Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: Bary »

mat_eyo pisze: 08 cze 2018, 11:04 Jak dla mnie wyrzucenie mitów z talii wydarzeń było świetnym posunięciem. W grze monumenty buduje się kilka razy, powiedzmy 5-7. Było więc np. 6 okazji do wyjścia nowego potwora albo zadania, niewiele. Zdarzało się, że zamiast jednej z tych dwóch kart wychodził mit. Ok, głosujemy, 3:1, nic się nie dzieje. Zmarnowana szansa na wprowadzenie czegoś sensownego do rozgrywki, a ktoś np. czeka na potwora bliżej siebie, bo już tylko jednego mu brakuje do wygranej. Teraz talia wydarzeń nie jest rozwodniona mitami, które najczęściej nic do gry nie wprowadzały. Na plus jest też to, że częściej dochodzi do ewolucji potworów, która potrafi namieszać ;)
No faktycznie, Twoje argumenty do mnie przemawiają. :) Może wrzucenie tych mitów do rozszerzenia w formie niezależnego decku odpalanego jakimś innym triggerem byłoby rozwiązaniem. A mógłbyś podać z dwie przykładowe treści takich wydarzeń?
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: mat_eyo »

Gracze głosują. Jeśli większość się zgodzi, to do następnej fazy wydarzeń (czyli następnego wybudowania monumentu) nie można wchodzić armią na regiony zawierające wrogich hoplitów.

Każdy gracz decyduje, czy poświęcić kapłana i dwóch hoplitów. Jeśli poświęci, to dociąga 3 błogosławieństwa i wybiera jedno. Jeśli nikt nie poświęci, to każdy potwór wykonuje swój atak regionu.

Wszystkie siedem można znaleźć w plikach p'n'p, które udostępniało swego czasu AR:
https://www.boardgamegeek.com/filepage/ ... components

Na pierwszy rzut oka wyglądają one ciekawie, ale podczas gry rzadko kiedy robiły coś fajnego.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: pan_satyros »

btw. jeśli ktoś szuka ciekawych inspiracji malarskich, to na grupie facebookowej pojawił się bardzo dobry pomysł:

Obrazek

Opis uzyskania efektu:
Spoiler:
autor: Nick De Waal
źródło: Titans Of Hellas (A Lords Of Hellas Group)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Curiosity »

Gra jest już u mnie. Chciałem podzielić się z Wami swoimi pierwszymi wrażeniami wizualnymi. Zamówiłem wersję z sundropem.

Na pierwszy ogień poszedł Terrain Expansion. Nie ukrywam, że bałem się widoku źle poklejonych figurek.
Ale zanim miałem szansę ocenić jakość sklejenia, uderzyła mnie straszna niekonsekwencja w stosowaniu sundropa.
W skrócie - to nie jest żadne uwypuklanie szczegółów. To po prostu niechlujne chlapanie farbą na lewo i prawo, po omacku, na chybił-trafił. Niektóre figurki z TE mam niemal czarne, a inne są w 90% białe, niemal nieskażone tym szajsem. Jest to brzydkie, wygląda, jakby malowanie było dziełem przypadku kogoś, kto nie ma żadnego pojęcia o malowaniu i żadnych umiejętności.

Samo klejenie oceniam na... 4- na 5. Z jednej strony ciężko znaleźć dwie identycznie sklejone świątynie, z drugiej strony, różnice są do przełknięcia. Ot, tutaj wieżyczka jest lekko przechylona do środka, gdzie indziej ołtarz (czy co to tam jest) nie jest wklejony na płasko, tylko wisi w powietrzu (ale tak na pół milimetra). Kolumny są w porządku - raczej wszystkie równe, nic się nie odkleja.


Plansza - naprawdę w porządku, nie mam zastrzeżeń. Karton odpowiednio gruby, plansza równa i ładnie leży na stole, kolorystyka okay, czcionka czytelna. Widziałem już lepsze plansze, ale ta spokojnie się broni. Ocena planszy to 4,5 na 5.

