Comancheria (Joel Toppen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 142 times
Been thanked: 42 times

Re: Comancheria (Joel Toppen)

Post autor: elbruus »

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, chyba się skuszę na egzemplarz Comancherii :)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Comancheria (Joel Toppen)

Post autor: Pan_K »

Nieodmiennie polecam :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Comancheria (Joel Toppen)

Post autor: litk »

A gdzie kupić te dwie gry?
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Comancheria (Joel Toppen)

Post autor: Pan_K »

W tej chwili chyba tylko z drugiej reki.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Comancheria (Joel Toppen)

Post autor: litk »

Od września ma być 2nd printing miniaturemarket.com/gmt1311-19.html
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 330
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Comancheria (Joel Toppen)

Post autor: skiba »

Czy nie macie wrażenia, że karty kultury "Polityka" są bardzo mocne?

Rozgrywka, którą mam aktualnie rozłożoną na stole i sobie co chwile dogrywam po kawałku wygląda tak, że na koniec drugiej epoki kontroluję 3 obszary, w czwartym jestem obecny i mam na mapce wystawione wszystkie Comancherie oraz składy z siłą 2 i 3. Warunki zwycięstwa przebiłem o 50% i jednocześnie na maksa spełniam warunki zwycięstwa 3ciej epoki już na jej początku. Do tego przeciwnicy nie mają ani jednej osady - podjechałem im namiotami pod wrota i jak coś się pojawia to to tłukę.

Jak do tego doszło? Otóż polityka :D Polityka pierwszego poziomu pozwala przesuwać plemiona (szare osady), które są z nami w sojuszu o jedno pole w trakcie planowania. Pozwala nam to przybić kontrolę nad obszarem. Dobre zabawy się zaczynają na 2gim poziomie, gdy sojusznicze plemiona możemy zamieniać na składy o sile 2. Jedno planowanie - jedna zamiana, ale nadal to jest bardzo mocne. Po takiej zamianie możemy w planowaniu przejść się Comancherią i wchłonąć taką ekipę. Alternatywnie...

...Po planowaniu robimy "Passage of time" i taka pojedyncza ekipa zamienia się nam w Comancherię. I w ten sposób dość sprawnie jesteśmy w stanie wystawić wszystkie Comancherie i bez większej walki przejąć kontrolę na 2-3 obszarami na mapie.

Jest to o tyle łatwe do ogarnięcia, że szary przeciwnik (North) w rozkazach ma sporo "Hunt" oraz 2 x "Ally", więc nie jest trudno o sojuszników. Jeżeli nam tego mało to zawsze możemy dobić się do Polityki poziomu 3, dzięki czemu możemy wymuszać co rundę, żeby to szary odpalał akcje zamiast kogoś innego.

I to trochę ustawia nam grę, bo dzięki takiemu podejściu wyłączamy w zasadzie z gry przeciwników kolonialnych. Musimy się trochę pobić z lokalsami, ewentualnie zamienimy ich na swoje bandy. Ogólnie wydaje mi się, że mamy "chillerkę". Co chwilę tylko odpalimy akcję "culture", żeby sobie kulturkę podbić, ale nie powinno być to problemem, bo i tak kontrolujemy mapę :)
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
ODPOWIEDZ