Fabled Fruit / Owocowe Opowieści (Friedemann Friese)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Fabled Fruit / Owocowe Opowieści (Friedemann Friese)

Post autor: yosz »

Nie znalazłem wątku o nowej grze Friedemanna Friese, a chciałem podzielić się swoimi wrażeniami po grze

https://www.youtube.com/watch?v=gK0R_CxA6Bk
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Owocowe Opowieści | Fable Fruit

Post autor: Pastorkris »

Fajne materiały masz ;) Krótko i konkretnie.
Rhado ocenił grę jako idealny Gateway dla nowych planszówkowiczów.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Owocowe Opowieści | Fable Fruit

Post autor: mikeyoski »

Gra gra ma coś w sobie. Banalnie prosta a jednak fajnie przy niej płynie czas. Do tego dochodzi sporo interakcji.

Tapnięte z espiątki
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Owocowe Opowieści | Fable Fruit

Post autor: Legun »

Co do tej interakcji - jak bardzo jest to konfrontacja (bezpośrednie i nieodwołalne zabieranie komuś)?
Do tego jeszcze jedno pytanie - czy konieczne jest podążanie za trybem przewidzianym przez grę, czy też można sobie wyobrazić, że ktoś po przejściu przez wszystkie karty wybierze sobie najbardziej mu pasujący zestaw, co najwyżej czasem coś urozmaicając - z grubsza tak jak w Dominionie?
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Owocowe Opowieści | Fable Fruit

Post autor: jax »

Legun pisze:Do tego jeszcze jedno pytanie - czy konieczne jest podążanie za trybem przewidzianym przez grę, czy też można sobie wyobrazić, że ktoś po przejściu przez wszystkie karty wybierze sobie najbardziej mu pasujący zestaw, co najwyżej czasem coś urozmaicając - z grubsza tak jak w Dominionie?
Tego bym nie polecał, bo sąsiadujące karty często ze sobą 'współdziałają', ale można wyobrazić sobie wystartowanie od dowolnego zestawu np. 15 i wzięcie pięciu kolejnych na start (16-20). Po pewnym czasie może to być jedyny sensowny sposób gry (aby zapewnić sobie regrywalność).
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Owocowe Opowieści | Fable Fruit

Post autor: mikeyoski »

Interakcja jest różna. Raz coś wymieniasz, raz coś zabierasz. Czasem może to lekko zdenerwować :-) Niektóre układy to niemalże pasjans, a niektóre wymagają interakcji. A swoją drogą oryginalna nazwa gry to Fabled Fruit :-)

Wysłane z mojego SM-T800 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Owocowe Opowieści | Fable Fruit

Post autor: citmod »

Gra nawet spoko, ale mi osobiście bardzo się nie podoba warunek zwycięstwa. Kto pierwszy zrobi kilka (3 z tego co pamietam) soki, przez co odebrałem tą grę jako nijaką. Zagraliśmy tylko jedną partię, ale koniec gry był jakiś taki bez emocji, że mimo iż sama mechanika i "system" fable mi się nawet spodobały, to zastanawiam się nad sprzedażą gry. Mam wrażenie, że nie ma tutaj za bardzo możliwości podejmowania lepszych decyzji od przeciwników (zakładając, że gramy z inteligentnymi ludźmi).
System punktowania przez wiele partii też mi się nie podoba, ponieważ rzadko gramy w identycznym składzie.

Także mam bardzo mieszane uczucia co do tej gry. Może po większej ilości partii zmienię zdanie, jednak problem w tym, że wątpię w to, że gra wróci jeszcze na stół.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Owocowe Opowieści | Fable Fruit

Post autor: Yavi »

citmod pisze:Gra nawet spoko, ale mi osobiście bardzo się nie podoba warunek zwycięstwa. Kto pierwszy zrobi kilka (3 z tego co pamietam) soki, przez co odebrałem tą grę jako nijaką. Zagraliśmy tylko jedną partię, ale koniec gry był jakiś taki bez emocji, że mimo iż sama mechanika i "system" fable mi się nawet spodobały, to zastanawiam się nad sprzedażą gry. Mam wrażenie, że nie ma tutaj za bardzo możliwości podejmowania lepszych decyzji od przeciwników (zakładając, że gramy z inteligentnymi ludźmi).
System punktowania przez wiele partii też mi się nie podoba, ponieważ rzadko gramy w identycznym składzie.

