Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Rafal_Kruczek »

BartoszK pisze: 01 kwie 2019, 20:12
YoYo pisze: 01 kwie 2019, 19:41
BartoszK pisze: 01 kwie 2019, 18:50

Napiszesz coś więcej o tej niskiej jakości?
Długo nie szukać - plansza to nie plansza, a grubsza kartka, jakaś planszetka.
Pudełko rozwali się przy trzecim otwarciu. Wolałbym zapłacić plus 10zł i mieć to lepszej jakości.
Poza kartami mam wrażenie, że to bido dodatek, oczywiście pod względem wykonania. Do jakości podstawki daleko.
Może się tak zabezpieczają przed rynkiem wtórnym :P
NO właśnie w pudełku jest jakiś kod do antares ? Ten kod jest jednorazowy?
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 514 times
Been thanked: 153 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: gregoff »

Kod będzie do czegoś potrzebny, ale na razie Portal nie ujawnia do czego (może nowe sprawy kiedyś w przyszłości).

Jeśli chodzi o samą jakość pudełka to Trzewiczek wypowiadał się o tym kiedyś odnośnie dodatków do Osadników Narodziny Imperium. Nie będą inwestować w wysokiej jakości pudełka bo uważają to za stratę pieniędzy. Akurat nie zgadzam się się z tym stwierdzeniem w przypadku Detektywa gdzie pudełko główne nie pomieści na bank wszystkich dodatków i spraw które wyjdą do niego. Chyba, że będzie kiedyś taki Big Box jak dla Osadników ma być.

Jednak taka jest polityka wydawnictwa. Chcą zarabiać na produkcie nikt im tego zabroni. Można trochę psioczyć, ale ogólnie jeśli spojrzeć na to jakie gry wydają w Polsce na licencjach lub autorskie projekty które wypuszczają w świat to ja uważam, że przeżyje trochę gorsze pudełko i komponenty, ważne aby gra dawała frajdę.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
Azel
Posty: 280
Rejestracja: 16 gru 2018, 17:04
Has thanked: 77 times
Been thanked: 39 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Azel »

Teoretycznie gra jest na 1-5 osób. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania przed graniem w 6?
Sprzedaję: Etherfields - Dreamwalker Pledge Sundrop PL + Thorn + Funeral Witch + Sphinx + Creatures
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: seki »

Azel pisze: 14 kwie 2019, 13:57 Teoretycznie gra jest na 1-5 osób. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania przed graniem w 6?
Nie ma. Po prostu nie przydzielisz konkretnych zadań ale szczerze mówiąc przy 4-5 osobach te zadania proponowane do podziału są i tak naciągane. Wszyscy razem możecie się podzielić zadaniami po swojemu albo zmieniać przy nich i razem dyskutować nad tropami.
Xardas123
Posty: 352
Rejestracja: 22 kwie 2018, 18:33
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Xardas123 »

Jesteśmy po 1 scenariuszu LA 25/25 -4pk za stres więc fajnie, ale męczy mnie pewna nieścisłość. Od razu piszę,że to nie żaden spoiler a myślę że i inni mogą mieć problem. Otóż mamy możliwość śledzenia podejrzanych a wynik tego jest następnego dnia. I tak pierwsza misja ma 4 dni, tego dnia wchodzi nam zdarzenie śledzenia. I tu pytanie zagadka, jako że jest to ostatni dzień scenariusza to można czy nie poznać efekt tego śledzenia, który wg założeń dodatku jest dostępny następnego dnia z samego rana?

Ogólnie misja bardzo na + ;) mieliśmy sporo dobrej zabawy, tylko w/w problem nie daje mi spokoju.
Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Tomson »

Pytanie do sprawy nr 3 z dodatku:
Spoiler:
Awatar użytkownika
monika5593
Posty: 52
Rejestracja: 23 lut 2015, 20:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 25 times
Been thanked: 8 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: monika5593 »

Tomson pisze: 14 kwie 2019, 18:38 Pytanie do sprawy nr 3 z dodatku:
Spoiler:
Spoiler:
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Golfang »

Jestem po pierwszym scenariuszu. Wynik 34/40 - niestety za dużo stresu miałem (7 punktów) i ogólny wynik jest gorszy. Mam pytanie odnośnie 1 scenariuszu:
Spoiler:
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1095
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 522 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Harun »

