Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
DragonWolff
Posty: 114
Rejestracja: 17 sie 2016, 18:33
Been thanked: 5 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: DragonWolff »

Ok trochę już pograłem, choć nie tyle ile bym chciał. Póki co wygląda toto fajnie. Jest klimat, jest strategia. Najbardziej podoba mi się wyważenie w tej grze. Grając w dwóch graczy myślałem, że będzie nudne "zbrojenie się" a tu już w drugiej turze jest akcja (bitwy). Grę trzeba ograć, bo wydaje się że trzeba bardzo strategicznie myśleć, praktycznie każdy ruch może decydować o powodzeniu lub nie.
castelano
Posty: 165
Rejestracja: 25 kwie 2017, 11:25
Has thanked: 13 times
Been thanked: 6 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: castelano »

Czy druga fala LoH będzie cała po polsku?
czy to będzie tak jak z dodatkiem nemesis?
Pozdrawiam
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: wirusman »

castelano pisze: 03 lip 2018, 13:10 Czy druga fala LoH będzie cała po polsku?
czy to będzie tak jak z dodatkiem nemesis?
Pozdrawiam
Po polsku .
castelano
Posty: 165
Rejestracja: 25 kwie 2017, 11:25
Has thanked: 13 times
Been thanked: 6 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: castelano »

Mam jeszcze kolejne pytanie,
czym się równią figurki hopolitów i kapłanów z podstawki z tymi alternatywnymi z kampanii i SG?
co z tych SG będzie w drugiej fali?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1147
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 412 times
Been thanked: 254 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: mmag »

castelano pisze: 04 lip 2018, 11:25 Mam jeszcze kolejne pytanie,
czym się równią figurki hopolitów i kapłanów z podstawki z tymi alternatywnymi z kampanii i SG?
co z tych SG będzie w drugiej fali?
Pozdrawiam
W podstawce są już ujęte alternatywne modele hoplitów i kapłanów dla każdej z frakcji.
castelano
Posty: 165
Rejestracja: 25 kwie 2017, 11:25
Has thanked: 13 times
Been thanked: 6 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: castelano »

nawet w wersjach sklepowych?
a czym one się różnią?
dopytuje bo zastanawiam się nad zakupem albo podstawki albo wersji kickstarterowej w jednym z naszych sklepów, tylko czy warto, czy jednak zakupić tylko podstawkę i dokupywać kiedykolwiek później jakieś dodatki ... tak wiem, nie będzie wtedy excl.
kivu
Posty: 224
Rejestracja: 08 sie 2012, 09:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: kivu »

castelano pisze: 04 lip 2018, 11:43 nawet w wersjach sklepowych?
a czym one się różnią?
dopytuje bo zastanawiam się nad zakupem albo podstawki albo wersji kickstarterowej w jednym z naszych sklepów, tylko czy warto, czy jednak zakupić tylko podstawkę i dokupywać kiedykolwiek później jakieś dodatki ... tak wiem, nie będzie wtedy excl.
Sama podstawka będzie na pewno tańsza niż edycja z KS, z drugiej strony jak będziesz chciał potem dokupić jakieś rzeczy excl z KS, to będziesz płakał nad cenami. Zależy jakie masz fundusze i jakie masz ceny w sklepie bo teraz można też znaleźć wydanie KS w ofertach na forum.
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1147
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 412 times
Been thanked: 254 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: mmag »

castelano pisze: 04 lip 2018, 11:43 nawet w wersjach sklepowych?
a czym one się różnią?
dopytuje bo zastanawiam się nad zakupem albo podstawki albo wersji kickstarterowej w jednym z naszych sklepów, tylko czy warto, czy jednak zakupić tylko podstawkę i dokupywać kiedykolwiek później jakieś dodatki ... tak wiem, nie będzie wtedy excl.
Podstawka - czyli core box jest taki sam na ks i w sklepach. Niezależnie od źródła znajdziesz w nim to:
Spoiler:
Kupując na ks otrzymujesz też stretch goale, czyli to:
Spoiler:
Oprócz powyższych możesz też kupić różne, dodatkowo płatne dodatki:
Spoiler:
Alternatywne figurki hoplitów, tokeny i drugi wariant mapy faktycznie są oznaczone jako SG, ale zdziwiłbym się, jeśli nie byłyby one w standardowych wersjach sklepowych ("nie-z-ks"), ale dla 100% pewności niech lepiej potwierdzi to ktoś, kto taką wersję kupił...
Bartekx88
Posty: 30
Rejestracja: 23 cze 2018, 12:10

Re: Lords of Hellas

Post autor: Bartekx88 »

A to nie chodzi czasem o to, że pierwotnie wszyscy hoplici mieli mieć ten sam kształt. I dopiero odblokowanie SG sprawiło że są różni nie tylko kolorem ale i wyglądem. To by pasowało do tego że w SG są tylko 3 alternatywne wyglądy. Bo 4 frakcja została pierwotna.
sasquach
Posty: 1825
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 933 times
Been thanked: 581 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: sasquach »

Bartekx88 pisze: 05 lip 2018, 15:48 A to nie chodzi czasem o to, że pierwotnie wszyscy hoplici mieli mieć ten sam kształt. I dopiero odblokowanie SG sprawiło że są różni nie tylko kolorem ale i wyglądem. To by pasowało do tego że w SG są tylko 3 alternatywne wyglądy. Bo 4 frakcja została pierwotna.
Dokładnie tak było.

