Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 381
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: E2MD »

Kilka słów podsumowania po zakończonej grze (włącznie z ze sprawą numer sześć).

Pierwsze łyżeczka dziegciu: Instrukcja mogła by być lepiej napisana - np. w sprawie numer 5 do końca nie byliśmy pewni co robić ze znacznikami stresu czy w sprawie 3 kolejność działań - dostawczak czy tropy czy równolegle. Filmiki podsumowujące mogły by być dłuższe. Zdjęcia mogły by być mniejsze bo mapa połączeń się nam zrobiła gigantyczna. I chyba nam brakowało spięcia całości spraw na końcu (albo go za słabo odczulimy).

A teraz miód: ta gra jest fenomenalna jako pomysł. Niepewność czy też niepełność tropów powiązana z potrzebą podjęcia decyzji o kierunku to pełne mistrzostwo. Imersja taka, że po rozgrywce jeszcze się o tym myśli. Parowanie głów podczas łączenia wątków było świetne. Bałem się aplikacji/www ale okazało się to bezinwazyjne dla przebiegu rozgrywki.

Uwagi ogólne: mata oraz plastikowe identyfikatory zupełnie niepotrzebne. Nie każdemu siądzie klimat i otoczka rozgrywki. Rozpoczęliśmy w trójkę, ale od połowy trzecie sprawy już tylko w dwójkę. Wg mnie trzech graczy to jest maksimum dla tej gry.

Za chwilę zaczynamy LA Crimes. Nie mogę się doczekać kolejnych scenariuszy.
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 328
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 209 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: skiba »

Wczoraj udało mi się w końcu namówić żonę do gry i rozpykaliśmy pierwszy scenariusz. Wynik punktowy mieliśmy marny, ale dokładnie wiedzieliśmy, co zrobiliśmy źle. Ogólnie mieliśmy wszystko na widelcu, ale niepotrzebnie się rozluźniliśmy i jakoś uciekło.

Mam promkę ze zdjęciami osób z Bazy Antares. Zdjęcia wrzucaliśmy sobie na tablicę korkową itd itd... Każde zdjęcie ma miejsce na podpis i tutaj pytanie do osób, które już skończyły kampanię: czy na luzie mogę sobie te zdjęcia popodpisywać i ludzie, którzy po mnie będą grali w grę nie stracą na tym czegoś? Czy raczej lepiej po nich nie mazać, bo np. kiedyś może się pojawić zdjęcie osoby, której dane personalne będą nieznane? ;)

Grę pewnie będą ogrywali moi koledzy i nie chciałbym im popsuć zabawy psując zdjęcia niepotrzebie ;-)
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 453 times
Been thanked: 307 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: vikingowa »

Ja po moich nie pisałam tylko doklejałam karteczki żeby ich nie zniszczyć. Dość dawno ukończyłam grę ale z tego co pamiętam za dużo anonimowych postaci to raczej nie było.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1215
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 469 times
Been thanked: 442 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Shodan »

skiba pisze: 06 cze 2019, 09:57 Każde zdjęcie ma miejsce na podpis i tutaj pytanie do osób, które już skończyły kampanię: czy na luzie mogę sobie te zdjęcia popodpisywać i ludzie, którzy po mnie będą grali w grę nie stracą na tym czegoś? Czy raczej lepiej po nich nie mazać, bo np. kiedyś może się pojawić zdjęcie osoby, której dane personalne będą nieznane? ;)
Moja ekipa po zdjęciach nie mazała ;-) Do tablicy korkowej najpierw przyczepiliśmy brystol i wszystko sobie pisaliśmy markerami, a zdjęcia przypinaliśmy pinezkami (jeszcze lepsza byłaby tablica suchościeralna)
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1215
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 469 times
Been thanked: 442 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Shodan »

Słyszeliście, że Ignacy Trzewiczek ogłosił wydanie kolejnej samodzielnej sprawy do Detektywa? I to już w najbliższym czasie. Będzie ją można kupić w formie talii (jak sprawę "Przedmieścia"), ale będzie również dostępna do pobrania za darmo ze strony Portalu i samodzielnego wydrukowania.
Trawers

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Trawers »

Zebralem ekipe a tutaj stronka (baza antares) nie dziala, niezaleznie od sprzetu, czy macie podobny problem?
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2437
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 537 times
Been thanked: 269 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Markus »

