Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2040 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: PytonZCatanu »

kastration pisze: 14 gru 2019, 02:32 Ciekawi mnie dodatkowo, co innego. Wiele osób mówi, że jak się już pozna Gaję, to nie ma sensu sięgać po Terrę. Ciekawe, ile w tym prawdy...

Od czasu gdy zagrałem w PG siadłem do TM raz, tak dla sportu, przypomnieć sobie stare dobre czasy 🙂 Ale nie krytykuję, niektórzy lubia stare samochody 😁😁
bardopondo pisze: 14 gru 2019, 03:03 Jeżeli ktoś ze Śląska ja nigdy nie odmówie partii...:)
Mam już koło setki partii na koncie, a zawsze kończe grę z uczuciem satysfakcji, a zaczynam z komentarzem "jaka ta gra jest dobra, co by tu grać tym razem.... ".
Regrywalność jest kosmiczna, a do terry już nie usiadłem od czasu zakupu PG.
Prowadzisz jakieś statystyki? Rasy, punkty itp.? 🙂
dave8
Posty: 740
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 92 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: dave8 »

Gra jest genialna z miejsca trafiła do mojego topu. Solo grałem z 2 razy i mi się podobało, a nie lubię grać solo za bardzo.
Co do TM to ja po analizie doszedłem do wniosku, że wybieram PG skoro to "poprawiona" wersja TM i nie żałuję (zaznaczam, że w TM nigdy nie grałem i wolę nawet klimat fantasy niż kosmos).
Osobiście nie mam aż tyle czasu żeby grać w obie bardzo podobne gry. Notabene to samo mam z Brassem - wybrałem Lancashire.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 720
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 175 times
Been thanked: 214 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: bardopondo »

PytonZCatanu pisze: 14 gru 2019, 10:18

Prowadzisz jakieś statystyki? Rasy, punkty itp.? 🙂
Tak , na geeku mam statystyki z partii ( w miarę) dokładne.
Jak chcesz mogę Ci podesłać na priv .
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Brylantino »

dave8 pisze: 14 gru 2019, 10:19 Notabene to samo mam z Brassem - wybrałem Lancashire.
Tylko w przypadku Brassa akurat wybrałeś Terre zamiast Gai ;) (tak, Birmingham jest dużo lepszy i sporo grałem w obie części).
dave8
Posty: 740
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 92 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: dave8 »

Brylantino pisze: 14 gru 2019, 14:02
dave8 pisze: 14 gru 2019, 10:19 Notabene to samo mam z Brassem - wybrałem Lancashire.
Tylko w przypadku Brassa akurat wybrałeś Terre zamiast Gai ;) (tak, Birmingham jest dużo lepszy i sporo grałem w obie części).
Ja też grałem w oba i wcale nie uważam żeby Birmingham był lepszy.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Blue »

Ilu ludzi tyle opinii jak zwykle ;).
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Brylantino »

dave8 pisze: 14 gru 2019, 14:17
Brylantino pisze: 14 gru 2019, 14:02
dave8 pisze: 14 gru 2019, 10:19 Notabene to samo mam z Brassem - wybrałem Lancashire.
Tylko w przypadku Brassa akurat wybrałeś Terre zamiast Gai ;) (tak, Birmingham jest dużo lepszy i sporo grałem w obie części).
Ja też grałem w oba i wcale nie uważam żeby Birmingham był lepszy.
Masz prawo do swojej błędnej opinii ;)

(to żart).
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2040 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: PytonZCatanu »

bardopondo pisze: 14 gru 2019, 13:13
PytonZCatanu pisze: 14 gru 2019, 10:18

Prowadzisz jakieś statystyki? Rasy, punkty itp.? 🙂
Tak , na geeku mam statystyki z partii ( w miarę) dokładne.
Jak chcesz mogę Ci podesłać na priv .

Bardzo chętnie bym przejrzał! 🙂 Ja prowadzę swoje ale na razie tylko 14 partii.
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 794
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 398 times
Been thanked: 500 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: rav126 »

Myślę że bardziej chodziło tu o błędną analogię. Gaja to ulepszona Terra, Birmingham to ulepszony Brass (jak Lancashire to przede wszystkim po prostu ładniejsze wydanie Brassa). Więc stosując analogię, kiedy ktoś mówi, że wybrał poprawioną Terrę, czyli Gaję, to bez sensu jest stwierdzenie że "Notabene to samo mam z Brassem - wybrałem Lancashire".
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 559
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 375 times
Been thanked: 209 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Namurenai »

