Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
rav
Posty: 60
Rejestracja: 14 sty 2014, 13:49

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: rav »

Skryty Planszoholik pisze: 18 paź 2018, 16:23 I drugie pytanko: jako że jedna sprawa trwa z tego co czytam 3-4h to czy można przerwać w trakcie, zrobić jakiegoś "Save'a", zwinąć grę i dokończyć kiedy indziej (np. Exit śmiało można tak zrobić)?
My z żoną sprawę drugą rozbiliśmy na dwa dni, żeby nic nam nie uciekło i nie ma z tym problemu.
Jeżeli chcecie grać z dłuższymi przerwami to polecam dobre notatki i do kolejnej rozgrywki doliczyć czas na przypomnienie sobie szczegółów fabuły.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: kmd7 »

Dokładnie. W Detektwa gram w odstępie tygodniowym, bo tak udaje mi się zebrać ekipę. Wczoraj kończyłem 3 sprawę i zaczynałem 4, która poczeka jeszcze tydzień na dokończenie :(. Save to nie problem.
I jeszcze słówko na temat trzeciej sprawy.
Spoiler:
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: kudlacz135 »

Mam pytanie, jak dobrze łączyć ślady z postaciami w bazie antares? Niby przeczytalem instrukcje i pomoc w bazie antares, a i tak po pierwszej misji zrobiliśmy coś nie tak, dostając zero punktów za to :/
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: detrytusek »

kudlacz135 pisze: 26 paź 2018, 14:53 Mam pytanie, jak dobrze łączyć ślady z postaciami w bazie antares? Niby przeczytalem instrukcje i pomoc w bazie antares, a i tak po pierwszej misji zrobiliśmy coś nie tak, dostając zero punktów za to :/
Wpisujesz wszystkie napotkane sygnatury. Każda sygnatura w danej grupie porównuje się z innymi sygnaturami i efekt takiego porównania dostajesz w formie liczbowej od 0 do 12. Im wyższy wynik tym powiązanie pewniejsze.
Przeczytaj helpa z Antaresa.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
markoo
Posty: 155
Rejestracja: 02 wrz 2008, 13:00
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: markoo »

kudlacz135 pisze: 26 paź 2018, 14:53 Mam pytanie, jak dobrze łączyć ślady z postaciami w bazie antares? Niby przeczytalem instrukcje i pomoc w bazie antares, a i tak po pierwszej misji zrobiliśmy coś nie tak, dostając zero punktów za to :/
Jak znajdziesz dowód wynikający ze zebranych śladów, to w bazie dostaniesz komunikat w czerwonej ramce po wprowadzeniu śladu, że jest to dowód na coś, i wtedy ten dowód będzie punktował w teście.
Xardas123
Posty: 352
Rejestracja: 22 kwie 2018, 18:33
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: Xardas123 »

https://m.youtube.com/watch?v=FG-Gtd1kXAc

Potwierdziły sie zapewne domysły wielu osób o dodatkach;) Tym razem lata 80, troszke inne mechanizmy.

Jednak zasadnicze pytanie to kiedy się pokaże polska wersja i ile będzie miała "poślizgu" względem angielskiej.

Nie mniej szkoda że jesteśmy drudzy w kolejności ale takie prawa rynku, tam napewno zejdzie tego dużo więcej.
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 514 times
Been thanked: 153 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: gregoff »

Jestem po pierwszej sprawie. Graliśmy z żoną ale ona zmęczona po całym dniu i bawiła się w konsultanta bardziej. Niestety sprawa nierozwiazana 11 na 40 pkt (- 4 za punkt stresu). Niestety pojechaliśmy w złą stronę ze śledztwem (za to udało się zdobyć trzy karty tla do innych sledztw) i pod koniec zabrakło czasu aby odpowiednie tropy dogłębnie zbadać.

