Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Trolliszcze »

Szybkie pytanko - czy Projekt Gaja posiada w zestawie notes do punktów? ;)
Nie i nie ma takiej potrzeby, bo punkty liczy się w większości podczas gry, na koniec dolicza tylko część za tor technologii/żetony punktowania końcowego.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Highlander »

Ktoś się orientuje czy zapowiadany przez Games Factory listopadowy dodruk gry miał miejsce? Nie znalazłem informacji w sieci, w jednym ze sklepów sugerowano że termin przesunął się na grudzień.
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Zefireq »

Highlander pisze: 17 gru 2018, 00:09 Ktoś się orientuje czy zapowiadany przez Games Factory listopadowy dodruk gry miał miejsce? Nie znalazłem informacji w sieci, w jednym ze sklepów sugerowano że termin przesunął się na grudzień.
Jakiś tydzień-dwa temu napisałem o to do GF, pozwolę sobie zacytować odpowiedź:

Dzień dobry, dodruk Projektu Gaja odbył się;) Gra powinna być dostępna na dniach, proszę śledzić nasz profil na FB! Pozdrawiamy!
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Highlander »

Zefireq pisze: 17 gru 2018, 09:54 Jakiś tydzień-dwa temu napisałem o to do GF, pozwolę sobie zacytować odpowiedź:
Dzień dobry, dodruk Projektu Gaja odbył się;) Gra powinna być dostępna na dniach, proszę śledzić nasz profil na FB! Pozdrawiamy!
Acha :) No właśnie prześledziłem ich profil na FB i nic tam nie było odnośnie dodruku. Czyli pod choinkę nie ma opcji.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Gromb »

A czy w 3 trollach nie ma statusu- na magazynie.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Highlander »

Gromb pisze: 17 gru 2018, 10:17 A czy w 3 trollach nie ma statusu- na magazynie.
Niby mają (na allegro też) ale jednocześnie na allegro mają napisane że jest to "przedsprzedaż - wysyłają jak będzie dodruk - termin to listopad 2018" i ta informacja wisi mimo że już mamy grudzień. A że w innych sklepach wszędzie piszą o przedsprzedaży to uznałem że też nie mają.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Trolliszcze »

Telefon, pytasz, masz jasność.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Highlander »

Trolliszcze pisze: 17 gru 2018, 11:30 Telefon, pytasz, masz jasność.
Wczoraj napisałem do nich pytanie ale nie mam jeszcze odpowiedzi.

Na Allegro wystawiają 38 sztuk z "Natychmiastowa wysyłka" z komentarzem na początku opisu:
UWAGA! NINIEJSZA OFERTA DOTYCZY DODRUKU GRY, KTÓRY POJAWI SIĘ WE LISTOPAD 2018
WYSYŁKA JAK I ODBIÓR OSOBISTY GRY, MOŻLIWY BĘDZIE OD TEJ DATY.
SKLEP NIE PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA ZMIANĘ DATY DODRUKU

a żaden inny sklep w PL gry nie ma na stanie.
Ostatnio zmieniony 17 gru 2018, 11:38 przez Highlander, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Trolliszcze »

Zbliżają się święta, wszystkie sklepy mają urwanie głowy i Twój mail może sobie długo poleżeć bez odpowiedzi. A zadawanie pytań tutaj nic nie da, bo nie jesteśmy sklepem. Jeśli Ci zależy, to naprawdę polecam zadzwonić.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 720
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 175 times
Been thanked: 214 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: bardopondo »

nie ma w zwykłych sklepach? - widziałem na stoisku w katowickiej Silesii
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: michal2014 »

_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Highlander »

Trolliszcze pisze: 17 gru 2018, 11:38 Zbliżają się święta, wszystkie sklepy mają urwanie głowy i Twój mail może sobie długo poleżeć bez odpowiedzi. A zadawanie pytań tutaj nic nie da, bo nie jesteśmy sklepem. Jeśli Ci zależy, to naprawdę polecam zadzwonić.
Twoje obawy były nieuzasadnione, oba zapytane sklepy odpisały bardzo szybko. Jeden ma na stanie, drugi będzie miał informacje jutro.
A na forum nie pytałem o dostępność w konkretnych sklepach, tylko o to czy już był dodruk. Pozdrawiam.
Dzięki za namiary, nie dogooglałem się do tego sklepu.
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: siekan »

