Battlestar Galactica: The Board Game (Corey Konieczka)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Battlestar Galactica

Post autor: kwiatosz »

Exodus przede wszystkim daje nagle dużo zajęcia pilotom - bo w podstawce faktycznie w kosmosie jest nudno, bo jest hasło "kto nie skacze, robi tosty". A z Exodusem - pilot sobie polata, dużo więcej postrzela, coś odeskortuje - generalnie moim zdaniem Exodus robi masę dobrej roboty na kilku płaszczyznach i zgadzam się z przedpiszcą ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Curiosity »

Dziękuję Wam Kwiatosz, w w uznaniu waszych zasług możecie dobrać dwie dodatkowe karty ze swoich kolorów ;D
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Battlestar Galactica

Post autor: kwiatosz »

Dobieram treachery, ale tylko dlatego że mam zdolność odrzucania jednej karty za dwie. Jestem poza wszelkim podejrzeniem.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Cyberpuncur
Posty: 309
Rejestracja: 03 lut 2014, 11:52
Lokalizacja: Sopot

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Cyberpuncur »

No i w podstawce są papierowe Baseshipy... papierowe... To może zniechęcić.

Swego czasu się zagrywaliśmy w podstawkę, bywało, że graliśmy przez całą noc
jakieś 4-5 partii pod rząd. Teraz w sumie bez dodatków sobie gry nie wyobrażam.
Za dużo w nich dobra.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Curiosity »

Podstawkę, Exodusa i Pegasusa należy właściwie traktować jako jedną całość. Kto nie ma tych trzech pudełek, ten ma niepełną wersję.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sqb1978 »

A ile Wam taka 5-6 osobowa gra zajmuje?

U nas 4-5h, głownie z powodu mów oskarżycielskich, powoływania świadków oraz mów obrońców - oczywiście w kwestiach Cylońskich :)
Może w tym tkwi problem?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Battlestar Galactica

Post autor: kwiatosz »

Powiem tak - odkąd pierwszy i ostatni raz zagrałem na 7 osób to na 6 ta gra jest szybciutka ;) Generalnie 3-4h nam to zajmuje na 6 osób.
Podstawkę, pół Exodusa i pól Pegasusa ;) Dlatego odpuściłem kupowanie dodatków i kupię drugą edycję ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Larry
Posty: 167
Rejestracja: 28 kwie 2006, 13:42
Lokalizacja: Poznań Wilda

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Larry »

Kwiatosz, ma wyjść druga edycja czy tylko tak sobie mówisz :) ?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Battlestar Galactica

Post autor: kwiatosz »

Na razie mówię, niemniej jestem gotów się o to zakładać :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Curiosity »

Trzy godziny to bardzo realny czas gry i tyle nam zwykle schodzi. Z tym, że u nas po czwartym skoku jest przerwa na fajkę.

Dużo zależy od wielkości skoków. Jeśli szybko zostaną wylosowane dwie "3", to raczej pozamiatane i ludzie szybko wygrywają.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 549 times
Been thanked: 281 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Atamán »

