Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: [KS] Brass: Birmingham, czyli sequel Brassa

Post autor: bogas »

Palmer pisze: 08 maja 2017, 13:31 Brass pojawił się na tabletopii i tam też jest instrukcja do Bgham, a raczej przedstawienie różnic i zmian w stosunku do pierwowzoru.

1) nie ma portów - wysyłka na markety które losowa są rozkładane na obrzeżach mapy (z tego co wnioskuję nie są one jednorazowe, a nielimitowane?)
2) do wysyłki każdego z przemysłów niezbędne jest piwo, podczas akcji wysyłki ściąga się znaczniki z browarow- swoje wirtualnie, cudze połączeniami
3) budynki różnie punktuja za połączenia - 1 albo 2 pkt
4) nie ma zakazu pożyczek gdy braknie kart
5) akcja joker zastąpiona akcja wymiany kart na karty jokera - przemysłowa i miastowa
6) na niektórych przemyslach (chyba głównie cegielnie) będzie zakaz rozwoju niższych poziomów, więc aby dopchac się do wysoko punktujacych trzeba budować słabsze
Jako, że pudła z grą coraz bliżej (mam przynajmniej taką nadzieję), więc zasady sobie przyswoiłem i generalnie jestem napalony jak szczerbaty na sychary :mrgreen: Główne zasady niemal identyczne jak w pierwowzorze, a różnic, które Palmer już wypunktował, nie ma na oko wiele. Jednak wg mnie zmieniają one sporo i to na plus. Przede wszystkim rynki zewnętrzne (a raczej w tym przypadku wewnętrzne), na które sprzedajemy bawełnę, ceramikę oraz mydło i powidło w skrzyniach (z notki historycznej wynika, że to mogą być różne rzeczy, od gwoździ po kotwice), które (te rynki) po pierwsze łykną wszystko, a więc znikają losowe żetony zapotrzebowania, a po drugie mają przed każdą grą losowo ustalane towary, które przyjmują. Druga rzecz, która mi się podoba to zmiana akcji "podwójne budowanie" (czyli odrzucam dwie karty i stawiam gdzie chcę) na akcję: odrzuć trzy karty i dobierz dwa jokery (jeden joker miejscówka i jeden joker przemysł). Po trzecie liczba technologii do postawienia/ulepszenia. W Brassie mamy tego chyba 19 (suma rodzajów i ich poziomów), a tutaj mamy 29! Do tego taka ceramika na poziomie 1 i 3 nie da się ulepszyć tylko trzeba ją wybudować, aby przejść na wyższe poziomy. A skrzynie z kolei wraz ze wzrostem poziomu niekoniecznie dają więcej PZtów, ale np. na poziomie IV dają 3PZ i 7przychodu, by na ostanim poziomie dać odpowiednio 11 i 1. No i piwo, które wchodzi na planszę razem z węglem i stalą i jest potrzebne do wysyłek, czy przy budowie torów, ale nie ma go na rynku (jak dla węgla i stali) tylko trzeba te browary stawiać (jedynie na początku rynki zewnętrzne mają piwo na start, więc kto pierwszy ten lepszy). Oj będzie nad czym kombinować i wydaje mi się, że będzie jeszcze bardziej mózgożernie przy tej wersji Brassa. 8)
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: ghostdog »

Czy jest gdzieś instrukcja ogólniej dostępna?
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: bogas »

ghostdog pisze: 31 lip 2018, 09:21 Czy jest gdzieś instrukcja ogólniej dostępna?
https://drive.google.com/file/d/0BxTZVf ... FNOUE/view
kamilpr
Posty: 372
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: kamilpr »

Napisze ktoś czym różni się dokładnie wersja z KS od tańszej wersji sklepowej ?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: rastula »

W sklepowej są tekturowe pieniądze, w KS żetony pokerowe. Wersja z ks ma też numerowane pudełko. O ile dobrze pamiętam wersja ks bedzie dostepna jako edycja de lux. W samej grze wszystko jest tak samo.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: seki »

rastula pisze: 17 sie 2018, 19:02 W sklepowej są tekturowe pieniądze, w KS żetony pokerowe. Wersja z ks ma też numerowane pudełko. O ile dobrze pamiętam wersja ks bedzie dostepna jako edycja de lux. W samej grze wszystko jest tak samo.
Oprócz podanych wyżej różnić wersja KS różni się od sklepowej grubszymi planszami gracza, żetony tekturowe w przekroju są czarne i jest plastikowy insert w pudle.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: rastula »

No proszę, myślałem, że tak ma cały nakład. No to faktycznie mam fajną wersję ;).
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Palmer »

Nie zapominajmy o złotych literach na okładce :!:
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham

Post autor: pan_satyros »

Palmer pisze: 17 sie 2018, 20:23 Nie zapominajmy o złotych literach na okładce :!:
tzw. dyskretny urok burżuazji ;p
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Palmer »

Gry rozesłane. Wersje porównane. Przejdźmy do konkretów - udało się komuś zagrać ? Jakie wrażenia ?
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: asiok »

