Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Trawus
Posty: 192
Rejestracja: 06 lip 2014, 14:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: Trawus »

Curiosity pisze: 19 lis 2018, 19:10 Dopiero pierwszy?
Tak, z mojej strony pierwszy. Nie wspierałem Edge i Twom. Opóźnienia w wysyłce też mi nie przeszkadzają, mam w co grać. Podstawka LoHa jest świetna, Nemesis też się szykuje zacnie. Jestem człowiekiem, który jak kupuje grę to musi mieć wszystkie dostępne dodatki do nich i po prostu lubię grać w całoś.. Bez różnicy czy jest to Wojna o Pierścień (juz czekam na 3 zapowiedziany dodatek), Eclipse, Chaos w starym świecie czy inne gry. Dlatego nie podoba mi się, że mając dodatki do Loh będę musiał wybierać w który zagrać, a co gorsza jak mi graczy zabraknie to z niektórych w ogóle nie skorzystam. Co to w ogóle za polityka? Idąc za przykładem Eclipse, wszystkie dodatki są modularne, nie chcesz jakiegoś, grasz bez tego, chcesz grać ze wszystkim to grasz. Jestem rozczarowany brakiem takiej możliwości w LoH.
playerator pisze: 19 lis 2018, 19:19 Troja jest tylko dla składu 6 osobowego? :?
Tak, żeby zagrać z dodatkiem Troja musisz mieć 6 graczy przy stole i Atlantydę na. Słabe.
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: Fenrisek83 »

Zawsze można napisać swoje uwagi i sugestie. Z tego co zauważyłem AR jest otwarte na sugestie graczy.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: playerator »

Fenrisek83 pisze: 19 lis 2018, 20:39 Zawsze można napisać swoje uwagi i sugestie. Z tego co zauważyłem AR jest otwarte na sugestie graczy.
Tylko co im zasugerować? Żeby przerobili City of Steel, bo teraz to dodatek dla nielicznych (potrzebna jest sześcioosobowa, ograna ekipa)? Mój domówiony w PM egzemplarz idzie do zwrotu.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
toblakai
Posty: 1270
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 222 times
Been thanked: 227 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: toblakai »

Z tego co przeczytałem w instrukcji to dodatki Atlantyda i City of Steel mogą być używane w pełnej swojej krasie jedynie w rozgrywkach 5cio i 6cio osobowych. Natomiast część ich elementów można używać w rozgrywkach na mniejszą liczbę graczy - bohaterów, monumenty(?) i specjalne mechaniki(?). Jedynie plansza wchodzi do gry tylko przy danej liczbie graczy - z tego co zauważyłem to niestety potwory spawn pointy też maja na tych planszach więc z automatu odpadają.

Mam mieszane uczucia, ale jeżeli chociaż część komponentów będzie można używać to nie widzę większego problemu.
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: Fenrisek83 »

playerator pisze: 19 lis 2018, 21:16
Fenrisek83 pisze: 19 lis 2018, 20:39 Zawsze można napisać swoje uwagi i sugestie. Z tego co zauważyłem AR jest otwarte na sugestie graczy.
Tylko co im zasugerować? Żeby przerobili City of Steel, bo teraz to dodatek dla nielicznych (potrzebna jest sześcioosobowa, ograna ekipa)? Mój domówiony w PM egzemplarz idzie do zwrotu.
W sumie ja kupiłem wszystkie dodatki kolekcjonersko i mi to nie przeszkadza. Ciężko mi zebrać 3 graczy na raz nie wspominając już o 6.
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 795
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: pavel »

Przykra sytuacja dla wspierających z tymi dodatkami. Nie wspierałem, ale zastanawiam się jakie przesłanki decydują o tym, że potencjalni nabywcy są w stanie ślepo zawierzyć producentowi, że dany produkt zostanie idealnie wpasowany w jego oczekiwania. Nie mając w momencie kampani bladego pojęcia co to jest i dlaczego to kupuję, wspieram, pewnie fajnie wygląda, więc na pewno dobrze to mieć.
@Fenrisek83
Tak pisać do nich można zawsze. Natomiast przełomu bym się nie spodziewał.
Jeszcze jest sprawa testów gier. Jako, że Hellasi i pewne elementy były powiedzmy kilkakrotnie testowane, to takie dodatki pewnie gdzieś były w zarysie? To troszkę mało. Przede wszystkim pokazanie przez wydawce, autora, jakie są te dodatki, co wnoszą do podstawki i czy nabywca może sobie odpowiedzieć w trakcie trwania kampani czy tak naprawdę je potrzebuję.
ta.skunk.manitou
Posty: 377
Rejestracja: 04 gru 2015, 11:29
Has thanked: 26 times
Been thanked: 38 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: ta.skunk.manitou »