sqb1978 pisze:- niektórzy narzekają na to, że w grze nie ma za wiele "grania" albo, że ich główną robotą jest rzut kością raz na jakiś czas (głównie piloci)
Też odniosłem takie wrażenie przy graniu w podstawkę. By urozmaicić grę pilotom polecam dodatek Exodus. Zawarty w niej wariant pościgu cylońskiej floty daje pilotom więcej frajdy (więcej walk w kosmosie, dodatkowa akcja dla pilotów w przestrzeni: eskortowanie cywilnych).
sqb1978 pisze:- ujawnieni Cyloni narzekają na długi downtime i nudę po ujawnieniu (szczególnie kiedy ludzie kombinują między sobą a ujawnił się tylko jeden Cylon to nudzi się on niemiłosiernie)
Tu też muszę się zgodzić i wg mnie dużo tutaj zaradzić się nie da. :( Karty zdrady (z Pegasusa lub Świtu) oraz nowa lokacja mostek (z Exodusa) trochę pomagają się nie nudzić, ale to nie jest duża zmiana. Najlepsze zalecenie jakie na to mam, to nie ujawniać się za szybko jako Cylon. :(
sqb1978 pisze:- Sympatyk jest chyba najbardziej nudnym elementem gry - osoba po zagraniu nim powiedziała, że nie bardzo ma ochotę na granie kolejny raz w BSG
Zapomnij o sympatyku, wyrzuć lub schowaj tę kartę. Nawet bez zakupu dodatku można zagrać w oficjalny wariant bez sympatyka. Zmiany w zasadach są do pobrania ze strony FFG lub Galakty (http://galakta.pl/download/BSG_warianty.pdf). Jeszcze lepszą opcją, by sobie poradzić z parzystą liczbą graczy jest wariant z buntownikiem z dodatku Świt.
sqb1978 pisze:- jednostajność kart kryzysów i umiejętności
Zgodzę się, tak niestety jest, ale to akurat łatwo sobie urozmaicić dowolnym dodatkiem, bo każdy dodaje po 2 nowe typy umiejętności do każdej talii i nowe kryzysy. Powtarzające się karty umiejętności to czasami zaleta gry w samą podstawkę, gdyż łatwiej wg mnie wprowadzić nowe osoby do gry, ale gdy każdy ma już jakąś grę za sobą, to warto wprowadzić nowe karty i urozmaicić grę.
sqb1978 pisze:- jeśli Cylonem jest admirał lub prezydent to dla ludzi jest praktycznie pozamiatane
Oj, nie zgodziłbym się z tym stwierdzeniem. Gdy obie te role są w rękach Cylonów, to bywa trudno, ale nie powiedziałbym, że jest pozamiatane. A gdy tylko jedna z tych ról jest cylońska, to tragedii nie ma. :wink:
sqb1978 pisze:- niestety charakter gry wykurzył z rozgrywki wszystkie kobiety :( jako to określiły: atmosfera wzajemnych oskarżeń jest nie do zniesienia...
Na to nie ma rady, to już kwestia osobowości. W mojej ekipie nie zauważyłem takiego problemu i zazwyczaj proporcje płciowe są zbliżone do proporcji ludzie/cyloni. :twisted:
sqb1978 pisze:Myślicie, że jakiś dodatek coś zmieni? który najlepiej wybrać jako pierwszy?
Na powrót dziewczyn do gry nie liczę, ale może przynajmniej nie będzie trzeba gry sprzedawać :)
Dowolny dodatek zaradzi na większość problemów, ale na pierwszy ogień zalecałbym Exodus, bo daje dodatkowe zadania pilotom, dodatkowe opcje ujawnionemu Cylonowi oraz ciekawe nowe karty umiejętności (każda talia dostaje po 3 karty umiejętności testowych oraz po 1 karcie o sile 6 i super-zdolności).

Odradzam jednak na początku korzystanie z wariantu mgławicy jońskiej (ja bardzo lubię, ale wydłuża i komplikuje grę - zalecam tylko w gronie megaentuzjastów) oraz z wariantu konfliktu lojalności (jest ciekawy, ale jest jednoznacznie procyloński, więc utrudnia grę ludziom - ciężko sobie z tym poradzić, gdy ekipa nie jest zaawansowana).

tl;dr kup EXODUS jak najszybciej zanim wszystkich do tej gry zniechęcisz
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sqb1978 »

Dzięki za odpowiedzi i opinie.
W międzyczasie poczytałem ten wątek i wychodzi na to, że przynajmniej tego Exodusa trzeba mieć - czyli jest nadzieja że malowanie flot nie poszło na marne :)
Awatar użytkownika
Cyberpuncur
Posty: 309
Rejestracja: 03 lut 2014, 11:52
Lokalizacja: Sopot

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Cyberpuncur »

Ja się zastanawiam, czemu FFG nie wydało jeszcze 'Hero Pack'ów' z figurkami postaci.
Jakby to zrobili przed boomem na Descenta to pewnie by im zeszło szybko.
Awatar użytkownika
grymir
Posty: 701
Rejestracja: 04 lis 2008, 22:21
Lokalizacja: Wodzisław Śl / Gołkowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Battlestar Galactica

Post autor: grymir »

O figurasy postaci to by było coś. :)
Tak wiele gier a tak mało czasu
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Curiosity »

W zeszły czwartek miałem wyjątkowo ciekawą rozgrywkę.

