Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: Bary »

kmd7 pisze: 15 paź 2018, 11:26 Gra nie ustrzegła się błędów (na marginesie - tym bardziej z niepokojem czekam na polską wersję SHCD od Rebela :(), ale chyba nie ma takiego, który uniemożliwiłby jej skończenie?
Nie ma (a przynajmniej ja na takie nie natrafiłem), zdecydowana większość problemów nie jest znacząca.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1129
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: kaimada »

Totalnie się nie zgadzam z narzekaniami na trzeci scenariusz. Mi się spodobał bardzo, fakt głupotka z tłumaczeniem może być problematyczna, ale my "pierwsze zadanie scenariusza" pozytywnie rozwiązaliśmy po jakichś 10 minutach z komputerem podłączonym do internetu. Świetny pomysł jak dla mnie. Kolejne zagadki też były jak najbardziej do logicznego rozwiązania.

Więcej już wkrótce. 8)
feniks_ciapek
Posty: 2283
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 926 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: feniks_ciapek »

Shodan pisze: 15 paź 2018, 11:49
Spoiler:
Zobaczymy, co powiesz po rozegraniu spraw 4 i 5. Może po prostu na innych kryminałach się wychowałem :) Chyba, że to nie do mnie :)

Osobiście mam podobne podejście do elbruusa - nie ma dowodów, nie ma winy. Często uzyskanie twardego dowodu wymaga podążenia jedną konkretną ścieżką, która czasami może być zamknięta ze względu np. na brak wymaganej liczby żetonów authority. No ale autorzy twierdzą, że to dedukcja jest najważniejsza, więc może się czepiam.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: kmd7 »

No właśnie, jak piszą autorzy w instrukcji:
"Musisz czytać między wierszami, aby zbudować spójne teorie i odnaleźć odpowiedzi na końcowe pytania. (...) Odpowiedzi udzielone podczas Końcowego Raportu muszą być wydedukowane ze wskazówek, które zgromadziłeś w trakcie gry."
Czyli zostaje tylko dedukcja, gra nie poda nam rozwiązania na tacy... ;).
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 141 times
Been thanked: 42 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: elbruus »

Ciężko jednak wydedukować wnioski jeśli nie natknąłeś się na żaden dowód :wink: I nie zrobiłeś po drodze nic źle, po prostu wybrałeś inną ścieżkę przez karty.
Jednym taka forma podejdzie, innym nie bo nie oddaje realiów i trochę wkurza. Ja kampanię skończę i swój egzemplarz odsprzedam.
rav
Posty: 60
Rejestracja: 14 sty 2014, 13:49

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: rav »

Właśnie o to chodzi w Detektywie, by z bieżących informacji wybrać najlepszą opcję. Taka to gra, że wygrywasz nie dlatego, że nie zrobiłeś nic źle, tylko dlatego, że zrobiłeś coś dobrze lub lepiej :wink: Gdybyśmy niezależnie od wyboru tropu wygrywali, jaka byłaby satysfakcja z rozstrzygniętej sprawy.
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: esztfke »

Byłaby gdyby dało się wybrać właściwy trop dzięki dedukcji, a nie mniejszego lub większego przypadku lub jak to autorzy w instrukcji nazywają intuicji :p
rav
Posty: 60
Rejestracja: 14 sty 2014, 13:49

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: rav »

Są gracze, którzy na podstawie tropów, rozwiązywali sprawy, a wybór nie wiązał się z tym, że np. idźmy za kartą 110, bo 120 jest za wysoka. Jest możliwe, żeby przez przypadek przybliżyć się do rozwiązania sprawy lub nawet rozwiązać przez szczęśliwę dobieranie kart tropów. Ale wg mnie brak rozwiązania wiąże się ze złym wyborem tropów. W każdym momencie trzeba układać elementy układanki całej fabuły, co pozwala zdecydować nam w danym momencie, który trop dostarczy nam nowych odpowiedz, a który tylko potwierdzi coś, co wydedukowaliśmy.
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: esztfke »

Może źle się wyraziłem. Nie twierdzę, że da się rozwiązywać wybierając tropy na podstawie rzutu kostką. Tylko i aż tyle, że są sytuacje kiedy goni czas i mogę zdecydować czy pójść jednym czy drugim tropem, obydwa są bardzo prawdopodobne, ale już kwestia trochę przypadku czy wybiorę dobry czy zly, a chciałbym móc sprawdzić obydwa i samemu się zastanowić nad rozwiązaniem.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: kmd7 »

Hm, a może jednak to nie kwestia przypadku, a wcześniej zebranych informacji, które uprawdopodobnią bardziej jeden z tych dwóch tropów? I czy na pewno można pisać o złych tropach, czy tylko o lepszych i gorszych?
Spoiler:
Tak jak już pisałem wcześniej, to czas jest naszym głównym przeciwnikiem. I jestem sobie w stanie wyobrazić grę, gdzie zignorowałbym upływ czasu i spokojnie sprawdzał trop po tropie, układając to puzzle. Tylko, czy to byłaby lepsza gra? Dla jasności - będąc w połowie gry nie oceniam jej finalnie. Arcydziełem może nie jest, zdarzają się błędy. Jak dla mnie, nie uniemożliwiają one jednak czerpania przyjemności z gry.
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: cezarr »