Podsumowując: wyszedł brak doświadczenia w obcowania z grą. Przydała by się ta 6 sprawa i może zdjęcia postaci (chociaż uważam ze tutaj nie wpłynęło to na nasze poczynania). Ogólnie wydaje mi się, że kolejna sprawa powinna już pójść lepiej bo mniej więcej wiemy czego trzeba się wystrzegać a tutaj troszkę się pogubilsmy co jest celem głównym.

Ocena: uwielbiałam za młodu gry paragrafowe a moim zdaniem spełnia ta gra taki schemat. Do tego dodaje "otwarty swiat" i możliwość swobodnej dedukcji. Czasami można przyczepić się do języka, ale gra na tyle wciąga ze można to przeboleć.

Jeśli to Portal dobrze rozegra to ma lokomotywę na kolejne kilka lat. Troszkę dopiescic opowieść i można co roku wydawać niewielki dodatek który będzie schodził na pniu. Dla mnie 9 na 10 po jednej dość kalecznej rozgrywce.

PS: analizowanym chwile możliwość ponownego rozegrania sprawy ale jednak coś się dowiedziałem a resztę dopowiedział mi raport końcowy. Jeszcze rozegramy jutro druga sprawę i liczę na to ze juz pójdzie z górki. Chcemy przedewszystkim lepiej przeczytać wprowadzenie do sprawy.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: Bruno »

Bardzo fajny trailer! I jest nadzieja, że - przeciwnie niż w filmikach podsumowujących kolejne sprawy w kampanii "Tajemnica złotego zegarka" - tekstu nie będzie czytał jakiś beznadziejny amator, bez dykcji i ciekawej barwy głosu, tylko profesjonalny lektor! :twisted:

Na bgg są zdjęcia tego dodatku, które sugerują, że będzie to pełnowymiarowe pudło - jak podstawka. Wydaje się, że trochę zbyt duże jak na mini kampanię składającą się tylko z 3 spraw... Mam nadzieję, że jednak będzie można dokupić tylko karty i portrety podejrzanych, przy wykorzystaniu pozostałych komponentów, tj. maty, żetonów etc. Raz, że szkoda, żeby ich wykorzystanie ograniczało się raptem do 6 spraw pierwszej kampanii, dwa - że gdzieś te pudła trzeba potem trzymać. No, ale zobaczymy!

My tymczasem ukończyliśmy całą kampanię. Sprawa nr 4 - jak tu już pisano - prawdopodobnie jest najlepsza. Natomiast co do sprawy nr 5, to...
Spoiler:
... fabularnie jednak ta sprawa też jest OK!

Podsumowując całą grę:
- bardzo ciekawy pomysł fabularny i mechaniczny (fajnie też, że gracze z USA przy okazji dowiedzą się czegoś o historii II WŚ)
Spoiler:
- gra faktycznie pozwala świetnie wczuć się w rolę śledczych - powstało coś na kształt kryminalnego erpega :wink:
- strona tekstowa, a przede wszystkim edytorska gry woła o pomstę do nieba!

Z pewnością warto zacisnąć zęby na niechlujstwo wydawnicze, zagrać i cieszyć się obcowaniem z wciągającą historią!
Ostatnio zmieniony 28 paź 2018, 11:16 przez Bruno, łącznie zmieniany 1 raz.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
zomboni
Posty: 143
Rejestracja: 12 maja 2013, 13:55
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: zomboni »

Prezes uchylił rąbka tajemnicy co do nowych mechanik podczas prezentacji na essen. Gdyby link nie zadziałał jak powinien akcja od 25m16s.

