zakończył sezon 21 na pozycji 1 w III.1.
01.07.2007 Zespół Wygrzew zakończył sezon 20 na pozycji 3 w III.1.
11.03.2007 Zespół Wygrzew zakończył sezon 19 na pozycji 2 w III.1.
19.11.2006 Zespół Wygrzew zakończył sezon 18 na pozycji 1 w IV.42.
30.07.2006 Zespół Wygrzew zakończył sezon 17 na pozycji 5 w IV.42.
08.04.2006 Zespół Wygrzew zakończył sezon 16 na pozycji 1 w V.47.
17.12.2005 Zespół Wygrzew zakończył sezon 15 na pozycji 3 w V.47.
27.08.2005 Zespół Wygrzew zakończył sezon 14 na pozycji 1 w VI.782.
07.05.2005 Zespół Wygrzew zakończył sezon 13 na pozycji 1 w VI.782.
15.01.2005 Zespół Wygrzew zakończył sezon 12 na pozycji 1 w VI.782.
25.09.2004 Zespół Wygrzew zakończył sezon 11 na pozycji 1 w VII.301.
05.06.2004 Zespół Wygrzew zakończył sezon 10 na pozycji 4 w VII.301.


A tak on topic - z pierwszych relacji Kolderka brzmi jak kompletna losowosc i turlactwo. Nie zachecilo mnie, chociaz do kostek wstretu nie czuje.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Keano
Posty: 21
Rejestracja: 05 cze 2008, 11:07
Lokalizacja: Tychy

Re: Match of the Season

Post autor: Keano »

Powrócę do kwestii zasadniczej - warto zatem MotS kupić?

Czy mając te 120 - 130 złotych w portfelu lepiej sięgnąć po MotS-a właśnie, czy może lepiej zainwestować w, przykładowo, Mystery of the Abbey? Oczywiście nie proszę, żebyście porównywali klimaty obu gier, ale raczej "wypaśność". Innymi słowy, czy MotS jest wart swojej ceny? Jak tam z jego "replayability"? Czy spodoba się tylko fanom piłki nożnej?
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Match of the Season

Post autor: kolderek »

dam znać jak zagram, jeszcze nie zagrałem tylko tak pobieżnie obejrzałem. ale, żeby tylko jedna kostka decydowała kto wygra to jest to skandal :/ a gdzie wyniki meczów? 1:0, 4:3, 5:0? to jest najlepsze w piłce nożnej, nie tylko jest ważne kto wygra, ale również jak, i ile :)
Wozzie
Posty: 28
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:04
Lokalizacja: Toruń

Re: Match of the Season

Post autor: Wozzie »

Alea iacta est!
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2813
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Match of the Season

Post autor: Ink »

Po lekturze (bez szczegolow) zasad wyglada to dosc tragicznie, szczegolnie w kwestii rozstrzygania meczow. Znaczy wystawiam druzyne i jak mam farta w kosci, to wygrywam, a jak nie mam, to przegrywam.

Niech mnie ktos poprawi, jesli sie myle.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Uesugi Kenshin
Posty: 133
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:02
Lokalizacja: Bieruń Stary

Re: Match of the Season

Post autor: Uesugi Kenshin »

kolderek spłodziłem na szybko modyfikacje dla ciebie żeby były normalne wyniki w grze:

1. Przed meczem każdy z graczy określa słownie ile chce rozegrać tur (od 1 do 3) (pierwszy swoje rzuty wykonuje gospodarz)
2. Liczby określone przez graczy sumuje się, i tyle wykonuje rzutów w danym spotkaniu.
3. Warunki z instrukcji nie daja zwycięstwa tylko jedna strzelona bramkę.
6. Jedyna modyfikacja dotyczy wyniku 6 na kostce: rzuca sie kolejny raz z tym że strzela bramkę gracz z mniejsza iloscią gwiazdek w danej formacji. (niespodzianki sie zdarzają, kto obstawia meczyki wie o co chodzi :P)
7. Jesli w którymkolwiek momencie wypadna dwie 6 pod rząd mecz kończy się remisem. (wysokość remisu określa liczba tur podana przez gracza rzucajacego kostką pomniejszona o 1) Np. zadeklarował 2 tury rzucił szóstki no to remis 1-1. Zadeklarował 3 tury ---> 2-2. itp.

Możliwe wyniki: od 0-0 do 6-0

Pozdrawiam i proszę o brutalna krytykę głupiego pomysłu :P
Awatar użytkownika
Keano
Posty: 21
Rejestracja: 05 cze 2008, 11:07
Lokalizacja: Tychy

Re: Match of the Season

Post autor: Keano »

Czy MotS jest zupełnie losowy (możliwe zwycięstwo słabiutkiej drużyny z supermocarną ekipą?), czy jest też tam miejsce na planowanie długofalowe i ogólnie pojętą taktykę?
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Match of the Season

Post autor: kolderek »

zupełnie losowa to nie jest. słabiutka drużyna z super mocarną ekipą nie ma szans. nie ważne co wyrzucisz na kostce i tak lepszy wygra. jeśli są wyrównane kluby to jedna jest mocniejsza w jednej formacji druga w innej. w zależności co wypadnie na kostce albo wygrają goście albo gospodarze.

niestety nie znam dobrze angielskiego i jeszcze w to nie grałem, to nie powiem czy jest w tej grze miejsce na taktykę. widzę że są różne ustawienia formacji, ale jak często można je zmieniać? na pewno gra będzie w tychach i na pewno zagramy w avanti na spotkaniu. tylko jeszcze nie wiadomo kiedy.
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Match of the Season

