Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Detective: A Modern Crime Boardgame

Post autor: rattkin »

Chyba chodzi o to, że okładka jest zdjęciem, a nie rysunkiem. Zdjęcia na pudełkach są negatywnie odbierane (podobnie jak np. kadry z filmów w starszych karciankach).
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Detective: A Modern Crime Boardgame

Post autor: kamron6 »

Zdjęcie w jakimś bitewniaku albo w grze fantasy rozumiem że może być źle odebrane, ale ta okładka i jej kolorystyka dobrze oddają zakładaną treść gry i są przyjemne dla oka, czego chcieć więcej? Nie mówię, że jest to zapadające jak TIME Stories, ale tylko time ma okładkę ze znanych mi gier która jest charakterystyczna w pozytywny sposób. Gry planszowe mają okropne (nudne i mało charakterystyczne) okładki z jakimś elementem centralnym odwołującym się do gry, monotonicznym obramowaniem i tytułem w górnej / dolnej części.

PS: Byłoby dużym plusem gdyby gra uniknęła jakiejś komiksowej czy rysunkowej konwencji, a przybrałaby formę bliższą fotorealizmowi.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1521
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 277 times
Been thanked: 171 times
Kontakt:

Re: Detective: A Modern Crime Boardgame

Post autor: mikeyoski »

Mi się okładka strasznie podoba. Jest intrygująca :-)
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Detective: A Modern Crime Boardgame

Post autor: Piehoo »

Tutaj Ignacy mówi troszkę więcej na temat Detective.
https://www.youtube.com/watch?v=cvgv2aFfy9w
Brzmi intrygująco. Nawiązanie wprost do Sherlocka Holmsea CD, tyle że część dochodzenia będzie dotyczyć spraw z rzeczywistości. (daty, nazwiska, wydarzenia które musimy sprawdzić w encyklopedii/internecie) Myślę że imersja gwarantowana. Gra jednorazowa jak Time Stories czy Unlock.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
olo6353
Posty: 91
Rejestracja: 11 sty 2016, 13:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Detective: A Modern Crime Boardgame

Post autor: olo6353 »

Piehoo pisze:Tutaj Ignacy mówi troszkę więcej na temat Detective.
https://www.youtube.com/watch?v=cvgv2aFfy9w
Brzmi intrygująco. Nawiązanie wprost do Sherlocka Holmsea CD, tyle że część dochodzenia będzie dotyczyć spraw z rzeczywistości. (daty, nazwiska, wydarzenia które musimy sprawdzić w encyklopedii/internecie) Myślę że imersja gwarantowana. Gra jednorazowa jak Time Stories czy Unlock.
Drobna poprawka. Nic nie musimy sprawdzać w internecie. Z tego co mówi autor, dostęp do internetu i wyszukiwanie informacji tą drogą (google itp.) przyspieszy rozwiązanie zagadek, ale nie jest konieczne do przejścia gry.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Detective: A Modern Crime Boardgame

Post autor: vojtas »

Właśnie zapowiedziano kolejną grę o tytule Detective. Długo nie trzeba było czekać...
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Detective: A Modern Crime Boardgame

Post autor: kamron6 »

Przecież nowych / przedruków zrobiło się przynajmniej kilka o tej tematyce, a wydaje mi się nawet że kilkanaście. To niemal tak jakby gry paragrafowe ożyły na nowo ;) (a każda udaje grę planszową)
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Detective: A Modern Crime Boardgame

Post autor: schizofretka »

Portal Games pisze: "W Detektywie burzymy Czwartą ścianę"
You keep using that word. I don't think it means what you think it means.

Burzenie czwartej ściany oznacza właśnie niszczenie imersji poprzez bezpośrednie nazwiązanie interakcji między aktorem/bohaterem a widownią, złamanie 'suspension of disbelief', które jst konieczne do odbioru fikcji bądź odtwórstwa jako rzeczywistości. Deadpool jest klasycznym przykładem w popkulturze, jako bohater który np. podawał numer komiksu jako czas ostatniego spotkania i ogólnie był świadom tego, że jest w komiksie i czytają go jacyś tam ludzie.