Jeśli powtarzam pytania, które wcześniej padły - z góry przepraszam. Użyłem narzędzia szukaj i nie znalazłem odpowiedniego wyniku.
Spoiler:
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Banan2 »

Harun pisze: 03 maja 2019, 22:14 Jeśli powtarzam pytania, które wcześniej padły - z góry przepraszam. Użyłem narzędzia szukaj i nie znalazłem odpowiedniego wyniku.
Spoiler:
Spoiler:
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: seki »

Oba powyższe posty umieścić w spoilerach czym prędzej. Ja już w to grałem ale nie odbierajcie innym tego przyjemnego zaskoczenia.
Kobex
Posty: 8
Rejestracja: 12 kwie 2019, 17:28
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Kobex »

Pozwolę sobie wkleić linka. Bardzo interesuje mnie podejście graczy, która kampania przypadła im bardziej do gustu. Na stronie zrobiłem ankietę i zachęcam do głosowania.
Tajemnica złotego zegarka vs Zbrodnie L.A
My recenzujemy, Wy oceniacie : http://czestogramy.com.pl/, - Zapraszamy recenzje i pojedynki gier, w których ostateczny werdykt wydają czytelnicy.
Facebook CzęstoGramy
diegomaradona21
Posty: 3
Rejestracja: 14 kwie 2019, 21:44
Has thanked: 1 time

Detektyw Zbrodnie LA

Post autor: diegomaradona21 »

Witam wszystkich na forum,
Mam podstawkę ale ciężko mi znalesc czas i stała ekipe na pełna rozgrywkę dlatego myślę nad tym dodatkiem bo jest krótszy i sprawy wg recenzji nie są ze sobą połączone. W ten sposób mogę zagrać z różnymi ludzmi. Pytanie jakie jednak mam to czy nie lepiej jednak wcześniej rozegrać podstawowa kampanie? Czy kolejność ma wpływ. Tzn wiem że historie są inne i nie powiązane z podstawka ale gdzieś słyszałem że dodatek jest dobry i czy później podstawka nie będzie rozczarowaniem? Ale o krokiem w tył bo np podstawka jest nudniejsza?

Dzięki
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: seki »

Skończyłem kampanie. Uważam, że to dobra gra ale nie dla wszystkich. Niesamowicie innowacyjna więc jeśli ktoś szuka innowacji to powinien ją tu docenić. Mechanicznie działa bardzo dobrze. Podążanie za tropami, dokładne badanie, zarządzanie czasem, stresem itp kwestie związane z mechaniką gry świetnie wyważone, nie uporczywe i świetnie przyczyniają się do budowania klimatu. Cała kampania 5 spraw zajęła nam łącznie 14 godzin. Poziom trudności jest naszym zdaniem bardzo wysoki. I tu cecha gry, która może być jednocześnie wadą i zaletą. Jest to trudne wyzwanie, a takie zwykle cieszą bardziej. Z drugiej strony męczy jak ciężka orka i chwilami irytuje. Fabuła ciekawa ale po ostatniej sprawie jestem zawiedziony. Zgadzam się z tą częścią osob, które zarzucają to, że tropy często są równoważne i w tej sytuacji tylko od szczęścia zależy czy pójdziemy dobrym tropem. Na szczęście nie wpływa to na sukces całej kampanii bo całość składa się z naprawdę wielu zazębiających się wątków i granie tylko z częścią wiedzy jest OK. Najlepsza wg mnie sprawa to 4 i 3 a najgorsza 5.
W spoilerze to co mi się nie spodobało szczególnie w fabule.
Spoiler:
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Detektyw Zbrodnie LA

Post autor: Jools »

diegomaradona21 pisze: 11 maja 2019, 11:16 Witam wszystkich na forum,
Mam podstawkę ale ciężko mi znalesc czas i stała ekipe na pełna rozgrywkę dlatego myślę nad tym dodatkiem bo jest krótszy i sprawy wg recenzji nie są ze sobą połączone. W ten sposób mogę zagrać z różnymi ludzmi. Pytanie jakie jednak mam to czy nie lepiej jednak wcześniej rozegrać podstawowa kampanie? Czy kolejność ma wpływ. Tzn wiem że historie są inne i nie powiązane z podstawka ale gdzieś słyszałem że dodatek jest dobry i czy później podstawka nie będzie rozczarowaniem? Ale o krokiem w tył bo np podstawka jest nudniejsza?