Ja w LOH gram i tak tylko w 4 osoby (w mniej nie siadam), więc pewnie 5 i 6 uda mi się też czasem zabrać. Oczywiście był zawód, że niektóre dodatki działają tylko na np. 5 osób, ale mimo wszystko nowych rzeczy do gier jest i tak sporo i widzę, że gra wzbogaci się o dużo nowych możliwości w każdym wariancie. Co do w/w dodatków tylko na określoną liczbę osób, to zakładam... że takie decyzje odbyły się po licznych testach, by zachować balans gry, ale też i społeczność graczy sama zweryfikuje z czasem czy pojawią się nowe warianty rozgrywki wbrew zasadom instrukcji.
Pomimo wszystko jednak plus dla AR za to, że tego jest bardzo dużo, będzie można próbować różne warianty, co poniekąd da z czasem wiele różnych rodzajów rozgrywki.... zauważmy też, że mimo wszystko dalej jest dużo dodatkowego contentu, który nie wyklucza się z pozostałymi, a gra na 5 i 6 osób może się zdarzać nierzadko, bo w tej grze tury się robi nad wyraz szybko.
Wolę jak są dodatki exkluzywne dla 5 i 6 graczy i/lub wykluczające się, niż gdyby ich nie było wcale... każdy wybierze z tego co chce, a pula jest obszerna... szczególnie intryguje mnie Kronos.
olsszak
Posty: 1821
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 37 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: olsszak »

Zmartwiły mnie te informacje o dodatkach dla 5 i 6 graczy jako użyteczne tylko do tego celu, a nie jak zwykle w innych grach do podmiany. I tak będę pewnie sprzedawał swój LOH Mythic ENG.
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: rattkin »

E tam, głowa do góry. Z Nemesis może być jeszcze gorzej - np. niektóre dodatki do Nemesis będą wymagały LoH :)
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: Fenrisek83 »

A tainted gral Nemesisa. ;)
yoyocmg
Posty: 258
Rejestracja: 18 wrz 2016, 11:49
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: yoyocmg »

rattkin pisze: 20 lis 2018, 16:37 E tam, głowa do góry. Z Nemesis może być jeszcze gorzej - np. niektóre dodatki do Nemesis będą wymagały LoH :)
Ja po tej akcji zastanawiam się czy kupować wersje KS Nemesisa...
Morsereg
Posty: 339
Rejestracja: 08 maja 2015, 18:12
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: Morsereg »

yoyocmg pisze: 20 lis 2018, 17:40
rattkin pisze: 20 lis 2018, 16:37 E tam, głowa do góry. Z Nemesis może być jeszcze gorzej - np. niektóre dodatki do Nemesis będą wymagały LoH :)
Ja po tej akcji zastanawiam się czy kupować wersje KS Nemesisa...
o co dokladnie chodzi?
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: Deem »

Rozróżnijmy od siebie dwie sytuacje:
a) płatne dodatki po prostu są skrojone na określoną ilość graczy
b) płatne dodatki są skrojone na określoną ilość graczy, a wydawca nie poinformował o tym podczas kampanii (i w efekcie ktoś niepotrzebnie wydał kaskę na coś, w co nie zagra)

Przypadek „a” byłby raczej wyrazem odpowiedzialności wydawcy i dobrze, że nie rozciąga sztucznie ram grywalności.

Przypadek „b” jest faktycznym powodem do frustracji klientów, bo wyrzuciło się pieniądze w błoto.

Nie obserwowałem kampanii jakoś wnikliwie i z powyższych postów nie wynika w prost - która wersja jest prwadziwa?
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: wirusman »

Ciekawe, ta sama kwestia jest w cykladach.
Są dodatki dla 5-6 graczy. Jest informacja, żeby nie mieszać wszystkich dodatków ze sobą. Nikt tan nie marudzi w tej kwestii.
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: Fenrisek83 »

Morsereg pisze: 23 lis 2018, 11:23
yoyocmg pisze: 20 lis 2018, 17:40
rattkin pisze: 20 lis 2018, 16:37 E tam, głowa do góry. Z Nemesis może być jeszcze gorzej - np. niektóre dodatki do Nemesis będą wymagały LoH :)
Ja po tej akcji zastanawiam się czy kupować wersje KS Nemesisa...
o co dokladnie chodzi?
Żarty.
DragonWolff
Posty: 114
Rejestracja: 17 sie 2016, 18:33
Been thanked: 5 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: DragonWolff »

