Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Probe9
Posty: 2450
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 641 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Probe9 »

Działa i to dość sprawnie.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
adrianopel
Posty: 82
Rejestracja: 20 cze 2018, 18:11
Has thanked: 22 times
Been thanked: 11 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: adrianopel »

Jak to możliwe?

Próbuję się zalogować tutaj: https://serwer1747165.home.pl/antares/p ... .php/login i za każdym razem wywala mi Whoops, someting went wrong.

Próbowałem na laptopie, telefonie, przez wifi, przez sieć komórkową, na operze, na chrome i ciągle to samo. Próbowałeś się zalogować?
adrianopel
Posty: 82
Rejestracja: 20 cze 2018, 18:11
Has thanked: 22 times
Been thanked: 11 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: adrianopel »

Ok, zły adres. Wszedłem przez http://antaresdatabase.com/ i jest ok. Dzięki
yar
Posty: 1
Rejestracja: 19 lis 2017, 20:10

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: yar »

witam,

zakończyliśmy przed chwilą podstawową edycję Detektywa (5 spraw). Gra jest bardzo ciekawa, nietypowa - ale po zakończeniu sprawy mam jedno pytanie, które nie daje mi spokoju..
Spoiler:
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Bruno »

yar pisze: 04 sty 2020, 15:47 witam,

zakończyliśmy przed chwilą podstawową edycję Detektywa (5 spraw). Gra jest bardzo ciekawa, nietypowa - ale po zakończeniu sprawy mam jedno pytanie, które nie daje mi spokoju..
Spoiler:

Teraz już nie pamiętam, jaki konkretnie trop prowadził do tej lokacji (choć pamiętam, że my ją odwiedziliśmy), a więc albo faktycznie przeoczyliście ten trop na kartach, albo też wiódł tam trop z Antaresa (w bazie danych Antares też są tropy!).
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5224
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 521 times
Been thanked: 1814 times
Kontakt:

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Gambit »

yar pisze: 04 sty 2020, 15:47 witam,

zakończyliśmy przed chwilą podstawową edycję Detektywa (5 spraw). Gra jest bardzo ciekawa, nietypowa - ale po zakończeniu sprawy mam jedno pytanie, które nie daje mi spokoju..
Spoiler:
Już Ci mówię gdzie to jest:
Spoiler:
Anyway, mam pytanie. Czy podstawka Detektywa jest mi potrzebna do zagrania Zbrodni L.A?
Awatar użytkownika
monika5593
Posty: 52
Rejestracja: 23 lut 2015, 20:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 25 times
Been thanked: 8 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: monika5593 »

Gambit pisze: 16 sty 2020, 13:00
Anyway, mam pytanie. Czy podstawka Detektywa jest mi potrzebna do zagrania Zbrodni L.A?

Potrzebne są żetony z podstawki. Bo plansza z tego co pamiętam jest nowa.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Bary »

Wiadomo może coś więcej o tej dodatkowej sprawie z dodatku LA, którą będzie można pobrać używając kodu z instrukcji? Szczególnie data udostępnienia byłaby mile widziana. ;)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: vikingowa »

monika5593 pisze: 16 sty 2020, 13:13
Gambit pisze: 16 sty 2020, 13:00
Anyway, mam pytanie. Czy podstawka Detektywa jest mi potrzebna do zagrania Zbrodni L.A?

Potrzebne są żetony z podstawki. Bo plansza z tego co pamiętam jest nowa.
Na szczęście można je bez problemu czymkolwiek innym zastąpić więc tak naprawdę podstawka nie jest aż tak wymagana. Bez problemu zagrasz bez niej😉
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: vikingowa »

Bary pisze: 16 sty 2020, 15:22 Wiadomo może coś więcej o tej dodatkowej sprawie z dodatku LA, którą będzie można pobrać używając kodu z instrukcji? Szczególnie data udostępnienia byłaby mile widziana. ;)
Wiadomo, że będzie i to chyba już niedługo. Może powiedzą coś więcej jutro na kanale.
shuji
Posty: 1276
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 218 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: shuji »

Nowa gra szpiegowska Wiedeński Łącznik
Wiedeński Łącznik to zupełnie nowa gra zainspirowana mechaniką Detektywa.

W grze, zaprojektowanej przez Ignacego Trzewiczka, Przemysława Rymera i Jakuba Łapota, gracze wcielą się w agentów CIA, którzy w 1977 roku w środku Zimnej Wojny zostają wysłani do Europy aby odkryć tajemnicę śmierci Jamesa Wernera, Amerykanina zamordowanego w Wiedniu.

