Clans of Caledonia / Klany Kaledonii (Juma Al-JouJou)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 52 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: KrzysiekL »

Gambit pisze: 04 sie 2018, 14:41
KrzysiekL pisze: 04 sie 2018, 10:02 Raczej nie dla kogoś, kto ma już sporo eurasków.
Powiedz to Kubie Polkowskiemu, albo mi..:D
W sensie, ze odnajdujesz tu jakiś powiew świeżości? Nie mowię, ze to zła gra ale chyba trudno powiedzieć, ze to game-changer?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1215 times
Kontakt:

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: mat_eyo »

KrzysiekL pisze: 04 sie 2018, 14:49
Gambit pisze: 04 sie 2018, 14:41
KrzysiekL pisze: 04 sie 2018, 10:02 Raczej nie dla kogoś, kto ma już sporo eurasków.
Powiedz to Kubie Polkowskiemu, albo mi..:D
W sensie, ze odnajdujesz tu jakiś powiew świeżości? Nie mowię, ze to zła gra ale chyba trudno powiedzieć, ze to game-changer?
Skąd pomysł, że trzeba znaleźć tu powiew świeżości? Gra nie może być po prostu dobra, jeśli znakomicie miksuje widziane już wcześniej pomysły? Ja Klany lubię bardzo, a eurasków na półce mam sporo. CoC zajęło drugie miejsce w moim Top 10 2017 roku, recenzję też napisałem w jednoznacznie pozytywnym tonie.

Jeśli już potrzeba jakiejś innowacji, to pomysł z płynną wartością punktową importowanych dóbr jest dosyć nowatorski.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5224
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 521 times
Been thanked: 1814 times
Kontakt:

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: Gambit »

KrzysiekL pisze: 04 sie 2018, 14:49
Gambit pisze: 04 sie 2018, 14:41
KrzysiekL pisze: 04 sie 2018, 10:02 Raczej nie dla kogoś, kto ma już sporo eurasków.
Powiedz to Kubie Polkowskiemu, albo mi..:D
W sensie, ze odnajdujesz tu jakiś powiew świeżości? Nie mowię, ze to zła gra ale chyba trudno powiedzieć, ze to game-changer?
Nie zawsze potrzebny jest powiew świeżości. Czasem wystarczy dobrze zmiksować coś, co już bardzo dobrze znamy. Mam sporo eurasków na półce, a Klany bardzo mi się spodobały. Nawet bardzo bardzo :)
Awatar użytkownika
Lets_Grajmy
Posty: 397
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:22
Has thanked: 75 times
Been thanked: 439 times
Kontakt:

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: Lets_Grajmy »

Po pierwszej rozgrywce 2 osobowej. Gra jest bardzo dobra, satysfakcjonująca. Reguły po pierwszej rozgrywce weszły bez problemu, chociaż instrukcja starała się w tym przeszkodzić. Sporo w niej Terra Mystica, wiadomo, ale czuć też klimat Agricoli.
Ciekawe jak będzie w większym składzie. Z pewnością będzie większa walka o dobre obszary i importy.
Facebook: LET'S GRAJMY - Facebook
YouTube: LET'S GRAJMY - YouTube
Buycoffee: Jeśli sądzisz, że to co robię zasługuje na uznanie to --> Wspieraj kanał tutaj <--
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4074
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: brazylianwisnia »

Dziś wkoncu zagrane i...bardzo mocna gra. Druga w mojej kolekcji w której partie można rozegrać w godzinę (ta pierwsza to Roll for the Galaxy) i przy tym czuć satysfakcje z budowy czegoś fajnego. Skończyło się wynikiem 112-111. Bardzo fajny jest rynek towarów chociaż mało z niego skorzystalismy,kontrakty też fajny patent jak i moce startowe. Wszystko już gdzieś było ale kompletnie to nie przeszkadza. Trochę przydałaby się 6ta runda żeby silnik ładnie się rozkręcil ale wtedy gra pewnie straciłaby na płynności. Będzie często grane. Duży plus za zmienna plansze, losowe punktowanie, wiele kontraktów i różne klany dzięki czemu wciąż będzie świeżo.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: Pieter1989 »

4 partie za mną, wszystkie w grze solo póki co. Mam jednak pewną wątpliwość. Mianowicie, jakie wyniki osiągacie? Bo nie wiem czy to moje jakieś błędy w rozumieniu zasad czy jednak duża zależność od kontraktów i innych zmiennych ale moje wyniki rozciągają się od 90kilku punktów do ponad 180...
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4074
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: brazylianwisnia »

W drugiej partii mieliśmy 142-130 ale widzę dużo błędów w ocenie kontraktów jakie poczynilem. Wydaje mi się że 180 pkt to bardzo dobry wynik. Chciałbym teraz zagrać na 4 osoby gdzie więcej można ugrać na handlu. Wtedy pewnie gra błyszczy.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Ravn
Posty: 201
Rejestracja: 23 gru 2016, 20:18
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: Ravn »