No słabo to wygląda. Po co wymyślali takie skomplikowane mechanizmy które wymagają 5-6 graczy? W podstawce właśnie ceniłem prostotę... no nic ja jestem dopiero w "pupie" bo gram na ogół w 2 osoby. No ale w tej sytuacji radzimy sobie zwykle tak że bierzemy np. po dwie armie na głowę. Ciekawe czy da radę...
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: Deem »

DragonWolff pisze: 24 lis 2018, 20:12 No słabo to wygląda. Po co wymyślali takie skomplikowane mechanizmy które wymagają 5-6 graczy?
Uwaga, będę zgadywał - bo uznali, że ktoś nie ma problemu z zebraniem 5-6 graczy i chętnie zagra w takim gronie?
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
Acererak
Posty: 800
Rejestracja: 28 cze 2017, 23:43
Has thanked: 99 times
Been thanked: 13 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: Acererak »

wirusman pisze: 23 lis 2018, 12:26 Ciekawe, ta sama kwestia jest w cykladach.
Są dodatki dla 5-6 graczy. Jest informacja, żeby nie mieszać wszystkich dodatków ze sobą. Nikt tan nie marudzi w tej kwestii.
Tylko jest jedna kwestia. W Pledge Managerze była kompletnie inna informacja. "This pack expands number of possible players to 5 (6 with Lost City expansion pack)". Ktoś, kto wie że nie zbierze 6 osób, ale zbierze 5 mógł być zainteresowany i kupić dodatek by mieć na zmianę z Lost City. To jest po prostu jawne wprowadzanie ludzi w błąd. Ja rozumiem, że balans itd, ale taka zmiana nie jest w porządku wobec kupujących. A w przypadku cyklad od momentu rozpoczęcia preorderów raczej takich zmian nikt nie robił, dlatego nikt nie marudzi. Gdyby od początku było wiadomo, że Troja będzie tylko na 6 graczy to nikt by nie narzekał. Od tej pory ciężko będzie wierzyć AR przy następnych dodatkach do innych gier dokładających dodatkowych graczy. Na całe szczęście Troję sobie wtedy odpuściłem i wziąłem jedynie Atlasa i Lord of the Sun, bo już moje zaufanie do AR zaczynało być nadwerężone przez TWoMa.
pavel pisze: 19 lis 2018, 22:15 Przykra sytuacja dla wspierających z tymi dodatkami. Nie wspierałem, ale zastanawiam się jakie przesłanki decydują o tym, że potencjalni nabywcy są w stanie ślepo zawierzyć producentowi, że dany produkt zostanie idealnie wpasowany w jego oczekiwania. Nie mając w momencie kampani bladego pojęcia co to jest i dlaczego to kupuję, wspieram, pewnie fajnie wygląda, więc na pewno dobrze to mieć.
Ale w PM już miałeś i tu jest problem, bo gdyby coś się zmieniło po kampanii to fundusze zawsze możesz przemieścić na inne addony. Nie była to ślepa wiara czy jakaś niejasność w opisie, tylko konkretna informacja podana przez producenta w momencie dokonywania właściwego podziału środków lub dopłaty. Plus taki, że wreszcie bezkrytycznie wielbiący AR i uciszający wszelkich narzekaczy może będą trochę ostrożniej do ich kampanii podchodzić.
DragonWolff
Posty: 114
Rejestracja: 17 sie 2016, 18:33
Been thanked: 5 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: DragonWolff »

Acererak pisze: 24 lis 2018, 20:54W Pledge Managerze była kompletnie inna informacja. "This pack expands number of possible players to 5 (6 with Lost City expansion pack)". Ktoś, kto wie że nie zbierze 6 osób, ale zbierze 5 mógł być zainteresowany i kupić dodatek by mieć na zmianę z Lost City. To jest po prostu jawne wprowadzanie ludzi w błąd.
Z tego co się orientuje "possible" oznacza "możliwą" liczbę graczy w tym kontekście. LoH to również gra "możliwie" do 4 graczy, ale można w nią grać z powodzeniem we dwóch. Tak więc jest to niefajne. Mogli zrobić wariant dla mniejszej liczby graczy. W końcu tyle czasu zajęło im "testowanie" i "usprawnianie" tych dodatków...
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: Casiliasplp »

Dla mnie wszystko jest ok i czekam na dodatki :D
choć nie mam często 5/6 graczy i tak kupuje wszystko :)
Hala Madrid
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: wirusman »

Jest to kawał dobrze skrojonej gry. Można ja porównać do cyklad. Lecz moim zdaniem jest o wiele ciekawsza. W cykladach pół gry można tylko się zbroić. Natomiast tutaj musisz wprowadzić szybką ekspansje na inne regiony. Posiada kilka dróg do zwycięstwa. Bardzo dobrze działa na dwie osoby.
Awatar użytkownika
Corabb
Posty: 127
Rejestracja: 22 cze 2009, 18:33
Lokalizacja: Oświęcim i okolice
Has thanked: 21 times
Been thanked: 8 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: Corabb »

