51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Rafal_Kruczek »

Portal Games pisze: Dzięki układowi Stanu na stole :), zbliżonego do Osadników odległość ważna dla przeciwników (zwana teraz wartością Obrony) została przeniesiona na planszę Frakcji - czytelniej i więcej miejsca na grafikę na kartach :). 2 robotników nadal można wysyłać po surowiec - ta akcja jest opisana na planszy Frakcji. Odrzucanie kart by dobrać 1 inną to była rzadko używana akcja rozpaczy :) - możliwość wysłania roboników po kartę z nawiązką ją zastępuje.

Podpisywanie umów z lokacjami - nie będzie jej w zasadach, ale jest szansa że nie zniknie z gry, więcej szczegółów już niebawem.

Podsumowując - naszym celem było i jest poprawienie płynności i czytelności rozgrywki oraz likwidacja sztucznych, nieintuicyjnych ograniczeń, a nie jej maksymalne uproszczenie.
No właśnie widzę przeglądajac instrukcję, że pozostała jedna z największych sztuczności Nowej Ery -osobna odległość podboju. I żeby było nieintytuicyjniej nie ma jej na karcie i zależy od typu. A umieszczenei tego na planszy niewiele pomaga większośc osób z którymi grałem W NE/Winter często zapomniało żeby ustawiać karty w odpowiednich rzędach. A do tego w MS nie ma ikon typu. Wieć spostrzeżenie, że przeciwnik ustawił kartę w trudniejsze.
I.T. jest tak zakochany w pomyśle sprzed lat (o tym że typ lokacji decyduje o trudnosci podboju przez przeciwnika), że postananowił pozostawić to niezmienione pomimo tego że prowadziło do nonsensów według których wystawienie produkcyjna odległości 3 była tak samo łatwa do podbicia jak 1. I przeciwnik też miał trudność 3.
A proste, przepraszam , czytelne i intuicyjne by było gdyby:
Odległość Obrony = odległość + X

Gdzie X powinna być STAŁA i równa na przykład 2

W nowej erze różnica w trudności podboju i wystawienia oryginalnego wahała się pomiędzy 0 a 4.

W master secie będzie podobnie. Od takich nieintuicyjnych zasad trzeba było zacząc a nie wyrzucać balansujace 3 gniazda :).

I pozosatły także żetony obrony - były bezuzyteczne w NE , bezużyteczne w ONI i pewnie MS niewiele zmieni.

I jesli dobrze rozumiem instrukcję warunkiem zakończenia jest 25 "w żetonach VP" (zastapionych planszą) i wartości lokacji nie wliczaja sie do warunku zwycięstwa? Czyli jeśli gracze nie generują punktów tylko budują to gra moze ciagnąc sie w nieskończoność?

Nie jestem przekonany, że zasady sie polepszyły i własciwie tylko grafika moze być powodem żeby sie przesiaść na nowe karty.
dariuszkoziel
Posty: 105
Rejestracja: 18 lut 2015, 00:32
Lokalizacja: Tarnowskie Góry/ Katowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: dariuszkoziel »

Przeczytałem instrukcję i doszedłem do wniosku ze sprzedam Osadników i kupię 51stan. Zbyt podobne do siebie mechanicznie a bardziej mi się podoba styl graficzny 51 stanu.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Bary »

Czemu wariant solo na stronie zbiórki 51 jest dostępny dopiero po osiągnięciu progu 120k? Jest to jakiś dodatkowy wariant trybu solo?
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 23 times
Been thanked: 272 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Portal Games »

@Bary: Tak to dodatkowy wariant solo :)

Jak zapewne wiecie, od kilku tygodni trwa przedsprzedaż 51. Stanu. Przy złożeniu zamówienia w przedsprzedaży dostaniesz swoją kopię na kilka tygodni przed oficjalną datą wydania, a co więcej, twój egzemplarz gry będzie zawierać masę dodatkowych rzeczy wyprodukowanych dla naszych hardcorowych fanów - lepsze komponenty, dodatkowe opowiadanie ze świata Neuroshimy, dwie dodatkowe frakcje...

Obrazek

Dzięki!
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: xelos80 »

Te 2 frakcje są tylko w przedsprzedaży?
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Rafal_Kruczek »

xelos80 pisze:Te 2 frakcje są tylko w przedsprzedaży?
Ja mam nadzieję ze zmiania zdanie i dodadzą wszystkich egzemplarzy gry. Frakcje z NE i W to były intergralna cześć rozszerzenia i bez nich "Complete Master Set" nie jest kompletny.
Portal już kilka razy zmieaiał "politykę" w stosunku do exclusywnych promek - szczególnie tych opcjonalnych i niewiele zminiajacych rozgrywke.
Ale nawet jesli nie dodadza to akurat frakcje jest bardzo łatwo zemulowac w 51 - wszystkie parametry zależne od frakcji sa stałe, nielosowe i jawne.
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 969
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Wallenstein »