Bardzo cenię GP przez tech-track, który mechanicznie jest arcydziełem (choć tematycznie "wydawanie wiedzy, żeby poruszyć się na torze technologii" (więc wiedzieć więcej, ale mieć mniej wiedzy jako surowca) jest po prostu żalosne :P), ale klimatycznie GP jest dużo mniej spójne od TM (co też dla niektórych może mieć pewne znaczenie).
rav126 pisze: 14 gru 2019, 16:40Gaja to ulepszona Terra
To stwierdzenie jest prawdą do momentu, kiedy ktoś powie, że ma ochotę zagrać w 5 osob (i jakoś naprawdę wiele ludzi pomija ten fakt przy porównaniach TM i GP).
Być może też ktoś zażyczy sobie grę z krótszą kołderką, która mniej wybacza błędy.
Albo ktoś zechce zagrać w grę, w której bardziej będzie można blokować przeciwników (a nie mysleć o tym, że "w razie czego i tak mogą dopłacić KIKa" albo zastanawiać się dlaczego nie można terraformować na raty i blokować bez tak dużego jednorazowego kosztu).
W kazdym z tych trzech przypadków osobno TM > GP ;)

----
bardopondo pisze: 14 gru 2019, 13:13
PytonZCatanu pisze: 14 gru 2019, 10:18Prowadzisz jakieś statystyki? Rasy, punkty itp.? 🙂
Tak , na geeku mam statystyki z partii ( w miarę) dokładne.
A zupełnie swoją drogą - śledzenie punktów w grze, w której sam setup mapy (nie mówiąc nawet o żetonach technologii) może niesamowicie faworyzować frakcję A (podczas gdy w rozgrywce wcześniej ta sama frakcja była startowo najsłabszą przez inne ułożenie kafli kosmosu) naprawdę nie wydaje się być miarodajne :P
dave8
Posty: 740
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 92 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: dave8 »

rav126 pisze: 14 gru 2019, 16:40 Myślę że bardziej chodziło tu o błędną analogię. Gaja to ulepszona Terra, Birmingham to ulepszony Brass (jak Lancashire to przede wszystkim po prostu ładniejsze wydanie Brassa). Więc stosując analogię, kiedy ktoś mówi, że wybrał poprawioną Terrę, czyli Gaję, to bez sensu jest stwierdzenie że "Notabene to samo mam z Brassem - wybrałem Lancashire".
Nie. Raczej chodzi o to, że to na tyle podobne gry (tak samo jak oba Brassy) że raczej nie warto mieć obu.
Ja akurat wybrałem PG i Lancashire. Tyle.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2040 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: PytonZCatanu »

bardopondo pisze: 14 gru 2019, 13:13
PytonZCatanu pisze: 14 gru 2019, 10:18

Prowadzisz jakieś statystyki? Rasy, punkty itp.? 🙂
Tak , na geeku mam statystyki z partii ( w miarę) dokładne.
Jak chcesz mogę Ci podesłać na priv .
Wrzucaj :)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2040 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: PytonZCatanu »

Zauważyłem,że zaczęły mi się rozwarstwiać planszetki niektórych ras.

Jak temu zaradzić? Macie jakieś patenty?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: seki »

PytonZCatanu pisze: 19 gru 2019, 21:41 Zauważyłem,że zaczęły mi się rozwarstwiać planszetki niektórych ras.

Jak temu zaradzić? Macie jakieś patenty?
U mnie się nie rozwarstwiają w tej grze ale wszelkie takie problemy załatwiam klejem introligatorskim Magic. Jest łatwo dostępny, tani, skuteczny i nie zostawia śladów.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2040 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: PytonZCatanu »

seki pisze: 20 gru 2019, 05:44
PytonZCatanu pisze: 19 gru 2019, 21:41 Zauważyłem,że zaczęły mi się rozwarstwiać planszetki niektórych ras.

Jak temu zaradzić? Macie jakieś patenty?
U mnie się nie rozwarstwiają w tej grze ale wszelkie takie problemy załatwiam klejem introligatorskim Magic. Jest łatwo dostępny, tani, skuteczny i nie zostawia śladów.

Jak to dobrze zrobić? Dajesz kropelkę w miejscu rozwarstwienia i tyle?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: seki »

PytonZCatanu pisze: 20 gru 2019, 09:20
seki pisze: 20 gru 2019, 05:44
PytonZCatanu pisze: 19 gru 2019, 21:41 Zauważyłem,że zaczęły mi się rozwarstwiać planszetki niektórych ras.

Jak temu zaradzić? Macie jakieś patenty?
U mnie się nie rozwarstwiają w tej grze ale wszelkie takie problemy załatwiam klejem introligatorskim Magic. Jest łatwo dostępny, tani, skuteczny i nie zostawia śladów.

