51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Wrotek »

Karty kontaktu są przydatne, ale nie niezbędne. Zdarza się w naszych partiach, że w ogóle z nich nie korzystaliśmy, a czasami były wykorzystywane w każdej turze. Zależy od partii.
Nesmeer

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Nesmeer »

Wroobel pisze: 30 maja 2019, 14:03 Czy próbowaliście grać bez kart kontaktu? Mi wydają się one ciut na siłę dodane do gry.
Mam za sobą jedną partię bez nich i wcale mi ich nie brakowało.
Nie, bo po co, nie kupuje gry by bawic sie z jej balansem. Karty kontaktu jak dla mnie dodaja mozliwosci, ktorych (szczegolnie w poczatkowych rundach) brak dzieki czemu rozpedzaja rozgrywke, nie zauwazylem podstaw by sie ich pozbywac, jak nie czuje potrzeby to nie uzywam i krece obroty wlasnego silnika.

Musze natomiast przyznac, ze ostatni dodatek jest bezplciowy, a wprowadzone zasady sa na jedno kopyto z podstawa, calkowicie bez pomyslu.
Jak dla mnie najgorszy dodatek (juz lepiej promosy kupowac).
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 513 times
Been thanked: 153 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: gregoff »

Odkopuje temat bo dzisiaj zagrałem z żoną w mój zakupiony parę miesięcy temu 51 stan master set. Wcześniej jedna rozgrywka solo i raz z bratem ( na trochę złych zasadach).

Gra dla mnie jest must have dla fanów klimatu apokalipsy i gier planszowych karcianych. Jest dla mnie lepsza od Osadników i prostsza w opanowaniu. Kombinacje są fajne i a rozgrywka tak nie rozwleka się jak w ONI. Bardzo przyjemnie nam się grało. Co prawda zona narzekała ze trochę działa po omacku ale z moja pomocą w kwestii wyjaśnienia nieścisłości wygrała dwoma punktami.

Jeśli Królestwa Północy poszły ta droga (a na to wygląda) to będzie to dla mnie must buy.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 52 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: KrzysiekL »

gregoff pisze: 21 lip 2019, 22:26 Jeśli Królestwa Północy poszły ta droga (a na to wygląda) to będzie to dla mnie must buy.
To znaczy widzisz sens w posiadaniu obu? Już podstawowych osadników się pozbyłem, bo gry były dla mnie za podobne, więc teraz trochę trudno znaleźć mi argument do zakupu północnych.
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Wroobel »

Nie wiem to się wypowiem :D
Mam 51MS i poważnie rozważam zakup ONI KP. Po lekturze instrukcji widzę, że jest sporo znaczących różnic. Nawet sobie pomyślałem, że ta gra powstała właśnie dla tych, którzy mają 51MS i nie chcą ONI bo gry zbyt podobne.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Nidav »

I ja się dołączam do zdania, że Królestwa Północy wydają się być tworem zgoła innym niż ONI czy 51 Stan. Tego drugiego nie mam w swojej kolekcji i trochę mnie kusi, żeby kupić, bo ONI uwielbiam, ale jednak widać, że różnice w zasadach nie są na tyle znaczące, żeby były to kompletnie inne gry. W Królestwach Północy za to zmian jest dużo (a nawet bardzo dużo). Przykładowo nie ma w ogóle wspólnej talii - czyli jedynej talii, która jest w 51 stanie. Podział lokacji jest kompletnie inny, bo dochodzą nowe rodzaje kart. Nie ma fazy produkcji i surowce, które zostają na koniec rundy, przechodzą na kolejną (niby drobne rzeczy, a wywracają do góry nogami sposób myślenia). Do tego dochodzi całe koło, które wprowadzą już rzeczywisty worker placement zamiast tylko tego, że czasami na kartę akcji wysyła się swojego ludzika i potem się go traci - a nawet w tym aspekcie Królestwa Północy mają zmieniony feel, bo robotnicy wracają. Sam motyw wysp, statków itd. No ogólnie różnic jest na tyle dużo, i względem ONI i względem 51 Stanu, że tak jak wspominałem - 51 Stanu nie kupuję i raczej szybko nie kupię, za to Królestwa Północy biorę w ciemno ;)
thegammer
Posty: 152
Rejestracja: 13 kwie 2017, 17:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 29 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: thegammer »

U nas 51 Stan - przyjął się bardzo dobrze. Szybki setup i sama rozgrywka sprawiają, że jest to jedna z gier, które często zdejmujemy z pułki. O:NI niestety trochę zamula jak dla mnie.
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 513 times
Been thanked: 153 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: gregoff »

ONI fajni, bardziej familijne granie i u mnie wyleciała z kolekcji.

