Batman: Gotham City Chronicles (Frédéric Henry)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Eltonos
Posty: 112
Rejestracja: 12 sie 2011, 16:30
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Batman: Gotham City Chronicles (Frédéric Henry)

Post autor: Eltonos »

pan_satyros pisze: 08 cze 2019, 13:15
Dejw87 pisze: 08 cze 2019, 12:44 Mimo tego, że bardzo ciężko wygrać po stronie bohaterów to bawimy się na prawdę dobrze.
mówisz? dotychczas czytałem zgoła odmienne opinie, że to zły nie ma szans.
Poważnie? Na form BGG jest mnóstwo wątków o tym jak poprawić balans gry, aby bohaterowie mieli szansę na wygraną. SU&SD mówią to samo, aby wygrać 'dobrą stroną' należy optymalizować wszystkie ruchy i nie można sobie pozwolić na chwilę swobody, choćby po to żeby powalczyć z przeciwnikiem. Co jest przykre w grze, gdzie mamy tonę plastiku, mnóstwo bohaterów do wyboru, a walka sprawia wielką frajdę. Zamiast obijać twarze batmanem i rzucać batarangami, żeby mieć jakiekolwiek szanse na wygraną trzeba od samego początku móżdzyć nad optymalną ścieżką, a połowę każdej gry i tak zajmują rzuty na rozbrojenie bomb czy hakowanie komputera oraz odpoczywanie bohaterem. Trochę szkoda.
Awatar użytkownika
Dejw87
Posty: 111
Rejestracja: 24 lis 2016, 12:56
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 17 times
Been thanked: 21 times

Re: Batman: Gotham City Chronicles (Frédéric Henry)

Post autor: Dejw87 »

pan_satyros pisze: 08 cze 2019, 13:15
Dejw87 pisze: 08 cze 2019, 12:44 Mimo tego, że bardzo ciężko wygrać po stronie bohaterów to bawimy się na prawdę dobrze.
mówisz? dotychczas czytałem zgoła odmienne opinie, że to zły nie ma szans.
Na te 14 gier bohaterowie wygrali 4-5 razy, praktycznie każde zwycięstwo było "rzutem na taśme", przez co gra robi się bardzo emocjonująca. Wydaje mi się, że bohaterowie mają mniejszy margines błędu, trzeba dobrze zaplanować ruchy i wybierać odpowiedni sprzęt, do tego jeszcze mieć trochę szczęścia. Nie zgodzę się, że nie ma tutaj miejsca na walkę bo jest jej całkiem sporo.
Taką czystą nowalankę powinien dostarczyć tryb versus ale to na razie tylko przypuszczenia bo nie miałem okazji w niego zagrać.
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 664
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 151 times

Re: Batman: Gotham City Chronicles (Frédéric Henry)

Post autor: Tyrek »

Po kolejnych grach bardziej bolesnym faktem dla mnie staje się kwestia losowości, która potrafi grę uprzykrzyć w krytycznych momentach.

Doceniam aspekt podążania optymalną ścieżką - cenię sobie to w grach 1 vs many, że ma nie być łatwo, zegar tyka, nie można sobie pozwolić na radosne klepanie po głowach, bo gdzieś tam cel misji zaczyna się oddalać. Trzeba przemyśleć każdy ruch, skalkulować co się opłaca a co nie. To daje satysfakcję.

Problem pojawia się, gdy bardzo skrupulatnie dziergany plan, zaczyna nam się walić przez kostki. Wiem, że jest to wpisane w design tej gry, ale potrafi strasznie uprzykrzyć życie i odebrać radość z grania. W sytuacji gdy przeznaczamy 4 kostki akcji na manipulację przy bombie (czerwone), a potem kolejne dwie na przerzuty i nadal nie osiągamy potrzebnego wyniku i wiemy, że wyłącza nam to postać na kolejną turę - no bo musimy w tym momencie odpocząć, aby przy tej bombie znowu pomajstrować. Ok, jest to naturalny element tego projektu, ale jeśli wkładam pełen wysiłek w jakąś akcję, z zamiarem, ze musi się udać bo inaczej po ptakach (i jest to duży koszt) to oczekiwaniem naturalnym jest to, że się uda. Szczególnie, że akcja ta przyczynia się do wygrania scenariusza. W takim wypadku tracę kolejne dwie tury na tą samą bombę, nie posuwając gry do przodu, licząc, że przeciwnicy nie zdążą zrobić mi dostatecznego łupnia, który zredukuje moje szanse w kolejnej turze.