Palmer pisze: 17 sie 2018, 22:14 Gry rozesłane. Wersje porównane. Przejdźmy do konkretów - udało się komuś zagrać ? Jakie wrażenia ?
Nie zamówiłem więc...


oby były negatywne...oby były negatywne...oby były negatywne...oby były negatywne...oby były negatywne...oby były negatywne...oby były negatywne...oby były negatywne.....
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham

Post autor: WRS »

Tekst gotowy. Fotki jutro pewnie zrobię i na GamesFanatic poczytacie.

asioku, nie mam dobrych wieści dla Cię...
Jest bosko!
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
kamilpr
Posty: 372
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: kamilpr »

WRA a jakbyś porównał Birmingham do Lanc? Które lepsze?
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3402
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1137 times
Been thanked: 597 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham

Post autor: piton »

Dopiero 5 rozgrywkach. Podobne, ale jednak różne gry.
Wyższy próg wejścia niż starszy brat. Więcej przedsiębiorstw i więcej się w głowie kołacze co i jak robić. To miłe ;)
Największą zmianą jest piwo. Jest 'wyśycigowo' ze względu na to piwo - potrzeba go do budowy połączeń kolejowych i sprzedaży dóbr. W drugiej erze jest dylemacik czy budować podwójne połączenia czy zostawić piwo do sprzedaży. Do tego niektóre żetony (przedsiębiorstwa) dają 2 punkty za połączenie - jest jeszcze więcej liczenia... jak chowamy piwo na drugim końcu planszy dla siebie, to przeciwnicy kombinują jak się do niego dobrać. Aha miejsca na browar jest stosunkowo mało.
Akcja Scout - zwiad/rozeznanie - bardzo fajna. Zastępuje "double action build" z Brassa. Pozwala to lepiej sobie zaplanować poczynania i dodaję kolejny plusik do strategii. Dostajemy dwa jokery - miejsce (miasto) i dowolny symbol przedsiębiorstwa. Sporo pomaga i mądrze używane wiele zmienia.
Można brać pożyczki do końca gry, chociaż w pewnym momencie dochód jest na bardzo wysokim poziomie. Na końcu gry nie dostajemy punktów za kasę.
Rynek surowców jest powiększony, ciężko kogoś zabudować. huty są najlepszym źródłem punktów, praktycznie bez szans na zabudowę, przynajmniej nie wydaje mi się to ekonomiczne.
-to najważniejsze zmiany-

Wrażenia - jest ciężko, trudniej, inaczej. Bardzo dobra gra!
Gra raczej nie wybacza błędów. Miałem skojarzenie z Food Chain Magnate. Przy błędzie-dwóch grając 1vs1 było pozamiatane. W Brasie mimo wszystko coś się da nadgonić odrobić (takie wrażenie...), tutaj da się zblokować i być strasznie sfrustrowanym. Dużo liczenia, kombinowania - paraliż decyzyjny jest na 101%
Widzę często bardziej taktyczne zagrania, niż długofalowy plan. Trzeba korzystać z okazji dużo częściej niż w Brassie.
Bardzo fajna gra - ciężka, wymagająca, głęboka. Tyle na szybko i po nocy ;)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: warlock »

Czyli... lepsze niż oryginał? ;)
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 435
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 20 times
Been thanked: 38 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: grabol »

Jak się sprawdza w różnych składach osobowych, na bgg rekomendacje z niewielkim wskazaniem na 3 os., czy warto kupić do gry we dwoje? Interakcja na poziomie starszego brata, czy bardziej odczuwalna? Co z czasem rozgrywki, podobnie jak poprzednik?
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3402
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1137 times
Been thanked: 597 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham

Post autor: piton »

Czy Birmingham lepszy? jeszcze nie wiem ;)
Gra się dobrze, prawdziwy mózgożer. Tylko przy takim tytule trzeba sporo pograć żeby odkryć smaczki. Narazie Brass jest Królem, a tutaj mamy pretendenta do siedzenia obok tronu :D
Jak ktoś pograł sporo w Brassa, to i tak się tego musi uczyć grać niejako od nowa, a dla nowych ludzi to musi być dopiero ciężar :P

Grałem tylko we 2 i 3 osoby - w obu składach gra się dobrze i konkurencyjnie. Czekam na grę we 4, ekipo wracaj z wakacji ;)
We dwie osoby jak ktoś idzie w przędzalnie a drugi w skrzynki, to i tak można korzystać z połączeń przeciwnika, zajmować miejsce na browary, próbować zwinąć browar przeciwnikowi, żeby dóbr nie sprzedał. Można też grać zupełnie w oderwaniu od siebie - tak wyglądała nasza pierwsza partia, ale to pewnie efekt badania gry.
na 3 os. graliśmy tez po omacku i nie potrafię powiedzieć czy było faktycznie lepiej, bo każdy robił coś innego...
Konkurencja jest największa jak wszyscy gracze postanawiają sprzedawać cegły, garnki czy co tam pottery oferuje -wtedy trzeba bardzo sprytnie grać. Sporo punktów, ale coś za coś. Zresztą dwóch przedsiębiorców z manufaktury też ma ciężko i jak rywalizują o klienta to ten trzeci z bawełną ma monopol ;)