Graliśmy w 5 osób.
Naszym celem była Ziemia
I teraz - UWAGA - w siódmej turze mieliśmy już "na liczniku" skok o siedem odległości! :) Jak to możliwe?

Grę zacząłem ja, grając Heleną. W pierwszym rozdaniu dostałem fioletową kartę, która zagrana przed testem umiejętności, pozwalała dobrać aktywnemu graczowi Żeton Cudu (jeśli nie miał żadnego), pod warunkiem zdania testu z przebiciem o 4.

Pierwsza akcja w grze, a ja robię Blind Jump :) Losuję jedną kartę i fuks - 3. Z dwóch zniszczonych cywili, padł jeden pusty i drugi z jedną populacją.

Gramy dalej i co Kryzys to przygotowanie do skoku. Będąc na -3, gracz grający Feliksem Gaetą poszedł do FTL-a, skok... bez strat :) Skoczyliśmy o kolejne dwie odległości. Za chwilę moja kolejka, dobrałem dość łatwy kryzys i wyprosiłem od graczy Komisję Śledczą. Zdajemy z dwukrotnym przebiciem, zabieram Żeton Cudu, a od kolejnej osoby dostaję w następnej turze Rozkaz Prezydencki. Ponownie Blind Jump, losowanie.. fuks, 2! Losujemy cywile, wylosowaliśmy 2x 1 populacja. Zasoby w większości na przyzwoitym poziomie, wszystko pięknie się układa.

Następny w kolejności gracz się ujawnił i wręczył mi swoją drugą kartę Lojalności - okazało się, że miał 2 karty Cylonów. W takim momencie! Myślałem, że wstanę i nakopię mu do d**y :>

Cylonom ostatecznie udało się wygrać (kolejny fuks?), ale osobiście jestem cholernie dumny z podwójnego Blind Jumpa i szczęśliwych losowań. Gdybyśmy lecieli na Kobol, byłoby już pozamiatane. A partia trwała REKORDOWE 75-80 minut.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
13thcaesar
Posty: 607
Rejestracja: 13 kwie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 47 times
Been thanked: 29 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: 13thcaesar »

Który dodatek/warianty gry polecacie na 3 graczy? Tak zeby szala zwyciestwa nie przechylila sie drastycznie na jedną stronę?
Który wariant "końcowy" (Caprica, Poszukiwanie Ziemi, Iona Nebula) najbardziej nadaje się na 3 graczy?

Posiadam tylko podstawke i mamy mozliwosc gry tylko na 3 graczy.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Curiosity »

13thcaesar pisze:Który dodatek/warianty gry polecacie na 3 graczy? Tak zeby szala zwyciestwa nie przechylila sie drastycznie na jedną stronę?
Który wariant "końcowy" (Caprica, Poszukiwanie Ziemi, Iona Nebula) najbardziej nadaje się na 3 graczy?

Posiadam tylko podstawke i mamy mozliwosc gry tylko na 3 graczy.
Kilka postów wyżej:
Curiosity pisze:
sqb1978 pisze:Myślicie, że jakiś dodatek coś zmieni? który najlepiej wybrać jako pierwszy?
Na początek polecam Eksodus. Dodaje obszar Cylońskiej Floty, co daje większy fun z gry dla graczy-Cylonów.
kwiatosz pisze:Exodus przede wszystkim daje nagle dużo zajęcia pilotom - bo w podstawce faktycznie w kosmosie jest nudno, bo jest hasło "kto nie skacze, robi tosty". A z Exodusem - pilot sobie polata, dużo więcej postrzela, coś odeskortuje - generalnie moim zdaniem Exodus robi masę dobrej roboty na kilku płaszczyznach i zgadzam się z przedpiszcą ;)
Atamán pisze:EXODUS jak najszybciej zanim wszystkich do tej gry zniechęcisz
Ale trzech graczy to za mało. Grałem tak tylko raz, byłem Cylonem i robiłem co chciałem. Odradzam.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 549 times
Been thanked: 281 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Atamán »

Curiosity pisze:Następny w kolejności gracz się ujawnił i wręczył mi swoją drugą kartę Lojalności - okazało się, że miał 2 karty Cylonów. W takim momencie! Myślałem, że wstanę i nakopię mu do d**y :>
Ha! Też bym tak zrobił na jego miejscu :lol:

Wiem, że to może mało klimatyczne, ale ja gram tak, że w pierwszej fazie gry staram się nie grać za bardzo pro-ludzko nie wiedząc, czy przypadkiem nie okaże się, że jestem Cylonem, tylko jeszcze o tym nie wiem. :wink:
13thcaesar pisze:Który dodatek/warianty gry polecacie na 3 graczy? Tak zeby szala zwyciestwa nie przechylila sie drastycznie na jedną stronę?
Który wariant "końcowy" (Caprica, Poszukiwanie Ziemi, Iona Nebula) najbardziej nadaje się na 3 graczy?