Figurki potworów.
Najbardziej podoba mi się Minotaur i na nim naprawdę ładnie wygląda sundrop. Zaznaczone są mięśnie, dokładnie widać rurki od hydrauliki i szczegóły mechanicznej ręki. Dół figurki - nogi i podstawka w ogóle nie były malowane, a aż by się prosiło, żeby wydobyć szczegóły ze skały, na której stoi Minotaur... Ogólnie poziom "pomalowania" figurek jest wyższy niż TE. Bardzo ładna jest też Meduza, znośny jest Cerber. Ale taki np. Sfinks został pokryty znaną nam już metodą "na odpie*dol". Jest po prostu szary, cały. Zero cieniowania. Chyba, że za takie uznać końcówki łap bestii, które pozostały białe (widocznie spray tam nie sięgnął). Hydra i Chimera są po prostu okay.

Wykonanie figurek potworów raczej nie pozostawia wiele do życzenia. Wszystkie figurki są proste, dobrze stoją na płaskiej powierzchni, jedynie Chimera wygląda, jakby skrzydła od spodu miała zalane klejem czy czymś (świecą się jak psu jajca, chociaż wszystko inne jest matowe). Myślę, że wykonanie tych figurek stoi tylko o pół stopnia niżej niż np. tych z Rising Suna. Dlatego końcowa ocena wykonania figurek to 4,75 na 5.

Monumenty.
Trochę się bałem gdy otwierałem pudełko. Jak się okazało...
...niepotrzebnie.
Uuuuf.
Przede wszystkim - wszystko się trzyma kupy. Figurki po złożeniu się nie rozwalają, nie przewracają, nie wypadają piny z otworów. Czy są dobrze spasowane? Cóż, są widoczne przerwy między łączeniami, ale mi się to podoba i jest to dla mnie klimatyczne. Jedyna szersza luka jest przy figurce Hermesa, na jednym tylko etapie łączenia. Zakładam, że wystarczy podpiłować. Wykonanie monumentów? Tego nikt chyba wcześniej nie robił, więc jako pionierom, daję im 5 na 5. Ale to trochę z braku dobrego porównania.

Malowanie monumentów - też pryskane na oślep. I nawet mnie to nie zdziwiło, ale jedna rzecz mogła być lepiej zrobiona. Mianowicie malowanie było robione na w pełni złożonych figurkach. Czyli jak mamy monument nie w pełni wzniesiony, to po bokach jest sundrop, a na wierzchu goły plastik. Mocny kontrast, trochę to bije po oczach.

Bohaterowie.
Są okay. Poziom szczegółów mi odpowiada. Nie ma co się rozpisywać, są naprawdę w porządku.

Żołnierze, kapłani i inne tałatajstwo - w dwóch słowach JEDNOSTKI PODSTAWOWE.
Na początku zaskoczenie - sundrop na nich jest biały i jest na tyle delikatny, że początkowo myślałem, że wcale go nie ma. Wygląda to jednak... zadziwiająco DOBRZE! Wyjątkowo nie będę się czepiał, a czytając poprzednie opinie, nastawiłem się na totalną klęskę. Wykrzywione włócznie to drobiazg, wszystko stoi o własnych siłach i chyba właśnie dzięki sundropowi, wygląda ładnie. Prawie gryzę się w język (w palce) gdy to piszę, ale VIVA SUNDROP!

No dobra, wracamy do rzeczywistości. Smutnej rzeczywistości.

Pudełko.
NIE DOMYKA SIĘ! TO chyba pierwsza gra z mojej kolekcji (mam około 100 tytułów), w której pudełko fabrycznie się nie zamyka. Jestem fetyszystą pudełek. Ja zostawiam na nich folię, żeby się nie uszkodziły. A tutaj... no nie, jak można było tak dać ciała? Nie wiem, może jak wyjmę wszystko z wyprasek i rozłożę w pudełku, to będzie lepiej? Ech...
BTW, ktoś miał fajny pomysł z rozłożeniem wystających części monumentów w pudełku. Wszystko ma swoje miejsce. Gdyby jeszcze tylko pudełko się domykało...

Karty.
Nie jest to niestety poziom FFG. Ja uwielbiam karty z fakturą, wydają się lepszej jakości, grubsze i ogólnie z wyższej półki. Te z LoH są... no po prostu są. Koszulki to must have, bo na próbę przejechałem po jednej lekko paznokciem i ślad oczywiście został. Ah, zapomnijcie oczywiście do włożeniu kart w koszulkach do wypraski. Nie zmieszczą się.

