Clans of Caledonia / Klany Kaledonii (Juma Al-JouJou)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

hipcio_stg pisze: 24 paź 2018, 21:50 Doślą razem z workami na rodzynki i będą (gracze) mieli swojego cukierka. Jak go zjedzą to poszukają coś za co dostaną kolejnego. Dojna zmiana :D. Nie stoję po niczyjej stronie. Ja i tak nie czytałem instrukcji, bo grałem wcześniej w angielską wersje.
Za to ja czytając polską musiałem posiłkować się angielską, nie mogli wrzucić obie wersje? :lol:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Yanek
Posty: 67
Rejestracja: 18 gru 2011, 13:30
Lokalizacja: Óć
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: Yanek »

Z zagramw.to:
Czacha Games 50 minut temu
Poprawiona instrukcja pojawi się w okolicach 2-3 listopada w aktualizacji do pobrania. Sugestia żeby dodrukować ją w poprawionej wersji i rozesłać wraz z pozostałymi elementami jest jak najbardziej do rozważenia. Nie wykluczmy tej opcji. Jednak daliśmy instrukcję do przeczytania kilku osobom, które na co dzień nie grają namiętnie w planszówki i bez problemów zrozumiały wszystkie zasady i grały z nami bez żadnych błędów. Instrukcja - masakra? My tak nie uważamy. Do jej tłumaczenia wzięliśmy osobę, która tłumaczyła kilkadziesiąt instrukcji do poliskich wersji gier różnych wydawnictw. Właśnie po to zatrudniliśmy do tego takiego tłumacza (prywatnie właściciela jednego z lepszych portali o planszówkach), żeby zasady były jasne i klarowne. Dla nas jest ona czytelna i zrozumiała pod względem zasad, być może literówki (chociaż korekta również była - o czym możecie przeczytać w sekcji Twórcy Gry) które się pojawiły tak działają na ogólny jej odbiór. Nie chowamy głowy w piasek i z pewnością to naprawimy. Pozdrawiamy serdecznie.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: BartP »

To znacznie bardziej przytomna odpowiedź.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: playerator »

Na szczęście nie wszędzie można kasować komentarze.

Ale ani słowa o brakujących w instrukcji zdaniach? Żeby tylko pojawiły się w poprawionej wersji 8)
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: czeczot »

Nie ma chyba nic gorszego niż coś spier... a potem iść w zaparte.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: krzyss »

Tak też myślałem że będzie to pdf do pobrania.
Druk to dodatkowe koszty, potem jeszcze trzeba to rozesłać.

Jeśli zrobią druk to będzie tylko na plus dla wszystkich a szczególnie dla niech.

Ale takie głupie tłumaczenia ze laik czytał i jest ok jest żałosne.
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: janekb »

krzyss pisze: 24 paź 2018, 23:43 Tak też myślałem że będzie to pdf do pobrania.
Druk to dodatkowe koszty, potem jeszcze trzeba to rozesłać.

Jeśli zrobią druk to będzie tylko na plus dla wszystkich a szczególnie dla niech.