Po pierwszej grze mnie nie porwalo (bardzo mała interakcja, wolę jak jest jej zdecydowanie więcej). Jednak nauczony doświadczeniem, postanowiłem dać jej koleją szansę i... to chyba bedzie jedna z moich ulubionych gier! Krótka kołderka połączona z ilością możliwych kombinacji i dróg rozwoju dają mi w tej grze to, co najbardziej uwielbiam w planszówkach - uczucie niedosytu po zakończonej partii. Po ostatniej grze od razu myślałem - co mogłem zagrać lepiej, jak inaczej itp. To potęguje moją ochotę na kolejną partię.
W drugiej grze zasady płynnie się uzupełniały i mozna było skupić się na strategii rozwoju. Jakież było moje zaskoczenie, jak bardzo inaczej grało się takim Rojem niż wcześniejszą rasą (ta, co ma taki kryształek mocy liczony jako 3 zwykłe).
Do tej pory miałem tak tylko w GWT. Gaja w chwili obecnej zostawia u mnie to uczucie niedosytu chyba jeszcze większe niż tam.
Co więcej, gra rewelacyjnie się skaluje! Gralismy na 3 osoby i absolutnie nie czułem, aby brak czwartego gracza powodował jakiś luz na mapie czy jakieś ułatwienia.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Blue »

Ile mniej więcej zajmuje setup na 1-2 graczy?
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: KamradziejTomal »

Dla dwóch osób z dobrze przygotowanym wkładem/pojemniczkami setup jest do 10 minut :)
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Fojtu »

Mocno zależy od:
- tego czy masz zorganizowane komponenty sensownie
- czy 2 osoby wiedzą co robić
- czy robisz setup wg. aplikacji (szczególnie mapę)

My ze znajomym chyba do ok 5 minutek się wyrabiamy w dwie osoby.
Do tego wybieramy seed wcześniej, wysyłamy sobie link i analizę setupu robimy w ciągu dnia przed grą. Wybieramy też wtedy rasy + boostery startowe, więc siadając do gry od razu zaczynamy pierwszą turę. Bardzo polecam ten system, bo siadanie i czekanie aż ktoś wybierze rasę bardzo mocno wpływa na percepcję czasu setupu.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Blue »

Dzięki, naświetla to jakoś obraz sytuacji :). Zwykle setup robię sam.
KamradziejTomal pisze: 25 lut 2019, 09:06 Dla dwóch osób z dobrze przygotowanym wkładem/pojemniczkami setup jest do 10 minut :)
Jak się spodoba i ma to sens, to na pewno będzie wkładka :). Jak jest dużo elementów to woreczki doprowadzają mnie do szału :D.
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 559
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 375 times
Been thanked: 209 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Namurenai »

Fojtu pisze: 25 lut 2019, 09:10Do tego wybieramy seed wcześniej, wysyłamy sobie link i analizę setupu robimy w ciągu dnia przed grą. Wybieramy też wtedy rasy + boostery startowe, więc siadając do gry od razu zaczynamy pierwszą turę. Bardzo polecam ten system, bo siadanie i czekanie aż ktoś wybierze rasę bardzo mocno wpływa na percepcję czasu setupu.
Wait... :?
To nie jest tak, że zajmuje Wam to dokładnie tyle samo czasu co "normalnie", tylko jest podzielone na "dzień przed rozgrywką" i "dzień rozgrywki" (więc jak zsumujesz to dopiero wtedy wychodzi Ci realny czas setupu)? :P
Chyba, że jako "setup" definiujesz czas "od wyciągnięcia pudełka na stół, do początku rozgrywki", to co innego (ale w takim razie myślenie nad setupem i podejmowanie decyzji odnośnie setupu danej rozgrywki (znacząco przed nią) również bardzo mocno wpływa na percepcję czasu setupu rozumianego zgodnie z instrukcją :P ) ;)
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Fojtu »

Namurenai pisze: 25 lut 2019, 09:41
Spoiler:
Chodzi też o to, że jak pierwsza osoba myśli nad rasą, to druga nie musi czekać. No i jak dla mnie łatwiej sobie to przeanalizować na ekranie niż z planszą przed sobą.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: KamradziejTomal »

To może inaczej u nas na 2 osoby 10 minut zajmuje od zdjęcia pudła z kallaxa do rozłożenia wszystkiego na stole + wybranie cywilizacji i płytek startowych. Mapę zawsze budujemy totalnie losowo wedle zasady - "bach, bach, trach, zobacz czy teraz spełnia reguły". Cywilizacje wybieramy dosyć sprawnie ale każde zastanawia się minutkę lub dwie, nie jesteśmy super dobrzy w tę grę więc zazwyczaj układ planet, płytek startowych i technologii daje nam wystarczająco podpowiedzi żeby wybrać sprawnie.

Potem na koniec gry myślę że schowanie wszystkiego zajmuje około 5 minut.