W tej grze, w której zaszła powyższa sytuacja, grałem jako zły. Nie dotknęło mnie to osobiście, ale widziałem po współgraczach, którzy robili co mogli, jak takie akcje odbierają radochę (nie była to jedna akcja). Oczywiście nie zdążyli z realizacją celu (zostały im dwie bomby), pomimo, że zagrali naprawdę dobrze (konsekwencja w realizacji celów), a ja w ostatniej turze nie miałem już jak im przeszkodzić, poza dostawieniem jednego kolesia, który utrudni w rozbrojeniu bomby (który i tak został zabity). Nie chodzi mi tutaj o żal, że kostki się nie pokulały jak trzeba, ale o to jak ten jeden rzut, który pochłonął wszystkie dostępne akcje postaci, powoduje wyłączenie tej postaci i podatność na ataki.

Gra jest sztywna - w sensie czasowym i bardzo wymagająca - nie przeszkadza mi to. To bardzo duży plus. Losowość potrafi zabić przyjemność z realizacji perfekcyjnego planu. Nie jestem przeciwnikiem kostek. Gram w bardzo dużo "kostkowych" gier, ale cenię sobie w nich to, że jeden rzut, ważny rzut, nie psuje mi całości. Wczoraj poczułem jakąś słabość tej olbrzymiej mechaniki, którą dano nam w Batmanie. Trochę za wcześnie na wyroki, ale mam obawę, że w gronie doświadczonych graczy, którzy będą mieli rozpykane optymalne podejścia do każdego scenariusza, o wyniku ostatecznym będą decydowały rzuty kostkami w krytycznych momentach, psując grę jednej lub drugiej stronie.

Zobaczymy. Co myślicie?
gogovsky
Posty: 2207
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Batman: Gotham City Chronicles (Frédéric Henry)

Post autor: gogovsky »

Tyrek pisze: 16 cze 2019, 15:45
Jeśli na.planszy nie ma złych to.dobrzy nie grali dobrze;) z resztą się w miarę zgadzam;) W.grze najważniejsze dobrymj to uzmysłowić sobie, że źli to tylko przeszkadzacze, to nie odcinek kreskówki, że trzeba ich wyłapać i zamknąć w więzieniu. Na to na początku się łapaliśmy;)
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 664
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 151 times

Re: Batman: Gotham City Chronicles (Frédéric Henry)

Post autor: Tyrek »

Źli byli na planszy :-) Niemoc wynikała z odległości do przejścia i deficytu kostek na ostatnią turę (tylko 5 po regeneracji). Ale nie dotyczy to zupełnie tematu o którym piszę :-)
mluckner
Posty: 340
Rejestracja: 13 lip 2015, 10:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 96 times
Been thanked: 97 times

Re: Batman: Gotham City Chronicles (Frédéric Henry)

Post autor: mluckner »

tomiz123 pisze: 23 maja 2019, 10:32 Czy posiada ktoś może przetłumaczoną instrukcję na język polski i chciałby się podzielić ?
Właśnie skończyłem tłumaczenie skrótu zasad. Z grafikami wyszło 11 stron. Mam zgodę autora angielskiej wersji na publikacje, więc przejrzę jeszcze tekst na świeżo jutro i podlinkuję plik.
mluckner
Posty: 340
Rejestracja: 13 lip 2015, 10:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 96 times
Been thanked: 97 times

Re: Batman: Gotham City Chronicles (Frédéric Henry)

Post autor: mluckner »

Przetłumaczony skrót zasad
https://boardgamegeek.com/filepage/1826 ... krot-zasad

Wersja edytowalna. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi dotyczące:
- błędów,
- niejasności,
- propozycji polskiego tłumaczenia terminów związanych z mechaniką gry.

Co do tego ostatniego punktu do zdaję sobie sprawę, że niektóre tłumaczenia mogą budzić kontrowersje, ale w większości wypadków są one skutkiem świadomych decyzji. Na przykład thought nie przetłumaczyłem jako myślenie, bo kojarzy się to bardziej z rozmyślaniem niż np. z hakowaniem. Dlatego zastosowałem główkowanie, które pewnie też nie jest idealne, ale pasuje do komiksowego rodowodu gry. Jestem otwarty na inne propozycje.