Trawers pisze: 27 cze 2019, 17:20 Zebralem ekipe a tutaj stronka (baza antares) nie dziala, niezaleznie od sprzetu, czy macie podobny problem?
Czemu właściwie ta baza nie jest w formie aplikacji?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10803
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3327 times
Been thanked: 3188 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: japanczyk »

Markus pisze: 27 cze 2019, 18:21 Czemu właściwie ta baza nie jest w formie aplikacji?
Żeby ludzie mieli problemy z odpaleniem jak hosting pada xD
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10803
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3327 times
Been thanked: 3188 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: japanczyk »

Markus pisze: 27 cze 2019, 18:21 Czemu właściwie ta baza nie jest w formie aplikacji?
Żeby ludzie mieli problemy z zagraniemjak hosting pada xD
feniks_ciapek
Posty: 2269
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1589 times
Been thanked: 915 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: feniks_ciapek »

Pewnie taniej i łatwiej było postawić niezcache’owaną stronę na php, niż bawić się w jakieś bardziej zaawansowane back endy.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2437
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 537 times
Been thanked: 269 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Markus »

feniks_ciapek pisze: 27 cze 2019, 22:17 Pewnie taniej i łatwiej było postawić niezcache’owaną stronę na php, niż bawić się w jakieś bardziej zaawansowane back endy.
Tylko finalnie cierpią na tym gracze, którzy są uzależnieni od "humoru" servera. Nie jest to pierwszy przypadek w tym wątku kiedy gracze raportują problemy z tą internetową bazą danych.
feniks_ciapek
Posty: 2269
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1589 times
Been thanked: 915 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: feniks_ciapek »

Ależ ja nie mówię, że to dobrze, tylko jaka zapewne filozofia (i brak doświadczenia lub świadomości) stały za taką, a nie inną decyzją.
Arsen
Posty: 66
Rejestracja: 21 mar 2019, 19:38
Has thanked: 19 times
Been thanked: 20 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Arsen »

Przecież to Portal, a to zakamuflowane, ale jednak sknery i nic tego nie zmieni. Jakość dodatku też nie powala. Dziwi mnie, że kogokolwiek to dziwi.
longmen76
Posty: 651
Rejestracja: 28 lut 2017, 08:15
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 53 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: longmen76 »

Arsen pisze: 28 cze 2019, 00:11 Przecież to Portal, a to zakamuflowane, ale jednak sknery i nic tego nie zmieni. Jakość dodatku też nie powala. Dziwi mnie, że kogokolwiek to dziwi.
Moim zdaniem idziesz o krok za daleko z określeniem sknery. Masz jakieś dowody na to? Pisanie tak o Portalu, chyba najlepszym polskim wydawnictwie, wydającym również z sukcesem gry za granicą jest nie na miejscu.
Wszytko co jest wydawane / produkowane jest kalkulowane biznesowo. Aby to zrobić trzeba poczynić konkretne założenia. A założeniem jest również cena końcowa. Niestety polskie realia są takie, że gry / dodatki sprzedają się jak mieszczą się w określonych przedziałach cenowych. I Wydawca chcąc sprzedać towar musi się do tego dopasować. To, że jeden gracz woli grube karty, tekturowe planszetki graczy, figurki, drewno i zapłaci za to 30-40% więcej to 20 innych będzie narzekać, że za drogo i mogło by nie być tego czy tamtego. Koronnym przykładem jest utyskiwanie, że w Blood Rage są figurki i gra za droga i że można by wydać grę z drewienkami zamiast figurek.
W związku z tym proponuję albo coś zaakceptować i kupować albo nie kupować.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10803
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3327 times
Been thanked: 3188 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: japanczyk »