Początkowo miałem oceniać poziom sundropu, ale skończyłoby się to:
a) znacznym zaniżeniem oceny sumarycznej figurek.
b) niechybnym oskarżeniem mnie o to, że pod hasłem "sundrop", oczekiwałem malowania na poziomie bitewniaków. Nie, ja oczekiwałem czegoś w rodzaju washa na jednolitym podkładzie.

Dlatego ocena figurek to jedynie ocena wyglądu modelu. Sundrop nie ważył na tej ocenie, bo wtedy wychodziłyby oceny rzędu 2,5-3 na 5, co byłoby jednak niesprawiedliwe.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: RUNner »

Przydałyby się jakieś fotki z tym zastosowaniem sundropa.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: czeczot »

Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: RUNner »

Całkiem niezły efekt, ale chyba bardzo zależny od figurki. Te bardziej pofałdowane lepiej wypadają. Niemniej taką figurkę teraz można pomalować, co na takim podkładzie powinno być bardzo przyjemną pracą.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: wirusman »

Jednak największy minus to planszetki potworów, są za cienkie. Jeśli dochodzi opcja ewolucji potwora bardzo ciężko wsunac dodatkową kartę pod planszetke.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5173
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: raj »

Posty dotyczące technik malarskich zostały zgłoszone i przeniosłem je do wątku o malowaniu figurek planszówkowych. Pokazywanie tutaj pomalowanych figurek LOH jest OK, ale rozmawianie o tym jak zostały pomalowane może być irytujące dla sporej części subskrybentów, więc prosiłbym o robienie tego w osobnym wątku (istniejącym ogólnym lub nowym dedykowanym dla LoH - jeżeli ktoś odczuwa taką potrzebę).
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Kisun
Posty: 1130
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 132 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Kisun »

Dodam tylko że jakość sundropu tych żołnierzy i kapłanów w moim egzemplarzu jest całkiem ok. Jak się przyjrzeć widać dwa kolory farby. Najpierw kolor, na czerwonych ciemny czerwony, na żółtych pomarańcz itp, a na wierzchu nie całkiem biały tylko biały z niewielką ilością bazowego koloru. To daje naprawdę ładny efekt. Nawet szczegóły tych najmniejszych figurek mnie zaskoczyły. W żadnym wypadku nie jest to efekt typu stopiony wosk jak w TWoM. No może herosi mogli by być ciut więksi. Zeus ma przycięty bolec przy tej ręce co nie wchodziła i wszystko pasuje. Jedynie Hermes jest trochę przekrzywiony. Ten jego plastik jest miękki, niemal jak guma (??) a jego nogi cienkie, więc się gnie. A czemu pudło nie mogło być 1cm wyższe? Nie mam pojęcia. Ostatnia sprawa, jakość kart i plansz potworów, jak już ktoś pisał, niestety tu troszkę przyoszczędzili, jakość kart jak w dobble. No tu słabo. Całościowo jednak wykonanie bardziej niż dobre. I nie czuję by to były zmarnowane pieniądze.
Ostatnio zmieniony 22 cze 2018, 21:44 przez Kisun, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: RUNner »

1. Czy gra dobrze się skaluje? Chodzi mi głównie o wariant dla 2 osób.
2. Jaki jest realny czas rozgrywki, przy założeniu że nikt nie móżdży ponad normę?
3. Jaka jest regrywalność tej gry? Czy gra posiada syndrom ochoty rozegrania od razu kolejnej partii?
4. Czy gracz ma dużo decyzji to podjęcia w trakcie swojej tury? Czy ich mnogość potrafi przytłoczyć, czy są oczywiste?
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: adalbert »

Czy wszyscy tak mają, że pudło jest po prostu za niskie?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: pan_satyros »

adalbert pisze: 13 cze 2018, 12:29 Czy wszyscy tak mają, że pudło jest po prostu za niskie?
Tak
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: wirusman »

pan_satyros pisze: 13 cze 2018, 12:33
adalbert pisze: 13 cze 2018, 12:29 Czy wszyscy tak mają, że pudło jest po prostu za niskie?
Tak
Bez wypraski da się je zamknąć :)
sasquach
Posty: 1826
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 933 times
Been thanked: 581 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: sasquach »

adalbert pisze: 13 cze 2018, 12:29 Czy wszyscy tak mają, że pudło jest po prostu za niskie?
Zależy jak poukładasz elementy. U mnie wchodzi prawie równo, tylko instrukcja wychodzi nad.