Na dwie osoby pewnie jest najluźniej - cała mapa stoi otworem. Dzięki jokerom można budować się nawet w miejscach teoretycznie wyłączonych z gry - w setupie wyrzuca się karty odpowiednio do liczby graczy i niektórych kart miast/przemysłu nie ma, więc w teorii w kilku lokacjach nic się nie buduje, ale da się to ominąć właśnie jokerami. Wtedy nie ma problemu z posiadaniem piwa.
Nam na 2 osoby gra się dobrze, ale mam wrażenie, że Brass jest "ciaśniejszy" i bardziej konkurencyjny w tym składzie - jednak mniej przedsiębiorstw robi swoje. (Do tego wolę wariant "fanowski" z mniejszą mapą. Ten nowy znowu wydaje się troszkę luźniejszy, bo jest cała mapa do gry).
Tylko w jedną grę grałem sporo, w drugą prawie nic - rzetelne porównanie będzie możliwe po rozegraniu kilkunastu partii w każdym składzie.
Czekam na granie w 4 osoby, wtedy zobaczymy wartość młodszego braciszka ;)
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham

Post autor: WRS »

Zapraszam do czytania
https://www.gamesfanatic.pl/2018/08/18/ ... ny-prosze/

a jak kogoś zasady Birmingham ciekawią, to może w ojczystym języku poczytać
https://boardgamegeek.com/filepage/1678 ... krot-zasad
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Gatherey »

WRS pisze: 18 sie 2018, 12:42 Zapraszam do czytania
https://www.gamesfanatic.pl/2018/08/18/ ... ny-prosze/

a jak kogoś zasady Birmingham ciekawią, to może w ojczystym języku poczytać
https://boardgamegeek.com/filepage/1678 ... krot-zasad
Brakuje mi polecenia (albo porównania?), który Brass dla osoby wchodzącej w ten tytuł (tak jak ja). Nie ukrywam, że przyciągnęło mnie wysokie miejsce na BGG i mega klimatyczna mapa (dawno takiej nie widziałem!) i właśnie stoję przed takim wyborem.
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Palmer »

Stoi jak byk, że w starego nie gral za dużo. Nowy też do wspierających dotarł w zeszłym tygodniu. To w jaki sposób ma powstać recenzja porównawcza. Wyłóż 4 stowki, kup oba, ogrywaj przez 3 miesiące to się dowiesz. Jednak skoro przyciągnęła Cię głównie nowa mapa, to pokusze się i tezę, że żaden nie będzie dla Ciebie lepszy :wink:
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham

Post autor: WRS »

Brass nie jest grą łatwą. Główny mechanizm w obu Brassach jest taki sam. Różnice są, wskazałem je, ale nie widzę w samych zasadach stopniowania - który łatwiejszy.

Namawiam do rozpoczęcia przygody od Birmingham, bo jak spotkasz kogoś kto zna Lancashire (czyli klasycznego Brassa), to Cię rozjedzie i będzie poczucie nieogarniania gry... Birmingham ma na tyle inne opcje w czasie rozgrywki (nie zasady, a możliwości w czasie gry), że wyjadacze też będą musieli się tego nauczyć.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Palmer »

Za Birmingham też przemawia, że zwykły jest mocno hermetyczny, albo grasz jedną z dwóch glownych strategii aż do bólu, albo Cię nie ma. Wspomniane przez WRS'a otwarcia są, jak sie chce grać o wygraną to trzeba sie ich trzymać. Losowy układ pól popytu oraz większą różnorodność przedsiębiorstw do stawiania pozwala założyć, że w B'gham mogą nie byc one aż tak konieczne. Jednak o tym na faktach to można pogadać za pół roku, na razie są to jedynie przypuszczenia ;)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: bogas »

WRS pisze: 18 sie 2018, 12:42 Zapraszam do czytania
https://www.gamesfanatic.pl/2018/08/18/ ... ny-prosze/
WRS sam beczki z piwem malowałeś? Wyglądają super. I jeszcze "nicnieznaczącaniewnosząca" uwaga beergeeka ;) Klasa robotnicza Anglii nie piła "bursztynowego" piwa tylko bardzo ciemnego portera (zresztą po ichniemu porter znaczy tragarz).
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham

Post autor: WRS »

bogas, dzięki za miłe słowa...
zwykle nie pimpuję gier, ale beczki z lipy (czy innego równie miękkiego i jasnego drewna) bardzo mi się nie podobały
zdecydowałem się na podkreślenie klepek nacięciami, co wg mnie dało właściwy efekt
impregnat wchłonął się nierównomiernie dając efekt zużycia, a obręcze z ćwiekami namalowanymi markerem nadały całości sensowny wygląd

co do "bursztynowego napoju bogów" to oczywiście masz rację, ale użyłem swojskiego określenia dla podkreślenia mojego uznania dla tego napitku
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
freezer
Posty: 90
Rejestracja: 10 mar 2016, 15:23
Been thanked: 3 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: freezer »

Ktoś juz zagrał kilka partyjek? Jak wrażenia?
ODPOWIEDZ