Wyprawa do El Dorado / The Quest for El Dorado (Reiner Knizia)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 763
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 478 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: _Berenice_ »

I kolejna recenzja od gospodarza forum :wink: https://www.gamesfanatic.pl/2019/10/29/ ... buildingu/
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4464
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1099 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: garg »

No i zagrałem dzisiaj po raz pierwszy w wersję ilustracjami Vincenta Dutrait i mam mieszane odczucia.

Z jednej strony ilustracje są wyraźnie ładniejsze i całość sprawia dużo przyjemniejsze wrażenie. Obrazki cieszą oko, pudełko jest dużo weselsze, a postacie na kartach mają zdecydowanie elegantszą kreskę.

Z drugiej strony karty są - czego się po cichu obawiałem - mniej czytelne od oryginalnych. Kiedy trzymamy je w ręku, różnica jest nieodczuwalna, ale kiedy leżą na stole, nowa wersja nie ma startu do oryginału. W wersji Ravensburgera karty na stole były na pierwszy rzut ogarnialne. Widać było od razu, co jest dostępne, jakie ma działanie i do jakiej grupy należy (kasa, dżungla, itd.). I to mimo faktu, że tamta wersja ma karty dużo mniejsze. W nowej wersji ilustracje przesłaniają funkcjonalność.

Pogram jeszcze trochę i może się oswoję, ale moje pierwsze zetknięcie z ładniejszymi grafikami nie było super entuzjastyczne.

Choć oczywiście - żeby nie było - nadal uważam, że to doskonała gra :D .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Blue »

garg pisze: 12 lis 2019, 21:52 Z drugiej strony karty są - czego się po cichu obawiałem - mniej czytelne od oryginalnych. Kiedy trzymamy je w ręku, różnica jest nieodczuwalna, ale kiedy leżą na stole, nowa wersja nie ma startu do oryginału. W wersji Ravensburgera karty na stole były na pierwszy rzut ogarnialne. Widać było od razu, co jest dostępne, jakie ma działanie i do jakiej grupy należy (kasa, dżungla, itd.). I to mimo faktu, że tamta wersja ma karty dużo mniejsze. W nowej wersji ilustracje przesłaniają funkcjonalność.
Chyba nie pierwsza nie ostatnia taka gra, gdzie walory estetyczne są kosztem przejrzystości. New York 1901 tego samego artysty jest dla mnie kompletnie nieprzejrzystą grą, wiele rzeczy mi się w tej grze zlewało i jedno z drugim mieszało. I to był główny argument za tym, że w ogóle nie jestem zainteresowany posiadaniem tego tytułu.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Furan »

Pomaga tu nieco fakt, że gramy stale tym samym zestawem kart, więc po 1 partii w zasadzie wszystko wiadomo. Moje odczucia po przesiądnięciu na wersję Vincenta były takie, że graficznie jest o niebo przyjemniej dla oka. Mniejsze piktogramy, większy tekst... stąd mniejsza czytelność.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4464
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1099 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: garg »

Możesz mieć rację - pogram jeszcze trochę i zobaczymy, jak to będzie z tym przyzwyczajeniem :) .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: ChlastBatem »

Mi osobiście przeszkadza rozmiar kart. Dla mnie są niepotrzebnie takie duże, zajmują strasznie dużo miejsca na stole, a treści na nich jest malutko. Wersja zagraniczna ma mniejsze karty i jest to dla mnie bardziej poręczne, praktyczne.
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: dave8 »

Jest jakaś szansa na dodatek i drugą część (w samym el Dorado) po polsku?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9426
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: MichalStajszczak »

Jakaś szansa na pewno jest. Wszystko zależy od tego, jak będzie sprzedawała się podstawka. I to zapewne nie tylko chodzi o polski rynek, ale wszystkie inne, poza "opanowanymi" przez wydanie Ravensburgera.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Kin@a »

dave8 pisze: 15 lis 2019, 12:04 Jest jakaś szansa na dodatek i drugą część (w samym el Dorado) po polsku?
Szkoda, że nie wydano od razu wersji z dodatkiem.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: kwiatosz »

Zagrałem angielską wersję dla odświeżenia i jednak zapamiętałem te grafiki jako gorsze- A tak naprawdę są bardzo dobre, budują klimat, tylko pudełko jest dla ludzi pon amputacji oczu. Zdecyduję się jednak na angielską wersję mimo to, partia po lekturze Zaginionego miasta Z podobała mój się nawet bardziej niż poprzednie:)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Matio.K »

dave8 pisze: 15 lis 2019, 12:04 Jest jakaś szansa na dodatek i drugą część (w samym el Dorado) po polsku?
Również czekam, bo po pierwszej partii widzę w tym świetny chwilerek. W waszych partiach też skupowaliście praktycznie WSZYSTKIE karty z gry? Mam na myśli WSZYSTKIE :D
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2420
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Jiloo »