longmen76 pisze: 28 cze 2019, 15:51 Moim zdaniem idziesz o krok za daleko z określeniem sknery. Masz jakieś dowody na to? Pisanie tak o Portalu, chyba najlepszym polskim wydawnictwie, wydającym również z sukcesem gry za granicą jest nie na miejscu.
Wszytko co jest wydawane / produkowane jest kalkulowane biznesowo. Aby to zrobić trzeba poczynić konkretne założenia. A założeniem jest również cena końcowa. Niestety polskie realia są takie, że gry / dodatki sprzedają się jak mieszczą się w określonych przedziałach cenowych. I Wydawca chcąc sprzedać towar musi się do tego dopasować. To, że jeden gracz woli grube karty, tekturowe planszetki graczy, figurki, drewno i zapłaci za to 30-40% więcej to 20 innych będzie narzekać, że za drogo i mogło by nie być tego czy tamtego. Koronnym przykładem jest utyskiwanie, że w Blood Rage są figurki i gra za droga i że można by wydać grę z drewienkami zamiast figurek.
W związku z tym proponuję albo coś zaakceptować i kupować albo nie kupować.
Tyle, że Detektyw sprzedawany jest nie tylko na Polski rynek. Stworzony jest wprost pod rynek US. Rozwiazanie ze strona jest na pewno tańsze niz aplikacja mobilna, wiec pewnie stad kwestia o sknerostwie ;-)
Niestety oznacza to, ze jesli wydawca stwierdzi, ze gry dalej nie wspiera, to ludzie nie beda mozliwosci gry, a przeciez zawsze istnieje mozliwosc, ze kiedys cos sie stanie.
feniks_ciapek
Posty: 2269
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1589 times
Been thanked: 915 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: feniks_ciapek »

Z apkami jest podobnie. Jak nie opłacisz co roku składki deweloperskiej, to też znika ze sklepu. Utrzymanie apki (uaktualnienia, zmiany w OS itp.) bywa również droższe, niż utrzymanie strony, zwłaszcza jeśli chcesz mieć statystyki od graczy, bo wtedy jest potrzebna i apka, i jakiś backend.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1521
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 277 times
Been thanked: 171 times
Kontakt:

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: mikeyoski »

Apkę można zainstalować bez udziału Google Play
feniks_ciapek
Posty: 2269
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1589 times
Been thanked: 915 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: feniks_ciapek »

mikeyoski pisze: 28 cze 2019, 23:05 Apkę można zainstalować bez udziału Google Play
W dzisiejszych zasach robienie apki na jeden OS to strzelanie sobie w stopę. Zwłaszcza w przypadku gry skierowanej na rynek amerykański, gdzie jednak sprzęt Apple ma znacznie większą popularność, niż u nas.

Powodzenia w tłumaczeniu użytkownikom urządzeń z iOS, jak zjailbreakować ich sprzęt i dlaczego to jest konieczne, żeby apki danego wydawcy działały.

Wiele rzeczy „można” zrobić. Co nie znaczy, że się je robić powinno. Właśnie tego rodzaju chałupnicze myślenie prowadzi do bzdurnych z punktu widzenia użytkownika końcowego rozwiązań.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10803
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3327 times
Been thanked: 3188 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: japanczyk »

feniks_ciapek pisze: 28 cze 2019, 23:59
W dzisiejszych zasach robienie apki na jeden OS to strzelanie sobie w stopę. Zwłaszcza w przypadku gry skierowanej na rynek amerykański, gdzie jednak sprzęt Apple ma znacznie większą popularność, niż u nas.
https://www.counterpointresearch.com/us ... one-share/
Może i ma większą popularność niż w Polsce, ale ma ok 2/5 rynku

W każdym razie opłacanie utrzymywania apki będzie miało koszt w okolicach utrzymania hostingu ruchliwej strony
Annual enterprise developer fee to jakieś 1000 zł

W każdym razie z apka można coś zrobić, jeśli strona padnie to gra okaże się postrzepiona historia bez możliwości pełnej zabawy
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: jrz8888 »

Założyłem wątek odnośnie gry kryminalnej, niestety bez powodzenia.
W związku z tym mam parę pytań do fanów Detektywa:
1) Na ile godzin rozgrywki wystarcza gra?
2) Jak działa na 2 osoby?
3) Czy wymagana jest jakakolwiek aplikacja internetowa, aby w nią móc prawidłowo grać?
4) Czy będzie problem, jeśli przysiądzie się ponownie do gry w celu ogrania kolejnego scenariusza po np. miesiącu?
5) Ile jest łącznie scenariuszy?
6) Czy wyszły jakieś dodatki?
7) Czy po ukończeniu gry jest sens, aby po miesiącach do niej wrócić i rozpocząć kampanię od nowa?
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 510 times
Been thanked: 153 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: gregoff »

1 - oceniam na 15 godzin plus minus 3 godziny (zależnie od wielu czynników jak ilość graczy oraz podejście do gry. Uważam, że lepiej grać dłużej niż krócej i podejmować przemyślane decyzje)

2 - Bardzo dobrze w każdym składzie osobowym

3 - Zalogowanie i współpraca ze stroną internetową bazy antares. Bez tego nie pograsz.