Gdzieś mi to umknęło. Czy w Master Secie można łączyć karty nowej erę z zimą?
Stałe rabaty: REBEL 10%, PLANSZOSTREFA 11%. Chętnych zapraszam na priv.
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Kal-El83 »

O ile sie nie mylę, zalecane będzie uźywanie jednego dodatku.
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 969
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Wallenstein »

Czyli tak jak Osadnikach...
Trochę żenada, że niby master set, że niby poprawione, przemyślane karty, a tu 100 dodatkowych kart nie da się zgrać ze sobą?
Stałe rabaty: REBEL 10%, PLANSZOSTREFA 11%. Chętnych zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4039
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: AkitaInu »

Wallenstein pisze:Czyli tak jak Osadnikach...
Trochę żenada, że niby master set, że niby poprawione, przemyślane karty, a tu 100 dodatkowych kart nie da się zgrać ze sobą?
Zgadzam się, można by było to tak pozmieniać żeby się dało łączyć.

I szczerze mówiąc, przez to że nie można łączyć zrezygnowałem z kupna :)
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Rafal_Kruczek »

MisterC pisze:
Rafal_Kruczek pisze:jesli nie dodadza to akurat frakcje jest bardzo łatwo zemulowac
emulowanie frakcji brakującej w master secie? - jaki kurka wodna oksymoron
Oksymoronem jest "Kompletny master set" z wycietymi frakcjami.
Chdozi o to że w ramach źle pojmowanej oszczedności lub jakiejs pokretnej promocji do całosci nakładu gry dostaną dodane tylko 4 frakcje, a - jesli dobrze zrozumiałem - 2 dodatkowe frakcje będą dostępne tylko dla tych którzy chca zapłacić z góry Portalowi pełną cenę. Ja stoję twardo przy stanowisku że trzeba wspierać polskich wydawców, ale trzeba też wspierać polskie sklepy i nie lubię "promocji" wydawców narzucających mi miejsce zakupu.
Ale chciałem pocieszyć kolegę xelos80 , ze w przeciwności do ONI (gdzie frakcja mają oddzeline talie) w 51 frakcje rózniły sie tylko bazowymi kontaktami i to sie da streścic na jednej karcie.
Więc nie widzę potrzeby żeby nabierać sie na "przymus" zakupu w przedsprzedaży, jesli komuś chodzi tylko o te 2 dodatkowe frakcje.
Oczywiscie jesli ktoś "musi" mieć superbajerancko pomalowane kanisterki itp. inna sprawa... ;)
Merry
Posty: 511
Rejestracja: 08 wrz 2009, 15:02
Lokalizacja: Gliwice

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Merry »

Rafal_Kruczek pisze:
MisterC pisze:
Rafal_Kruczek pisze:jesli nie dodadza to akurat frakcje jest bardzo łatwo zemulowac
emulowanie frakcji brakującej w master secie? - jaki kurka wodna oksymoron
Oksymoronem jest "Kompletny master set" z wycietymi frakcjami.
Chdozi o to że w ramach źle pojmowanej oszczedności lub jakiejs pokretnej promocji do całosci nakładu gry dostaną dodane tylko 4 frakcje, a - jesli dobrze zrozumiałem - 2 dodatkowe frakcje będą dostępne tylko dla tych którzy chca zapłacić z góry Portalowi pełną cenę. Ja stoję twardo przy stanowisku że trzeba wspierać polskich wydawców, ale trzeba też wspierać polskie sklepy i nie lubię "promocji" wydawców narzucających mi miejsce zakupu.



Miałam się nie odzywać ale jednak muszę. Naprawdę sądzisz, że polscy wydawcy nie wspierają polskich sklepów? To gdzie jest nasz towar w takim razie?;-)
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: ramar »

Merry pisze:Miałam się nie odzywać ale jednak muszę. Naprawdę sądzisz, że polscy wydawcy nie wspierają polskich sklepów? To gdzie jest nasz towar w takim razie?;-)
Pozwolę się wtrącić: Na stronie Portalu dotyczącej przedsprzedaży 51 widnieje napis (drugie zdanie):
"Tylko i wyłącznie w przedsprzedaży na naszej stronie otrzymacie ulepszone unikatowe drewienka do gry, a wraz z rozwojem przedsprzedaży będą odblokowywane kolejne progi!"
Skoro tylko i wyłącznie na stronie Portalu, to ciężko mówić, że będzie coś w innych sklepach.
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: mate00 »

ramar pisze:Pozwolę się wtrącić: Na stronie Portalu dotyczącej przedsprzedaży 51 widnieje napis (drugie zdanie):
"Tylko i wyłącznie w przedsprzedaży na naszej stronie otrzymacie ulepszone unikatowe drewienka do gry, a wraz z rozwojem przedsprzedaży będą odblokowywane kolejne progi!"
Skoro tylko i wyłącznie na stronie Portalu, to ciężko mówić, że będzie coś w innych sklepach.
Tylko i wyłącznie w przedsprzedaży, czy tylko i wyłącznie na naszej stronie?

