The Expanse Board Game (Geoff Engelstein)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1557
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Expanse

Post autor: Muad'Dib »

Gra jeszcze nie wylądowała na stole a tutaj zapowiadają dodatek, które zwiększa ilość wszystkiego.

link
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Expanse

Post autor: wirusman »

Da się w to zagrać w dwie osoby?
Awatar użytkownika
MaxiCas
Posty: 133
Rejestracja: 03 lis 2016, 10:52
Lokalizacja: Milanówek/Warszawa

Re: Expanse

Post autor: MaxiCas »

Znakomita informacja! Nie mogę się doczekać! Szczerze, nie sądziłem że pokuszą się o jakiś dodatek do tej gry, a tu taka niespodzianka.
wirusman pisze: 20 wrz 2018, 11:44 Da się w to zagrać w dwie osoby?
Jak najbardziej, w 2 osoby świetna zabawa. Poprzez wyłączenie z gry kilku stref wpływów nie jest zbyt luźno na planszy.
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2018, 11:47 przez MaxiCas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1557
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Expanse

Post autor: Muad'Dib »

wirusman pisze: 20 wrz 2018, 11:44 Da się w to zagrać w dwie osoby?
kaimada, kilka postów wyżej, napisał, że działa lepiej :)
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Expanse

Post autor: wirusman »

Grając w dwie osoby możemy zagrać każdą nacja?
Bo gdzieś przeczytałem, że na dwie osoby gra się tylko dwiema nacjami.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Expanse

Post autor: kaimada »

:evil:
wirusman pisze: 07 lut 2019, 20:05 Grając w dwie osoby możemy zagrać każdą nacja?
Bo gdzieś przeczytałem, że na dwie osoby gra się tylko dwiema nacjami.
Jest na BGG wariant do gry innymi nacjami, spisany przez autora, ale w samej instrukcji jest tylko wersja Mars kontra Ziemia. Tak też sugeruje grać autor, gra jest pod tym kątem zbalansowana.
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1557
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: The Expanse Board Game (Geoff Engelstein)

Post autor: Muad'Dib »

Jakieś opinie na temat dodatku "Doors and Corners"? Widziałem, że kaimada nawet wrzucił to do swoich rozczarowań miesiąca. Jestem ciekaw bo w sumie dodatek już miałem w koszyku, czekałem tylko z zakupem aż zagram i pierwsze wrażenie. A że było dobre to nosiłem z szybkim zakupem.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: The Expanse Board Game (Geoff Engelstein)

Post autor: kaimada »

Muad'Dib pisze: 17 cze 2019, 14:06 Jakieś opinie na temat dodatku "Doors and Corners"? Widziałem, że kaimada nawet wrzucił to do swoich rozczarowań miesiąca. Jestem ciekaw bo w sumie dodatek już miałem w koszyku, czekałem tylko z zakupem aż zagram i pierwsze wrażenie. A że było dobre to nosiłem z szybkim zakupem.
No mnie bardzo to rozczarowało, jak już zauważyłeś.

Po pierwsze mi podstawowa plansza i elementy się podobały. Były żywcem wyjęte z serialu.
Po drugie te moduły... każdy w zasadzie psuje grę w pewien sposób, niszczy balans i na dodatek rozwadnia talię do grania.
No bo tak - liderzy niby fajni, ale akcja zdobywania dodatkowych punktów jest mega mocna, przywrócenie sobie jednego z żetonów na rękę jest mega mocne, tak samo akcja ruchu I wystawienia kosteczki. Cały czas w ten sposób latasz.
Technologie nowe? Tak jak mówię - podstawowe nadal są w większości preferowalne, a brak możliwości walki z Marsem w grze dwuosobowej powoduje prawie, że autowin Marsa.
Protomolekuła? Tutaj uważam, że akurat jest to moduł udany, klimatyczny, ale też najmniejszy.
Żetony surowców? Niby ok, ale score'owanie preferowanych terenów było bardziej naturalne.
Dowolny setup? Nie potrzeba do tego kupować dodatku.

W pudełku znajdujemy mało i w większości zmiany są na minus, a nie na plus.
jarosh
Posty: 16
Rejestracja: 15 paź 2011, 22:53
Been thanked: 4 times

Re: The Expanse Board Game (Geoff Engelstein)

Post autor: jarosh »

Jestem po kolejnej rozgrywce w Expanse i cały czas zastanawiam się jak to możliwe, że ta gra jest tak nisko na BGG. Area control, gdzie cały czas czacha paruje nad nastepnym ruchem, świetna Rocinante, która czasami powoduje, że walczymy o ostatnie miejsce. Karty, gdzie ich wykupienie jest niejednoznaczny, wyborem wymieniamy punkty zwycięstwa, na punkty akcji, które moga się spłacic wielokrotnie ...
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: The Expanse Board Game (Geoff Engelstein)