@Bruno, dwie rzeczy:
- ja już niestety przeczytałem i domyślam się o co chodzi (graliśmy na razie raz w pierwszy scenariusz, poszło słabo), byłbym wdzięczny gdybyś treść uwagi o USA wrzucił w spoiler.
- też mocno zastanawia mnie L.A. Tylko 3 sprawy? Czy rozciągną się czasowo? No ale w końcu talie będą miały 35 kart jak w podstawce? Czy będzie to samodzielny dodatek?
rav
Posty: 60
Rejestracja: 14 sty 2014, 13:49

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: rav »

Bruno pisze: 28 paź 2018, 00:55 Na bgg są zdjęcia tego dodatku, które sugerują, że będzie to pełnowymiarowe pudło - jak podstawka. Wydaje się, że trochę zbyt duże jak na mini kampanię składającą się tylko z 3 spraw... Mam nadzieję, że jednak będzie można dokupić tylko karty i portrety podejrzanych, przy wykorzystaniu pozostałych komponentów, tj. maty, żetonów etc. Raz, że szkoda, żeby ich wykorzystanie ograniczało się raptem do 6 spraw pierwszej kampanii, dwa - że gdzieś te pudła trzeba potem trzymać. No, ale zobaczymy!
Na profilu fb Portal Games są zdjęcia z Essen, gdzie stoi dodatek obok podstawki. Wygląda na to, że wielkość pudełka dodatku to wielkość np. dodatkowych frakcji z Osadników, czyli mniejsze.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: detrytusek »

Lekkie zażalenie odnośnie sprawy 2.
Spoiler:
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
rav
Posty: 60
Rejestracja: 14 sty 2014, 13:49

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: rav »

detrytusek pisze: 28 paź 2018, 10:35 Lekkie zażalenie odnośnie sprawy 2.
Spoiler:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: Bruno »

zomboni pisze: @Bruno, dwie rzeczy:
byłbym wdzięczny gdybyś treść uwagi o USA wrzucił w spoiler.

Masz rację, pardon - dla mnie nie brzmiało to jak spoiler, ale przecież są osoby bardziej niż ja domyślne!
Post już w tym celu edytowałem.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: Bruno »

rav pisze: 28 paź 2018, 09:18 Na profilu fb Portal Games są zdjęcia z Essen, gdzie stoi dodatek obok podstawki. Wygląda na to, że wielkość pudełka dodatku to wielkość np. dodatkowych frakcji z Osadników, czyli mniejsze.
Dzięki za dobrą wiadomość!
(tak to jest, jak się nie korzysta z fb...)
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1221
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: Shodan »

Moja ekipa jest po trzeciej sprawie zakończonej ostatecznie sukcesem, chociaż było ciężko...
Faktycznie wierszyk jest mocno kontrowersyjny i Portal powinien przemyśleć takie motywy na przyszłość. Tzn. nie sam pomysł był zły, tylko jego wykonanie.
Spoiler:

Ten scenariusz ma też moim zdaniem najlepiej przemyślane pytania w teście końcowym ze wszystkich dotychczasowych (może oprócz dodatkowej sprawy "Przedmieścia"). Pytania dotyczyły konkretnych ustaleń ze śledztwa, czego nie wiedzieliśmy odpowiadaliśmy "nie wiem" i po odliczeniu 3 punktów za stres zakończyliśmy sprawę pozytywnie z wynikiem 19/40.
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 514 times
Been thanked: 153 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: gregoff »

2 sprawa zakończona sukcesem. Tym razem zagrałem solo bo żona nie miała czasu aby usiąść na 3 godziny. W połowie gry miałem już dość wszystkiego i bylem blisko rezygnacji z rozgrywki (mnogość opcji w korerealacji do 1 sprawy przeraza w pewnym momencie). Jednak się przemogłem i trafiłem na poszlakę która mnie pchneła w odpowiednią stronę i potem poleciało z górki.

W przeciwieństwie do 1 sprawy skorygować musialem tok myślenia i szedłem bardziej w jedna stronę a nie ciągnąć wszystkie srogi za ogon. 17 na 53 (5 zetonow stresu). W jednym z pytań dodatkowych znałem odpowiedź, ale źle przeczytałem pytanie i zaznaczyłem odpowiedz nie wiem. Najważniejsze że sprawa zamknieta z sukcesem. 3 sprawa może wieczorem.