Jeśli coś jest SG nie oznacza, że dotyczy tylko wersji KS. Często w ramach SG pojawiają się nowe komponenty, albo lepsze wersje startych które trafiają do wersji sklepowej.
Awatar użytkownika
Acererak
Posty: 800
Rejestracja: 28 cze 2017, 23:43
Has thanked: 99 times
Been thanked: 13 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Acererak »

Mam pytanie o promkę z Nemesis: dolna rana z mieczem ma niebieskie obramowanie jak rana z kapłanem, ale samego symbolu kapłana nie ma. Wie ktoś może jak powinno być?
yarzab
Posty: 352
Rejestracja: 28 cze 2012, 18:40
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 20 times
Been thanked: 29 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: yarzab »

Na FB ktoś już o to pytał i podobno ta niebieska ramka to błąd. W tym miejscu nie powinno być niebieskiego obramowania.
DragonWolff
Posty: 114
Rejestracja: 17 sie 2016, 18:33
Been thanked: 5 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: DragonWolff »

Jestem po kolejnej partyjce i muszę przyznać, że gra jest świetna.

Jest to chyba jedna z najbardziej zbalansowanych planszówek w jakie grałem. Każdy ruch ma znaczenie, a w drugiej grze z bratem, mimo że gramy tylko we dwóch, to znowu mieliśmy grę na styk (przez błąd taktyczny brakło mu jednej tury żeby zbudować piątą świątynie, a ja zabiłem w tym czasie trzeciego potwora). Wiele aspektów gry jest bardzo dobrze przemyślanych, widać jak ładnie do siebie pasują (tak jak mówię, każdy ruch ma znaczenie, nawet wybór do którego monumentu w danej chwili wysałać kapłana). Jedynie mam lekki zarzut do żetonów chwały, wydają mi się najmniej wykorzystywanym elementem gry, ale może dlatego że gramy we dwóch i nie ma aż takiego ścisku na planszy... no i może niektóre Błogosławieństwa są zbyt silne (np. to które obniża populacje wszystkich regionów o 2). No ale to tylko malutkie "ale".

Walki z potworami może i wydają się łatwe, ale w początkowych fazach gry są bardzo stykowe i wręcz taktyczne. Np. miałem kilku-turową walkę ze Sfinksem, musiałem czekać na wylosowanie odpowiednich kart a w międzyczasie "przeczekać" jego ataki odpowiednio żonglując kartami. I jak się okazało, pokonanie trzech potworów było moim jedyną szansą na zwycięstwo, więc nie zgadzam się z narzekaniem niektórych graczy, że jest to najmniej istotny warunek zwycięstwa.

Co mi się najbardziej podoba: gra mimo iż ma duża głębie taktyczną, ma naprawdę niewiele niepotrzebnych "zapychających myślenie" elementów. Ostatnio łapię się na tym że strasznie wkurza mnie w planszówkach gdy np. mam 10 przedmiotów każdy z innym efektem i muszę pamiętać który co robi. Wiem że "zapominanie" to element niejednej potyczki, ale mnie często odbiera to przyjemność z grania. Oczywiście jest sporo mechanik do ogarnięcia i łatwo o błąd taktyczny, ale właśnie to jest super że skupiasz się na taktyce, a nie tracisz czasu na niekończące się analizy. Sama partia też trwa stosunkowo szybko, czuć szybki progres na planszy i w niedługim czasie zaczyna się już "coś dziać".

Fajne jest także to, że wszystko w tej grze jest wykorzystywane. Figurki są ładne, ale nie są tylko po to, żeby stały i to nawet jeśli mówimy o monumentach.

Kawał dobrej roboty i jestem ciekaw co nowego do grywalności wniosą dodatki. Mam jedynie nadzieję, że z nimi nie przekombinują.
kremitto123
Posty: 98
Rejestracja: 09 maja 2018, 13:05
Has thanked: 40 times
Been thanked: 7 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: kremitto123 »

Gra jest dobra, ale te figurki co wygladaja jakby sie zsikaly... :twisted:
Czy pojecie ironii/sarkazmu ktos usunal ze slownika?
Wyjecie kija z czterech liter mile widziane.
DragonWolff
Posty: 114
Rejestracja: 17 sie 2016, 18:33
Been thanked: 5 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: DragonWolff »

No niestety. Technika sundrop to hit & miss. Mi np. bardzo się podobają te figurki, a "zsikanych/zrzyganych" nie mam. Jedynie mogę przyczepić się do nierównomiernie pomalowanych żołnierzyków np. niektóre mają wręcz białe podstawki co nie tle innych bardziej wyraziście pomalowanych nie wygląda za dobrze. Inna sprawa, że twórcy pokazywali efekt i dawali możliwość rezygnacji z tego malowania. Technika wymaga dopracowania.