Post autor: rattkin »

Zagraj we wszystkie z gier z top500, a odpowiedź przyjdzie sama.
jarosh
Posty: 16
Rejestracja: 15 paź 2011, 22:53
Been thanked: 4 times

Re: The Expanse Board Game (Geoff Engelstein)

Post autor: jarosh »

rattkin pisze: 07 mar 2020, 21:30 Zagraj we wszystkie z gier z top500, a odpowiedź przyjdzie sama.
Ratkin ja grałem w 85 z pierwszej setki, z drugiej pewnie z 50, to raczej wiem co mówię. Kocham takie ad personam argumenty, które zakładają, że po drugiej stronie mamy nic niewiedzącego neofitę planszówkowego.
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 562
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 377 times
Been thanked: 213 times

Re: The Expanse Board Game (Geoff Engelstein)

Post autor: Namurenai »

jarosh pisze: 07 mar 2020, 21:29 Jestem po kolejnej rozgrywce w Expanse i cały czas zastanawiam się jak to możliwe, że ta gra jest tak nisko na BGG. Area control, gdzie cały czas czacha paruje nad nastepnym ruchem, świetna Rocinante, która czasami powoduje, że walczymy o ostatnie miejsce. Karty, gdzie ich wykupienie jest niejednoznaczny, wyborem wymieniamy punkty zwycięstwa, na punkty akcji, które moga się spłacic wielokrotnie ...
Dużo w sumie można by pisać, ale skracając:
- niszowy setting (w porównaniu do jakiegoś generic fantasy albo czegoś, co jest w danej chwili na topie)
- naprawdę słaba jakość komponentów (plansza czytelna, ale bez wyrazu, więc nie przyciąga zupełnie, żetony flot z podstawki to żart, dodatek nie naprawia ich znacząco etc.)
- cena zupełnie nieadekwatna do zawartości (stosunek cena/komponenty w tej grze to porażka, a z dodatkiem wychodzi prawie drugie tyle)
- dostępność
- mała liczba wersji językowych
- oczekiwania vs rzeczywistość względem samej rozgrywki (nie ma tam dynamiki i akcji znanej z serialu - to świetny symulator politycznych przepychanek (tak z książek jak i z serialu), ale ewidentnie nie tego chcieli ludzie od gry sygnowanej tym IP)

Wszystko powyższe przekłada się tak na małą liczbę graczy u których Expanse trafi na stół jak i na odbiór samej gry (nie tylko component-wise), co z kolei niestety przekłada się na ocenę BGG.

A szkoda, bo mechanicznie gra jest naprawdę solidna (oferuje masę ciekawych decyzji przy sensownym czasie rozgrywki (nawet w pełnym składzie), skaluje się zadziwiająco dobrze i nie przytłacza nadmiernie skomplikowaną mechaniką - głębia tkwi zupełnie gdzie indziej).

No ale cóż, Wizkids sami sobie winni - jakby gra dostała figurki, miała kampanię na KSie z każdą kartą jako exclusive KS stretch goalem etc, to byłby PR, byłyby pieniądze, byłby sukces :P
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: The Expanse Board Game (Geoff Engelstein)

Post autor: rattkin »

Ano. Ja bym do tej listy dopisał jeszcze po prostu fakt, że jest i Twilight Struggle i El Grande. Zbieżność z tymi tytułami jest duża, a w tej konkurencji one wypadają po prostu lepiej. Nie oznacza to, że Expanse jest złą grą. Ale na tyle dobrą, by wjechać wyżej - też nie jest.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: The Expanse Board Game (Geoff Engelstein)

Post autor: mauserem »

A ja zupełnie z innej beczki...
Z pewnością znana jest wam gra Pax Pamir Cole'a Wehrle - to również gra o przepychankach politycznych.
Może zaciekawi Was fakt, że powstał retheme tej gry bazujący na serialu Expanse.
Całość jest zaskakująco dobrze opracowana i przygotowana - polecam Waszej uwadze.
poniżej link do BGG i sekcji files do pobrania całe "dobro" w postaci Print&Play :mrgreen:
Pax Expanse
Awatar użytkownika
panda_09
Posty: 180
Rejestracja: 27 sty 2014, 11:12
Lokalizacja: b-stok
Been thanked: 3 times

Re: The Expanse Board Game (Geoff Engelstein)