Wyszla ta gra juz po polsku? Bo gdzies chyba na jesieni mialo byc, ale nie sprawdzalem ostatnio.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1800
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: hipcio_stg »

Ravn pisze: 22 paź 2018, 20:20 Wyszla ta gra juz po polsku? Bo gdzies chyba na jesieni mialo byc, ale nie sprawdzalem ostatnio.
Wyszła. Wspierający już grają, a w sklepach jeśli jeszcze nie ma to będzie lada chwila.
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: janekb »

hipcio_stg pisze: 23 paź 2018, 14:05
Ravn pisze: 22 paź 2018, 20:20 Wyszla ta gra juz po polsku? Bo gdzies chyba na jesieni mialo byc, ale nie sprawdzalem ostatnio.
Wyszła. Wspierający już grają, a w sklepach jeśli jeszcze nie ma to będzie lada chwila.
Nie przesadzajmy ze słowami "po Polsku". Instrukcja, oprócz literówek, posiada niezrozumiałe dla mnie używanie wielkich i małych liter (przykładowo krowa i serownia zaczynają się wielką literą, a drwal czy górnik małymi), braki w przecinkach, używanie form niegramatycznych, błędy (nie wiem czy poprawnie to nazwę) logiczne ("Następnie cena handlowa jest korygowana poprzez przesunięcie znacznika ceny zgodnie ze strzałką (w górę przy zakupie lub obniżaniu przy sprzedaży)....").
Szkoda tego, bo się ciężko czyta.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Do spartolenia była tylko instrukcja i... Czacha dała radę :!: :lol: (bo za produkcję nie odpowiadali, mieli tylko pliki przygotować)
Nie rozumiem jak można zebrać ponad 200 tyś. i zrobić taką fuszerkę...
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: janekb »

Dr. Nikczemniuk pisze: 23 paź 2018, 17:00 Do spartolenia była tylko instrukcja i... Czacha dała radę :!: :lol: (bo za produkcję nie odpowiadali, mieli tylko pliki przygotować)
Nie rozumiem jak można zebrać ponad 200 tyś. i zrobić taką fuszerkę...
Jak to jak? Zleca się to osobom, które się niekoniecznie powinny tym zajmować. Pal licho tłumacz (jeśli zrobił to dobrze, a nie wiem bo oczy mi krwawią i czytam z przerwami), ale korekta... gdzie jest korekta. Pewnie tam, gdzie zawsze, po co płacić jak szwagier przeczyta.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

janekb pisze: 23 paź 2018, 17:12
Dr. Nikczemniuk pisze: 23 paź 2018, 17:00 Do spartolenia była tylko instrukcja i... Czacha dała radę :!: :lol: (bo za produkcję nie odpowiadali, mieli tylko pliki przygotować)
Nie rozumiem jak można zebrać ponad 200 tyś. i zrobić taką fuszerkę...
Jak to jak? Zleca się to osobom, które się niekoniecznie powinny tym zajmować. Pal licho tłumacz (jeśli zrobił to dobrze, a nie wiem bo oczy mi krwawią i czytam z przerwami), ale korekta... gdzie jest korekta. Pewnie tam, gdzie zawsze, po co płacić jak szwagier przeczyta.
Z tym szwagrem to się pomyliłeś w sensie z tym czytaniem, bo albo jest analfabetą albo jest z Mozambiku :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 435
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 66 times
Been thanked: 63 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: Fiacik »

Przypadkiem tłumaczem nie był pewnien recenzent gier planszowych, który na codzień posługuje się słowem pisanym? To się nazywa PB - Polska bylejakość.
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: janekb »

Fiacik pisze: 23 paź 2018, 18:13 Przypadkiem tłumaczem nie był pewnien recenzent gier planszowych, który na codzień posługuje się słowem pisanym? To się nazywa PB - Polska bylejakość.
Tak wynika z napisów, ale nie obwiniałbym go do końca, bo od tego jest korekta, której tu pewnie nie było.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4074
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: brazylianwisnia »

Najgorsze jest calkowite pominięcie dwóch zasad:
-początkowi robotnicy nie muszą ze sobą sąsiadowac
-klan Fergusson wszystkich robotników w rozstawie II początkowym musi umieścić na krawędzi mapy
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 349 times
Been thanked: 628 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: bogas »

brazylianwisnia pisze: 23 paź 2018, 18:58 Najgorsze jest calkowite pominięcie dwóch zasad:
-początkowi robotnicy nie muszą ze sobą sąsiadowac
-klan Fergusson wszystkich robotników w rozstawie II początkowym musi umieścić na krawędzi mapy
Aż sprawdziłem w instrukcji EN i faktycznie :shock: W pierwszym przypadku "zjedzone" jest całe zdanie, które w oryginale jest, a przy opisie klanu Fergusson wywalone są dwa zdania, które w oryginale są dodatkowo pogrubioną czcionką napisane! Bardzo słabo. Teraz rodzi się pytanie czy takich kwiatków nie ma więcej i czy trzeba czytać instrukcję angielską? :roll:
toblakai
Posty: 1263
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 219 times
Been thanked: 224 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: toblakai »