Międzynarodowe śledztwo zatoczy szerokie kręgi – gracze odwiedzą szereg europejskich miast i zetkną się z innymi agencjami wywiadowczymi.

Wiedeński Łącznik, wprawdzie luźno oparty na Detektywie, zawierać będzie nowe zasady i mechaniki odzwierciedlające specyfikę pracy szpiegów.

Gracze dysponować będą nowymi zasobami (donosiciele, łapówki, informacje chronione), rozszyfrowywać raporty (tajne wiadomości, szyfry, podsłuchy) oraz wchodzić w interakcje z obcymi wywiadami.


Zupełnie nowe śledztwa w Detektyw: Sezon 1.
Detektyw: Sezon 1. to zupełnie nowa niezależna gra zainspirowana przez cieszącego się niesamowitą popularnością Detektywa: Kryminalna Gra Planszowa.

Podobnie, jak w przypadku pierwowzoru, będzie to w pełni kooperacyjna, mocno wciągająca gra planszowa, w której 1 do 5 graczy przyjmie role detektywów prowadzących śledztwo.

Detektyw: Sezon 1. zawierać będzie 3 niezależne sprawy o czasie rozgrywki 90 minut każda. Wszystkie sprawy różnić się będą stylem oraz tłem akcji. Krótszy czas rozgrywki czyni grę idealną na spotkania z przyjaciółmi.


Pierwsza sprawa w Serii Sygnowanej Detektywa: Drugie Dno autorstwa Roba Daviau
Wielokrotnie nagradzany Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa, doczekał się pierwszej sprawy w Serii Sygnowanej.

Scenariusz zatytułowany Drugie Dno, napisany przez Roba Daviau, przeniesie graczy do amerykańskiego miasteczka lat 70-tych, w którym prowadzić będą śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci lokalnego polityka.

Sprawa jest pełna niespodzianek oraz ma niesamowitą atmosferę. Podobnie jak gra podstawowa Detektyw, nowa sprawa przeznaczona jest dla 1 – 5 graczy i wykorzystuje różnorodne źródła informacji pomocnych w prowadzeniu śledztwa.
Troche słabo moim zdaniem, że nie ma bezpośredniej kontynuacji podstawki. Zbudowali fajny klimat i postacie do których wygląda, że nie wrócimy :(
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 264 times
Been thanked: 593 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: arian »

Mnie ciekawi jak rozwiążą problem Antares. W Zbrodniach L.A. jest wiersz poleceń, a nowy dodatek to lata jeszcze wcześniejsze. Trzeba będzie kupić sobie faks? Telefon z kablem? :lol: No i co z korzystaniem z Internetu, który w tamtych czasach przecież nie istniał.

Szkoda, że podstawka Detektywa tak naprawdę do niczego nie będzie już potrzebna. Ewentualnie jako pudełko na karty, bo komplet drewnianych znaczników można sobie kupić za 15 zł, a planszę i postaci za każdym razem dostajemy nowe. Z jednej strony fajnie tak zmieniać klimat, a z drugiej jest to ryzykowne, bo mnie na przykład klimat L.A. lat dziewięćdziesiątych zupełnie nie ciągnie. Zagram, bo pewnie same sprawy są wciągające, ale nie ze względu na "setting". Ciekaw jestem ile będzie osób, dla których szpiegowska otoczka okaże się mało interesująca.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5224
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 521 times
Been thanked: 1814 times
Kontakt:

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Gambit »

Dzień dobry. Z cyklu "Recenzje, które nikogo już nie interesują" moje trzy słowa o Detektywie :)
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Witchma »

Gambit pisze: 27 sty 2020, 17:29 Dzień dobry. Z cyklu "Recenzje, które nikogo już nie interesują" moje trzy słowa o Detektywie :)
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Ja z przyjemnością obejrzałam (łącznie ze spoilerami), żeby utwierdzić się w przekonaniu, że nie chcę grać w tę grę :D Na coś się więc ta recenzja przydała.
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: vikingowa »