A bardziej on topic: czy to SHCD/Gumshoe/Arham Investigator, Time Stories, czy bardziej jak MoM?
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Detective: A Modern Crime Boardgame

Post autor: schizofretka »

vojtas pisze:
Nie boicie się, że wczesna zapowiedź spowoduje, że ktoś dosłownie zerżnie założenia Detektywa?
Hiperbola, przepraszam, ale to trochę jak pytanie Elona Muska czy nie boi się, że ktoś zerżnie jego pomysł oferowania lotów na Marsa ;) Jako stary forumowicz chyba wiesz, że pomysł na gre sam jest nic nie warty; kicstarter jest pełen zajebistych pomysłów, a po 5 latach wspierania w zasadzie nie trafiłem jeszcze na grę bez problemów, która dostałaby wieczne miejsce w kolekcji. Gier tego typu jest b. mało, a mają wbudowaną autodestrukcję, tak więc jak przejdziesz jedną, dwa miesiące później już chcesz następną. Rynek pewnie jest, skoro SHCD dostaje drugą odsłonę.

Ja w każdym razie łykam każdy trudny prawdziwie detektywistyczny tytuł, choć pozwolicie, iż nie w preorderze; w normalnej grze literówki są do przeżycia, złe tłumaczenie karty można naprawić i grać, a błąd edytorski lub literówka w czymś takim pauje sprawę i powinna liczyć się jako okoliczność łagodząca w sprawach o brutalne pobicie.

Swoją drogą już widzę ten tytuł superekspresu: 'Wydawca pobity za błąd w grze planszowej: wielbiciel analogowej rozrywki rozjuszony zmianą jednej cyfry. "To hobby wzbudza agresję, człowiek zatraca zdolność rozróżniania fikcji i rzeczywistości. Cztery godziny mordował bez skrępowania zombie i potem przenosi to do świata rzeczywistego - komentuje Janusz Dyszel, poseł ShT"
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Detective: A Modern Crime Boardgame

Post autor: donmakaron »

schizofretka pisze:
Portal Games pisze: "W Detektywie burzymy Czwartą ścianę"
You keep using that word. I don't think it means what you think it means.

Burzenie czwartej ściany oznacza...
Miałem nadzieję, że nie tylko mnie to drażni ;) Z opisu wynika wręcz przeciwne zjawisko zniż burzenie tejże ściany.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Detective: A Modern Crime Boardgame

Post autor: schizofretka »

Drażni to za dużo powiedziane, każdemu zdarzają się błędy językowe i niezrozumienie idiomów, jak nie w języku własnym, to obcym. Ważne by na przyszłość pamiętać :)
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1127
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 124 times

Re: Detective: A Modern Crime Boardgame

Post autor: kaimada »

Przyjmując marketingowe stwierdzenie "łamania czwartej ściany" wrzuciłem wrażenia z prototypu na ZnadPlanszy.

To będzie hit 2018 roku. Grało się fenomenalnie. Korzystanie ze źródeł "realnych" było prostym, acz genialnym pomysłem. Podobała mi się każda minuta spędzona nad tą grą. Mam nadzieję, że premiera polskiej wersji odbędzie się równocześnie z angielską.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Detective: A Modern Crime Boardgame

Post autor: RunMan »

Dzięki za spisanie wrażeń, utwierdziłeś mnie w przekonaniu, że jest na co czekać.
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Detective: A Modern Crime Boardgame

Post autor: xelos80 »

Czekam na recenzję z punktu osoby która grając nie chciała używać internetu. Tylko używając elementów z gry.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Detective: A Modern Crime Boardgame

Post autor: RunMan »

A to nie kłóci się aby czasem z założeniami gry? Z tego co rozumiem, pewne zagadki będą nie do rozwiązania bez dostępu do zasobów internetowych. Przy takiej różnorodności tytułów po co sięgać po taką grę, jeżeli ktoś nie lubi mariażu planszówek z elektroniką?
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 793
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Detective: A Modern Crime Boardgame

Post autor: pavel »