Dzięki
Zarówno podstawka jak dodatek są równie rewelacyjne (lub fatalne jak ludzie nie ogarniają dedukcji).
Obie te wersje trzeba grać w stałym gronie bo nawet w dodatku są powiązania między sprawami (ale mniejsze niż w podstawce).
A kolejność niby bez znaczenia ale to podstawka zawiera niezbędne elementy do gry. Dodatek jest wg mnie trudniejszy. Dużo wątków, każdy wygląda ok, trzeba intuicyjnie wybrać który właściwy bo na wszystko nie starcza czasu.

Także:
- stała ekipa (2-4 osoby, optimum to 2-3 bodajże)
- ludzie TYLKO którzy chcą naprawdę myśleć i notować tonę informacji jednocześnie ją porządkując, i to przez ok. 3 godziny,
- rozgrywka może okazać się nieporozumieniem jak ludzie nie będą czuli powyższego.

Generalnie to trzeba DUŻO notować. My np mamy kilka kartek A3 pełnych zapisków i powiązań między wątkami.
timmyyy
Posty: 10
Rejestracja: 14 cze 2014, 15:39

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: timmyyy »

Hej,

Dzisiaj zakończyliśmy kampanię Zbrodnie LA i podobnie jak podstawka rewelacja (no może podstawka trochę lepsza fabularnie).
Jeszcze żadna gra nas tak nie angażowała, że jeszcze długo po rozgrywce, szczególnie między sprawami omawialiśmy różne warianty i teorie. Momenty kiedy podczas gry "łączyły się kropki" i historia zaczynała się kleić - bezcenne. :D
Spoiler:

I tu pytanie, dla tych co ukończyli Zbrodnie LA: czy widzieliście gdzieś miejsce do wpisania kodu z instrukcji? Bo nie wiem czy coś przeoczyłem, czy nie było miejsca na jego wpisanie?
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 34 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: doczek »

timmyyy pisze: 16 maja 2019, 20:04 I tu pytanie, dla tych co ukończyli Zbrodnie LA: czy widzieliście gdzieś miejsce do wpisania kodu z instrukcji? Bo nie wiem czy coś przeoczyłem, czy nie było miejsca na jego wpisanie?
Będzie możliwość w przyszłości.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: shod »

seki pisze: 12 maja 2019, 13:56 Skończyłem kampanie. Uważam, że to dobra gra ale nie dla wszystkich. Niesamowicie innowacyjna więc jeśli ktoś szuka innowacji to powinien ją tu docenić. Mechanicznie działa bardzo dobrze. Podążanie za tropami, dokładne badanie, zarządzanie czasem, stresem itp kwestie związane z mechaniką gry świetnie wyważone, nie uporczywe i świetnie przyczyniają się do budowania klimatu. Cała kampania 5 spraw zajęła nam łącznie 14 godzin. Poziom trudności jest naszym zdaniem bardzo wysoki. I tu cecha gry, która może być jednocześnie wadą i zaletą. Jest to trudne wyzwanie, a takie zwykle cieszą bardziej. Z drugiej strony męczy jak ciężka orka i chwilami irytuje. Fabuła ciekawa ale po ostatniej sprawie jestem zawiedziony. Zgadzam się z tą częścią osob, które zarzucają to, że tropy często są równoważne i w tej sytuacji tylko od szczęścia zależy czy pójdziemy dobrym tropem. Na szczęście nie wpływa to na sukces całej kampanii bo całość składa się z naprawdę wielu zazębiających się wątków i granie tylko z częścią wiedzy jest OK. Najlepsza wg mnie sprawa to 4 i 3 a najgorsza 5.
W spoilerze to co mi się nie spodobało szczególnie w fabule.
Spoiler:
nasza ekipa właśnie ukończyła nowe sprawy. Zgodnie uważamy nadal grę za bardzo fajną, choć fabularnie bardziej nam pasowała kampania z podstawki. Pewnie dlatego, że była obszerniejsza i dzięki temu fabuła mogła być bardziej rozbudowana jak i mieć więcej wątków. Podstawkę graliśmy ciągiem prawie codziennie w przerwie świąteczno-sylwestrowej i polecamy taki system. dzięki temu, że odstępy między sprawami są niewielkie to nie zapomina się ważnych dla spraw rzeczy a ponadto czuje się presję czasu i "stres" ;). poza tym byliśmy wszyscy tak wciągnięci w klimat, że sami nalegaliśmy na jak najszybsze podchodzenie do kolejnych spraw. Zauważam jeden minus takiego podejścia - gra niestety szybko się kończy...po paru dniach, ale i tak wynagradza satysfakcją z rozgrywki. Dodatek również graliśmy ciągiem z 2-dniowymi przerwami. W obu sprawach mieliśmy cała ścianę [tablice korkowe nie ogarniały tematu ze względu na małe rozmiary ;)] oblepioną zdjęciami i połączeniami między osobami czy firmami. Bardzo to wzbogaca klimat i przyjemność z rozgrywki, dlatego bardzo polecam zakup dodatkowych zdjęć z postaciami. Na plus odnotowujemy różnorodność i zmianę mechanik jakie pojawiają się zarówno w podstawce jak i w dodatku.
Spoiler:
wielkie dzięki dla ekipy Portalu za to co zafundowali nam przez cały czas obcowania z Detektywem i miejmy nadzieję, że kolejna kampania będzie choć trochę dłuższa niż LA. ;)
mordajeza
Posty: 361
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 171 times
Been thanked: 246 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: mordajeza »