Cały trick to ułożyć dobrze hoplitów i rozłożyć planszetki w dwóch warstwach, a nie czterech. Mogę podesłać potem screenshot.
Tuminure
Posty: 556
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Tuminure »

Czy u kogoś niektóre stworki posikały się na podstawkę (patrz spoiler) ;)? Zastanawia mnie czy to norma w sundropie, czy może powód do reklamacji. Inne potwory niż te 3 z zdjęcia mają "ok" podstawki (tj. nie są poplamione, mają czarne ślady przy nogach ale wygląda to dobrze).
Spoiler:
feniks_ciapek
Posty: 2289
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 930 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: feniks_ciapek »

RUNner pisze: 13 cze 2018, 11:38 1. Czy gra dobrze się skaluje? Chodzi mi głównie o wariant dla 2 osób.
2. Jaki jest realny czas rozgrywki, przy założeniu że nikt nie móżdży ponad normę?
3. Jaka jest regrywalność tej gry? Czy gra posiada syndrom ochoty rozegrania od razu kolejnej partii?
4. Czy gracz ma dużo decyzji to podjęcia w trakcie swojej tury? Czy ich mnogość potrafi przytłoczyć, czy są oczywiste?
1. Nie wiem, mam obawy co do wariantu na 3 osoby (łatwo szary region zająć i wygrać).
2. Trzeba liczyć ze 2h.
3. Wydaje mi się, że spora, zawsze możesz się w innym miejscu ustawić i wtedy inaczej rozgrywka przebiega. Dla mnie to gra, w którą na razie mogę grać bez problemu raz za razem.
4. Jest ich trochę i zwiększa się ich liczba wraz ze zwiększającymi się poziomami monumentów, ale to nie przytłacza. Decyzje nie są oczywiste, bo można dość ostro zakombinować i rozwijać się w różnych kierunkach.
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Fenrisek83 »

:!:
adalbert pisze: 13 cze 2018, 12:29 Czy wszyscy tak mają, że pudło jest po prostu za niskie?
Tak
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: RasTafari »

RUNner pisze:1. Czy gra dobrze się skaluje? Chodzi mi głównie o wariant dla 2 osób.
2. Jaki jest realny czas rozgrywki, przy założeniu że nikt nie móżdży ponad normę?
połączę 1 z 2 :wink:
Z żoną ostatnio wyszło nam 1h 9min, wygrałem na potworach :mrgreen:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Paskuder »

Tuminure pisze: 13 cze 2018, 13:05 Czy u kogoś niektóre stworki posikały się na podstawkę (patrz spoiler) ;)? Zastanawia mnie czy to norma w sundropie, czy może powód do reklamacji. Inne potwory niż te 3 z zdjęcia mają "ok" podstawki (tj. nie są poplamione, mają czarne ślady przy nogach ale wygląda to dobrze).
Spoiler:
Nie, u mnie wszystkie podstawki są ok, nie mam takich efektów posikania. Natomiast nie wiem czy jest to powód do reklamacji. Spróbuj wacik kosmetyczny ewentualnie patyczek kosmetyczny zmocz spirytusem i spróbuj rozetrzeć plamy na podstawce.
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: rattkin »

Ja mam na kilku coś takiego. Ale radzę tego nie zmazywać, bo zejdzie razem z washem.

Takie felery uznaje za specyfikę sundropa - nie jest to powód by reklamować ale (dla mnie) zdecydowanie by sundropa nigdy już nie brać.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: RUNner »

Też uważam, że sundrop nie jest wart zachodu. Efekt końcowy jest bardzo nierówny, czasem się uda, ale czasem wygląda słabo.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5173
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: raj »

Jak dla mnie jest to powód do reklamacji - sundrop miał podnieść walory wizualne figurek, takie plamy mają efekt wprost przeciwny.
Osobną kwestią jest co AR na to.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: RUNner »

Jestem przekonany, że znajdą się osoby które skorzystają z możliwości reklamacji. Nie chciałbym być w skórze wydawcy gry, ale oferując taką usługę (i to dodatkowo płatną), powinien dopilnować jakości.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Marx »

W jednej z aktualizacji wrzucano zdjęcia sundropa i czego mozna się spodziewać. Nie pamietam czy były tam jednak takie plamy.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
ODPOWIEDZ