Wszystko przechowywane we wkładzie piankowym.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 559
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 375 times
Been thanked: 209 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Namurenai »

Fojtu pisze: 25 lut 2019, 09:43
Namurenai pisze: 25 lut 2019, 09:41
Spoiler:
Chodzi też o to, że jak pierwsza osoba myśli nad rasą, to druga nie musi czekać. No i jak dla mnie łatwiej sobie to przeanalizować na ekranie niż z planszą przed sobą.
Jasne, to jest zdecydowanie lepsza sprawa (sami często tak robiliśmy i z Terrą i z Gają jak już wszyscy byli w miarę ograni), też więc polecam ;)

Generalnie chodzi o to, że napisałeś:
Fojtu pisze: 25 lut 2019, 09:10My ze znajomym chyba do ok 5 minutek się wyrabiamy w dwie osoby.
Pytam więc, jak w takim razie definiujecie "setup" - bo wybieranie ras na bazie analizy planszy/technologii wg instrukcji też jest częścią przygotowania do gry.
Więc czas, który poświęcisz na to w domu dzień wcześniej technicznie rzecz biorąc też powinieneś liczyć do setupu - chyba, że tak jak napisałem wcześniej:
Namurenai pisze: 25 lut 2019, 09:41Chyba, że jako "setup" definiujesz czas "od wyciągnięcia pudełka na stół, do początku rozgrywki"
----
KamradziejTomal pisze: 25 lut 2019, 09:57To może inaczej u nas na 2 osoby 10 minut zajmuje od zdjęcia pudła z kallaxa do rozłożenia wszystkiego na stole + wybranie cywilizacji i płytek startowych.
O to to, podziękował.
(Swoją drogą, nice - naprawdę dobrze rozpykane to macie ;) Ja staram się zminimalizować jakoś czas poświęcony na setup Starcrafta, ale damn... Nieważne, czy pojemniczki, czy inne bajery, zawsze jest tragedia :D)
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Fojtu »

Technicznie rzecz biorąc w instrukcji to może jest setup, ale dla mnie osobiście to już raczej część gry. Setup interpretowałem jako wyciągnięcie i rozłożenie komponentów planszy :)
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 720
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 175 times
Been thanked: 214 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: bardopondo »

Rozkmina nad wyborem rasy to jedna z przyjemniejszych czesci rozgrywki i nie bralbym tego jako setup. W slowie "setup"dla mnie domyslnie zawarta jest uciazliwosc wykladania rzeczy na stol.

Z odpowiednim organizerem i stronką do randomizowania setup trwa tyle co zrobienie kawy i wysypanie czipsow do misek.
Eltonos
Posty: 112
Rejestracja: 12 sie 2011, 16:30
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Eltonos »

Przymierzam się do kupna gry na spotkanie planszówkowe, gdzie będziemy grali w 3 osoby, to będzie dla każdego pierwsza rozgrywka. Stąd parę pytań:

1. Czy spodziewany jest dodruk gry - nowy, lepszy? Czy można spokojnie kupować to co jest teraz w sklepach?
2. Pierwsza gra - jaki czas? Ile może trwać setup?
3. Czy gra jest mocno skomplikowana? Na BGG wynik 4,30, nie wiem, czy grałem w coś chociażby w okolicach tej liczby (wg BGG), może jakieś porównanie, powiedzmy do GWT, Zakazanych Gwiazd, Lords of Hellas?
4. Coś muszę wiedzieć przed rozgrywką, jakiś FAQ, Errata? Porady?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 451
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 77 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Zaan84 »

1. W polskiej wersji jezykowej dodruku bym soe nie spodziewał. Wydawnictwo zajmujące sie dystrybucją Gaja Project upadło z wielkim hukiem.
2. Jezeli to bedzie pierwsza gra dla wszystkich to serup z 20 min. tlumaczenie zasad z 30 min. Jak gracze ogarnieci w planszowkach to odejmij z 5 min od jednego i drugiego. Czas gry... od 1,5 (raczej malo prawdopodobne) do troche ponad 2h.
3. Sama rozgrywka i akcje do wykonania nie są specjalnie trudne, jednak możliwości i decyzje jakie stoją przed graczami mogą spowodowac spory paraliż. Trzeba planowac, planować, planować. Jest trochę trudniej niż w GWT.
4. Przeczytaj instrukcję. obejrzj Watch It Played. Przeczytaj instrukcję jeszcze raz i powinno być ok.

Generalnie gra jest przekozacka. Wykręca zwoje i daje dużo satysfakcji.
ODPOWIEDZ