seki pisze: 12 maja 2019, 13:56
W spoilerze to co mi się nie spodobało szczególnie w fabule.
To bardzo ciekawe, jak różnymi ścieżkami można pójść w tej grze - tym większe ukłony dla autorów!
Spoiler:
imrowai
Posty: 150
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: imrowai »

Witam

Kusi mnie ta gra okropnie, ale 3 godzinna rozgrywka odbiera chęci. I tu pytanie - czy jest możliwe granie 1 sprawy na raty taj by się zamykać w np. godzinnych sesjach? Czy np. aplikacja sejwuje postęp?
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 34 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: doczek »

Możesz oczywiście przerwać w każdej chwili. Ale potem będziesz musiał sobie przypominać co już wiesz/odkryłeś. Antares będzie na etapie w którym skończyłeś nic nie stracisz oprócz przyjemności z gry. Możesz sobie ściągnąć za free jedna sprawę i zobaczyć jak to wygląda. https://portalgames.pl/pl/zagraj-w-detektywa-za-darmo/
Awatar użytkownika
Harth
Posty: 272
Rejestracja: 28 lis 2013, 12:38
Lokalizacja: Skierniewice
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Harth »

imrowai pisze: 24 maja 2019, 14:58 Witam

Kusi mnie ta gra okropnie, ale 3 godzinna rozgrywka odbiera chęci. I tu pytanie - czy jest możliwe granie 1 sprawy na raty taj by się zamykać w np. godzinnych sesjach? Czy np. aplikacja sejwuje postęp?
Graliśmy tak grupą 6 osobową na wakacjach. Dało radę, ale tak jak napisał @doczek trzeba było sobie cześć fabuły przypomnieć (notatki). A graliśmy dzień po dniu.
Mam/Miałem
3Trolle 7%
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: seki »

Ja na raty rozgrywałem 2 pierwsze sprawy i nie miałem z tym problemu. A kwestia przypominania sobie ustalonych faktów nie mija wraz z zakończeniem scenariusza. Sprawy tworzą kampanię więc i tak trzeba sobie niektóre zapisy przypominać nawet na przestrzeni kilku spraw. Całą kampanię rozegraliśmy w ramach 7 spotkań przez 2,5 miesiąca. Śmiało możesz grać na raty.
mluckner
Posty: 338
Rejestracja: 13 lip 2015, 10:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 96 times
Been thanked: 94 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: mluckner »

Do 4.06 szósta sprawa do detektywa jest do pobrania za darmo ze stron Portalu https://portalgames.pl/pl/zagraj-w-detektywa-za-darmo/.

Do rozegrania tej wersji nie jest wymagana podstawka.
Awatar użytkownika
Poochacz
Posty: 248
Rejestracja: 16 maja 2014, 17:27
Has thanked: 13 times
Been thanked: 66 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Poochacz »

Po długiej przerwie udało mi się rozegrać drugą sprawę. No i widzę pewien błąd w rozumowaniu.
Spoiler:
ODPOWIEDZ