Ale o tym, jak interpretować podobieństwo sygnatur, to mogli jednak napisać w instrukcji. O ile czegoś nie przegapiłem, jest tam tylko lakoniczne zdanie, że nigdy nie zgadzają się wszystkimi znakami. Dopiero w sekcji "pomoc" w bazie danych jest to porządnie opisane. Przeczytałem po pierwszej grze. Podjąłbym inne wybory, mając tę wiedzę. Na szczęście to tylko sprawa 6, na rozpoznanie. :)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: detrytusek »

Tak to jest spory fakap. Na szczęście przeczytałem pomoc online przed grą.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: kmd7 »

To jest błąd, nawet spory, zgadzam się. Rozstrzelenie istotnych informacji w różnych miejscach nie jest najlepszym pomysłem (edit: się spóźniłem ;)).
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5164
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: raj »

Czy też macie problem z pomocą online? Po kliknięciu na przycisk pomocy przenosi mnie na stronę scenariuszy.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: detrytusek »

raj pisze: 16 paź 2018, 11:08 Czy też macie problem z pomocą online? Po kliknięciu na przycisk pomocy przenosi mnie na stronę scenariuszy.
Pomoc działa dopiero jak wejdziesz do konkretnego scenariusza.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: kmd7 »

Jedyny problem, jaki miałem z bazą, to na niektórych kompach nie działał mi przycisk sygnatur SM z poziomego menu i musiałem wybierać z lewego, pionowego menu. Dokładniej - był to komputer na zabytkowym Windows Xp :D.
feniks_ciapek
Posty: 2283
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 926 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: feniks_ciapek »

kmd7 pisze: 16 paź 2018, 09:54 Hm, a może jednak to nie kwestia przypadku, a wcześniej zebranych informacji, które uprawdopodobnią bardziej jeden z tych dwóch tropów? I czy na pewno można pisać o złych tropach, czy tylko o lepszych i gorszych?
Akurat ten przykład ze spoilera to chyba jedyny taki przypadek w tej grze. W większości wypadków nie dochodzi się do tych samych wskazówek różnymi drogami.
schen
Posty: 148
Rejestracja: 14 lis 2015, 14:41
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 55 times
Been thanked: 20 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: schen »

Na pewno nie jedyny
Spoiler:
A to tylko parę przykładów, na pewno nie znam wszystkich, bo scenariusze (poza sprawą drugą) rozgrywałem póki co po razie i po przejściu nie czytałem pozostałych kart.

Co do narzekania na wierszyk w 3 sprawie
Spoiler:
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: RunMan »

schen pisze: 16 paź 2018, 17:10 Co do narzekania na wierszyk w 3 sprawie
Spoiler:
Spoiler:
Znów odnośnie sprawy 3, ale poruszam inną sprawę niż powyższy cytat:
Spoiler:
Może nie mam aż tak negatywnego odbioru jak co poniektórzy i grę planuję ukończyć, ale narzekania odnośnie niestarannego przygotowania uważam w większości za zasadne. I tak gra mi się przyjemnie, ale niektóre aspekty można było rozwiązać lepiej.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: RunMan »

Wybaczcie za podwójny post, ale po fali postów o nie najlepszym wydźwięku chciałbym napisać, iż sprawa IV jest naprawdę fajna, dużo ciekawych wątków do podrążenia, generalnie the plot thickens. Osobom, które nie chcą kontynuować gry po sprawie III polecam jednak się przemóc :)
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: cezarr »

Sprawa VI jest fajna i dlatego, że po jej ukończeniu można sobie bezkarnie przejrzeć wszystkie karty i wyrobić sobie lepsze pojęcie o tym, jak ta gra jest pomyślana przez autorów.

Btw, na BGG jest jeden fanowski scenariusz. Po angielsku, do grania po ukończeniu kampanii pudełkowej. Jestem go bardzo ciekaw, no ale musi poczekać. Ciekawe czy tam jakieś sygnatury się pojawiają i co się z nimi robi...
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: Bary »

Kampania ukończona, przemyślenia przelane na "papier". Innymi słowy zapraszam do recenzji Detektywa (oczywiście bez spoilerów). :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
markoo
Posty: 155
Rejestracja: 02 wrz 2008, 13:00
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: markoo »

Trzeci scenariusz rozegrany. Jest naprawdę dobry, podobnie jak drugi. Moim zdaniem zapewnia nowe odczucia z rozgrywki, większe emocje i intensywność. Mieliśmy problemy z początkowym rozgryzieniem sprawy, ale jak w końcu wpadliśmy na odpowiedni tok myślenia poszło gładko, najlepszy wynik do tej pory 30/40.
Awatar użytkownika
Skryty Planszoholik
Posty: 119
Rejestracja: 09 mar 2016, 15:37
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: Skryty Planszoholik »

cześć,
chciałem zapytać o powiązanie pomiędzy kolejnymi sprawami - w sensie czy można grać kolejne w dłuższych odstępach czasu, kiedy nie pamięta się już żadnych szczegółów z poprzedniej sprawy? Czy to jest tak że jakieś wskazówki ze spraw poprzednich będą potrzebne do rozwikłania kolejnych?

I drugie pytanko: jako że jedna sprawa trwa z tego co czytam 3-4h to czy można przerwać w trakcie, zrobić jakiegoś "Save'a", zwinąć grę i dokończyć kiedy indziej (np. Exit śmiało można tak zrobić)?
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: RunMan »

Kampania tworzy spójną całość i następne sprawy stanowią kontynuację poprzednich - dłuższa przerwa pomiędzy scenariuszami będzie znacznym utrudnieniem, chyba że będziecie mieli naprawdę dobre notatki.

Można zrobić save, ale miej na uwadze to co napisałem wyżej.
ODPOWIEDZ