Gambit pisze: 27 sty 2020, 17:29 Dzień dobry. Z cyklu "Recenzje, które nikogo już nie interesują" moje trzy słowa o Detektywie :)
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Świetna recenzja Tomaszu! Cieszę się, że jednak gra Ci się spodobała i doceniłeś dużo fajnych rzeczy, które oferuje. Mi też było ciężko na początku, 1 sprawa zajęła mi prawie 5 godzin i byłam po niej wykończona jak po 8 godzinach w pracy. Powiedziałam sobie, że się nie poddam i ukończyłam grę z wielką satysfakcją i trochę dumą, że dałam sobie sama radę bo łatwo nie było :D
Dodatek LA jak dla mnie jest lepszy i historia troszkę mniej przytłaczająca i ciekawsza. W przeciwieństwie do wielu graczy ja byłam zachwycona ''DOSowym" imidżem Antares dostosowanym do lat 80tych. Po prostu rewelacja! Na prawdę bardzo polecam :wink:
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: vikingowa »

arian pisze: 27 sty 2020, 15:09 Szkoda, że podstawka Detektywa tak naprawdę do niczego nie będzie już potrzebna. Ewentualnie jako pudełko na karty, bo komplet drewnianych znaczników można sobie kupić za 15 zł, a planszę i postaci za każdym razem dostajemy nowe.
A do czego ma być potrzebna? Z góry było wiadomo, że jest to gra jednorazowa a skoro na kartach jest zapisana pewna określona historia to jak mogą być one przydatne w przyszłych dodatkach? Zupełnie nie rozumiem tych pretensji... Zawsze przecież można grę sprzedać/pożyczyć/podarować a w przyszłości używać zamiennych znaczników, tak jak sam to zaproponowałeś i jest to bardzo dobry pomysł.
_leigam_
Posty: 941
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: _leigam_ »

Gambit pisze: 27 sty 2020, 17:29 Dzień dobry. Z cyklu "Recenzje, które nikogo już nie interesują" moje trzy słowa o Detektywie :)
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Chyba nic nie wspomniałeś o sposobie oceniania po misji, a dla mnie to był ogromny minus.
Filmiki "wprowadzające" są też jakimś żartem.

Dla mnie to gra która miała kiedyś dobrze napisaną fabułę po czym została pocięta żeby dostosować zawartość do segmentu cenowego najlepiej rokującego sprzedanie się (wg wydawcy), z nieprzemyślanym totalnie i niesamowicie irytującym systemem oceniania.

No i jeszcze te opisy na kartach napisane jakby od niechcenia na kolanie, wciąż powtarzające się. (chętnie bym przytoczył ale nie mam gry żeby zacytować tekst z kilku kart).

Grę przeszedłem dość dawno temu i o dziwo totalnie nie pamiętam jak się skończyła. Za to pamiętam wcześniejsze sprawy. Chyba ostatnia misja była rozczarowująca i wyrzuciłem ją z pamięci.

Mimo tego co piszę uważam grę za dosyć ciekawą i przez większość czasu przyjemnie spędzałem przy niej czas, ale przy innych założeniach i dopracowaniu mogła być dużo lepsza.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 264 times
Been thanked: 593 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: arian »

vikingowa pisze: 28 sty 2020, 11:04 A do czego ma być potrzebna? Z góry było wiadomo, że jest to gra jednorazowa a skoro na kartach jest zapisana pewna określona historia to jak mogą być one przydatne w przyszłych dodatkach? Zupełnie nie rozumiem tych pretensji... Zawsze przecież można grę sprzedać/pożyczyć/podarować a w przyszłości używać zamiennych znaczników, tak jak sam to zaproponowałeś i jest to bardzo dobry pomysł.
W podstawce jest twarda plansza, kartonowe postaci i znaczniki. I jako jedyna ma normalne pudło. Nie mówię o kartach, tylko o tych właśnie elementach. A skoro one są już zbędne, to dlaczego nie wydawać każdego kolejnego "dodatku" jako normalnej gry, z kompletem wszystkiego co jest potrzebne do zagrania. Po co to całe zamieszanie z dodatkami.

Przykro to pisać, ale Portal po prostu nie umie w dodatki. Takie robienie bałaganu trwa już lata. W Narodzinach Imperium dodatki zamieniały grę w jakieś absurdalnie karkołomne budowanie talii, którego wiele osób nie potrafiło ogarnąć i które z każdym kolejnym rozszerzeniem było coraz bardziej skomplikowane. W Robinsonie Opowieści Niesamowite wymieniają 80 procent gry i jeszcze zmuszają do zaklejania kości z podstawki. W Detektywie dodatek wymaga z podstawki jednego tylko elementu - kartonika z żetonami. Ja gier nie sprzedaję. W domu mam mnóstwo miejsca, więc Detektywa też się nie pozbywam, tym bardziej że to był prezent. Ale śmieszy mnie to podejście, bo mam wrażenie że to jakiś nieprzemyślany sposób, który miał powstrzymać graczy przed sprzedażą gry, która od początku mogła być wydawana w mniejszych, ale twardych pudłach jako gry standalone.
shuji
Posty: 1276
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 218 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: shuji »