Ale takie głupie tłumaczenia ze laik czytał i jest ok jest żałosne.
Żałosne jest mijanie się z prawdą przez Czachę. Przeczytałem, że ich krytykuję cały czas itp (mimo, że spotkaliśmy się w Spodku i pogadaliśmy sobie sympatycznie, mimo stawania w ich obronie kiedy byli atakowani za opóźnienia i nie wyrobienie się na czas z celami, które zostały odblokowane w trakcie kampanii, a mają być dosłane, jak się nie mylę pod koniec roku). Do tego usłyszałem, że gra widocznie jest dla mnie za trudna ….. jak to się mawia "Klient nasz pan" ;-) Od razu przypomina mi się scena w szatni w Misiu. No nic fajnie, że poprawią instrukcję (czyli może mieliśmy rację, że coś jest z nią nie tak, hmmm….), tylko po co takie niepotrzebne ataki? Nie można przeprosić za błędy, powiedzieć, zdarzyło się, przygotujemy plik z poprawkami, tylko trzeba atakować klientów? Trzeba blokować na facebooku wszystkie osoby, które nie ich chwalą, aby nie mogli komentować i czytać części wypowiedzi? Szkoda...….
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Każdy entuzjasta, miłośnik i Geek planszówkowy ma na koncie przeczytanych przynajmniej kilkadziesiąt różnych instrukcji i ogranych gier. Więc ma już jakieś obycie, doświadczenie i orientację co jak ma wyglądać a co nie.
Czytając PL instrukcję Klanów od razu zauważy że to wersja beta, a jak jeszcze zajrzy do wersji ENG to stwierdzi że jest spartolona. Ta instrukcja jest tak zredagowana że trzeba ją tłumaczyć z polskiego na polski. To wygląda tak jakby tłumaczenie było robione za pomocą Tłumacza w przeglądarce internetowej.
Kto pracuje w Czacha Games?
Po ich wypowiedziach widać że są to ludzie oderwani od pługa i rzeczywistości.
Rolnik to przynajmniej wie jak profesjonalnie wykonać swoją robotę i jak gadać z krową żeby dała więcej mleka, Czacha Games tego nie wie...
To co stanowi o wartości człowieka to jest jego KULTURA.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 629 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: bogas »

Zostawiając na boku słabą instrukcję (bo pominięcie istotnych reguł jest słabe) oraz beznadziejne podejście do tematu przez wydawnictwo (niektórzy myślą, że jesteśmy 10 lat temu, kiedy wszyscy bili pokłony wydawnictwu które łaskawie zechciało wydać coś po polsku) to gra jest bardzo fajna. W rozsądnym czasie można zagrać w dobrą ekonomiczną grę, w której jak przystało na grę ekonomiczną liczy się przede wszystkim kasa. Zrobiłem taki mały przegląd gier, które ostatnio miałem okazję poznać i okazuje się, że ten typ gier to niemal gatunek wymarły. Dawno, dawno temu w odległej galaktyce odległych Gliwicach, jak odpalaliśmy na gliwickiej lidze grę ekonomiczną to wszyscy od razu wiedzieli "Acha, trzeba pilnować kasy". Teraz jakoś takich gier mi brakuje. Ktoś wspomniał też o "sałatce punktowej". No nie wiem. Ja może mam trochę inną definicję sałatki punktowej, ale tu niemal wszystko co konkretnie punktuje jest związane z dobrym zarządzaniem pieniędzmi. Mnie to pasuje. Na razie to wstępne wrażenia i może zmieni się to po kilkunastu grach, ale na razie jest dobrze.
markoo
Posty: 155
Rejestracja: 02 wrz 2008, 13:00
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: markoo »

Jestem po pierwszej partii, gra jest dla mnie bardzo pozytywną niespodzianką. Po komentarz na temat instrukcji zastanawiałem się na zwrotem gry w ramach protestu, ale nie żałuję, że zatrzymałem grę. Rozsądny czas rozgrywki z dużą ilością decyzji, ale w przynajmniej w naszym przypadku nie powodowały one downtimu, czyli płynna rozgrywka co cenię. Jedynie pojawiły się zarzuty o efekt kuli śnieżnej, ale jak to w grach ekonomicznych kto podejmie dobre decyzje inwestycyjne co i gdzie produkować, szybciej rozkręci silniczek, a więcej kasy to więcej akcji. W każdym razie jak będzie mieli szansę polecam spróbować.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: BartP »