Przy zgłaszaniu uwag pamiętajcie jednak, że to tłumaczenie skrótu zasad, a nie pełnej instrukcji. Nie spodziewajcie się więc pięknego, kwiecistego języka.
Ostatnio zmieniony 20 cze 2021, 12:17 przez mluckner, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
upadly_bankowiec
Posty: 249
Rejestracja: 11 lis 2018, 13:48
Has thanked: 58 times
Been thanked: 122 times

Re: Batman: Gotham City Chronicles (Frédéric Henry)

Post autor: upadly_bankowiec »

Dejw87 pisze: 08 cze 2019, 12:44 Mimo tego, że bardzo ciężko wygrać po stronie bohaterów to bawimy się na prawdę dobrze.
Dzisiaj przede mną pierwsza rozgrywka. Gram bohaterami z dwoma niedzielnymi graczami przeciwko właścicielowi gry. Widzę, że nie ma co się nastawiać na zwycięstwo ;)
Mój kanał na youtube na którym możesz poznać/przypomnieć sobie zasady gier.
Awatar użytkownika
Dejw87
Posty: 111
Rejestracja: 24 lis 2016, 12:56
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 17 times
Been thanked: 21 times

Re: Batman: Gotham City Chronicles (Frédéric Henry)

Post autor: Dejw87 »

mluckner pisze: 19 cze 2019, 23:16 Przetłumaczony skrót zasad
https://www.dropbox.com/s/y82bb4jc45bfl ... .docx?dl=0

Wersja edytowalna. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi dotyczące:
- błędów,
- niejasności,
- propozycji polskiego tłumaczenia terminów związanych z mechaniką gry.

Co do tego ostatniego punktu do zdaję sobie sprawę, że niektóre tłumaczenia mogą budzić kontrowersje, ale w większości wypadków są one skutkiem świadomych decyzji. Na przykład thought nie przetłumaczyłem jako myślenie, bo kojarzy się to bardziej z rozmyślaniem niż np. z hakowaniem. Dlatego zastosowałem główkowanie, które pewnie też nie jest idealne, ale pasuje do komiksowego rodowodu gry. Jestem otwarty na inne propozycje.

Przy zgłaszaniu uwag pamiętajcie jednak, że to tłumaczenie skrótu zasad, a nie pełnej instrukcji. Nie spodziewajcie się więc pięknego, kwiecistego języka.
Mam jedną uwagę co do tłumaczenia,a raczej jego brak. Chodzi o określanie celu podczas ataku w ręcz: Cel musi być na tym samym polu co atakujący ale również może być na sąsiednim, jeżeli cel jest na polu przepełnionym.

The defender must be located:
- In the same area as the attacker
- In an adjacent area that the attacker would
over-occupy (explanation page 43) and to which
they have a clear line of sight.
mluckner
Posty: 340
Rejestracja: 13 lip 2015, 10:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 96 times
Been thanked: 97 times

Re: Batman: Gotham City Chronicles (Frédéric Henry)

Post autor: mluckner »

Podaj proszę źródło angielskiego cytatu. Opierałem się na skrócie zasad i choć mogłem coś przegapić to możliwe, że tej reguły w nim nie było.

Ponieważ mam aktualnie ograniczony dostęp do komputera to trudno mo to zweryfikować.
Awatar użytkownika
Dejw87
Posty: 111
Rejestracja: 24 lis 2016, 12:56
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 17 times
Been thanked: 21 times

Re: Batman: Gotham City Chronicles (Frédéric Henry)

Post autor: Dejw87 »

Instrukcja, strona 13:

The defender must be located:
- In the same area as the attacker
- In an adjacent area that the attacker would
over-occupy (explanation page 43) and to which
they have a clear line of sight
mluckner
Posty: 340
Rejestracja: 13 lip 2015, 10:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 96 times
Been thanked: 97 times

Re: Batman: Gotham City Chronicles (Frédéric Henry)

Post autor: mluckner »

Ok dopiszę robiąc poprawki.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 195 times
Kontakt:

Re: Batman: Gotham City Chronicles (Frédéric Henry)

Post autor: orzeh »

Przetłumaczyłem/zrobiłem po polsku dokument z ikonografią - 2 strony na jednej alfabetycznie, na drugiej w/g umiejętności, proszę o komentarze:
PDF
Awatar użytkownika
Acererak
Posty: 800
Rejestracja: 28 cze 2017, 23:43
Has thanked: 99 times
Been thanked: 13 times