Także mam bardzo mieszane uczucia co do tej gry. Może po większej ilości partii zmienię zdanie, jednak problem w tym, że wątpię w to, że gra wróci jeszcze na stół.
Dlatego też gdzieś w recenzji pisałem, że to dla mnie bardziej zabawa, niż rywalizacja. Chociaż na ogół grając siadaliśmy od razu do trzech partii (akurat schodziła godzinka) i wtedy już liczyliśmy punkty. Po trzech rozgrywkach sumowaliśmy i wyłanialiśmy zwycięzcę.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Owocowe Opowieści | Fable Fruit

Post autor: Legun »

Zabraliśmy OO/FF jako główną grę na wakacyjny wyjazd rodzinny i sprawdziła się doskonale. Bardzo miła gierka, w której kolejne partie niosą za sobą coś ciekawego w postaci nowych opcji - szczególnie jeśli się ich wcześniej nie rozkminia. No głębi decyzji a la "Bumerang" to w tym nie ma, lecz na wakacje ja znalazł. Czasami układ kart pozwala na tworzenie jakichś małych kombosików, choć czasami to już nie.
Rzeczywiście kilka kart jest wyraźnie złośliwych - niby to zabranie jednej karty, lecz czasami to jest właśnie decydujące. Przy okazji jedna karta jest na mój gust zepsuta - surykatki, czyli zabieranie karty temu, kto ma ich na ręce najwięcej. W połowie przypadków jest to osoba najdalsza od zwycięstwa, czyli ta, która kupiła dotąd o jedną kartę mniej niż inni. Stąd pomysł, by przy ustalaniu takiej "ofiary" dodawać po 5 "kart" za każdy zrobiony już sok.
Generalnie jest to gra o bardzo żółtej, korelacyjnej interakcji. Ruchy innych graczy przynoszą nam niezamierzone korzyści, czyli to, co na naszym stole ceni się najbardziej.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Owocowe Opowieści | Fable Fruit

Post autor: Legun »

Na kolejnym wakacyjnym wyjeździe dociągnęliśmy z najmłodszą córką do końca talii. Pod koniec byłem już zdecydowanie znużony. W pierwszej połowie talii gra z partii na partię zyskiwała na dynamice. Gdzieś po czterdziestym zestawie najwyraźniej autorowi skończyły się nowe pomysły. Niektóre karty są zupełnie bezsensowne w rozgrywkach dwuosobowych. Inne są po prostu bardzo słabe. Nie grzebał ktoś na BGG - może gdzieś tam są listy najlepszych kart, z którymi można sobie wrócić do początku?
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Owocowe Opowieści | Fable Fruit

Post autor: Matio.K »

Jestem po 4 partiach 4 osobowych i na razie jestem zachwycony na tyle, że zamówiłem dodatek. Niesamowite jak nowa karta potrafi wprowadzić zmiany do dynamiki i mikro - ekonomii gry czyniąc najchętniej wybieraną kartę jedną z rzadziej. Nie mogliśmy się oderwać, choć miał to być filer pomiędzy czymś cięższym. Martwię się tym jak będzie się w to grało na 2 osoby, ale widziałem wariant zaproponowany przez Rahdo, by każdy z graczy kierował dwoma pionkami i tu upatruje nadziei.
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Fabled Fruit / Owocowe Opowieści (Friedemann Friese)

Post autor: ko2a »

Cześć
Gramy już w planszowki kilka lat. Czy ta gra sprawdzi się na dwie osoby?
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Owocowe Opowieści | Fable Fruit

Post autor: ko2a »

Matio.K pisze: 17 lis 2019, 19:45 Jestem po 4 partiach 4 osobowych i na razie jestem zachwycony na tyle, że zamówiłem dodatek. Niesamowite jak nowa karta potrafi wprowadzić zmiany do dynamiki i mikro - ekonomii gry czyniąc najchętniej wybieraną kartę jedną z rzadziej. Nie mogliśmy się oderwać, choć miał to być filer pomiędzy czymś cięższym. Martwię się tym jak będzie się w to grało na 2 osoby, ale widziałem wariant zaproponowany przez Rahdo, by każdy z graczy kierował dwoma pionkami i tu upatruje nadziei.
Cześć. Szukam wariantu na dwie osoby w tę grę. Mógłbyś polecić?
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Fabled Fruit / Owocowe Opowieści (Friedemann Friese)

Post autor: mistrz_yon »

Informacyjnie: pełna kampania dla 3 graczy to 26 partii. Średnio dziennie graliśmy 3 partie.
Nie ukrywam, że świetnie się bawiliśmy. Dynamika zmienna - czasami bardzo szybko, czasami gra zwalniała (mniejszy dociąg kart).
Pewnie wkrótce będziemy odpalać ponownie całość, ale na jakimś predefiniowanym decku.
ODPOWIEDZ