arian pisze: 28 sty 2020, 13:50
vikingowa pisze: 28 sty 2020, 11:04 A do czego ma być potrzebna? Z góry było wiadomo, że jest to gra jednorazowa a skoro na kartach jest zapisana pewna określona historia to jak mogą być one przydatne w przyszłych dodatkach? Zupełnie nie rozumiem tych pretensji... Zawsze przecież można grę sprzedać/pożyczyć/podarować a w przyszłości używać zamiennych znaczników, tak jak sam to zaproponowałeś i jest to bardzo dobry pomysł.
W podstawce jest twarda plansza, kartonowe postaci i znaczniki. I jako jedyna ma normalne pudło. Nie mówię o kartach, tylko o tych właśnie elementach. A skoro one są już zbędne, to dlaczego nie wydawać każdego kolejnego "dodatku" jako normalnej gry, z kompletem wszystkiego co jest potrzebne do zagrania. Po co to całe zamieszanie z dodatkami.

Przykro to pisać, ale Portal po prostu nie umie w dodatki. Takie robienie bałaganu trwa już lata. W Narodzinach Imperium dodatki zamieniały grę w jakieś absurdalnie karkołomne budowanie talii, którego wiele osób nie potrafiło ogarnąć i które z każdym kolejnym rozszerzeniem było coraz bardziej skomplikowane. W Robinsonie Opowieści Niesamowite wymieniają 80 procent gry i jeszcze zmuszają do zaklejania kości z podstawki. W Detektywie dodatek wymaga z podstawki jednego tylko elementu - kartonika z żetonami. Ja gier nie sprzedaję. W domu mam mnóstwo miejsca, więc Detektywa też się nie pozbywam, tym bardziej że to był prezent. Ale śmieszy mnie to podejście, bo mam wrażenie że to jakiś nieprzemyślany sposób, który miał powstrzymać graczy przed sprzedażą gry, która od początku mogła być wydawana w mniejszych, ale twardych pudłach jako gry standalone.
W stu procentach się zgadzam. Ja kupiłem drewniane znaczniki i matę do grania z założeniem że wszystko będzie pasować do dodatków. Do LA nie pasowało a wszystkie z kilku zapowiedzianych dodatków na ten rok wygląda, że tylko czerpią z mechaniki. To słabe moim zdaniem bo podstawka miała fajna historię i postacie do których wszyscy byśmy pewnie chętnie wrócili jak do ulubionego serialu. No ale cóż :)
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 513 times
Been thanked: 153 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: gregoff »

Gra za około 100 zł z dodatkami 150 zł (zdjęcia postaci przede wszystkim) A smęcice jak nad Nemesis. Ja za ta grę bym dał i 200 zł bez problemu. Wiem że nie każdemu się spodoba i ma swoje wady. Jednak ogólny wydźwięk jest na plus.

LA Zbrodnie chyba się nie przyjęły na tyle dobrze aby wydawać małe dodatki co roku i stwierdzono że trzeba postawić na małe sprawy w celu przyciągnięcie nowych graczy oraz na duże gry co dwa/trzy lata w guście Detektywa.

Jestem pewien że poznamy kiedyś dalszą historię bohaterów z Detektywa jeśli Vienna Connection okaze sue sukcesem. Wracają oryginalni twórcy więc może sprobują przebić to co stworzyli przy pierwszym podejściu.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 703
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 92 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Rigidigi »

Na Portalkonie rozmawiałem na ten temat z Ignacym.
Ze statystyk wynika, że ludzie zaczynają, ale nie kończą kampanii, stąd zwrot w kierunku pojedynczych scenariuszy.

I moim zdaniem to jest trafna decyzja. U mnie w domu bardzo przyjęły się Kroniki zbrodni. I dzięki temu, że gra oparta jest na pojedynczych scenariuszach, to niemal każdy scenariusz rozegraliśmy w innym składzie.
Na razie Detektywa nie mam, ale niemal na pewno zdecyduje się na zakup gry, gdy nie będę musiał zawsze grać w tym samym składzie osobowym.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Bruno »

arian pisze: 28 sty 2020, 13:50 W podstawce jest twarda plansza, kartonowe postaci i znaczniki. I jako jedyna ma normalne pudło. Nie mówię o kartach, tylko o tych właśnie elementach. A skoro one są już zbędne, to dlaczego nie wydawać każdego kolejnego "dodatku" jako normalnej gry, z kompletem wszystkiego co jest potrzebne do zagrania. Po co to całe zamieszanie z dodatkami.