Mam prośbę, czy ktoś mógłby podać rozmiar karty potwora i karty nagrody za pokonanie? Chciałem sobie przygotować wydruk kart do Adrestii, ale nie mam teraz możliwości tego sprawdzić :(
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1147
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 412 times
Been thanked: 254 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: mmag »

Karta potwora 150x10mm, wydarzenia 63x88mm, artefaktu (nagrody) 41x63mm. Chyba :P
Attan
Posty: 98
Rejestracja: 09 gru 2018, 12:22
Been thanked: 5 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: Attan »

Witam wszystkich, przeczytałem wszystkie strony wątku na forum żeby trochę ogarnąć temat ale powiem szczerze że planszowy gryps mnie pokonał :P
Generalnie z planszowek gram tylko w Magię i Miecz :D na Lords of Hellas trafiłem przypadkowo bo zaczynam przygodę z malowaniem figurek ale po wszystkich opiniach stwierdziłem że gra dla mnie powinna wydac się strzałem w 10ke. No i zaczął się problem bo w sklepach do kupienia ale sama podstawa. A tutaj widzę jakieś corebox... Dodatki... Figurki Odyseusza i inne i się pogubiłem bo wszędzie w sklepach dostępna jest tylko podstawa i czasem karta i figurka Odyseusza (on jest jakimś dodatkowym bohaterem?, wpływa na rozgrywkę czy tylko estetykę?) ale co do dodatków to nigdzie nie można ich nabyć....
Teraz pytanie czy mogę śmiało kupować podstawę w sklepie (wersja PL) i te wszystkie dodatki typu Posejdon, figurki świątyń, jakiś Hades i inne pojawią się w przyszłości? :D zrozumiałem że np te figurki niektórych bohaterów są dodatkiem i zamiennikami i generalnie maja cieszyć oko. Mi zależy na tym żeby nabyć grę ale w przyszłości dobierać dodatki które wpływają na rozgrywkę + fajnie prezentuje się dodatek z figurkami świątyń bo w podstawce te figurki wyglądają słabo. Pytanie czy mam czekać z podstawą i będzie jakiś zestaw ze wszystkim dodatkami naraz ? Może dodatki już po prostu zostały wysorzedane :D?.... Jak ktoś ogarnia maje wątpliwości to proszę o odpowiedź xD PS
Dla jasności.... nie wiem co to jakieś Sg, zasady kickstartera ogólnie zrozumiałem jako zbiórkę żeby temat wogole ruszył ale wcześniej pojęcie było mi obce :P... Z tego wszystkiego to nie mam pojęcia czy na chwilę obecną oprócz podstawki jest jakiś dostępny dodatek, jeżeli tak to nie mam pojęcia jak go kupić xD.... Pomożecie noobowi? :D
schen
Posty: 148
Rejestracja: 14 lis 2015, 14:41
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 55 times
Been thanked: 20 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: schen »

Aktualnie poza podstawką jest dostępny jedynie Terrain expansion, w sumie widzę faktycznie braki tego w sklepach aktualnie, ale sądzę, że prędzej, czy później będzie dodruk. Odyseusz też już trafił do sprzedaży, drogi nie jest, warto kupić, dodatkowy bohater to nie tylko kwestia estetyczna, ale zwiększona regrywalność i możliwość wyboru. Każdy z bohaterów ma inne zdolności i bonusy startowe. Pozostałe dodatki się pojawić powinny w przyszłym roku, więc nie ma co się nimi póki co przejmować. Część będzie oczywiście ekskluzywna dla KS, ale nie będzie ich tak dużo, istotne zwłaszcza będą dodatki dla 5 i 6 gracza, jeśli będziesz chciał grać w większym gronie, a one na bank w sprzedaży się pojawią. W sklepach bym nie oczekiwał zbytnio zestawu z podstawką i wszystkimi dodatkami. Możliwe, że ewentualnie z drugiej ręki będzie można takowe dostać, ale też zapewne za odpowiednio wysoką kwotę (na KS to był koszt powyżej 800zł, a ekskluzywy będą tę cenę jeszcze bardziej windować).

Osobiście bym to olał i po prostu brał to co w sklepach jest i to co potem będzie. Niewykluczone, że AR zrobi ponownie jakąś głupią akcję jak przy innej swojej grze, że wyda dodatek zawierający zarówno rzeczy z KS jak i nowy content.
ODPOWIEDZ