Post autor: panda_09 »

mauserem pisze: 08 mar 2020, 10:31 A ja zupełnie z innej beczki...
Z pewnością znana jest wam gra Pax Pamir Cole'a Wehrle - to również gra o przepychankach politycznych.
Może zaciekawi Was fakt, że powstał retheme tej gry bazujący na serialu Expanse.
Całość jest zaskakująco dobrze opracowana i przygotowana - polecam Waszej uwadze.
poniżej link do BGG i sekcji files do pobrania całe "dobro" w postaci Print&Play :mrgreen:
Pax Expanse
Gdyby to ktoś jeszcze przetłumaczył i wydrukował... Brałbym!
ależ jestem leniwy :mrgreen:
3trolle -7.00% (chętnie pomogę ;)
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: The Expanse Board Game (Geoff Engelstein)

Post autor: Fojtu »

Zagraliśmy z kolegami parę rundek, ale nawet niestety jakoś nie mieliśmy nawet specjalnie ochoty dokończyć. Mieliśmy wrażenie, że rozbicie na 6 punktowań powoduje, że między punktowaniami ściągamy aktualnego lidera w dół i tak w kółko. Trochę chyba zbyt łatwo jest bić konkretnego gracza i nawet jak ktoś naprawdę pracuje na bycie liderem to inni mogą znaleźć sposób na ściągnięcie go w dół. W efekcie po 2 punktowaniach ktośtam prowadził, ale w zasadzie nie miało to kompletnie znaczenia.

Sama gierka ma całkiem spoko twist na mechaniźmie kart wydarzeń/punktów akcji i bardzo mi się to podobało. Naprawdę trzeba pokminić kiedy skorzystać z oferty odpalenia eventu, który oferuje Ci inny gracz. Do tego karty świetnie oddają wydarzeniami serial, dość odczuwalny był klimat.

Graliśmy na TTS ze sporą dawką skryptów, więc mieliśmy ułatwione punktowanie i liczenie przewag, ale podejrzewam, że na żywo ciągłe analizowanie kto gdzie kontroluje byłoby trochę upierdliwe.

Może grając w czterech fanów serialu by było lepiej, ale jakoś nie wiem po co mam grać przez 5 punktowań, jeżeli to i tak to 6 zdecyduje o wyniku. Może się mylimy, ale jakoś nas te pierwsze rundki nie przekonały żeby ciągnąć rozgrywkę. Może ktoś da radę zmienić moje zdanie i zdoła przekonać, że warto dać jeszcze szansę przy jakiejś okazji?
piwko
Posty: 363
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 68 times
Been thanked: 101 times

Re: The Expanse Board Game (Geoff Engelstein)

Post autor: piwko »

Czy wiecie może czy tę grę można teraz gdzieś dostać? Szukałem dość dokładnie, ale nie znalazłem.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: The Expanse Board Game (Geoff Engelstein)

Post autor: donmakaron »

Kilka miesięcy temu pojawiła się na mepel.pl, niedługo potem na planszomania.pl. Odstęp czasu był dość duży, żeby nie wiązać ze sobą tych dwóch zdarzeń, więc jest szansa, że po prostu trzeba monitorować sklepy i może się uda.
piwko
Posty: 363
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 68 times
Been thanked: 101 times

Re: The Expanse Board Game (Geoff Engelstein)

Post autor: piwko »

Dzięki. Będę sprawdzał w takim razie. Robię to już od jakiegoś czasu, ale na razie bez rezultatu
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: The Expanse Board Game (Geoff Engelstein)

Post autor: wirusman »

piwo08 pisze: 11 gru 2021, 23:54 Dzięki. Będę sprawdzał w takim razie. Robię to już od jakiegoś czasu, ale na razie bez rezultatu
Napisz do tych sklepów może ściągnął dla ciebie jedną kopie.
piwko
Posty: 363
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 68 times
Been thanked: 101 times

Re: The Expanse Board Game (Geoff Engelstein)

Post autor: piwko »

wirusman pisze: 13 gru 2021, 09:21
piwo08 pisze: 11 gru 2021, 23:54 Dzięki. Będę sprawdzał w takim razie. Robię to już od jakiegoś czasu, ale na razie bez rezultatu
Napisz do tych sklepów może ściągnął dla ciebie jedną kopie.
Tak zrobiłem. Jest spory problem z dostępnością, ale może się uda.
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: The Expanse Board Game (Geoff Engelstein)

Post autor: prz22 »

Jeśli by się sklepom opłacało ściągnąć tylko więcej sztuk na przykład, to dajcie znać o dostępności, na pewno znalazło by się więcej chętnych:-) sam też szukam!
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1557
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: The Expanse Board Game (Geoff Engelstein)

Post autor: Muad'Dib »

Czytałem na bgg, że problemy z dostępnością nie wynikają ze słabej sprzedaży tytułu. Dużo zmieniło przejęcie serialu przez Amazon. To spowodowało problemy w kwestii IP i raczej nie ma co liczyć na dodruk. Także nie ma co skąpić, jak ktoś zobaczy gdzieś sztukę, tylko brać póki jest.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
ODPOWIEDZ