Widzę, że nie wypowiadałem się na temat gry. Grałem 2 razy: we 3 i 4 osoby. Tury rzeczywiście są szybkie, ale gra dłuży się (2,5 h) na 4 graczy. Na trzech było ok (1h 45m). Niemniej jednak gra podobała mi się umiarkowanie. Na tyle umiarkowanie, że wymieniłem, bo nie mam miejsca na spoko gry. Wspólna plansza niby obiecywała sobą interesującą interakcję między graczami, ale ta niestety jest tu bardzo powierzchowna. Niby jest wspólny rynek, wspólne kontrakty, zajmowanie miejsc na planszy (w tym dostęp do kafelków portu), ale wszystko to raczej mocno drugorzędne; gracz głównie skupia się na sobie, nie śledzi specjalnie ruchów innych graczy. Wziąłeś kupca? Wzruszenie ramionami. O, ktoś podwyższył sobie "shipping", ok. Nie wiem, może moja grupa słabo gra w tę grę, ale może ze 2 razy na rozgrywkę wykorzystaliśmy zasadę, że można kupić taniej zasób po wybudowaniu się obok odpowiadającej "struktury" przeciwnika; czyli dla nas była to prawie że martwa zasada. Dla mnie przeciętniak, wolę Terrę Mystikę; tam przynajmniej czuję, że gram z innymi graczami, nie obok nich.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

markoo pisze: 26 paź 2018, 14:20 Po komentarz na temat instrukcji zastanawiałem się na zwrotem gry w ramach protestu, ale nie żałuję, że zatrzymałem grę.
No oczywiście że z powodu na instrukcję nie ma co się obrażać na grę :D
Dla mnie kluczowym powodem dla którego wsparłem kampanię było to że za produkcję nie odpowiadała Czacha, no i się nie zawiodłem.
Gra bardzo dobra.
A jak fajnie gra się z pokerowymi żetonami... :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: brazylianwisnia »

BartP pisze: 26 paź 2018, 14:34 Widzę, że nie wypowiadałem się na temat gry. Grałem 2 razy: we 3 i 4 osoby. Tury rzeczywiście są szybkie, ale gra dłuży się (2,5 h) na 4 graczy. Na trzech było ok (1h 45m). Niemniej jednak gra podobała mi się umiarkowanie. Na tyle umiarkowanie, że wymieniłem, bo nie mam miejsca na spoko gry. Wspólna plansza niby obiecywała sobą interesującą interakcję między graczami, ale ta niestety jest tu bardzo powierzchowna. Niby jest wspólny rynek, wspólne kontrakty, zajmowanie miejsc na planszy (w tym dostęp do kafelków portu), ale wszystko to raczej mocno drugorzędne; gracz głównie skupia się na sobie, nie śledzi specjalnie ruchów innych graczy. Wziąłeś kupca? Wzruszenie ramionami. O, ktoś podwyższył sobie "shipping", ok. Nie wiem, może moja grupa słabo gra w tę grę, ale może ze 2 razy na rozgrywkę wykorzystaliśmy zasadę, że można kupić taniej zasób po wybudowaniu się obok odpowiadającej "struktury" przeciwnika; czyli dla nas była to prawie że martwa zasada. Dla mnie przeciętniak, wolę Terrę Mystikę; tam przynajmniej czuję, że gram z innymi graczami, nie obok nich.
Strasznie długo graliscie. U nas na 2 graczy ok 60min a na 4 poniżej 2 godzin. Interakcja jest ok jak na Euro. Rynek jest tu bardzo ważny szczególnie w końcowych rundach gdzie warto kombinować jak zamienić kase na produkty. Tak samo możliwość tańszego kupowania przy sasiadowaniu jest ekstra. Kupno 3pkt za 6 kasy bo wybudowałes się tuż obok czyjegoś zboża to dużo. Często z tego korzystaliśmy do kontraktów lub w końcówce do taniego kupowania punktów.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 435
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 66 times
Been thanked: 63 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: Fiacik »

Jakiś użytkownik na FB wyprzedził Czachę i poprawił instrukcję. Im to ma zająć tydzień...
Zastanawiam się czy nie wypiąć się na wydawnictwo i nie kupić ang wersji. Instrukcja jest nie po polsku, kafelki dalej po angielsku (buy/sell, clan), to co Czacha zrobili to przetłumaczyli tylko pudełko.


https://drive.google.com/file/d/1CP3Q-
X9rALTWDOfd_o0C7nWePbs23IP9/view
Ravn
Posty: 201
Rejestracja: 23 gru 2016, 20:18
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: Ravn »