51 stan u mnie zostanie na pewno ale nie zagram tym rodzinnie i tutaj może lukę wypełnią Królestwa Północy.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
mement0
Posty: 94
Rejestracja: 18 paź 2017, 19:53
Been thanked: 3 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: mement0 »

hej mam moze głupie pytanie ale czym różni się dodatek ruiny od dodatku zgliszcza ? czy jest to niby ten sam dodatek tylko ze zgliszcza to odswieżona wersja ruin hmm
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: playerator »

mement0 pisze: 08 wrz 2019, 13:21 hej mam moze głupie pytanie ale czym różni się dodatek ruiny od dodatku zgliszcza ? czy jest to niby ten sam dodatek tylko ze zgliszcza to odswieżona wersja ruin hmm
Ruiny to dodatek do starszej wersji 51 Stanu.

edit: pole z lupką na górze strony działa bez zarzutu :wink: - klik
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: ko2a »

Zostawiam info dla potomnych.
Po trzech latach i kilkuset partiach we dwie osoby finalnie udało mi się pierwszy raz wygrać w drugiej rundzie rozgrywki :D
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 28 times
Been thanked: 55 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Morgon »

ko2a pisze: 15 wrz 2019, 22:10 Zostawiam info dla potomnych.
Po trzech latach i kilkuset partiach we dwie osoby finalnie udało mi się pierwszy raz wygrać w drugiej rundzie rozgrywki :D
Jakie miałeś karty? Trochę ciężko w to uwierzyć ;)
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: ko2a »

Morgon pisze: 16 wrz 2019, 00:03
ko2a pisze: 15 wrz 2019, 22:10 Zostawiam info dla potomnych.
Po trzech latach i kilkuset partiach we dwie osoby finalnie udało mi się pierwszy raz wygrać w drugiej rundzie rozgrywki :D
Jakie miałeś karty? Trochę ciężko w to uwierzyć ;)
Talia zimy.

Krok po kroku nie opiszę ci, ale główne kombo opierało się na czerwonych kartach pistoletu i dobieraniu dwóch kart + ammo przy plądrowaniu jako cechy. Plus zgarnalem dwie karty czerwone (1 pistolet na 3 czerwone żetony kontaktu). W drugiej rundzie tylko pladrowalem 1 za co finalnie miałem od groma ammo i kart na ręce. Wpadły tez dwie karty punktujące za obszary pistoletów i złomu. Ammo oczywiście bylo ceglami. Przy przebudowach jakieś dodatkowe punktowania (za odrzucenie umów, ludzików i surowca etc). Skończyłem na 27 a finalnie 32 z kartami. Rundę pierwsza zaczynałem w okolicy 10 punktów. Tak jak mówiłem mega zaskoczony i ucieszony byłem bo jednak to sytuacja 1 na koło 200 partii :D


Gdzie cały czas uważaliśmy zimie za najtrudniej punktującą talię.
Dmsc
Posty: 18
Rejestracja: 29 wrz 2017, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Dmsc »

A mając dużo szczęścia da się jeszcze lepiej, bo wygrać już w pierwszej rundzie:

https://boardgamegeek.com/thread/1723102/win-first-turn

Powodzenia w kolejnych partiach :D
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: ko2a »

Dmsc pisze: 16 wrz 2019, 13:55 A mając dużo szczęścia da się jeszcze lepiej, bo wygrać już w pierwszej rundzie:

https://boardgamegeek.com/thread/1723102/win-first-turn

Powodzenia w kolejnych partiach :D
O jacie :D
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 28 times
Been thanked: 55 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Morgon »

Ta, ciekawe jakie jest na to prawdopodobieństwo...
longmen76
Posty: 657
Rejestracja: 28 lut 2017, 08:15
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 53 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: longmen76 »

51 Stan Master Set to moja ulubiona karcianka. Zasługuje na insert jak mało która gra. Postanowiłem przeprojektować swój stary projekt wykonany jeszcze z pianki foamcore. Zadaniem było zmieścić wszystkie dodatki, które wyszły do tej pory plus dodatkowe frakcje (razem 8 frakcji), plus dodatek Trzy Dodatkowe Miasta oraz Kafelki Granicy. Na pewno jeszcze kilka dodatków złożonych z kart się zmieści.
Insert wycięty ze sklejki o grubości 3mm na profesjonalnym laserze. Jak się Wam podoba i pragniecie mieć taki sam to zapraszam do kontaktu na priv.
Spoiler:
#51stanmasterset #insert
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: ko2a »

Wszystko spoko. Gratuluję pracy.
Dla leniwych polecam woreczek strunowy i wszystkie karty poza granymi wrzucić w boki środka - tam gdzie 2/3 powietrza.
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 703
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 92 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Rigidigi »

Grę kupiłem w lipcu 2018...