Posiadam tylko podstawke i mamy mozliwosc gry tylko na 3 graczy.
Oj, nie wiem, nie wiem. Ja bym tej gry absolutnie nie polecał w wariancie 3-osobowym i wydaje mi się, że dodatki niczego tutaj nie są w stanie uratować.
Awatar użytkownika
Cyberpuncur
Posty: 309
Rejestracja: 03 lut 2014, 11:52
Lokalizacja: Sopot

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Cyberpuncur »

W sumie im więcej dodatków, tym mniejszy sens grania poniżej 5 osób.
utrapienie
Posty: 9
Rejestracja: 03 sie 2010, 21:03

Re: Battlestar Galactica

Post autor: utrapienie »

Cześć, wiem, że temat już się pojawił przy modyfikacjach. Znam również wariant 2-osobowy ze strony galakty, ale może komuś bardziej otrzaskanemu w BSG udało się w większym stopniu oswoić grę w opcji dla 2-osób. Wiem, że klimat kuleje itp, ale nie mamy ostatnio za bardzo okazji pograć w większym towarzystwie, a Claustrophobia i Ghost Stories powoli nam wychodzą bokiem :lol:
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sirafin »

Wychodzę z założenia, że nic na siłę, a próby siadania w BSG w dwie osoby, to już robienie czegoś na siłę. Lepiej poszukać czegoś, co "zostało uszyte" na dwie osoby, niż kombinować, jak ubrać się w namiot ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Dellas »

Podchodziłem raz do zarówno wariantu jedno jak i dwuosobowego BSG. Niestety jak to stwierdził przedmówca to jest opcja uszyta na siłę. W BSG najważniejsi są ludzie. Czym więcej ich gra (sensownie od 5 w górę) tym lepiej. Cały klimat psychozy i paranoi siada jak gra się w solo czy we dwoje.
Awatar użytkownika
Assaultmarine
Posty: 188
Rejestracja: 30 lis 2012, 21:55
Lokalizacja: Warszawa/Marki

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Assaultmarine »

BSG poniżej 4 graczy daj sobie spokój lepiej warcaby w pojedynkę mniej więcej tyle funu - żeby nie było wątpliwości nie próbowałem
ani 1 ani 2 opcji ale odkąd po usłyszeniu 2130129038091280 razy zagraj w Agricole, a zobaczysz, że nie masz racji, a gra jest OK i zagrałem
w nią 3 partie wiem, że nie muszę podchodzić do wściekłego psa, żeby sprawdzić czy ugryzie.

P.S.
Ugryzie :)
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: romeck »

Assaultmarine pisze:BSG poniżej 4 graczy daj sobie spokój lepiej warcaby w pojedynkę mniej więcej tyle funu - żeby nie było wątpliwości nie próbowałem
ani 1 ani 2 opcji ale odkąd po usłyszeniu 2130129038091280 razy zagraj w Agricole, a zobaczysz, że nie masz racji, a gra jest OK i zagrałem
w nią 3 partie wiem, że nie muszę podchodzić do wściekłego psa, żeby sprawdzić czy ugryzie.
Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi w tym długaśnym i niestarannym zdaniu, a zwłaszcza w tej części dotyczącej Agricoli?
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Assaultmarine
Posty: 188
Rejestracja: 30 lis 2012, 21:55
Lokalizacja: Warszawa/Marki

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Assaultmarine »

Służę:

a) BSG na mniej niż 4 (w zasadzie 5 ale opcja minimum 4) graczy ssie
b) conajmniej jak Agricola - luźny i przypadkowy flame i nie chciałbym iść w to dalej tutaj bo nie miejsce
ODPOWIEDZ