Wszedłem na tą stronę żeby sprawdzić jak to faktycznie wygląda i zaczynam się zastanawiać, czy to jest jakiś nowy trend w projektowaniu stron? Gigantyczne bannery wrzeszczące ZAMÓW JUŻ DZIŚ, ZEBRALIŚMY X ZŁOTYCH, DZIĘKUJEMY itd. Czy to 3trolle wyznaczyły taki standard? Czy jako gość na stronie muszę być traktowany jak jakiś przygłup, który nie potrafi przeczytać prostej informacji i trzeba mu ją wciskać w dziób gigantyczną czcionką?
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Maxxx76 »

Kompletny Master Set to nie oksymoron ;-) On będzie kompletny, bo będzie zawierał wszystkie elementy, które Portal zdecyduje się w nim zawrzeć :-D
Dodatkowe frakcje będą zaś kompletnymi dodatkami :-D
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: evenstar »

Kiedy kończy sie akcja na wspieram to?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: KubaP »

evenstar pisze:Kiedy kończy sie akcja na wspieram to?
Nie ma akcji na wspieram.to, to wewnętrzny crowdfunding Portalu. Tylko nie wolno tego nazywać crowdfundingiem ;)
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: evenstar »

Aaaa no tak źle się wyraziłam, w takim razie kiedy sie kończy crowdfunding?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: hutriel »

evenstar pisze:Aaaa no tak źle się wyraziłam, w takim razie kiedy sie kończy crowdfunding?
No i nazwałaś to crowdfundingiem. :wink:
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: evenstar »

Dobra to inaczej - jeśli kupię grę w akcji portalu to kiedy ją dostanę?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: tassman »

Na stronie jest Maj
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Rafal_Kruczek »

Rafal_Kruczek pisze: Oksymoronem jest "Kompletny master set" z wycietymi frakcjami.
Chdozi o to że w ramach źle pojmowanej oszczedności lub jakiejs pokretnej promocji do całosci nakładu gry dostaną dodane tylko 4 frakcje, a - jesli dobrze zrozumiałem - 2 dodatkowe frakcje będą dostępne tylko dla tych którzy chca zapłacić z góry Portalowi pełną cenę. Ja stoję twardo przy stanowisku że trzeba wspierać polskich wydawców, ale trzeba też wspierać polskie sklepy i nie lubię "promocji" wydawców narzucających mi miejsce zakupu.
Merry pisze: Miałam się nie odzywać ale jednak muszę. Naprawdę sądzisz, że polscy wydawcy nie wspierają polskich sklepów? To gdzie jest nasz towar w takim razie?;-)
Kto jak kto, ale chyba była właścicielka stacjonarnego sklepu rozumie, że taka sprzedaż bezpośrednio u wydawcy zmniejsza popyt w normalnych sklepach stacjonarnych i internetowych. I stawia to potencjalnego klienta przed wyborem czy dać zarobić swojemu lokalnemu/ulubionemu sklepowi (żeby miał na czynsz itp.) czy dostać bonusy inaczej nie do dostania.
Co innego promka na przedsprzedaż, która napędza początkowa sprzedaż we wszystkich kanałach dystrybucji, co innego sprzedaż bezpośrednia od wydawcy w celu zgarnięcia marzy dystrybutora i sklepów właśnie.

Ja tam nie namawiam do żadnych bojkotów itp. akcji, ale zastanawiam sie jak bedzie szła sprzedaż Master Set na nasyconym rynku. Jest jeszcze w obiegu sporo używanych 51/NE, nowych 51/NE w magazynach i półkach, są O:NI (bardzo podobna gra) i do tego wychodzi jakies kolejne 85000PLN/160PLN= około 500 egzemplarzy w przedsprzedaży.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Rafal_Kruczek »

Maxxx76 pisze:Kompletny Master Set to nie oksymoron ;-) On będzie kompletny, bo będzie zawierał wszystkie elementy, które Portal zdecyduje się w nim zawrzeć :-D
Dodatkowe frakcje będą zaś kompletnymi dodatkami :-D
Stare wydanie 51 stanu + Nowa Era + Winter zawierało w sumie 6 frakcji.
Jak dla mnie takie wydanie z tylko 4 frakcjami jest niekompletne i już. Gdyby "nie dało się przenieść" tych dwóch frakcji do nowej mechaniki/zasad, jak czasami się zdarza - to może by była inna sprawa. Na przykład nie powstały (jeszcze?) "polskie karty" do nowej Cywilizacji. Ale "polskie karty" to był promos , a nie integralna cześć gry.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Maxxx76 »

To była ironia ;-)
Awatar użytkownika
Baartoszz
Posty: 836
Rejestracja: 27 sty 2010, 13:35
Lokalizacja: Komorów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Baartoszz »

ODPOWIEDZ