4 - Lepiej grać w odstępach maks dwu lub trzy tygodniowych. Ale przy dobrych notatkach odstępy miesięczne są do zaakceptowania.

5 - W podstawce jest 5 scenariuszy składających się na jedną kampanie.

6 - 6 sprawa "przedmieścia" nie powiązana z innymi. Dodatek Zbrodnie LA - trzy sprawy powiązane wspólna historią. Zapowiedziane są dwie sprawy od znanych projektantów a na dniach ma wyjść pojedyncza sprawa od Ignacego i Merry Trzewiczek pt "Kampus"

7 - Nie, nie ma sensu.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: jrz8888 »

gregoff pisze: 29 cze 2019, 19:08 6 - 6 sprawa "przedmieścia" nie powiązana z innymi. Dodatek Zbrodnie LA - trzy sprawy powiązane wspólna historią. Zapowiedziane są dwie sprawy od znanych projektantów a na dniach ma wyjść pojedyncza sprawa od Ignacego i Merry Trzewiczek pt "Kampus"
Dodatek Zbrodnie LA jest samodzielny? Czy konieczna podstawka?
Awatar użytkownika
Poochacz
Posty: 243
Rejestracja: 16 maja 2014, 17:27
Has thanked: 12 times
Been thanked: 60 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Poochacz »

Z tą długością całej gry to zależy. Sama 3 sprawa zajęła mi 40 minut więc z całością w moim przypadku będzie to oscylować raczej ok. 6-7 godzin. I trochę jestem zawiedziony. Sama gra jest jak najbardziej ok jednak tak naprawdę jest to paragrafówka na kilka godzin która w chwili zakupu kosztowała ok. 110-115 zł i tak naprawdę mogłaby być wydana w całości w formie PC gdzie podawana byłaby treść kart. Dziś bogatszy o tą wiedzę nie kupiłbym Detektywa ponownie, zainwestowałbym raczej w grę która dałaby mi minimalną regrywalność bo jak pisał kolega wyżej - to jednorazówka, potem w zasadzie pozostaje albo sprzedać swoją kopię albo czekać na ciekawe dodatki. I żeby nie było - to moja osobista opinia, oczywiście jak najbardziej możecie się z nią nie zgadzać.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: seki »

jrz8888 pisze: 29 cze 2019, 21:25
gregoff pisze: 29 cze 2019, 19:08 6 - 6 sprawa "przedmieścia" nie powiązana z innymi. Dodatek Zbrodnie LA - trzy sprawy powiązane wspólna historią. Zapowiedziane są dwie sprawy od znanych projektantów a na dniach ma wyjść pojedyncza sprawa od Ignacego i Merry Trzewiczek pt "Kampus"
Dodatek Zbrodnie LA jest samodzielny? Czy konieczna podstawka?
Potwierdzam wszystkie odpowiedzi gregoffa przy czym 15 h szacować nie muszę bo zapisywałem czas gry przy 2 osobach i tyle właśnie wyszło. Dodatek (nie grałem jeszcze) wymaga żetonów z podstawki więc teoretycznie podstawka jest wymagana ale praktycznie nie jest ona niezbędna.
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 453 times
Been thanked: 307 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: vikingowa »

Poochacz pisze: 29 cze 2019, 22:10 Z tą długością całej gry to zależy. Sama 3 sprawa zajęła mi 40 minut więc z całością w moim przypadku będzie to oscylować raczej ok. 6-7 godzin. I trochę jestem zawiedziony.
Wow! To chyba nie wczuwałeś się w rolę detektywa tak jak ja bo mi każda sprawa zajęła ok 4h a sprawa 3 - 2.5h... Gra dla mnie fantastyczna i bardzo nowatorska. Jak na jednorazówkę bardzo tania bo np. taki EXIT za 50zł daje tylko ok 1 do 2h więc za 100zł dostajemy naprawdę świetną i długą rozrywkę.
ODPOWIEDZ