Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia / Caverna: Cave vs Cave (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia (Caverna: Cave vs Cave

Post autor: Quille »

Dzięki za odpowiedzi :)
citmod pisze: 1.My jak graliśmy raz na Essen, używaliśmy ich do liczenia wykonanych akcji kafelków w naszej jaskini, kiedy wzięta akcja pozwalała nam aktywować 3 albo 4 kafelki w jaskini.
To ma sens, bo mój przeciwnik dziś miał tą izbę, która dawała +1 przy 2 lub 3 akcjach z izb, i można było się pogubić, którą akcję robi.
citmod pisze:2.Te tekturowe znaczniki są trochę mniejsze, przez co lepiej się mieszczą na planszy kiedy.jest wiele surowców na tym samym poziomie.
No tak, to też ma sens. Poza tym jak się źle mieszczą, to potem są wątpliwości, na którym poziomie jest dany surowiec, bo jest "na granicy". Chyba następnym razem spróbuję zagrać z zamiennikami.

Swoją drogą złoto mogli zrobić bardziej trójwymiarowe... Ja rozumiem, że ono ma drugą stronę, ale w sumie co za problem by nadrukować to +10 na elemencie drewnianym, albo dać naklejkę.
Skid_theDrifter
Posty: 581
Rejestracja: 25 mar 2017, 19:53
Has thanked: 26 times
Been thanked: 182 times

Re: Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia (Caverna: Cave vs Cave

Post autor: Skid_theDrifter »

citmod pisze:Ogólnej grało się fajnie, ale bez szalu. Napewno ani ja ani brat nie kupimy. Mnie odstrasza przede wsztstkim mała ilość kafelków akcji. Szczególnie fakt że ostatni kafelek jest tylko jeden mnie szokuje. Jakby był problem dać chociaż 2 czy nawet 3 różne, z których losuje się jeden aby nie było wiadomo jaką akcje będzie dawal.
Założenie jest takie, że w grze jest przewidywalna losowość na poziomie całokształtu, tzn. elementy losowe zmieniają grę, ale możesz planować z założeniem, że wszystkie akcje będą dostępne. Ten designer tak ma i ja mu się w tym nie dziwię, przeciwnie, jestem fanem takiego podejścia. Nawet w Uczcie dla Odyna gdzie dorzucił kości istnieje reroll + dodanie kart z ręki, tak by losowość była możliwie jak najmniejsza. Tak więc jest to zwyczajna decyzja podyktowana ideą, odgórnym założeniem względem systemów, raczej niż brak pomyślunku.

Po dwóch tygodniach obcowania z małą Kawerną mogę spokojnie powiedzieć, że w pełni mnie usatysfakcjonowała względem oczekiwań, jakie miałem: szybki i łatwy do nauczenia worker placement z twistem przestrzennym. To, że można wytłumaczyć grę w locie, bo ilość komponentów do wytłumaczenia i ogarnięcia rośnie stopniowo w trakcie gry, jest z mojej perspektywy wielką zaletą. Gra z gatunku "małe co nieco od czasu do czasu". Na wakacje na pewno będę ze sobą zabierał.

Niektórym nie podoba się system odmierzania zasobów w tej grze, mianowicie jeżdżenie w tą i z powrotem po skali. Osobiście uważam, że to ciekawy temat generalnie, bo o ile myślę, że funkcjonalnie jest to znacznie szybsze i wygodniejsze, o tyle sam podskórnie czuję, że wrażenie jakie to tworzy jest faktycznie uboższe. Coś jest w tym, że gry planszowe wykształciły w nas pragnienie fizyczności elementów i fajniej jest trzymać garść drewnianego zboża niż przesunąć znacznik na skali o kilka pól wyżej. Można temu oczywiście zaradzić, jak ktoś ma garść drewnianych zasobów z innych Rosenbergów, ale to dość ciekawe: tworzenie gry wokół tego, jakie fizyczne odczucie generuje. Niby nic, ale jak w Splendorze zmienił się ciężar żetonów, też nie przeszło to niezauważone; istnieje zatem jakaś wąska bariera oczekiwań balansujących na granicy pomiędzy fizycznością i funkcjonalnością.