Przykro to pisać, ale Portal po prostu nie umie w dodatki. Takie robienie bałaganu trwa już lata. W Narodzinach Imperium dodatki zamieniały grę w jakieś absurdalnie karkołomne budowanie talii, którego wiele osób nie potrafiło ogarnąć i które z każdym kolejnym rozszerzeniem było coraz bardziej skomplikowane. W Robinsonie Opowieści Niesamowite wymieniają 80 procent gry i jeszcze zmuszają do zaklejania kości z podstawki. W Detektywie dodatek wymaga z podstawki jednego tylko elementu - kartonika z żetonami. Ja gier nie sprzedaję. W domu mam mnóstwo miejsca, więc Detektywa też się nie pozbywam, tym bardziej że to był prezent. Ale śmieszy mnie to podejście, bo mam wrażenie że to jakiś nieprzemyślany sposób, który miał powstrzymać graczy przed sprzedażą gry, która od początku mogła być wydawana w mniejszych, ale twardych pudłach jako gry standalone.
Podobne wnioski - szkoda tych wszystkich fajnych komponentów z podstawki (+mata) na tylko 6 rozgrywek,. To jest jednak swego rodzaju marnotrawstwo... A jeśli setting każdego dodatku ma być inny, to już lepiej robić miękkie plansze z bristolu etc., jak to było w Zbrodniach LA.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Bruno »

Rigidigi pisze: 28 sty 2020, 22:40 ... stąd zwrot w kierunku pojedynczych scenariuszy.

I moim zdaniem to jest trafna decyzja.
... a dla mnie to spory minus i niewykorzystanie w pełni potencjału tego silnika do tworzenia wielowątkowych, wielowarstwowych fabuł. I raczej nie będę stałym klientem dodatków składających się z pojedynczych, niepowiązanych ze sobą spraw. Najlepszy przykład jest taki, że wciąż nie zagrałem w "Przyczyny naturalne" - dla pojedynczej sprawy nawet nie chce mi się siadać, szykować tablicy do mapy myśli etc. Wydawanie kampanii ma i taki walor z mojej perspektywy, że zdjęcia NPCów wydają mi się absolutnie niezbędnym bajerem, żeby wczuć się w klimat, mocować je do tablicy i łączyć siatką powiązań. A wiadomo, że w przypadku niezależnych spraw uzasadnienie dla (i chęć) drukowania przez Portal takich zdjęć będzie znacząco niższa.
I jeśli tak się to potoczy, to ja - mimo doskonałej zabawy przy podstawce i Zbrodniach LA - na tym przystanku raczej wysiądę...
Ostatnio zmieniony 28 sty 2020, 23:11 przez Bruno, łącznie zmieniany 2 razy.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 703
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 92 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Rigidigi »

Bruno pisze: 28 sty 2020, 23:02 szkoda tych wszystkich fajnych komponentów z podstawki (+mata) na tylko 6 rozgrywek
Z tym muszę się zgodzić. Pozostaje mieć nadzieję, że przyszłe produkty pozwolą jednak wykorzystać te gadżety.Nawet nie miałem świadomości, że matę można wykorzystać tylko do scenariuszy z podstawki.. Dziwne to..
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1113 times
Been thanked: 1270 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: seki »

Te gadżety rzeczywiście zbędne do rozgrywki w nowe historię ale... Do tej pory wszyscy się zachwycali jak to wspaniale się z nimi grało w związku z czym wypadało by przyjąć, że ich zakup zwrócił się w postaci milszej rozgrywki w kampanię. Ja ich nie kupiłem bo uważam je za zbędny bajer. Każdy ma różne potrzeby. Nie ma co rozpaczać, że podstawowe pudełko jest zbędne. To przecież z założenia gra jednorazowa, sprzedajecie. Gra dała kilkanaście godzin zabawy. Jak na sprzedaży stracicie 30-40 zł to chyba warto tyle dać za ten czas przy grze? Ja cieszę się, że kolejne sprawy będą krótsze i nie powiązane ze sobą. Kampania podstawowa zmęczyła mnie na tyle, że nigdy w życiu nie kupił bym już podobnie długiej kampanii. A krótkie scenariusze być może zakupię. Na pewno Portal zrobił research i wie czego oczekują potencjalni klienci. Najwidoczniej większość graczy woli taką formę spraw.
ODPOWIEDZ