Fiacik pisze: 23 paź 2018, 18:13 Przypadkiem tłumaczem nie był pewnien recenzent gier planszowych, który na codzień posługuje się słowem pisanym? To się nazywa PB - Polska bylejakość.
Skąd ta konspiracja? Możesz napisać który to recenzent.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: Trolliszcze »

Przecież jest podpisany w instrukcji - Krzysztof Szarawarski.
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 435
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 66 times
Been thanked: 63 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: Fiacik »

toblakai pisze: 24 paź 2018, 11:27
Fiacik pisze: 23 paź 2018, 18:13 Przypadkiem tłumaczem nie był pewnien recenzent gier planszowych, który na codzień posługuje się słowem pisanym? To się nazywa PB - Polska bylejakość.
Skąd ta konspiracja? Możesz napisać który to recenzent.
Nie chciałem wywoływać do tablicy bo tak jak ktoś wcześniej napisał jest jeszcze coś takiego jak korekta.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 349 times
Been thanked: 628 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: bogas »

Fiacik pisze: 24 paź 2018, 11:54
toblakai pisze: 24 paź 2018, 11:27
Fiacik pisze: 23 paź 2018, 18:13 Przypadkiem tłumaczem nie był pewnien recenzent gier planszowych, który na codzień posługuje się słowem pisanym? To się nazywa PB - Polska bylejakość.
Skąd ta konspiracja? Możesz napisać który to recenzent.
Nie chciałem wywoływać do tablicy bo tak jak ktoś wcześniej napisał jest jeszcze coś takiego jak korekta.
Korekta jeśli by była (bo chyba nie było) wyłapałaby literówki i potworki w stylu "kontrakt eksportowy wymaga 1 mniej ubitych zwierząt", ale nie poprawiłaby tego, że w wesji PL instrukcji, pominięto kilka zdań w stosunku do wersji EN. I to cholernie ważnych zdań.
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 435
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 66 times
Been thanked: 63 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: Fiacik »

Pełna zgoda. Dodatkowo zerknijcie na grafikę loga na pudełku. Kolejny błąd, tym razem grafika :)

Nasuwa mi się na myśl jeden mem - "You only had one job..." Gra jak na swoje rozmiary tania nie jest, a polska wersja jest niechlujnie wydana.
Ostatnio zmieniony 24 paź 2018, 12:27 przez Fiacik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: Trolliszcze »

Napiszę coś, co może niektórych zdziwi. Po pierwsze, na rynku brakuje dobrych i dostępnych tłumaczy/redaktorów. Teraz się wydaje tyle rzeczy, że naprawdę trudno to ogarnąć ludziom z doświadczeniem i umiejętnościami. Za dużo pracy jest. Po drugie, nie wszyscy wiedzą, gdzie tych dobrych tłumaczy/redaktorów szukać (a nawet jak się ich znajdzie, to często są już zajęci, patrz pkt 1). Nie piszę tego celem usprawiedliwienia kogokolwiek - to tylko takie piece of info dla zainteresowanych.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: RunMan »

Trolliszcze pisze: 24 paź 2018, 12:14 Napiszę coś, co może niektórych zdziwi. Po pierwsze, na rynku brakuje dobrych i dostępnych tłumaczy/redaktorów. Teraz się wydaje tyle rzeczy, że naprawdę trudno to ogarnąć ludziom z doświadczeniem i umiejętnościami. Za dużo pracy jest. Po drugie, nie wszyscy wiedzą, gdzie tych dobrych tłumaczy/redaktorów szukać (a nawet jak się ich znajdzie, to często są już zajęci, patrz pkt 1). Nie piszę tego celem usprawiedliwienia kogokolwiek - to tylko takie piece of info dla zainteresowanych.
co Ty tam wygadujesz, szwagier trzymaj piwo, ja to zaraz przetłumaczę :)
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: janekb »

Trolliszcze pisze: 24 paź 2018, 12:14 Napiszę coś, co może niektórych zdziwi. Po pierwsze, na rynku brakuje dobrych i dostępnych tłumaczy/redaktorów. Teraz się wydaje tyle rzeczy, że naprawdę trudno to ogarnąć ludziom z doświadczeniem i umiejętnościami. Za dużo pracy jest. Po drugie, nie wszyscy wiedzą, gdzie tych dobrych tłumaczy/redaktorów szukać (a nawet jak się ich znajdzie, to często są już zajęci, patrz pkt 1). Nie piszę tego celem usprawiedliwienia kogokolwiek - to tylko takie piece of info dla zainteresowanych.
Wydaje mi się, że niektórym też się nie chce szukać (z lenistwa lub oszczędności). Niektórym wydaje się też, że sami sobie poradzą, a widać że nie zawsze to wychodzi. Po błędach, jakie Czacha zrobili, w Ptaszki ćwierkają, kiepskiej instrukcji w Gildie Londynu myślałem, że tu tego nie popsują. Myliłem się. Szkoda.
ODPOWIEDZ