Jeszcze jedna rzecz na którą dużo osób zwróciło uwagę: Instrukcja na pierwszej stronie wszem i wobec ogłasza: "Era pierwsza". Czy to znaczy, że dodatki (lub kolejne małe niezależne od siebie gry zbudowane pod marką "Kawerna") są już w drodze? Szczerze powiedziawszy, mam nadzieję że tak.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia (Caverna: Cave vs Cave

Post autor: Veridiana »

Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia (Caverna: Cave vs Cave)

Post autor: Fuser.exe »

Jak wygląda regrywalność? Bo chyba by się przydał taki dodatek jak w małej Agricoli.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4632
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1941 times

Re: Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia (Caverna: Cave vs Cave)

Post autor: warlock »

Fuser.exe pisze: 04 gru 2018, 15:04 Jak wygląda regrywalność? Bo chyba by się przydał taki dodatek jak w małej Agricoli.
https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... i-iron-age
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia (Caverna: Cave vs Cave)

Post autor: Quille »

warlock pisze: 04 gru 2018, 15:24
Fuser.exe pisze: 04 gru 2018, 15:04 Jak wygląda regrywalność? Bo chyba by się przydał taki dodatek jak w małej Agricoli.
https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... i-iron-age
Czy ktoś wie, czy to wyjdzie u nas? Bo jak nie, to sensownym rozwiązaniem by chyba było nabycie obu części po angielsku, bo mieć podstawkę po polsku i dodatek po angielsku to chyba słabo...
jakubski
Posty: 83
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:34
Lokalizacja: Zamość
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia / Caverna: Cave vs Cave (Uwe Rosenberg)

Post autor: jakubski »

Odświeżam wątek...
Chętnie bym kupił ten dodatek po polsku - może by zebrać listę osób i "zachęcić" wydawnictwo?
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4506
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1664 times
Been thanked: 2085 times

Re: Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia / Caverna: Cave vs Cave (Uwe Rosenberg)

Post autor: PytonZCatanu »

eveni pisze: 22 maja 2022, 14:24
PytonZCatanu pisze: 22 maja 2022, 10:10 Kawerna: Jaskinia vs Jaskinia (2os)
Czy są jakieś szanse na wydanie dodatku?
Ostatnio na live Planszowych Newsów z Lacertą było to pytanie, odpowiedź to "nie".
W związku z powyższym jest sens polować na wersję angielską? Poza nazwami kafelków chyba powinna być kompatybilna 🤷
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia / Caverna: Cave vs Cave (Uwe Rosenberg)

Post autor: eveni »

PytonZCatanu pisze: 22 maja 2022, 14:35 W związku z powyższym jest sens polować na wersję angielską? Poza nazwami kafelków chyba powinna być kompatybilna 🤷
Jeszcze jest kilka słów na planszy.
Obrazek
Co do kompatybilności, moim zdaniem jest ok. Chyba, że jesteś perfekcjonistą to planszetki akcji mają odrobinę inny odcień (przepraszam za słabą jakoś zdjęć) :wink:
Spoiler:
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia / Caverna: Cave vs Cave (Uwe Rosenberg)

Post autor: 8janek8 »

Bierz ANG póki jest w dobrej cenie.
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4506
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1664 times
Been thanked: 2085 times

Re: Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia / Caverna: Cave vs Cave (Uwe Rosenberg)

Post autor: PytonZCatanu »

8janek8 pisze: 22 maja 2022, 18:11 Bierz ANG póki jest w dobrej cenie.
Nigdzie nie widzę 🙂
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia / Caverna: Cave vs Cave (Uwe Rosenberg)

Post autor: 8janek8 »

To pozostaje Ci polować na używkę
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Nosiadbt1100
Posty: 386
Rejestracja: 06 maja 2020, 16:25
Has thanked: 72 times
Been thanked: 89 times

Re: Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia / Caverna: Cave vs Cave (Uwe Rosenberg)

Post autor: Nosiadbt1100 »

Można kupić na stronie lookout spiele. PRoblem jedynie takie, że do początku lipca skep online jest zamknięty - osoba prowadząca go zachorowała. Możliwe, że w tym lipcu będę zamawiał ten dodatek - wysyłka to było kilka euro.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4506
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1664 times
Been thanked: 2085 times

Re: Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia / Caverna: Cave vs Cave (Uwe Rosenberg)

Post autor: PytonZCatanu »

Nosiadbt1100 pisze: 23 maja 2022, 12:46 Można kupić na stronie lookout spiele. PRoblem jedynie takie, że do początku lipca skep online jest zamknięty - osoba prowadząca go zachorowała. Możliwe, że w tym lipcu będę zamawiał ten dodatek - wysyłka to było kilka euro.
https://lookout-spiele.de/en/games/cavernacavex1.html

Hm.... Nie widzę na stronie ceny 🙂
Nosiadbt1100
Posty: 386
Rejestracja: 06 maja 2020, 16:25
Has thanked: 72 times
Been thanked: 89 times

Re: Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia / Caverna: Cave vs Cave (Uwe Rosenberg)

Post autor: Nosiadbt1100 »

Nie ma ceny, bo mają zamknięty bodajże do 7 czerwca sklep. Cena wynosiłą 17 euro przed zamknięciem.
Mario_Max
Posty: 250
Rejestracja: 22 lut 2016, 11:38
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia / Caverna: Cave vs Cave (Uwe Rosenberg)