Swoje gra przeleżała na półce wstydu i w ten weekend przyszedł jej czas.

Wow jaka to fajna gra jest. Do gry usiadłem z kolegą i już po pierwszej koślawej partii bardzo nam się podobało. Następnie weryfikacja zasad, wyeliminowanie usterek i jedziemy. Gra jest na tyle prosta, a rozgrywka sprawna, że czwartą partię rozegraliśmy raptem w 40min. Czyli super pozycja, w momencie gdy ma się godzinkę czasu.
Wykonanie bardzo dobre, świetne grafiki na kartach.

Na razie grałem tylko kartami z podstawki. Ale chce się więcej i więcej, także przy najbliższej okazji sprawdzę grę z dodatkami zawartymi w grze.
Fajne jest to, że praktycznie za każdym razem dążyliśmy innymi drogami do zwycięstwa. Każda frakcja ograna. Na razie trudno mi wskazać, czy któraś jest lepsza, a któraś gorsza.

Małym minusem jest skromna interakcja między graczami. Plądrowanie lokacji przeciwnika, w naszych partiach, występowało sporadycznie. Do tego konieczność sortowania kart w przypadku, gdy chce się grać z różnymi dodatkami, pewno będzie irytująca.
Ale tak jak napisałem wcześniej, rozgrywka to wynagradza.

O dziwo bardzo dobrze napisano instrukcję. Fajny, nieco żartobliwy styl idealnie pasuje do tej gry. Przeleciałem cały wątek z zasadami tu na forum i wydaje mi się, że wszystkie problemy o jakich wspominają forumowicze, są wyjaśnione w instrukcji. Największy problem (również się nad tym zastanawiałem), to jak korzystać z akcji na kartach frakcji.
Nie miałem nigdy styczności z pierwszą wersją 51 Stanu, ale wersja Master Set wydaje się bardzo udaną pozycją. Polecam spróbować osobom, które się zastanawiały nad tym tytułem.
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 513 times
Been thanked: 153 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: gregoff »

Z tym plądrowaniem będzie lepiej kiedy zauważcie jakie karty trzeba eliminować szybko z lokacji przeciwnika.

U mnie było podobnie, gra sobie leżała jakiś czas A potem już nie było zmiłuj!!!
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Michales
Posty: 3
Rejestracja: 31 sty 2020, 16:24

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Michales »

Witam.
Mam 6 frakcji, kupcy, mutanty, nowy jork, appalachy, uniwersytet i missisipi a wiem, ze na początku były jeszcze 2 frakcje Teksas i jeszcze jedna
Mógłby ktoś wysłać w dobrej rozdzielczości te 2 dodatkowe frakcje, wydrukiwalbym sobie i zawsze byłaby wieksza możliwość losowania frakcji przed grą 🙂
Byłbym bardzo wdzięczny!
hase89
Posty: 13
Rejestracja: 24 mar 2019, 18:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: hase89 »

Na szybko udało mi się znaleźć coś takiego
Download

Nie są to oryginalne grafiki ale jakość lepsza niż że skanu.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: playerator »

hase89 pisze: 31 mar 2020, 23:08 Na szybko udało mi się znaleźć coś takiego
Download (...)
Error: This link has expired or is invalid. Please go back to the file page for a fresh link.
Zapewne chodziło o to .
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
hase89
Posty: 13
Rejestracja: 24 mar 2019, 18:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: hase89 »

Sorki zatem i dzięki za poprawę i wprowadzenie poprawnego linka ;)
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: NestorZolo »

Mam pytanko do doświadczonych graczy : czy do pierwszej rozgrywki użyć tylko podstawki? Czy wrzucić któryś z dodatków ( zima, nowa era, sojusznicy, zgliszcza)? Czy może po ludzku wrzucić wszystko? Co mnie niezmiernie kusi i przyznam, że trochę smuci, iż nie jest to zalecane.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
ODPOWIEDZ