Jak to dobrze zrobić? Dajesz kropelkę w miejscu rozwarstwienia i tyle?
To zależy od wielkości rozklejenia. Czasami delikatnie odkleja się papier od tektury już po wyciśnięciu z punchboardu. Jak jest lekko rozklejone to wyciskam bezpośrednio z tubki. Jest dość mała dziurka na aplikatorze więc łatwo się wciska. Jak jest większa powierzchnia to smaruje palcem. Czystymi palcami ściskam i nadmiar kleju na boku tektury ścieram nawilżaną chusteczką. Taka jest moja metoda.
Probe9
Posty: 2449
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 640 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Probe9 »

Nietypowe pytanie :) Czy ktoś może wie gdzie można kupić znaczniki jak najbardziej zbliżone do znaczników punktacji graczy (kolor pomarańczowy) ? :)
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: konrad.rymczak »

Probe9 pisze: 06 sty 2020, 13:57 Nietypowe pytanie :) Czy ktoś może wie gdzie można kupić znaczniki jak najbardziej zbliżone do znaczników punktacji graczy (kolor pomarańczowy) ? :)
https://mepel.pl/osmiobok-10x10x10mm - ale chyba lepiej wydrukować u kogoś.
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2040 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: PytonZCatanu »

Co sądzicie o rasie Ksenian? W naszej grupie, za każdym razem kiedy wybiera ją ktoś ograny, to wygrywa.

Rasa ma takie atrybuty, że radzi sobie w każdej konfiguracji, o ile ułożonie planet jest przyzwoite.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: KamradziejTomal »

Ksenianie spoko ale na żółciutkich planetach to automatycznie zawsze praktycznie biorę Gleenów jako "lepsiejszych" (moje osobiste odczucia). W pierwszym ruchu podbić sobie technologie zasięgu + zdobyć z skądś jeszcze kapkę rudy i można bardzo szybko łyknąć dużo planet Gaja za prawie darmo (szczególnie w 2 osoby). Wtedy wiadomo ładny przychód + szansa na częstrze ładowania, itp.

Jeżeli gracie na więcej osób to wtedy widzę, że w zależności od wybranych ras, technologii i układu planszy taka taktyka może nie działać bo każdy zgarnie pewnie z 1 planetę Gaja co może utrudnić Gleenom szybką ekspansję. Wtedy Ksenianie +1 kopalnia oraz +1 kik w późniejszej części gry może być bardziej uniwersalny.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: seki »

Nie pamiętam co robią Ksenianie ale spojrzałem na moje partie i raz nimi grałem i wygrałem a raz grałem przeciwko nim w partii, w której rywal zrobił nimi wynik powyżej swojej średniej więc nie widzę znamion by stwierdzić z nimi jakiś problem. Każda rasa będzie silniejsza lub słabsza w zależności od żetonów punktacji, wzmocnień, ilości graczy i rozstawieniu planet. Osobiście mam swoje ulubione rasy ale biorąc powyższe uważam, że balans między nimi jest bardzo dobry.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2040 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: PytonZCatanu »

Przeglądam dalej statystyki i... okazuje się, że na kilkanaście partii nigdy nikt nie wybrał Bal T'aków :) Rzeczywiście, trudno zrozumieć, jaką oni dają przewagę i w jakich okolicznościach byliby mocni. A jak było u was?

(Dodam, że szare rasy, czyli Androidy i Firakowie również dość rzadko się pojawiają (odpowiednio 2 i 1 raz na 16 partii))
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Trolliszcze »

Grałem nimi dwa razy. Produkują olbrzymie ilości KIK-ów, są dobrzy w zasiedlaniu transplanet. Bardzo fajna frakcja na rozgrywki z punktowaniem zielonych planet (w rundzie i na koniec), możliwość regularnego korzystania z akcji KIK-ów też może dać solidne punkty. Ale rzeczywiście niepopularna, bo ludzie boją się tej blokady awansu na torze nawigacji.
Ostatnio zmieniony 15 sty 2020, 15:17 przez Trolliszcze, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Blue »

Ciekawe, są jakieś statystyki jak te które ktoś zrobił w Tapestry, gdzie przez brak balansu w statystykach graczy powstał spory shitstorm? ;)
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: konrad.rymczak »

Blue pisze: 15 sty 2020, 15:17 Ciekawe, są jakieś statystyki jak te które ktoś zrobił w Tapestry, gdzie przez brak balansu w statystykach graczy powstał spory shitstorm? ;)
W Tapestry ten ktoś to był autor gry, statystyki zbierał, bo chciał poprawić balans (co zrobił).

Do PG są statystyki w postach na BGG, ale jest tego znacząco mniej niż w Tapestry.
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
ODPOWIEDZ