Post autor: Mario_Max »

PytonZCatanu pisze: 22 maja 2022, 14:35
eveni pisze: 22 maja 2022, 14:24
PytonZCatanu pisze: 22 maja 2022, 10:10 Kawerna: Jaskinia vs Jaskinia (2os)
Czy są jakieś szanse na wydanie dodatku?
Ostatnio na live Planszowych Newsów z Lacertą było to pytanie, odpowiedź to "nie".
W związku z powyższym jest sens polować na wersję angielską? Poza nazwami kafelków chyba powinna być kompatybilna 🤷
Ja mam od dawna PL + Eng dodatek , to ci pokaże. Idealne połączenie bo łatwo rozdzielać :)
jakubski
Posty: 83
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:34
Lokalizacja: Zamość
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia / Caverna: Cave vs Cave (Uwe Rosenberg)

Post autor: jakubski »

Ja też mam taki komplet i wizualnie w ogóle mi to nie przeszkadza. Czytałem gdzieś, ze podobno ma byc III era, ale na zasadzie spekulacji fanów. Pewnie wydawca nie zechce prędko zainwestować w tak mała grę - szczególnie w Polsce.

Ja kupiłem dodatek na olx jakieś 3 miesiące temu. Rzadko, ale czasami ktoś tam sprzedaje, kwestia ceny... Trudniej kupić niż Świat Dysku, ale za to zdecydowanie taniej 😁
Nosiadbt1100
Posty: 386
Rejestracja: 06 maja 2020, 16:25
Has thanked: 72 times
Been thanked: 89 times

Re: Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia / Caverna: Cave vs Cave (Uwe Rosenberg)

Post autor: Nosiadbt1100 »

Sklep lookout games jest owarty, Można kupić Cave vs Cave Era II Iron za 17,99 euro. Przesyłkę mi wyliczył na około 13,65 euro. Niestety do tego trzeba jeszcze doliczyć VAT (nie wiem dlaczego:/) 19%. Czy ktoś byłby chętny na zamówienie wspólne?

Z ciekawych rzeczy, to mają również na stanie Tybor the Builder - za 13,99 (i minidodatek za 2) - bardzo niedoceniona ponoć gra, prequel fabularny świetnego O Mój Zboże i Wyprawy do Newdale.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4506
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1664 times
Been thanked: 2085 times

Re: Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia / Caverna: Cave vs Cave (Uwe Rosenberg)

Post autor: PytonZCatanu »

https://planszostrefa.pl/pl/p/Caverna-C ... n-Age/9634

Będzie dostawa dodatku do planszostrefy. 79 zł.

Mój wewnętrzny sknera trochę się buntuje, to blisko 3x więcej niż dałem za podstawke. 😉
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia / Caverna: Cave vs Cave (Uwe Rosenberg)

Post autor: mat_eyo »

PytonZCatanu pisze: 20 cze 2022, 11:25 https://planszostrefa.pl/pl/p/Caverna-C ... n-Age/9634

Będzie dostawa dodatku do planszostrefy. 79 zł.

Mój wewnętrzny sknera trochę się buntuje, to blisko 3x więcej niż dałem za podstawke. 😉
Posłuchaj wewnętrznego sknery, dodatek nie jest dobry.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia / Caverna: Cave vs Cave (Uwe Rosenberg)

Post autor: Jan_1980 »

A możesz napisać dlaczego? Właśnie zacząłem proces zakupu....
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia / Caverna: Cave vs Cave (Uwe Rosenberg)

Post autor: mat_eyo »

Jan_1980 pisze: 20 cze 2022, 12:12 A możesz napisać dlaczego? Właśnie zacząłem proces zakupu....
Tutaj razem z KubąP opowiadamy o wrażeniach z gry z dodatkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=-D4W088i3ko&t=1446s
Dwie minuty słuchania, sprawdź ;)
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia / Caverna: Cave vs Cave (Uwe Rosenberg)

Post autor: Karol Madaj »

A ja sporo grałem w małą Kawernę solo i bardzo lubię grać z tym dodatkiem. Przy grze solo nadal jest to szybka gra, ale ilość kombinacji i regrywalność baaardzo wzrasta. Pierwsza era staje się w zasadzie tylko rozbiegówką do drugiej, która jest mega mózgożerna jeżeli chce się zrobić te 180 punktów. Z dodatkiem to znakomite 40 minutowe euro, które w tej kategorii przebijają u mnie tylko perfekcyjne solo Gildie Londynu.

Na dwie osoby nie grałem, więc może faktycznie jest słabe.
ODPOWIEDZ