Gra solo jest bardzo wymagająca i trzeba wolniej grać oraz więcej notatek robić. Za to udało mi się sprawę rozwiązać dzień wcześniej i poświęciłem dodatkowy dzień aby inne karty poznać (co prawda chyba za dużo się nie dowiedziałem, ale o tym przekonamy się w kolejnych sprawach)

PS: Radzę aby raport końcowy pisać po 15 - 30 minutach w wygodnym fotelu po podsumowaniu swoich informacji i przeczytaniu jeszcze raz wprowadzenie do sprawy oraz kluczowych według was kart (dotyczących głównego wątku danej sprawy).
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 514 times
Been thanked: 153 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: gregoff »

A takie pytanko o rozgrywkę. Ile średnio punktów zdobywacie? Jest to powyżej połowy możliwych do zdobycia czy poniżej?
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
zomboni
Posty: 143
Rejestracja: 12 maja 2013, 13:55
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: zomboni »

rav pisze: 28 paź 2018, 09:18 Na profilu fb Portal Games są zdjęcia z Essen, gdzie stoi dodatek obok podstawki. Wygląda na to, że wielkość pudełka dodatku to wielkość np. dodatkowych frakcji z Osadników, czyli mniejsze.
Mowa, zdaje się o tym zdjęciu:
Obrazek

Wygląda więc na to, że system będzie się opierał na rozwiązaniu zbliżonym do TIME Stories. Podstawka będzie dzielić podstawowe komponenty z dodatkami. Jestem ciekaw, kiedy Portal to potwierdzi (czy może już to zrobili?). Tak na dobrą sprawę, wszystkie komponenty dałoby się pewnie upchać w mniejsze pudło biorąc pod uwagę, że będą w nim tylko trzy talie...

Mam też pytanie do osób mających trzecią sprawę za sobą. Macie jakąś radę w jaki sposób ugryźć ten nieszczęsny wierszyk? Od razu przygotować sobie wersję po angielsku? Obawiam się, że porównanie obu wersji może nas od początku naprowadzić na poszlaki, które powinniśmy odkryć podczas gry. Czy Portal odniósł się do tego problemu w jakiś sposób?
rav
Posty: 60
Rejestracja: 14 sty 2014, 13:49

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: rav »

Tak jak pisałem wcześniej, grałem tylko w wersję PL i dla mnie nie ma problemu z wierszykiem.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: detrytusek »

rav pisze: 28 paź 2018, 10:54
detrytusek pisze: 28 paź 2018, 10:35 Lekkie zażalenie odnośnie sprawy 2.
Spoiler:
Spoiler:
Nie znalazłem żadnej alternatywnej ścieżki w spoilerach. Owszem jest możliwość wytypowania zabójcy ale nie osiągnięcia twardych dowodów. Być może jeśli odpowiemy dobrze na wszystkie pytania i będziemy mieć mało stresu to wystarczy do zaliczenia sprawy ale przecież naszym zadaniem głównym było m in. znaleźć twarde dowody!
Wychodzi na to, że do zaliczenia sprawy trzeba znać
Spoiler:
, a nie trzeba posiadać twardych dowodów - jak dla mnie paranoja.

Stylistycznie jest słabo, np. kilka razy ktoś schodził na dół...
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
rav
Posty: 60
Rejestracja: 14 sty 2014, 13:49

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: rav »

detrytusek pisze: 28 paź 2018, 19:26 Nie znalazłem żadnej alternatywnej ścieżki w spoilerach. Owszem jest możliwość wytypowania zabójcy ale nie osiągnięcia twardych dowodów.
Spoiler:
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 329
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 50 times
Been thanked: 14 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: niwgnip »

detrytusek pisze: 28 paź 2018, 19:26
rav pisze: 28 paź 2018, 10:54
detrytusek pisze: 28 paź 2018, 10:35 Lekkie zażalenie odnośnie sprawy 2.
Spoiler:
Spoiler:
Nie znalazłem żadnej alternatywnej ścieżki w spoilerach. Owszem jest możliwość wytypowania zabójcy ale nie osiągnięcia twardych dowodów. Być może jeśli odpowiemy dobrze na wszystkie pytania i będziemy mieć mało stresu to wystarczy do zaliczenia sprawy ale przecież naszym zadaniem głównym było m in. znaleźć twarde dowody!
Wychodzi na to, że do zaliczenia sprawy trzeba znać
Spoiler:
, a nie trzeba posiadać twardych dowodów - jak dla mnie paranoja.