Re: Batman: Gotham City Chronicles (Frédéric Henry)

Post autor: Acererak »

https://www.kickstarter.com/projects/80 ... ts/2714213

O ludzie, jeśli ten update okaże się rzeczywistością to będę mieć ogromny szacun dla tej firmy. Mój drugi a pierwszy planszówkowy Kickstarter dostarczony przed czasem! A nawet uwzględniając liczbę wspierających i tak powinni wyrobić się na czas. Czyli można. Można oszacować termin tak, żeby dać radę. Ba, nawet przygotowali się na zaskakujący dla wielu czas chińskiego Nowego Roku. Przy czym mam świadomość, że akurat ogromną część gry w zasadzie mieli gotową i wystarczył dodruk. Niemniej i tak jest to osiągnięcie niesamowite w skali KS. Czekam niecierpliwie :D
Coin22
Posty: 407
Rejestracja: 11 lis 2015, 21:59
Lokalizacja: Krakow
Has thanked: 14 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: Batman: Gotham City Chronicles (Frédéric Henry)

Post autor: Coin22 »

ja bym miał do nich szacun jakby te zasady na nowo napisali ;-)
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Batman: Gotham City Chronicles (Frédéric Henry)

Post autor: Wosho »

Pytanko czy jest sens kupic podstawowy pledge czy tylko all in?
O ile batmobile mnie srednio interesuje o tyle tryb vs moze byc ciekawy jakie jest Wasze zdanie?
gogovsky
Posty: 2207
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Batman: Gotham City Chronicles (Frédéric Henry)

Post autor: gogovsky »

Versus mode jest najlepszy :D Przygodowy też fajny, ale versus to właśnie pojedynek mastermindów :D
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10902
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Batman: Gotham City Chronicles (Frédéric Henry)

Post autor: japanczyk »

Nikt nie psize, że zapowiedziano S3 wraz z poprawionym rulebookiem? :D
Porchpeople
Posty: 299
Rejestracja: 28 sty 2015, 12:17
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 17 times
Been thanked: 3 times

Re: Batman: Gotham City Chronicles (Frédéric Henry)

Post autor: Porchpeople »

japanczyk pisze: 29 wrz 2020, 12:35 Nikt nie psize, że zapowiedziano S3 wraz z poprawionym rulebookiem? :D
I nie tylko- mają zrobić zupełnie osobne zasady dla trybu pełnej kooperacji/solo ;)
Coin22
Posty: 407
Rejestracja: 11 lis 2015, 21:59
Lokalizacja: Krakow
Has thanked: 14 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: Batman: Gotham City Chronicles (Frédéric Henry)

Post autor: Coin22 »

Powinni poprawiony rulebook i zasady dosyłać za darmo graczom poprzednich sezonów, ile osób się odbiło od tej gry właśnie przez to...
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10902
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Batman: Gotham City Chronicles (Frédéric Henry)

Post autor: japanczyk »

Jeśli dobrze rozumiem to będą za darmo :)
SuCHaR
Posty: 269
Rejestracja: 25 mar 2015, 22:29
Has thanked: 29 times
Been thanked: 40 times

Re: Batman: Gotham City Chronicles (Frédéric Henry)

Post autor: SuCHaR »

japanczyk pisze: 29 wrz 2020, 12:35 Nikt nie psize, że zapowiedziano S3 wraz z poprawionym rulebookiem? :D
JA już odkładam kase :D
Coin22
Posty: 407
Rejestracja: 11 lis 2015, 21:59
Lokalizacja: Krakow
Has thanked: 14 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: Batman: Gotham City Chronicles (Frédéric Henry)

Post autor: Coin22 »

japanczyk pisze: 29 wrz 2020, 13:56 Jeśli dobrze rozumiem to będą za darmo :)
Jeśli usprawnią to może nawet ściągnę z wątku sprzedażowego :P
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4469
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1100 times

Re: Batman: Gotham City Chronicles (Frédéric Henry)

Post autor: garg »

Czy jest już gdzieś draft kampanii?
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10902
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Batman: Gotham City Chronicles (Frédéric Henry)

Post autor: japanczyk »

Zapowiedzieli 20.09, że będzie S3, a ty chcesz juz draft? :D
Obstawiam, ze jak zwykle bedzie styczen/luty
ODPOWIEDZ