Post autor: kolderek »

no i wreszcie dziś rozegraliśmy pierwszą partię w MOTS'a.
niestety graliśmy tylko we trzech, więc jeden klub był tzw. botem (zawsze przegrywał).
opiszę pokrótce wrażenia z gry.

po przeczytaniu reguł dołączonych do gry stwierdziliśmy, że są one beznadziejne. jest bardzo dużo niedopowiedzianych rzeczy a niektóre są niejasne. pomagaliśmy sobie regułami bardziej rozwiniętymi i poprawionymi chyba przez jakiegoś gracza, dostępnymi kilka postów wyżej.

o co chodzi w tej grze? jak to w eurograch, wygrywa ten kto zdobędzie najwięcej punktów zwycięstwa. punkty otrzymuje się za trzy pierwsze miejsca na koniec sezonu w lidze, za finał narodowego pucharu i za europejskie puchary (pewnie też za finał ale nikt z nas nie doszedł).
gra się 6 sezonów. 4 kluby, każdy z każdym, mecz i rewanż (po 6 meczów), półfinał i finał pucharu narodowego oraz 4 rundy euro pucharu (jeśli będziemy dalej awansować).

podczas przygotowania do gry losujemy (lepszych 3-5 gwiazdkowych) a potem wybieramy (słabszych 1-2 gwiazdkowych) piłkarzy do naszego klubu. piłkarze a raczej tylko ich popiersie narysowani są na kartach wielkości tych z osadników z catanu. musimy tak zrobić aby mieć zawodników na przynajmniej jedną z pięciu dozwolonych formacji (np do 4-4-2 potrzebujemy bramkarza, 4 obrońców, 4 pomocników i 2 napastników). na początku będziemy mieli 14 piłkarzy. możemy zacząć grać.

na środku planszy jest obszar podzielony na pola. każde pole to dzień tygodnia a tygodni jest 6. każdy z graczy rzuca kostką K3 i wykonuje akcję na którym polu stanie.
w poniedziałki są kontuzje, we wtorki ciągniemy kartę szansy, w środy rozgrywamy mecze pucharowe (nawet jak ominiemy to pole), w czwartki możemy kupić nowego zawodnika z talii, w piątki odbywają się mecze reprezentacji narodowych (nie są rozgrywane mecze), dlatego nie będziemy mogli grać piłkarzami z danego kraju (tylko zawodnicy 4 i 5 gwiazdkowi mają kraj pochodzenia), w soboty dostajemy czerwoną kartkę (chyba za imię), no i w niedzielę rozgrywamy mecze ligowe.

mecz rozgrywa się bardzo prosto, rzuca się K6 i w zależności co wypadnie wygrywa, remisuje lub przegrywa jedna z drużyn. za zwycięstwo otrzymujemy 3pkt, za remis 1pkt za porażkę 0pkt. do ustalania kto ma ile punktów, służy odpowiedni obszar na planszy. niestety pola te są mniejsze niż pionki, którymi się zaznacza, co powoduje, że często pionki przeszkadzają sobie.

po zakończeniu sezonu następuje szereg czynności. otrzymujemy punkty zwycięstwa i pieniądze, zatrzymujemy dwóch najlepszych zawodników, tracimy losowo dwóch zawodników, w wersji na 3 ostatni gracz wymienia się z najlepszym graczem jednym zawodnikiem na tej samej pozycji, jakaś czynność związana z wymieszanie pozostałych zawodników i odkupowanie ich ale nie zrozumieliśmy tego więc to ominęliśmy, oraz wtasowanie kart (zwycięzcy ligi i zdobywcy pucharu narodowego) naszego koloru w talię z kartami do gry w euro pucharze.

grało się średnio, ale niby jakiś balans jest. ostatni gracz na koniec sezonu dostaje najwięcej kasy a pierwszy nic, oraz wymiana zawodników prowadzi do tego, że nasz klub się nie staje coraz lepszy. co do kasy to wydaje się, że za mało jest jej. na 6 transferów przeważnie korzystaliśmy tylko z jednego, dwóch bo potem kasy brakowało. tak jak i zawodników na koniec sezonu gdzie dwóch zawsze odchodzi i mamy ich coraz mniej, chociaż właściwie można kupić w każdej chwili jednogwiazdkowca bardzo tanio (taka zapchaj dziura).

rozegraliśmy cztery sezony w tym jeden sezon na wyniki z alternatywnych reguł (przedłużają znacząco rozgrywkę) w około 2 i pół godziny za pierwszym razem. ogólnie nic ciekawego ale dla fanów piłki nożnej możliwość rozegrania kilku sezonów gdzie rywalizują kluby może być ciekawe.

nasza partia zakończyła się następująco:

1. przemek - 13pkt
(liga: 1 złoty, 2 srebrne i 1 brązowy medal - puchar: 2 złote i 1 srebrny puchar)
2. krzysiek - 12pkt
(liga: 2 złote, 1 srebrny i 1 brązowy medal - puchar: 1 złoty i 1 srebrny puchar)
3. tomek - 8pkt
(liga: 1 złoty, 1 srebrny i 2 brązowe medale - puchar: 1 srebrny)

uciekła nam punktacja jednego pucharu narodowego a nikt z nas nie doszedł dalej jak do pierwszej rundy pucharu euro.
ODPOWIEDZ