Stylistycznie jest słabo, np. kilka razy ktoś schodził na dół...
Sprawa 2
Spoiler:
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: detrytusek »

niwgnip pisze: 28 paź 2018, 21:22
detrytusek pisze: 28 paź 2018, 19:26
rav pisze: 28 paź 2018, 10:54
Spoiler:
Nie znalazłem żadnej alternatywnej ścieżki w spoilerach. Owszem jest możliwość wytypowania zabójcy ale nie osiągnięcia twardych dowodów. Być może jeśli odpowiemy dobrze na wszystkie pytania i będziemy mieć mało stresu to wystarczy do zaliczenia sprawy ale przecież naszym zadaniem głównym było m in. znaleźć twarde dowody!
Wychodzi na to, że do zaliczenia sprawy trzeba znać
Spoiler:
, a nie trzeba posiadać twardych dowodów - jak dla mnie paranoja.

Stylistycznie jest słabo, np. kilka razy ktoś schodził na dół...
Sprawa 2
Spoiler:
Jeśli tam były inne sygnatury to mi ulżyło. Widocznie nie dokopałem się to tej karty. Zwracam honor.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 514 times
Been thanked: 153 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: gregoff »

Jestem po 3 sprawie i powiem, że zmiana tempa mnie zaskoczyła in minus. Niestety sprawa wydaje się wyjęta z kontekstu a dodatkowo przeszedłem ją w jakieś 2 godziny. Najsłabsza cześć i niezbyt emocjonująca a chyba miało być całkiem inaczej.
Spoiler:
Ale ogólnie zdobyłem dużo punktów w raporcie 25 na 40 (5 żetonow stresu) i sprawa zakończona sukcesem.

PS: przed tą sprawą ponad godzinę spędziłem na wertowaniu notatek, kart oraz analizie bazy antares aby uporządkować stan ogólnego śledztwa. Zdecydowanie mogę powiedzieć że była to prawdziwa detyktywistyczna robota (odrzucanie nieważnych tropów, powiązanie ludzi z miejscami i czasem, zapisywanie pozornie nieistotnich dat, nazwisk oraz układanie wszystko w większą całość). Liczę ze ułatwi mi to kolejne sprawy oraz potem rozwiązanie zagadki całej kampanii.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: Bruno »

zomboni pisze: 28 paź 2018, 14:35 Mam też pytanie do osób mających trzecią sprawę za sobą. Macie jakąś radę w jaki sposób ugryźć ten nieszczęsny wierszyk? Od razu przygotować sobie wersję po angielsku? Obawiam się, że porównanie obu wersji może nas od początku naprowadzić na poszlaki, które powinniśmy odkryć podczas gry. Czy Portal odniósł się do tego problemu w jakiś sposób?
Kiedy pojawi się w Antaresie wierszyk - ustaw język Antaresa na angielski (prawy górny róg). I nic się nie bój, że będziesz wiedział coś więcej niż chciał autor gry - anglojęzyczni tak grają, i taka jest też zapewne pierwotna wersja językowa tej rymowanki! (wiele wskakuje na to, że polska wersja gry to nie zawsze udolne tłumaczenie z angielskiego).
Próba odszyfrowania wskazówek w polskiej wersji wiersza to loteria. Nikt z tu piszących nie odgadł prawdziwej intencji autora wierszyka co do znaczenia jednej ze zwrotek i jedynie przypadkowa zbieżność pewnych elementów sprawiła, że niektórzy wpadli na właściwy trop.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
ODPOWIEDZ