Pojawiają się jeszcze inne szczegóły które mogą przeszkadzać np. niezgodność figurek z ich artem na kartach. Nie wiem czy zwróciliście uwagę że taki Minotaur figurka ma zupełnie inną głowę niż na grafikach (uszy w górę, krótsze rogi, no i brak zszarpanej skóry). W sumie to ma normalną głowę byka. A Cyklop ma inne detale na zbroi itd. Nie jest to oczywiście nic nowego w planszówkach i w zasadzie nie wpływa to znacząco na grę, natomiast mnie takie detale trochę drażnią. Nie zmienia to faktu, że patrzenie na te figurki to przyjemność, bo mają pełno detali. I nie są też "na pokaz" bo biorą czynny udział w grze.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5172
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: raj »

DragonWolff pisze: 07 lip 2018, 10:19 i w zasadzie nie wpływa to znacząco na grę,
W zasadzie to w ogóle nie wpływa na grę. :)
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: RUNner »

Cerber, Chimera i Sfinks dosyć wyraźnie różnią się jeśli chodzi o wizerunek na kartach i figurkach. Ale nie zakłóca to mojego pozytywnego odbioru tej gry. Gorzej jeśli ktoś chce malować te figurki, to wtedy trzeba mocno improwizować.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Casiliasplp »

Ważna uwaga po kilku grach.
Mam problem z jednym zakończeniem gry.
Budowa monumentu.
Dla mnie jest bez sensu ponieważ jest za łatwa,ktoś robi budowa monumentu 4x stawia tam całą armię i wygrywa w około 6 swoich rundach.
Macie jakiś home rule który to naprawią?
Ja widzę 2 opcję.
1)Usunąć tą opcje wygranej
2)Gdy już nie możesz zrobić żadnej z tych 6 akcji specjalnych dopiero można budowę monumentu.

Ma ktoś podobny problem ? :(
Hala Madrid
yarzab
Posty: 352
Rejestracja: 28 cze 2012, 18:40
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 20 times
Been thanked: 29 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: yarzab »

A skąd tę armię weźmie skoro co turę tylko monument buduje? :wink:
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Casiliasplp »

Na 3 osoby jak jedna osoba zaczyna na szarym/niebieskim druga na zielonym ten na czerwonym musi mieć 4 jednostki to jest do zrobienia w 1 turze potem już musi tylko budowa monumentu :) jak pisałem około 6 tur i wygrana.

Może na 4 graczy to by nie przeszło... ale na 3 to jest możliwe :) bo 2 się bije...
choć nadal uważam to za łatwą wygraną :)

A mam jeszcze pytanko: Szare 3 pola liczą się do wygrania poprzez przejęcie 2 pełnych regionów?
np. Szare i zielone.
Hala Madrid
Bartekx88
Posty: 30
Rejestracja: 23 cze 2018, 12:10

Re: Lords of Hellas

Post autor: Bartekx88 »

Mam pytanko. Czy ktoś się orientuje co to za dodatki, czy są oficjalne i czy gdzieś można je w kraju zamówić?
Obrazek
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Casiliasplp »

To sa postacie alternatywne chyba ?
widziałem gdzieś pegaza do kupienia za jakieś 50 zł chyba
Hala Madrid
yarzab
Posty: 352
Rejestracja: 28 cze 2012, 18:40
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 20 times
Been thanked: 29 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: yarzab »

Casiliasplp pisze: 11 lip 2018, 21:33 A mam jeszcze pytanko: Szare 3 pola liczą się do wygrania poprzez przejęcie 2 pełnych regionów?
np. Szare i zielone.
Zgadza się
Bartekx88 pisze: 11 lip 2018, 21:34 Mam pytanko. Czy ktoś się orientuje co to za dodatki, czy są oficjalne i czy gdzieś można je w kraju zamówić?
Obrazek
Są alternatywne figurki bohaterów. W PM można dokupić wszystkie za 60 funciaków. Są wykonane z żywicy. Perseusz jest do dokupienia osobno w niektórych sklepach
Bartekx88
Posty: 30
Rejestracja: 23 cze 2018, 12:10

Re: Lords of Hellas

Post autor: Bartekx88 »

No właśnie, podczas kampanii był do dokupienia tylko Perseusz na pegazie i Leonidas.
Więc skąd reszta. Można to kupić za granicą np tu.

https://loh.gamefound.com/en/products/details/54

A u nas nawet o tym nigdzie nikt nic nie mówił.
yarzab
Posty: 352
Rejestracja: 28 cze 2012, 18:40
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 20 times
Been thanked: 29 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: yarzab »

Nie było tego podczas kampanii do kupienia, bo wrzucili to dopiero po otwarciu PM, a może i jeszcze później.
Sklepy u nas najwyraźniej nie zamówiły tego add-ona, bo jest dość drogi bajer... choć gdyby było to tańsze (np. gdyby zastosowano plastik zamiast żywicy) to bym się skusił, bo jak dla mnie to figurki bohaterów są trochę za małe :wink:
ODPOWIEDZ