Ja nie kupie, ale na tą decyzje skladaja sie 2 komponenty, jeden to srednio zachecajaca oprawa graficzna, a druga to biedne wydanie polskie. Rozumiem Czache ze kogostam zatrudnili i sie starali zeby to wyszlo fajnie, ale pomijanie kluczowych dla setupu zdan w tlumaczeniu instrukcji i srednio 5 bledow na strone to troche slabo, zwlaszcza ze instrukcja nie nalezy do dlugich.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: detrytusek »

A żeby było zabawniej to wersja polska w 3 trollach jest droższa od ang. Nawet jeśli w innym sklepie będzie odwrotnie to różnica w cenie nie będzie znacząca.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
lucky_luke
Posty: 67
Rejestracja: 25 lut 2013, 11:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: lucky_luke »

W 3t można nawet dostać grę ze wszystkimi odblokowanymi celami, monetami i figurką gracza czyli elementami, "które można zdobyć tylko w czasie trwania kampanii" :)
11% Planszostrefa, chętnie się podzielę :)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5231
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1834 times
Kontakt:

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: Gambit »

lucky_luke pisze: 27 paź 2018, 09:05 W 3t można nawet dostać grę ze wszystkimi odblokowanymi celami, monetami i figurką gracza czyli elementami, "które można zdobyć tylko w czasie trwania kampanii" :)
Jeśli 3T wsparł pakiet gry w czasie kampanii jako sklep, to nic dziwnego, że ma też elementy dostępne tylko w czasie kampanii.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Clans of Caledonia / Klany Kaledonii

Post autor: krzyss »

A w sklepach miala byc tylko zwykła wersja. Inna sprawa że cena kosmos.
Więc takie są te obiecanki cacanki.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Clans of Caledonia / Klany Kaledonii

Post autor: bardopondo »

Miałem możliwość kupna angielskiej wersji za 130 pln z jakims bohomazem na okladce, ktory okazal sie byc autografem autora
Nie kupilem bo... nie wiem czemu
probbi
Posty: 950
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Clans of Caledonia / Klany Kaledonii

Post autor: probbi »

krzyss pisze: 27 paź 2018, 12:14 A w sklepach miala byc tylko zwykła wersja. Inna sprawa że cena kosmos.
Więc takie są te obiecanki cacanki.
Jasno mówił Wookie, że jeżeli sklep kupi jako osoba prywatna ileś sztuk to będzie mógł odsprzedać. Nie może im tego odmówić. Jednocześnie żaden sklep nie był patronem i nie dostawał zniżek na hurtowe zakupy. Czego jeszcze oczekujesz?
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Clans of Caledonia / Klany Kaledonii

Post autor: krzyss »

Ja czegoś oczekuje? Niczego, bo nie wspieram tego typu akcji, lecz je śledzę i wyciągam wnioski.
Sklep to nie osoba.
Każda kampania będzie oferować elementy gry i gadżety, które dla polskiej edycji gry będą dostępne tylko w czasie trwania kampanii dla osób wspierających jej ufundowanie.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Clans of Caledonia / Klany Kaledonii

Post autor: Pan_K »

Sklep ma osobowość prawną.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Clans of Caledonia / Klany Kaledonii

Post autor: czeczot »

Pan_K pisze: 27 paź 2018, 23:38 Sklep ma osobowość prawną.
Nieprawda. Sklep 3trole nie ma osobowości prawnej. Wg danych na stronie: "Pełna nazwa firmy to Trzy Trolle Michał Ofmański " Czyli jest to jednoosobowa działalność gospodarcza a nie spółka np z o.o. albo akcyjna i nie ma ona osobowości prawnej.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Clans of Caledonia / Klany Kaledonii

Post autor: Pan_K »

Czyli może kupić jako prywatna osoba? Czy nie ma takiego prawa?
:)
Jednym słowem - czepianie się. Wsparł kampanię - może sprzedać, co dostał. I tyle.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
ODPOWIEDZ