Jak tylko usłyszałem o tytule, pomysł na grę detektywistyczną opartą na paragrafach spodobał mi się bardzo. Fajnie, że pojawiło się pierwsze "wrażenie z prototypu". Pozycja, myślę, że do solidnej rozgrywki jednoosobowej, których jest coraz więcej i stają się popularne u polskich autorów. Tu akurat ciekaw jestem jak spisze się opcja co-op, czy w jakiś znaczący sposób przyspieszy rozgrywkę. Okładka jest ok. Jest współczesna, może dlatego nie dostrzegamy w niej nic specjalnego. Nie wiem skąd u niektórych o obawy z instrukcją czy tłumaczeniem.
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Detective: A Modern Crime Boardgame

Post autor: xelos80 »

RunMan pisze:A to nie kłóci się aby czasem z założeniami gry? Z tego co rozumiem, pewne zagadki będą nie do rozwiązania bez dostępu do zasobów internetowych. Przy takiej różnorodności tytułów po co sięgać po taką grę, jeżeli ktoś nie lubi mariażu planszówek z elektroniką?
Założenie jest ze można grę ukończyć bez internetu. Internet dodaje smaczku, niekoniecznie musi mi lub moim wsplógraczom chciać czytać długie artykuły na Wikipedii. Co do mariazu planszowki z elektroniką to nigdzie nie napisałem że nie lubię. Gdy elektronika ułatwia granie to jak najbardziej. Tutaj to jest bardziej mariaż planszowki z googlem a to są 2 całkiem różne rzeczy.
Ostatnio zmieniony 05 lut 2018, 15:20 przez xelos80, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1127
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 124 times

Re: Detective: A Modern Crime Boardgame

Post autor: kaimada »

Ukończyć grę bez internetu możesz, ale niekoniecznie odniesiesz sukces :wink: Tzn możesz bez Wikipedii, bo na stronę Antares wejść musisz.

Moim zdaniem trochę w tej grze trzeba się dokształcić i nie postrzegam tego jako wady. To ma być symulator pracy detektywa i jako taki sprawdza się wyśmienicie, właśnie w połączeniu z Google.
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Detective: A Modern Crime Boardgame

Post autor: xelos80 »

Dlatego to moze byc super gra dla ludzi lubiacych szperać po googlu. Ale niekoniecznie kazdemu moze to pasować, a czytając zachwyty nad grą może się rozczarować. Dlatego chciałbym zeby ktos spróbował zrecenzowac ta grę z punktu widzenia takiej osoby. Spraw jest tam chyba kilka wiec pierwsza mozna spróbować rozegrać bez googla a druga z i opisac wrażenia.
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 140 times
Been thanked: 42 times

Re: Detective: A Modern Crime Boardgame

Post autor: elbruus »

Ruszyła przedsprzedaż: http://detectiveboardgame.com/

Obrazek
bjago999
Posty: 87
Rejestracja: 03 wrz 2017, 18:01

Re: Detective: A Modern Crime Boardgame

Post autor: bjago999 »

A że tak spytam, bo coś nie ogarnalem - na stronie PL ruszy lada moment tak ?
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Detective: A Modern Crime Boardgame

Post autor: czeczot »

Po polsku ruszy jak się skończy przedsprzedaż fotosyntezy .
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Detective: A Modern Crime Boardgame

Post autor: detrytusek »

I ruszyła - 160 zł. Myślicie, że ile w sklepach potem będzie kosztować? Usiłuję oszacować czy zawartość exclusive jest warta ew. różnicy w cenach.
No i już w zawieszeniu pozostaje pytanie czy nie warto poczekać do wersji 2.0, tak na wszelki wypadek.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Detective: A Modern Crime Boardgame

Post autor: czeczot »

detrytusek pisze: 23 maja 2018, 16:33 I ruszyła - 160 zł. Myślicie, że ile w sklepach potem będzie kosztować? Usiłuję oszacować czy zawartość exclusive jest warta ew. różnicy w cenach.
No i już w zawieszeniu pozostaje pytanie czy nie warto poczekać do wersji 2.0, tak na wszelki wypadek.
W sklepach pewnie -25% - 30%
Awatar użytkownika
EmilYo
Posty: 81
Rejestracja: 26 sie 2014, 14:26
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Detective: A Modern Crime Boardgame

Post autor: EmilYo »

No to mam zagwozdkę bo mata jako exclusive kusi.
ODPOWIEDZ