Matio.K pisze: 18 lis 2019, 10:18 (...) W waszych partiach też skupowaliście praktycznie WSZYSTKIE karty z gry? Mam na myśli WSZYSTKIE :D
Zależy w jakim gram gronie. Są partie, że schodzą prawie wszystkie karty i gramy w 45 min, są takie że ktoś pędzi do przodu i nie ma czasu na kupowanie. Wtedy partia kończy się po 15 minutach. Ale to jest możliwe chyba tylko przy tych najłatwiejszych planszach.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Furan »

Matio.K pisze: 18 lis 2019, 10:18 W waszych partiach też skupowaliście praktycznie WSZYSTKIE karty z gry? Mam na myśli WSZYSTKIE :D
W żadnej tak nie miałem. :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Legun »

Często Wam się zdarza rozstrzygać remisy zdobytymi barierami? Nam zdarzyło się tylko raz, stąd taki pomysł na modyfikację zasad: viewtopic.php?f=19&t=63475
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

Wyprawa do Eldorado 9/10

To była moja dziesiąta partia i gra wciąż mnie bawi. Czuć emocje związane z wyścigiem, a jednocześnie gra nie jest chaotyczna - wymaga dokładnego planowania. Ciekawym spostrzeżeniem było niemal zgodne stwierdzenie, że Brzdęk! pomimo bardzo podobnej mechaniki jest traktowany bardziej jako gra przygodowa, a prawdziwe emocje związane z wyścigiem to jednak czyste Eldorado. Zobaczymy, czy tak będzie także w przypadku Brzdęku w Kosmosie (liczę tam też na ciekawy fluff związany z SF).

Dwie ważne uwagi: zagrajcie koniecznie także na 2 graczy, bo gra zadziwiająco dobrze sprawdza się w tej konfiguracji oraz wydrukujcie sobie z BGG zestaw 40 zaawansowanych tras (te z instrukcji szybko się kończą).
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

Legun pisze: 18 lis 2019, 18:55 Często Wam się zdarza rozstrzygać remisy zdobytymi barierami? Nam zdarzyło się tylko raz, stąd taki pomysł na modyfikację zasad: viewtopic.php?f=19&t=63475
Moim zdaniem ta propozycja obraża Rainera i jest dowodem na małą wiarę w umiejętności liczenia tego doktora matematyki 🙂
Fojtu
Posty: 3373
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Fojtu »

Ja też uważam, że gra jest super, ale 2 rzeczy mi trochę nie pasują:
1. Kartograf - gram po prostu bez niego, bo wg. mnie jest za mocny. Każdą grę którą grałem wygrywała osoba, która miała kartografa, jak ktoś miał 2, to już w zasadzie było po grze
2. Na 2 osoby granie dwoma pionkami powoduje, że grywalna jest tylko strategia na czyszczenie talii, bo przechodzimy tą samą talią 2 trasy. Wolę grać po prostu jednym ludzikiem.
toblakai
Posty: 1264
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 219 times
Been thanked: 224 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: toblakai »

Fojtu pisze: 29 lis 2019, 15:131. Kartograf - gram po prostu bez niego, bo wg. mnie jest za mocny. Każdą grę którą grałem wygrywała osoba, która miała kartografa, jak ktoś miał 2, to już w zasadzie było po grze
Szczególnie uciążliwe przy grze w dwie osoby. Niektóre karty są mocne a ze względu na fakt, że na rynku są 3 sztuki to nawet w najlepszej sytuacji jeden gracz będzie miał dwie sztuki. Z Kartografem i małą talią to już duża różnica.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Blue »

Fojtu pisze: 29 lis 2019, 15:13 1. Kartograf - gram po prostu bez niego, bo wg. mnie jest za mocny. Każdą grę którą grałem wygrywała osoba, która miała kartografa, jak ktoś miał 2, to już w zasadzie było po grze
2. Na 2 osoby granie dwoma pionkami powoduje, że grywalna jest tylko strategia na czyszczenie talii, bo przechodzimy tą samą talią 2 trasy. Wolę grać po prostu jednym ludzikiem.
PytonZCatanu pisze: 29 lis 2019, 15:06 Moim zdaniem ta propozycja obraża Rainera i jest dowodem na małą wiarę w umiejętności liczenia tego doktora matematyki 🙂
;) ;) ;)

Generalnie jestem za modyfikacją zasad jak coś ewidentnie nie gra, jeżeli to ma nam dać więcej radości, choćby to wynikało tylko z tego jak gramy w danej ekipie.
Fojtu
Posty: 3373
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Fojtu »

Blue pisze: 29 lis 2019, 16:05 ;) ;) ;)

Generalnie jestem za modyfikacją zasad jak coś ewidentnie nie gra, jeżeli to ma nam dać więcej radości, choćby to wynikało tylko z tego jak gramy w danej ekipie.
Mnie te 2 rzeczy mocno dziwią, bo są to dla mnie mocne niedopatrzenia. Dobranie dodatkowej karty w wielu deckbuilderach jest bardzo drogie, a tutaj mamy tak tanio. A nie dość że tanio, to jeszcze na dodatek są pola przez które się przechodzi odrzucając karty.

Jeśli chodzi o granie 2 pionkami w 2 osoby, to próbowałem oficjalny wariant i powoduje jakieś absurdy typu że gracze ścigają się do obozu, żeby tylko zacząć odrzucać karty a potem śmigają super wyżyłowaną talią.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

Jutro na Narodowym planszówki, w tym turniej w Eldorado. Skoro macie już tak rozkminiona mechanikę, to wbijajcie i zgarnijcie nagrody 😉
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

https://starekosci.znadplanszy.pl/2019/ ... -recenzja/

Serdecznie zachęcam do zapoznania się z recenzja mojego kolegi 🙂

Przy okazji pytanie - jakieś wieści nt. spodziewanych dodatków?🙂
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Legun »

PytonZCatanu pisze: 13 gru 2019, 16:15Przy okazji pytanie - jakieś wieści nt. spodziewanych dodatków?🙂
Też trzymam za to kciuki, bo gra bardzo siadła domownikom, zaś wczoraj bakcylem zostali zarażeni członkowie kibucu. Co prawda liczba możliwych układów mapy jest spora, lecz niektóre patenty z "Herosów-i-Heksów" wyglądają uroczo. Słoń w ekipie pasuje jak ulał ;). Choć moim zdaniem powinien mieć opcję usuwania co mniej ogarniętych postaci z własnej talii..
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Legun »

Przymierzam się do skompletowania własnym sumptem dodatku pozwalającego grać w 5 osób. Zamierzam zakupić zwykły egzemplarz i przemalować jeden pionek :). Do tego dodać po jednej karcie każdego rodzaju do tych do dokupienia oraz oczywiście startowy komplet kart dla piątego gracza. Mapy się wykorzysta, poszerzając tylko liczbę możliwych kombinacji. Tak, czy owak, zostanie mi trochę niewykorzystanych elementów - dokładnie na dwa mini zestawy (2 pionki, startowe karty, po jednej dodatkowej karcie do dokupienia). Gdyby ktoś był chętny, mogę przesłać taki zestaw zwykłym listem. Zainteresowanych proszę o pw.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Blue »

BTW Czy będzie też po polsku wydane The Golden Temples?

Miałem niezłą zagwozdkę, byłem pewien że mam standardowe eldoradu,a tu... gra standalone która może być dodatkiem :D. Okładka jest bardzo podobna do oryginalnej. Nie mam kafelków kładzionych na górach, są za to "strażnicy" w postaci żetonów z figurami "ala sfinks"- jak postać się obok nich zatrzyma otrzymuje jakąś karę, albo przeciwnicy dostają bonus, karty postaci są oczywiscie inne, w pudle są 3 świątynie, standardowa plansza rozłożona jest tak że do startowego kafla są przyłożone 3 inne kafle, do każdego z nich inna świątynia, w każdej świątyni są kryształy(plastikowe kryształki) o odpowiednim kolorze, żeby wejść do świątyni trzeba spełnić jakiś warunek - np odrzucić 3 karty z ręki, wydać 3 pochodnie itp. Cel gry to zebranie tych kryształków(po 1 z każdej świątyni) i powrót do punktu startu...

Obrazek

Najlepszy motyw, że zacząłem czytać polską instrukcję do naszej wersji, bo uznałem że będzie przyjemniej ;) i szybko się zorientowałem że coś tu mocno jest nie tak :D, na szczęście w pudle była wersja niemiecka i angielska(tak samo karty w obu wersjach), więc przerzuciłem się na tamtą. Gra jest całkiem spoko, acz niestety nie mam porównania do podstawki, przez to rozejście się i zdobywanie świątyń w ten sposób wydaje mi się bardziej taktyczna niż oryginał, ale to domysły.

Aha w tej odsłonie spokojnie skróciłem sobie deck tak bardzo że przez większość gry przerzucałem sobie ponad połowę w jednym dociągu, wiem że ludzie narzekali ze w podstawce ciężko odchudzić talię. Tu są i karty które to wspomagają, i świątynia przy dojściu do której można sobie łatwo wyczyścić do 5 kart i sporo miejsc z obozami(przynajmniej w wariancie standardowym z instrukcji, bo na fotce jest inaczej ułożona mapa).
ODPOWIEDZ